Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1429 Posts

·
Registered
1,071 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Spokojnie, prosze Szanownego Kolezenstwa - nie znam zadnych newsow. Wpadlem tylko na obrazki ktorych wczesniej nie widzialem i znalazlszy klopotliwym brak stosownego watka postanowilem taki zalozyc.
Rzecz jest stara. Tak z 10 lat temu firma Centro-Tel zaczela czynic starania w celu wybudowania wiezowca na dzialce miedzy ulicami Przeskok, Szpitalna, Zlota i Zgoda, zajmowanej przez PRLowski pawilon:

by Pstrykacz

Liczne projekty studialne powstaly w pracowni Fiszer Atelier 41 http://www.fiszeratelier41.pl/. Mozna je obejrzec tez na stronach Janusza Klikowicza, architekta z pracowni Fiszera (np. www.klikowicz.republika.pl/). Sa to rózne wersje masywnych (i chyba glownie za owa szafowatosc krytykowanych) 90 - 180-metrowych wiez.

Projekt z 2001:

I z 2004:

Na skutek oporu generalnego konserwatora zabytkow i zwlaszcza BYLEGO Naczelnego Architekta Miasta Borowskiego, z kilkoma procesami w tle, plany te spelzly na niczym. Moze dlatego powstal tez projekt nizszego budynku (2005; to tego wczesniej nie widzialem):

Czy cos sie teraz dzieje w sprawie tej inwestycji nie wiem - nie zdziwilbym sie jednak. Mnie najbardziej odpowiadalaby taka jej postac, w ktorej w miare smukla i niezbyt wysoka (do 70m) wieza, jak ta wschodnia z projektu z 2004, stanelaby od Szpitalnej, a od Zgody niska pierzejowa czesc (jak z projektu z 2005 obnizonego o kilka pieter). A calosc z dobrych materialow i takimz detalem. Wieza mogłaby atrakcyjnie domykac od poludnia plac Powstancow komponujac sie z nowym gmachem NSA.

Podobnej "prudentialowej" wysokosci wieze zaproponowali tez w swoim studium Stiasny i Waclawek na rogu placu i Swietokrzyskiej. Stanowilaby czesc budynku mogacego stanac zamiast "trumny" NBP. Tak obudowany i z parkingiem schowanym pod ziemia, to moglby byc wspanialy plac.

·
Moderator
8,191 Posts
Eh, a już myślałem że masz jakieś newsy na ten bardzo interesujący mnie temat... ;) Ale dzięki za obrazki - nie miałbym nic przeciwko realizacji tej ostatniej wersji, jednak poprzednie to zupełna porażka: zarówno pod względem rozmiarów (o wiele za wysokie i masywne) jak i wyglądu.
Miejmy nadzieję że coś jednak drgnie w tej sprawie i wątek nie będzie martwy...

·
Poor Leno
7,333 Posts
Ten wieżowiec ma sens jedynie wtedy gdy będzie smukły, będzie dominantą nad placem Pow. i będzie zabudowany teren na miejscu trumny, tak, że plac zmieni się w prawdziwy zamknięty plac, a nie parking po którym hula wiatr.

·
Registered
4,773 Posts
To ja tylko powiem że 100% zgadzam sie z Megapterą co do tego jak powinna być ta działka zabudowana. I żaden z pokazanych projektów (dzięki!) mi dlatego nie pasuje... Choć trzeba przyznać że wszystkie mają jakieś plusy, ale całokształt jest do dupy.

·
Banned
315 Posts
nadal uwazam ze powinien tam powstac budynek wysokoscia pasujacy do nowego budynku sadu, jakies 6-8 pieter, nie wiecej. porazka by bylo budownie w tym miejscu czegos wysokiego.

·
Banned
136 Posts
jezeli koniecznie tam ma powstac cos wysokiego topowinno to nawiazywac kubaturą do Hotelu Warszawa.

