SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2930 Posts

·
Banned
4,301 Posts
Discussion Starter #1
Chyba już najwyższa pora na oddzielny wątek.

Rotunda PKO BP zmieni oblicze

2010-01-28 17:44:16

Pracownia KD Kozikowski Design z Gdańska wygrała zamknięty konkurs architektoniczny zorganizowany przez bank PKO BP na projekt nowego budynku warszawskiej Rotundy, który ma zastąpić obecną siedzibę oddziału banku położoną w sercu stolicy, przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich.

PKO-Rotunda

Rotunda
Do udziału zaproszono 11 pracowni architektonicznych z całej Polski, zaś 8 z nich przygotowało projekty. Nowy obiekt ma powstać przed Euro 2012. W budynku znajdzie się oddział banku, restauracja, kawiarnia oraz - być może - miejski punkt informacyjny na Euro 2012.

Oddział banku znajdzie się na parterze i w piwnicy obiektu. Restauracja zlokalizowana na piętrze będzie mieć niezależne wejście. Na terenie nieruchomości zaplanowano plac miejski w układzie tarasowym oraz nowy układ posadzek wokół obiektu.

Źródło Eurobuild

·
FatBack
2,878 Posts
wbrew opiniom panującym na forum, że projekt jest beznadziejny - również uważam że to świetny projekt. mam nadzieje że to "zainicjuje" jakieś szersze zmiany w tej okolicy.

·
Registered
267 Posts
To jeszcze kilka historycznych i współczesnych zdjęć Rotundy:

Ja osobiście także jestem za nowym projektem. Obecnie Rotunda jedynie odstrasza swoim wyglądem i sądze że nawet gruntowny remont niewiele jej pomoże. Nowy projekt po zrealizowaniu ma według mnie szansę stać się jednym z nowych symboli Warszawy. Poza tym restauracja i kawiarnia ulukowana we wnętrzu Rotundy sprawi że budynek ten będzie dużo przyjaźniejszy dla warszawiaków niż to ma miejsce obecnie.

·
Registered
929 Posts
Beznadziejne. Obecna forma Rotundy jest ponadczasowa, proponowana zestarzeje się zanim zdążycie powiedzieć "świetny projekt!".

·
Registered
847 Posts
Napiszę to co napisałem w wątku o ścianie wschodniej:

Genialne nawiązanie do starej bryły, lekkość konstrukcji, funkcje miastotwórcze (wreszcie oddanie budynku ludziom!) - po prostu świetny projekt na eksponowane miejsce. Stara rotunda to po prostu gniot. Nie przedstawia żadnej wartości architektonicznej. Ząbki na dachu to po prostu za mało. Warto ratować cuda takie jak dworzec powiśle a nie ten kloc.

·
Registered
5,948 Posts
Moim zdaniem pomysł by coś się zmieniło jest dobry. Wyremontować Rotundę - tak, wyburzać - nie ma mowy.

Organizatorzy cyklu RESPEKT DLA MODERNY oraz WARSZAWA POWIŚLE planują zorganizować wieczór poświęcony Rotundzie i zbieranie podpisów. Najbliższe możliwe terminy: 04.02. lub 18.02.

·
Banned
4,301 Posts
Discussion Starter #12
Moim zdaniem pomysł by coś się zmieniło jest dobry. Wyremontować Rotundę - tak, wyburzać - nie ma mowy.

Organizatorzy cyklu RESPEKT DLA MODERNY oraz WARSZAWA POWIŚLE planują zorganizować wieczór poświęcony Rotundzie i zbieranie podpisów. Najbliższe możliwe terminy: 04.02. lub 18.02.

A dlaczego nie można remontować burząc? :lol:

Założenia projektu są przecież bardzo podobne, bryła nawiązuje do pierwotnego kształtu w stu procentach bo zostaje w kole ^^

·
Registered
929 Posts
Czas Rotundy się nie skończył tylko nieco spowolnił, staruszka wymaga jedynie porządnego remontu. W każdym razie zastępowanie części Ściany Wschodniej i zarazem starożytnego symbolu Centrum tym czymś jest IMO profanacją.

Wyrzucić to jajko ze środka i będzie ok..
Boje się że właśnie to obłe, kiczowate "jajko" zgnije najszybciej. A z racji lekkich i przezroczystych ścian może być bardzo widoczne. Zachwycacie się tym tchnieniem zagranicznej świeżości w warszawskiej architekturze zapominając, że budynek stoi w najważniejszym punkcie miasta a nie na poligonie dizajnerskich eksperymentów.
Dobrze, że nie przerabiano Rotundy we wczesnych latach 90 bo byłaby dzisiaj obłożona szkłem refleksyjnym z różowymi podziałami.

·
Å Ø Æ
2,215 Posts
czy naprawde NIKT nie zauwazyl przez te pare ostanich dni, ze rotunda MA swoj osobny watek i nie trzeba dyskusja zasmiecac watku o ŚW, ani tworzyc nowego...

1 - 20 of 2930 Posts