SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1276 Posts

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
Discussion Starter #1
Hotel Europejski do remontu
maj 17-11-2005 , ostatnia aktualizacja 17-11-2005 21:57

W Warszawie za kilka lat pojawi się kolejny luksusowy hotel. Nie będzie to nowy obiekt tylko gruntownie zmodernizowany 150-letni Hotel Europejski

Wartą 35-50 mln euro inwestycję zapowiedział wczoraj nowy właściciel obiektu - spółka Hotel Europejski SA (HESA). Na początku września tego roku przejęła ona budynek od giełdowego Orbisu, który odbudował go po wojnie. Europejski to najstarszy istniejący hotel w stolicy. Przed wojną należał do spółki HESA. Ma ona 30 udziałowców, m.in. arystokratyczną rodzinę Czetwertyńskich. Spółka i jej akcje na początku roku były warte 34,5 mln zł. O zwrot Europejskiego HESA walczyła w sądach z Orbisem przez 14 lat. Wszystkie procesy wygrała.

Remont Europejskiego ma trwać cztery lata. Przez ten czas będzie zamknięty dla gości, ale część pomieszczeń na kilka lat wynajmą biura. - To będzie luksusowy hotel. Chcemy zrobić coś ładnego w stylu XIX w. z nowoczesnymi elementami - mówił wczoraj Loic Guibourge, prezes HESA.

Pieniądze na inwestycję mają wyłożyć banki i światowe sieci hotelowe. Wstępne zainteresowanie wyraził m.in. Starwood, który zarządza siecią Sheraton oraz hotelarze z USA i Francji.

Zdaniem specjalistów z branży inwestycja ma duże szanse na sukces, bo hotel znajduje się przy historycznym Trakcie Królewskim. Nie będzie to jednak łatwe, bo konkurencja w Warszawie na rynku usług hotelarskich jest poważna.
 

·
Registered
Joined
·
8,896 Posts
Swietna wiadomosc :cheers: Tylko czas realizacji inwestycji przeraza, moze to jakis blad, az nie chce mi sie wierzyc, ze prace remontowe przy kilkukondygnacyjnej kamienicy, moglyby trwac 4 lata, przeciez w tyle czasu to sie stawia kilkuset metrowe wiezowce :)
 

·
Registered
Joined
·
1,327 Posts
chodzi oczywiście o czas potrzebny na zebranie kapitału potrzebnego na remont, gdyż sama HESA jest goła...
trzymam kciuki, ale nie zdziwię się jak będziemy tam mieli przez kolejne 10 lat drugi Universal:(
 

·
Registered
Joined
·
4,779 Posts
Budynek ma niesamowity potencjał, jak żaden inny w Warszawie (jeśli nie odbudują pałacu Bruhla). Więc jak im się tylko uda znaleźć hotel operatora to pieniądze się na pewno znajdą.
 

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
Discussion Starter #8
KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE

Będzie nowy Europejski


Hotel Europejski ma odzyskać XIX-wieczną świetność. -W przyszłym roku rozpocznie się remont obiektu - zapowiadają spadkobiercy dawnych właścicieli


Modernizację hotelu zaplanowały rodziny Potockich i Czetwertyńskich, które budynek Europejskiego odzyskały latem bieżącego roku.

-Badamy stan techniczny hotelu, planujemy też konsultacje z konserwatorem zabytków. Liczymy na jego pomoc i konstruktywne uwagi -mówi Loic Guibourge, prezes Hesy (spółki, którą utworzyli spadkobiercy). - Chcemy połączyć elementy dziewiętnastowiecznej architektury z nowoczesnymi trendami. Goście muszą znaleźć tu wszystko, czego potrzebują.

Po remoncie Hotel Europejski ma spełniać standardy obiektu pięciogwiazdkowego. Na razie trudno dokładnie ocenić koszt inwestycji. Hesa szacuje, że wyniosą co najmniej 40 mln euro. - Teraz szukamy inwestora strategicznego, mamy już nawet zainteresowanych - informuje Guibourge.

Na czas remontu, który potrwa trzy - cztery lata, budynek zostanie zamknięty. Nieczynne będą również galerie handlowe na parterze.

Hotel Europejski ma 15 tys. mkw. Powstawał etapami w latach 1855 - 1877. Został zbudowany według projektu m.in. Henryka Marconiego. W XIX wieku, obok Bristolu, był najnowocześniejszym hotelem w Warszawie. Od 1962 roku budynkiem zarządzał Orbis.

Spadkobiercy blisko 14 lat walczyli w sądach o odzyskanie hotelu. Rodziny Potockich i Czetwertyńskich przekroczyły próg budynku we wrześniu 2005 roku.

