SkyscraperCity banner

1 - 20 of 322 Posts

·
Registered
Joined
·
29 Posts
Discussion Starter #1
Sejm się rozrośnie


Na Wiejskiej koniec kryzysu. Wraca pomysł budowy biurowca komisji
Nowy budynek ma powstać do końca przyszłej kadencji, czyli do 2015 r. Stanie w pobliżu istniejącego już kompleksu budynków sejmowych, po przeciwnej stronie ulicy Wiejskiej, gdzie obecnie jest parking dla pracowników.

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć przygotowywanie dokumentacji, a w drugiej połowie przyszłego roku ma być rozpisany przetarg na budowę. Według planów Kancelarii Sejmu prace budowlane miałyby ruszyć na początku 2013 r.

– W ciągu trzech – czterech lat budynek powinien być gotowy – informuje Jan Węgrzyn, wiceszef Kancelarii Sejmu.

Posłom za ciasno

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 50 – 55 mln zł. Wraz z nowym biurowcem posłowie oraz sejmowi urzędnicy otrzymają co najmniej 16 dużych sal (każda z nich ma pomieścić minimum 100 osób), w których będą mogły pracować komisje. W budynku znajdzie się też odpowiednie zaplecze i biura oraz podziemny parking.

– Każdy, kto kiedykolwiek był w Sejmie, wie, że jak na współczesne standardy warunki do pracy nie są tu najlepsze. Sal jest zbyt mało i są zbyt ciasne. Bez tej inwestycji nie da się tego zmienić – podkreśla Węgrzyn. Zaznacza, że rozpoczynaniu teraz inwestycji sprzyja spadek cen usług budowlanych.

Wzniesienie nowego budynku dla komisji sejmowych było już raz planowane w budżecie Kancelarii Sejmu. Miało się zacząć z początkiem 2010 r. Biurowiec miał zaś zostać oddany do użytku przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, czyli przed 1 lipca tego roku.

Kłopoty finansowe i konieczność cięć sprawiły jednak, że w lipcu 2009 r. z inwestycji zrezygnowano. Dodatkowym kłopotem był nie w pełni uregulowany stan prawny działki, na której ma stanąć budynek. Co prawda należy ona do Kancelarii Sejmu, jednak do jej części pretensje zgłaszają dawni właściciele.

– Dzięki zmianom prawnym udało nam się rozwiązać ten problem. Wjazd do parkingu podziemnego zostanie umieszczony po prostu w innym miejscu – informuje Węgrzyn.

Podziemny łącznik

Sejm od kilku lat ma już przygotowaną koncepcję architektoniczną nowego budynku. Została wyłoniona w specjalnym konkursie w 2000 r. Teraz do tej koncepcji trzeba przygotować jeszcze konkretne plany.

Wiadomo, że w stosunku do koncepcji architektonicznej wprowadzona zostanie jedna istotna zmiana. Wstępne plany przewidywały, że nowy biurowiec zostanie połączony z obecnie istniejącymi budynkami za pomocą łącznika nad ulicą Wiejską. Ale na takie rozwiązanie nie chciał się zgodzić architekt miejski. Ostatecznie łącznik będzie umieszczony pod ziemią.

Posłowie cieszą się z powrotu do pomysłu budowy biurowca. Wstępnie zaakceptowała go już Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, która opiniuje projekt budżetu Kancelarii Sejmu. – Komisje sejmowe często naprawdę nie mają gdzie pracować, a warunki do pracy są po prostu złe – mówi szef komisji Jerzy Budnik (PO). – O tym, że Sejm potrzebuje co najmniej jednego nowego budynku, mówi się od końca lat 90. Pora więc zrealizować te plany.źródło:http://www.rp.pl/artykul/16,652556.html
 

·
Expert
Joined
·
3,172 Posts
Hmmm.. a co z pozostalymi budynkami ogolnej koncepcji - czy to jeszcze zyje?

 

·
Miastolub
Joined
·
3,736 Posts
Wreszcie. Pomimo, że bardzo lubie "kampus" Sejmu, to jednak trzeba powiedzieć, że jest mało reprezentacyjny. Kiedy się na niego patrzy ciężko uwierzyć, że tu mieści się parlament 40-milionowego narodu w środku Europy.

