Skyscraper City Forum banner
921 - 940 of 2931 Posts

·
roiretsnôM
Joined
·
7,164 Posts
A orientujecie się, jak wyglądała kwestia odbudowy Rotundy po wybuchu? Rozumiem, że także powstał zupełnie nowy szkielet i tak naprawdę to już druga Rotunda, a teraz będzie trzecia? Czy też może pozostałości jakoś naprostowano?
 

·
WAWA
Joined
·
863 Posts
Mówicie, że rotundę będą długo "rewitalizować" ...
Dodam, że prace przy Zodiaku i placu przed nim trwają już od końca września...


Ci sami krakowscy architekci, którzy projektują nową Rotundę, wygrali też konkurs na przeprojektowanie placu przed pobliskim pawilonem Zodiak w Pasażu Wiecha.

Plac zostanie wyłożony wielkimi płytami z białego granitu. Sam Zodiak powiększy się o piętro lekkie i przeszklone, nowa konstrukcja zajmie poziom dawnego tarasu letniej kawiarni (to projekt warszawskiej pracowni Kalata Architekci) Nowy Zodiak i plac ma być gotowy do 30 czerwca 2018 r.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszaw...czna-ja-burzyc-powstanie-nowoczesny-brat.html
 

·
roiretsnôM
Joined
·
7,164 Posts
W przypadku Rotundy czas przebudowy nie dziwi. Pawilon to tylko część dużego, podziemnego kompleksu, który też przecież będzie przebudowywany. Zapewne, jeśli ma być knajpa, w końcu podłączą gaz, a skoro ma być wciąż bank, wciąż musi być zachowane bezpieczeńsrwo skarbca. Taka przebudowa wymaga czasu.
 

·
Rah'ma'dul
Joined
·
13,748 Posts
^^

Zdziwię się, jeśli tam będzie gaz. Odchodzi sie od przyłączeń gazowych. Ogrom nowych budynków ich nie ma.
 

·
Redsigert User
Joined
·
11,964 Posts
^^Trzeba było protestów żeby PKO zdecydowało się na coś w rodzaju odbudowy, zamiast eksperymentów z zupełnie nowym pawilonem, bez głębszych związków z oryginalną Rotundą. To byłaby chyba najmniej ciekawa opcja.
 

·
Registered
Joined
·
5,310 Posts
Wszyscy ostatnio wrzucają zdjęcia do wątku o Universalu, to dla równowagi, "z okazji" zamknięcia placówki, niech choć jedno trafi tutaj. ;)

Małe "porównanie". Zdjęcie z Wiki:i dzisiejsze...Dziś przejeżdżałem koło Rotundy i... bez Universalu wydaje się ona gigantyczna! Serio, kto ma możliwość zobaczenia jej teraz na żywo, niech korzysta. Szok jest nieziemski!
Przyznam, że trochę byłem sceptyczny... ale faktycznie, na żywo "brak" Universalu w tle mocno zmienia percepcję budynku. Jakby nie patrzeć... to jednak spora kubatura.

A orientujecie się, jak wyglądała kwestia odbudowy Rotundy po wybuchu? Rozumiem, że także powstał zupełnie nowy szkielet i tak naprawdę to już druga Rotunda, a teraz będzie trzecia? Czy też może pozostałości jakoś naprostowano?
To nie będzie precyzyjna odpowiedź... ale przynajmniej trochę może wyjaśnić - za Wyborcza.pl:

Dwa dni po wybuchu gazety zamieściły kondolencje Edwarda Gierka dla rodzin ofiar i ogłosiły, że Rotunda zostanie odbudowana. Nadzór nad rekonstrukcją zniszczonego w 70 proc. budynku powierzono jego współprojektantowi Piotrowi Zajlichowi. Wprowadzono szereg zmian zaleconych przez komisję badającą przyczyny eksplozji. Zastosowano nowe materiały konstrukcyjne, przeprojektowano instalacje, przeniesiono w inne miejsca niektóre działy. Zmieniono wystrój i wyposażenie (inna kolorystyka, przyciemniane szyby). Odbudowa odbyła się w błyskawicznym tempie, bank otwarto już pod koniec października 1979 r.
Z innego materiału telewizyjnego - "wg. projektanta [nowego gmachu] nic ze starego gmachu nie nadaje się do wykorzystania, po wybuchu z 1979 konstrukcja jest mocno osłabiona". Na archiwalnych zdjęciach widać, że w niektórych miejscach brakuje całych kawałków elewacji... a w innych trzyma się ona w miarę mocno. Wydaje mi się, że część wymagała uzupełnienia, ale skoro odbudowa trwała TYLKO około 7 miesięcy, to nie mogła raczej obejmować postawienia od nowa większości samej żelbetowej konstrukcji.

PS: Mam nadzieję, że ktoś tam w PKO nawet po "zmianach" potrafi czytać kalendarz i nie użyją maszyn burzących dajmy na to... 15 lutego. :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
5,310 Posts
Już ją zamknęli?.
Na to wygląda - zgodnie z planem, 23 grudnia był ostatnim dniem pracy III oddziału PKO w Warszawie (20 tys. klientów):

To będzie sentymentalne pożegnanie z ostatnim klientem! O dziewiętnastej 23 grudnia drzwi Rotundy czyli banku PKO BP zostaną zamknięte i rozpocznie się dwuletnia rewitalizacja - czyli rozbiórka i odbudowa ikony modernizmu
Bonusy - skoro żegnamy budynek... to może odrobina historii w tym "współczesnym" wątku przejdzie? ;)

- PKF z 1963 - gdyby ktoś przypadkiem jeszcze nie widział ;) - "Warszawska choinka", czyli materiał o budowie Rotundy

I jeszcze zdjęcie z 1963 (Fot. Jarosław Tarań/Fundacja Ośrodka KARTA)- PKF z 1966 - Zbyszko Siemaszko na tle Rotundy i Universalu (kilkanaście sekund)- PKF z 1979 - materiał po wybuchu
 
921 - 940 of 2931 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top