SkyscraperCity banner

1 - 20 of 509 Posts

·
Iroquois of Europe
Joined
·
9,842 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Ja jednak uważam, że to wystarczająco duża, ciekawa, położona centralnie, a przy okazji obarczona długimi perypetiami inwestycja, żeby nie była gorsza od np. Próżnej i miała swój wątek.

Na stronie Ghelamco:
http://www.ghelamco.com.pl/site/pl/pl/project-detail/43/2/mansion-foksal.html

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34896,18347773,zaniedbane-kamienice-na-foksal-zmienia-sie-w-apartamentowce.html


Zaniedbane kamienice na Foksal zmienią się w apartamentowce.

Sypią się, wyglądają jak scenografia do filmu grozy. Ale dwie zabytkowe kamienice przy ul. Foksal 13 i 15 zamienią się w bajecznie piękne apartamentowce. Ich właściciel ma już pozwolenie na budowę.
- Przywracamy dawną świetność ocalonym kamienicom i tworzymy unikalną, luksusową nieruchomość mieszkaniową. Bierzemy pod nasze skrzydła prawdziwą perłę architektury XIX-wiecznej, będącą fragmentem historii Warszawy, która bardzo długo czekała na swoje odrodzenie - mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor firmy deweloperskiej Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Dyrektor używa słów górnolotnych, wielu przymiotników. Foksal aż się prosi, by mówić o niej wierszem, przynajmniej białym. Jest bowiem jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy. Zdobią ją dawne pałace arystokratów, w tym Zamoyskich (dziś siedziba SARP) i kamienice o pałacowym przepychu, bogatych elewacjach i zdobnych wnętrzach.

Latem ulica wypełnia się ogródkami kawiarni i restauracji. Panuje klimat prawdziwie europejskiego miasta.

Drogowy wyrok na zabytki

Piękny Foksal, niczym wyjęty z obrazów z końca XIX wieku, zawsze psuje to samo miejsce - właśnie dwie kamienice pod numerami 13 i 15. Straszą okna zamurowane i zabite dechami, prowizoryczne daszki nad chodnikiem chronią przechodniów przed zejściem z tego świata od nagłego uderzenia spadającą cegłą czy detalem z elewacji.

W 1997 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał wyprowadzenie lokatorów z kamienicy przy Foksal 13, pięć lat później spotkało to mieszkańców z sąsiedniego domu pod numeremr 15. Powód - zagrożenie zdrowia i życia.

Nieprzypadkowo zabudowa ulicy w tym miejscu przypomina otwartą ranę. Zawinili drogowcy. W 1958 r. został rozstrzygnięty konkurs na zaprojektowanie trasy Zamek - Belweder (autor Jan Podolski przy współpracy Zygmunta Stępińskiego z zespołem). Nowa ulica miała się zaczynać na północ od pomnika Kopernika, biec po budynkach i terenie szpitala dziecięcego. Należało zburzyć domy przy Kopernika 23 i 25, zbudować dwupoziomowe skrzyżowanie z trasą mostu Świętokrzyskiego i Tamką. Buldożery miały usunąć kolejne zawalidrogi - kamienice przy Foksal 13 i 15, także przy Smolnej 36. Dalej wiadukt nad Alejami Jerozolimskimi między Muzeum Narodowym i Domem Partii (Centrum Bankowo-Finansowym "Nowy Świat"), most nad Książęcą i połączenie z placem Trzech Krzyży.

Idea tego koszmaru komunikacyjnego żyła wśród planistów jeszcze w latach 80. A kamienice przy Foksal wyglądały coraz gorzej. Ich remontowanie władze uznawały za bezsensowne, jeśli i tak miały trafić pod kilof, by zrobić miejsce pod nową "jasną i prostą trasę".