EDYTA ŻYŁA, ANETA GAWROŃSKA

--------------------------------------------------------------------------------

Bal w hotelu
Dziś w sali balowej hotelu odbędzie się impreza charytatywna. Zaproszono 1500 osób. Na balu dobroczynnym pod hasłem "Koki, loki i peruki" fundacja św. Jana Jerozolimskiego będzie zbierać pieniądze na domy opiekuńcze dla dzieci z biednych rodzin. - Mogą tam liczyć na obiady, zabawę, dogoterapię. Organizujemy też wyjazdy wakacyjne - mówi Joanna Radziwiłłowa, która prowadzi fundację.
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Najważniejsze jest to z jaką siecią będzie nowy Europejski związany. Mówiło się o Kempińskim. W każdym razie renowacja hotelu jest konieczna. także dla tego jak wygląda Krakowskie Przedmieście:)
 

·
Registered
Joined
·
6,911 Posts
Z Rzeczpospolitej:
Sama rodzina nie da rady


Właściciele Hotelu Europejskiego prowadzą negocjacje z firmami zainteresowanymi udziałem w renowacji tego obiektu. Na inwestycję potrzeba ok. 40 - 50 mln euro.


Czternaście lat trwały starania rodziny Czetwertyńskich o odzyskanie swojej własności - Hotelu Europejskiego. Teraz dawni właściciele chcieliby przywrócić zabytkowemu budynkowi dawną świetność.

W czerwcu ubiegłego roku z hotelu wyprowadził się Orbis, dwa miesiące później klucze dogmachu otrzymała spółka akcyjna Hesa, założona przez Czetwertyńskich do zarządzania Hotelem Europejskim.

Zarząd spółki ma nadzieję jak najszybciej dojść do porozumienia z konserwatorem zabytków co do przyszłego kształtu i wyglądu hotelu. Obecnie trwają rozmowy dotyczące inwentaryzacji majątku pozostałego po dotychczasowych zarządcach, a także prace nad oszacowaniem zarówno wartości całej nieruchomości, jak i przyszłych kosztów renowacji hotelowego gmachu. Spółka daje sobie dwa lata na zgromadzenie funduszy na prace remontowe i renowacyjne.

Powierzchnia całkowita budynku wynosi 23 tys. mkw. Trzeba odrestaurować i urządzić 15 tys. mkw. powierzchni użytkowej, na co zapewne potrzeba co najmniej 40 - 50 mln euro. Akcjonariusze spółki nie chcą na razie mówić o kosztach, ale są one zapewne porównywalne z kosztami renowacji hotelu Polonia Palace, awnim tyle właśnie wydano na ten cel. Właściciele hotelu prowadzą więc negocjacje z firmami, które są zainteresowane udziałem w tym olbrzymim przedsięwzięciu. Rodzina Czetwertyńskich, która chce zachować własność hotelu, znalazła się w dosyć trudnej sytuacji. Ma przed sobą kilka możliwości zdobycia pieniędzy - np. może starać się o fundusze z Unii Europejskiej przeznaczone na ratowanie dziedzictwa kulturowego. Dobrym rozwiązaniem byłoby zapewne związanie się z dużą, międzynarodową siecią hotelarską, która ma doświadczenie w prowadzeniu interesów na rynku turystycznym.

Rodzina może też cały ciężar prowadzenia budowy i zarządzania hotelem przerzucić na własną spółkę Hesa. Wydaje się jednak, że jest to rozwiązanie najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne.

ez

-------------------------------------------------------------------------------
 

·
Registered
Joined
·
4,779 Posts
Z zewnątrz wyglądał mniej więcej tak samo, pomijając brud i odłupany tynk tu i ówdzie, prawdziwe różnice zaczynają się po przekroczeniu drzwi... W środku mamy syf pełną gębą na poziomie peerelowskich 2 gwiazdek.
 

·
Registered
Joined
·
647 Posts
donpablo said:
4 lata.....ratunku co tak długo.
No niestety taka juz jest specyfika takich inwestycji. Pomijam fakt zdobycia funduszy, ale najbardziej zmudne sa prace odtworzeniowe, sa to obiekty zabytkowe.
Przykladem moze byc poznanski Bazar. Odzyskany przez bylych wlascicieli od Orbisu chyba ponad 10 lat temu, jeszcze nie doczekal sie otwarcia ekskluzywnej czesci hotelowej. Kilka lat trwalo odtwarzanie bardzo bogatej fasady budynku od pl. Wolnosci. W tym czasie udalo sie uruchomic czesc biurowa, ale czesc hotelowa nadal oczekuje na czasochlonne i kosztowne prace wewnatrz (zdobienia itp.). Samo oddanie do uzytku kilku lokali uslugowych w dolnej czesci zajelo okolo 2 lat!
Ale naprawde warto czekac bo efekt jest piorunujacy!
Pozdr
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Remont tego hotelu jest bardzo potrzebny. Fajnie jakby udało im się zrobić coś na styl Polonia Palace na Alejach Jerozolimskich. Wraz z wyremontowanym Krakowskim Przedmieściem wyglądałoby to interesująco. Szkoda tylko, że na realizację tych wszystkich planów trochę poczekamy.
 
1 - 20 of 1276 Posts
Top