Nowy budynek prezentuje się słabiutko. Właściwie jedyny ciekawy element to ten łącznik, który jednak chcą ukryć w ziemi.


@JPS -skąd ta wizka? Bardzo ciekawy plan.
 

·
Expert
Joined
·
3,172 Posts
@JPS -skąd ta wizka? Bardzo ciekawy plan.
To staroc - o ile pamietam z 2000 roku, ale chyba nie bylo niczego nowszego od tego czasu (aczkolwiek zagospodarowanie wokol pomnika jest juz nieco inne)...
 

·
Registered
Joined
·
29 Posts
Discussion Starter #7
Nie sądzę żeby postawienie raptem 3, niezbyt wielkich budynków było aż takim wielkim kosztem dla Sejmu.
chodzilo mi bardziej o odbior spoleczny - nie mozna z jednej strony ciac skladek emerytalnych i straszyc dlugiem publicznym, a z drugiej mowic, ze jest zajebiscie i budujemy co sie da...to nie ZUS i nawet nasz parlament to rozumie.
 

·
Registered
Joined
·
1,529 Posts
Wreszcie. Pomimo, że -----, to jednak trzeba powiedzieć, że jest -----. Kiedy się na niego patrzy ciężko uwierzyć, że ----- 40-milionowego narodu w środku Europy.

...
Pare nieścisłości--nie 40 milionów, i nie w środku Europy. Niemniej, to jest gotowy szablon. Do użycia w dowolnej ilości sytuacji.
 

·
Czerwona Musztarda
Joined
·
2,030 Posts
demmat:Najlepiej to było by ograniczyć liczbę posłów, od razu luźniej mieli by w salach a społeczeństwo nie musiało by się godzić ani na wynajem ani na budowę.

Jeżeli chodzi o sam budynek to ani grzeje ani ziębi. Sam układ najlepiej zapowiada się od strony Wiejskiej. Wreszcie wyglądało by to jak miejska ulica. Jednak jak się spojrzy na całość to jest to lepiej ustawiony modernistyczny wolno stojący biurowiec. Z tyłu nadal zostaje pustka z dwoma budynkami aż do Ujazdowskich. Dobrze jakby był tak zaprojektowany by wzdłuż Pięknej i Matejki można było przykleić kolejne budynki tworząc kawałek zwartej zabudowy.
 

·
Registered
Joined
·
51 Posts
Pare nieścisłości--nie 40 milionów, i nie w środku Europy. Niemniej, to jest gotowy szablon. Do użycia w dowolnej ilości sytuacji.
Nie 40 bo ponad 50 milionów, określenie narodu stosuje się do wszystki Polaków na świecie. I dlaczego nie w środku? Polskie położenie jest ewidentnie "środkowe" w Europie, albo przynajmniej bliskie tego środka. :)

A jeśli sama inwestycja ma przyśpieszyć prace sejmu, no to czemu nie budować? :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
5,913 Posts
Nowy budynek usprawni legislację? Taaak... A nowe stadiony sprawią że biało-czerwoni uplasują się w rankingach tuż obok Hiszpanii, Brazylii i Niemiec :D
 

·
go for it
Joined
·
674 Posts
demmat:Najlepiej to było by ograniczyć liczbę posłów, od razu luźniej mieli by w salach a społeczeństwo nie musiało by się godzić ani na wynajem ani na budowę.
i to by było najlepsze rozwiązanie

A jeśli sama inwestycja ma przyśpieszyć prace sejmu, no to czemu nie budować? :nuts:
proponuję postawić duuuży biurowiec dla PKP - w końcu szybkie pociągi:D
 

·
Balthazar Bux
Joined
·
28,384 Posts
Eee malutki offtop. Chcą budować nowy budynek. A czy przy okazji wybudują jakiś plac do palenia opon i kukieł ?. Przydał by się żeby protestujący mieli miejsce gdzie mogą swoje argumenty wygłosić i pokazać nie blokując przy tym chodników i ulic.
 

·
Miastolub
Joined
·
3,736 Posts

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Szkoda że nie mamy jakiegoś pięknego budynku parlamentu jak na przykład w Budapeszcie albo nawet jak pałac Westminster w Londynie :/
 
1 - 20 of 322 Posts
Top