·
Registered
853 Posts
Uwazam, ze ta czesc Srodmiescia powinna zostac przy tych 6-10 kondygnacjach. Wysokosciowce powinny byc budowane w zachodniej czesci Srodmiescia i na Woli. W przeciwnym razie skyline straci swoje proporcje i za bardzo sie rozciagnie.
Sam proponowany budynek jest za bardzo "barokowy" i eklektyczny, to takie fantazjowanie i proba zrobienia wrazenia na gawiedzi. Mam nadzieje, ze w tym miejscu stanie cos 8-10 kondygnacji i bedzie zintegrowane z placami, ktore moga zostac zaaranzowane po obu stronach budynku.

·
Miastolub
3,715 Posts
WOW! :eek2: Świetne te projekty! Szkoda że żadnego nie zrealizują :( Przypadły mi do gustu...

·
Registered
570 Posts
Uwazam, ze ta czesc Srodmiescia powinna zostac przy tych 6-10 kondygnacjach. Wysokosciowce powinny byc budowane w zachodniej czesci Srodmiescia i na Woli. W przeciwnym razie skyline straci swoje proporcje i za bardzo sie rozciagnie.
Sam proponowany budynek jest za bardzo "barokowy" i eklektyczny, to takie fantazjowanie i proba zrobienia wrazenia na gawiedzi. Mam nadzieje, ze w tym miejscu stanie cos 8-10 kondygnacji i bedzie zintegrowane z placami, ktore moga zostac zaaranzowane po obu stronach budynku.
wyjatkowo zgadzam sie z tomim ;)
nie powinno tu stac nic zanadto wysokiego...wg mnie nowoczesna architektura nawet bylaby tutaj okej, byle niezbyt wysoka. inaczej miasto moze wygladac jakby powtykano w nie na sile, tu i owdzie, bez ladu i skladu, jakies niepotrzebne ciala obce

·
Registered
853 Posts
:crazy2: doceniam. Nie mam uprzedzen do nikogo- tak zeby bylo jasne .
A w tej czesci Srodmiescia nie powinno byc nic wysokiego - ot tak dla zachowania ladu przestrzennego. Niestety parszywy budynek TPSA juz zgwalcil przestrzen tej czesci miasta....

·
Registered
4,773 Posts
Właśnie dlatego że powstała tepsa to przydałby się tej samej wysokości, smukły i ładny budynek na tej działce od strony placu. Właśnie po to by tepsa mniej rzucała się w oczy i ginęła pomiędzy dwoma ładnymi bramującymi ją budynkami. Za to od strony Zgody nie ma prawa powstać nic wyższego niż 8 pięter, to by była granda.

·
Frequent User
46 Posts
Jesli juz cos tu sie kojarzy z Nowym Jorkiem to tylko 4te zdjecie po lewej od gory. Cos a'la Flatiron Building:

A moim zdaniem najlepszy, choc nie mowie ze idealny, jest zdecydowanie ten ostatni najnizszy projekt.

·
Alles nur künftige Ruinen
3,324 Posts
Jesli juz cos tu sie kojarzy z Nowym Jorkiem to tylko 4te zdjecie po lewej od gory. Cos a'la Flatiron Building:
Powinna to być kopia/nawiązanie do/parafraza Prudentialu. Może w wersji bardziej modernistycznej niż socrealistycznej ?

·
Banned
315 Posts
dla mnie ten projekt jest przykladem przekombinowania...mieszanie roznych stylow, materialow i detali, choc jakby te egipskie hieroglify czy inaczej lamane formy z kazdej strony. mam nadzieje ze to, ani nic podobnego tam nie powstanie ;)

·
Registered
570 Posts
^^
dokladnie. ten obelisk na ostatnim projekcie to jakas pomylka. ni to egipt, ni waszyngton, ni socreal (choc do tego ma najblizej). zeby chociaz fontanna miala tam byc - to juz cos. fontanny, umiejetnie zrobione, skupiaja ludzi i ozywiaja okolice...tak przynajmniej mysle

·
changes.
570 Posts
a ja mysle ze nie ma co budowac takich wiezowcow w tym rejonie , skyline warszawski jest juz dosc rozciagniety po wszystkich mozliwych stronach. Mysle ze gdyby uciac troche wysokosci temu projektowi to by nawet pasowal tam.

1 - 20 of 1429 Posts