Dom pudło czy bombonierka

Dwóm kamienicom przy Foksal nie przysłużył się też wieloletni spór pomiędzy firmą Ghelamco a stołecznym konserwatorem zabytków. W 2007 r. powstały projekty rewaloryzacji budynków. Właściciel chciał przywrócić bogaty neobarokowy detal na elewacji kamienicy pod numerem 13, by wyglądała jak z końca XIX w. Tylko że na początku lat 30. XX w. nieruchomość kupił król czekolady Jan Wedel, prezes spółki E. Wedel, i zlecił architektowi Zdzisławowi Mączeńskiemu przebudowę w duchu modernizmu. „Ten skądinąd wybitny architekt nie popisał się talentem, przekształcając piękną kamienicę w bezduszne pudło, co odpowiadało ówczesnym »postępowym” gustom” - pisał Jarosław Zieliński w książce „Warszawa wielkomiejska. Foksal i okolice”.

Konserwator zabytków upierał się jednak, by nie przywracać cukierkowych detali, które usunął Wedel, zaś deweloper chciał z kamienic znów zrobić słodką bombonierkę. Projekt rekonstrukcji był początkowo fantazją architektoniczną. Sytuacja uległa zmianie po odnalezieniu kilku starych fotografii. Dzięki nim mógł powstać nowy projekt autorstwa mistrzyni przywracania blasku starym kamienicom - Anny Rostkowskiej z pracowni architektoniczno-konserwatorskiej Proart. Wszystko było konsultowane z wybitną znawczynią architektury XIX wieku profesor Jadwigą Roguską z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

"Cóż z tego, skoro stołeczny konserwator znów to zawetował, tym razem w imię obrony istniejącej fasady, jakoby wartościowej! I tak doktrynerstwo wygrywa z dobrymi chęciami i zdrowym rozsądkiem" - oburzał się Zieliński w swojej książce.

Wzory, amorki i concierge

Impas został przełamany. Firma Ghelamco odwoływała się do coraz wyższych instancji, walcząc o zgodę na przywrócenie zdobnych detali elewacji pod numerem 13. - Dostaliśmy zgodę od samego ministra kultury - cieszy się Anna Rostkowska. - To nadzwyczajnej jakości budynek - mówi. - Indywidualnie projektowane sztukaterie, samych wzorzystych podłóg odnaleźliśmy kilkanaście, a wzorów gipsowych rozet na sufitach ok. 20 - wylicza.

Przy Foksal 15 na spodzie schodów i spoczników uśmiechają się malowane amorki. Wyciągają strzały z kołczanów, napinają cięciwy łuków. - To bardzo dobrej klasy malarstwo - ocenia Rostkowska.

Zapewnia, że wszystko zostanie odrestaurowane, piece odtworzone, tak samo jak wzorzyste posadzki, portale i sztukaterie. - Jestem bardzo przejęta. Te kamienice to absolutny unikat w mieście. Wszystkie firmy chciałyby przy nich pracować, by się potem tym chwalić. Bo tylu wzorów wystroju w jednym miejscu w Warszawie nie ma - mówi Anna Rostkowska.

Ghelamco kusi: "Mieszkańcy Foksal 13/15 będą mieć do swojej dyspozycji podziemny parking [z wjazdem od strony ulicy Smolnej], całodobową ochronę i usługę concierge. W inwestycji dostępna będzie również sala fitness oraz pokoje hotelowe na wyłączny użytek mieszkańców, którzy będą mogli wygodnie ulokować w nich swoich gości".

Powstanie ok. 40 apartamentów. Cena zapowiadana w 2008 r. - od 20 tys. zł za metr kwadratowy w górę - na pewno nie jest już aktualna. Nowej inwestor na razie nie podaje.


http://eurobuildcee.com/?page=news&id=27460
http://www.thecity.com.pl/Rynek/Rynek-mieszkaniowy/Premiera-inwestycji-Foksal-13-15-ZDJECIA
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
13,844 Posts
Nie widzę chromu na całe szczęście.

Pozostaje czekać na start prac, o ile coś z tego wyjdzie. Fajnie byłoby wejść do środka w trakcie remontu i przebudowy, rzadko zdarza się okazja zobaczyć flaki takich kamienic w trakcie prac.
 

