SkyscraperCity banner

501 - 511 of 511 Posts

·
Registered
Joined
·
350 Posts
Może sobie panować wśród zwykłych ludzi, ale chyba jasne, że projektowaniem takiej kamienicy w stylu historyzującym zajmowaliby się profesjonaliści.
Dlatego napisałem, że profesjonaliści (ze względu na inny sposób kształcenia na politechnikach) w kontekście klasycznych, historycznych kamienic nie istnieją. Przykład takiego badziewia mamy na Kaleńskiej 8 na Pradze, w postaci 'pałacu' postawionego w XXI w.

Zresztą, moim marzeniem jest zastąpienie urzędu konserwatora zabytków urzędem estetyki o znacznie szerszych kompetencjach, gdzie przy uzgadnianiu projektów brano by pod uwagę nie tylko same znaczenie zabytkowe substancji ale i wartość estetyczną planów przebudowy w kontekście okalającej zabudowy, plus taki estetyzator realizowałby funkcję kreatora przestrzeni, coś czego w Polsce niesamowicie brakuje.
Na szczęście Karta Ateńska mówi NIE.
 

·
Registered
Joined
·
1,281 Posts
Na szczęście Karta Ateńska nie jest źródłem prawa w tym kraju.

A Kartę Wenecką, w zakresie w jakim stałaby na przeszkodzie estetyzacji miast, można wypowiedzieć. Co raczej nie będzie potrzebne, bo przecież nie chodzi o to, żeby w ogóle zabytków nie chronić, tylko żeby sam indywidualny aspekt zabytkowy nie był jedyną wartością podlegającą ochronie, ale brano pod uwagę także element estetyczny. Gdyby Karta Wenecka stała temu na przeszkodzie, to zachodnia Europa nie wyglądałaby tak jak wygląda. Pomijam już fakt, że na zachodzie mamy przecież tyle cudów architektonicznych, łączenia elementów modernistycznych z zabytkową architekturą, więc to kwestia interpretacji. Byłoby jakimś absurdem, gdyby wykorzystywać tego rodzaju dokumenty jako wytłumaczenie np. niedopuszczalności nadbudowywania pierzei, kiedy w Polsce (szczególnie wschodniej) jest to jeden z największych problemów estetycznych. W Wiedniu bez żalu wyburza albo modernizuje się kamienice, które w Polsce byłyby uważane za zabytki wysokiej klasy, a my, przy tak zaniedbanej estetyce mielibyśmy udawać, że nasz brak dbałości o spójność przestrzeni publicznej jest motywowany postanowieniami konwencji?
 

·
Registered
Joined
·
350 Posts
Ale teraz poruszasz zupełnie inne kwestie. W Polsce też wykonuje się nadbudowy oraz łączy nowoczesne elementy z zabytkową tkanką- przecież o tym mówią wytyczne konserwatorskie- że substancja współczesna ma być wizualnie rozróżnialna od oryginalnej. Cała dyskusja zaczęła się od twojej sugestii, że powinniśmy mieć prawo 'odtwarzać' detal na kamienicach, na których nigdy go nie było - co jest zupełnie inną kwestią, a dokładnie zwykłym zakłamywaniem historii...
 

·
Registered
Joined
·
1,281 Posts
Ale nadbudowy kontynuujące styl zastany też istnieją.

Nie widzę zakłamywania historii w ozdabianiu fasady, nikt nie będzie przecież ukrywać, że to nowoczesny dodatek, można nawet powiesić tablicę na budynku z opisem renowacji, zdjęciami przed i po itd.
 

·
roiretsnôM
Joined
·
6,789 Posts
Odnosząc się do dyskusji „duże (dziś) polskie miasta vs Warszawa a ich wygląd przed wojną”...

Warszawa na pewno nie była aż takim syfem, jak to próbują przedstawiać zatwardziali moderniści. Ani nie była takim ideałem, jak kreślą to zatwardziali zabytkowicze.

Tak naprawdę wszystko jej kwestią gustu. Truizm, ale potrzebny, bo mógłbym tu się mądrzyć długimi wersami, a clue mojej wypowiedzi jest zupełnie inne.

Ludzie totalnie nie ogarniają historii i myślą (serio!), że tylko Warszawa była zburzona w związki z II WŚ. Jak im mówię, że Gdańsk, Szczecin czy Wrocław również były potwornie zrujnowane, to wszyscy robią wielkie oczy. Zróbcie eksperyment i pogadajcie ze swoimi znajomymi - zdziwicie się.

Dlatego też Warszawa funkcjonuje jako jakaś przedwojenna Arkadia - ludzie się tego bezkrytycznie nauczyli, bo tylko tu było powstanie i tylko to zostaje w pamięci.
 

·
Registered
Joined
·
64 Posts
Kolego, myślę, że większość forumowiczów wie, które miasta były w czasie II ale też pierwszej wojny zniszczone a które nie. Doskonale widać jak dba się o zabytki w tych niezniszczonych i tych, które wojna zniszczyła. Natomiast od Warszawy powinno się wymagać więcej z racji tego, że jest to stolica. Czyli miejsce gdzie pieniędzy, wiedzy, ludzi .... jest więcej niż gdziekolwiek indziej
 

·
TURBO-modernista
Joined
·
4,336 Posts
I pomyslec, ze tak mogla wygladac cala przedwojenna Warszawa:cry:
No niestety cała przedwojenna Warszawa tak nie wyglądała, narosło wokół niej sporo mitów :geek:
EDIT: forumowiczom za Chiny Ludowe nie dogodzisz: stała rudera - źle. Odp...li ją że aż się świeci - też źle. Trzeba pobiadolić.
 

·
roiretsnôM
Joined
·
6,789 Posts
Kolego, myślę, że większość forumowiczów wie, które miasta były w czasie II ale też pierwszej wojny zniszczone a które nie. (...)
Chyba kolega borsuk nie przetarł dobrze oczek po wyjściu z norki. Wcześniej nie dyskutowano o postrzeganiu sprawy na forum, tylko en general.
 

·
evertonfans
Joined
·
3,227 Posts
Są chętni na luksus

28 lipca 2020

Większość apartamentów dostępnych w inwestycji Foksal 13/15 znalazła właścicieli, cena mkw. lokalu w kamienicy zrewitalizowanej przez Ghelamco zaczyna się od 6450 euro.

Rynek nieruchomości luksusowych cieszy się zainteresowaniem inwestorów. W pierwszych miesiącach zamrożenia gospodarki deweloperzy odnotowali zwiększone zainteresowanie ze strony klientów i wzrost zapytań dotyczących lokali z segmentu premium...
źródło i link do całej wiadomości: Są chętni na luksus | EurobuildCEE
 

·
Registered
Joined
·
350 Posts
Szkoda, że pewnie faktycznie nikt nie będzie tam mieszkał, tak samo jak w podobnej inwestycji na Hożej naprzeciwko Krowarzywa. Stoi sobie luksusowa i ciemna (w oknach).
 
501 - 511 of 511 Posts
Top