·
WiFi na 4 kreski
Joined
·
9,048 Posts
Ghelamco bedzie z wyczuciem i szacunkiem dla obiektu odtwarzac detale? Uwierze jak zobacze... bo brzmi to troche jak jakis Prima Aprilis. Absurdu calej sytuacji dodaje fakt, ze wedlug tego co jest napisane w artykule to gdy rzeczywiscie Ghelamco chcialo podejsc do tego w 100 % jak nalezy (wow)... to znowu konserwator odstawial jakies cuda i rzucal klody pod nogi. Kto i za co tak sie pastwi nad tym miastem :nuts: ;)


PS. Bardzo dobry pomysl z nowym watkiem. Ten projekt na to jak najbardziej zasluguje.
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
13,844 Posts
Wiesz, z Senatorem też sprawę pokpił konserwator, bo zamiast zgodzić się na upchnięcie dodatkowego stropu wewnątrz i odtworzenie bryły z detalem, to powstał potworek. Te Kamienice mają tyle szczęścia, że są na tyle duże, iż można opłacalnie przywrócić detal bez żadnych nadbudów czy innego cudowania. Dość spora wysokość kondygnacji sprawia też, że jest dość sporo luzu na prowadzenie instalacji.

Powinno się udać, ale na razie to trzeba czekać na start inwestycji. Wizualizacje wyglądają naprawdę obiecująco.
 

·
Registered
Joined
·
924 Posts

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
13,844 Posts
Uaaa, mam nadzieję, że uda się zdobienia sufitów zachować, bo niestety, konstrukcja to już próchno, będzie bankowo nowa konstrukcja nośna i stropy.
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
28,626 Posts
Mimo iż nie przepadam za belgami to jednak jak odnowią te kamienice tak jak pokazują to na kolanach do nich pójdę im za to dziękować.

Aż żałuję że mnie nie stać na mieszkanie w którejś z tych kamienic bo chętnie by zamieszkał.
 

·
Uliczny świrus
Joined
·
2,535 Posts
Ja jednak uważam, że to wystarczająco duża, ciekawa, położona centralnie, a przy okazji obarczona długimi perypetiami inwestycja, żeby nie była gorsza od np. Próżnej i miała swój wątek.
No i wszystkie te długie perypetie były roztrząsane w wątku o remontach kamienic. Poza tym moim zdaniem o ile ta inwestycja ruszy, mogłaby nabić trochę wejść do działu zabytków, co chyba nie byłoby takie złe skoro co moment wychodzi, że sporo forumowiczów w ogóle z niego nie korzysta.
 

·
Iroquois of Europe
Joined
·
9,842 Posts
Discussion Starter #15
^^
A ja myślę, że jeśli byłoby to w zabytkach, dużo osób by tej inwestycji po prostu nie śledziło.
Jestem za utrzymaniem wątku o kamienicach w zabytkach, zwłaszcza że wystarczy subskrypcja, żeby być na bieżąco ze wszystkim, co kogo interesuje, ale pewnie jestem w mniejszości. Świadczy o tym choćby założenie tego wątku: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1828536
 

·
Registered
Joined
·
924 Posts
^^
A ja myślę, że jeśli byłoby to w zabytkach, dużo osób by tej inwestycji po prostu nie śledziło.
Informacja o tej inwestycji pojawiła się w 3 wątkach, przy czym jako pierwsza w "Zabytkach" i tam właśnie była najszerzej komentowana. Tak więc odzew jest. Remonty kamienic i zabytków (nawet tak sztandarowych jak niedawno Pałac na Wyspie) nie wywołują jednak już w toku prac większej lawiny postów dokumentujących (to nie kolejne piętra wieżowców piętrzące się miesiącami i obfotografowywane z każdego miejsca w mieście), więc tworzenie osobnego wątku raczej nie ma sensu - ożywiłyby się natomiast "Zabytki".
 
1 - 20 of 509 Posts
Top