SkyscraperCity banner

301 - 320 of 322 Posts

·
Registered
Joined
·
4,823 Posts
Ten wątek będzie żył sto lat i jeden dzień dłużej. :nuts:

Nie wiem, na ile te plany są realne... ale warto wspomnieć:

http://www.rp.pl/Polityka/306259926-Nowe-pokoje-dla-poslow-kosztowalyby-200-mln-zl.htmlNowe pokoje dla posłów kosztowałyby 200 mln zł

Kancelaria Sejmu planuje generalny remont Domu Poselskiego. Albo zburzenie go i zbudowanie na nowo.

Standardowe wyposażenie pokoi w Domu Poselskim, zwanym hotelem sejmowym, to wiekowa sofa, łóżko, stolik i kilka szafek. Wszystko ma około 30 lat i jest w mało gustownym brązowym kolorze. – Jest też mała lodówka, czajnik bezprzewodowy i trochę naczyń – wylicza poseł PO Tomasz Głogowski.

Skromne warunki wkrótce mogą się poprawić. Poważne zmiany w Domu Poselskim rozważa Kancelaria Sejmu.

Mówiła o tym w ubiegłym tygodniu szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. – Brane są pod uwagę dwa warianty – powiedziała.

Wyjaśniła, że pierwszym jest wyburzenie budynku i zbudowanie go na nowo. Trwałoby to około pięciu lat i kosztowało 215 mln zł, do czego trzeba dodać 52 mln zł kosztów wynajmu kwater dla posłów i senatorów na czas remontu.

Drugi wariant to gruntowny, etapowy remont, który trwałby do czterech lat i kosztowałby 189 mln zł. Zdaniem Kaczmarskiej o wyborze wariantu zdecyduje Prezydium Sejmu. – Trwają prace nad przygotowaniem profesjonalnej analizy stanu budynku – podkreśliła.

Niezależnie od wariantu inwestycja byłaby najbardziej kosztowną w najnowszej historii Sejmu. Przykładowo powstające po drugiej stronie ul. Wiejskiej Biuro Komisji Sejmowych, które ma być oddane jesienią, będzie kosztować niespełna 100 mln zł. Zdaniem szefowej Kancelarii zmiany w hotelu są jednak konieczne „z uwagi na zły stan techniczny budynku oraz niedostosowanie do aktualnie obowiązujących przepisów".

I w tej opinii nie ma przesady – wynika z naszych rozmów z osobami znającymi budynek. – Chciałabym wiedzieć, jakie są koszty klimatyzacji – mówi jedna z lokatorek hotelu Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. – Bez niej latem nie da się wytrzymać. Budynek jest w dużej części wykonany z metalu i ma ogromne okna. Prawdopodobnie po remoncie dałoby się na tym zaoszczędzić – dodaje.

Tomasz Głogowski opowiada, że z kolei zimą jest tak zimno, że posłowie proszą o dodatkowe grzejniki elektryczne. Dodaje, że problemem jest też mikroskopijna powierzchnia większości pokoi, szerokość drzwi niespełniająca współczesnych wymogów i fatalna akustyka. – Gdy ktoś za ścianą ogląda telewizję, nie da się zasnąć – mówi.

Mimo to mniej więcej połowa posłów i senatorów mieszka w hotelu, zamiast zdecydować się na refundowany przez Sejm wynajem mieszkania. Wśród nich jest wielu partyjnych liderów, a z Domu Poselskiego w ubiegłej kadencji nie wyprowadziła się premier Ewa Kopacz z PO, choć przysługiwała jej willa przy ul. Parkowej.

Powód? Najczęściej politycy wskazują na wygodę związaną z tym, że Dom Poselski połączony jest z Sejmem podziemnym korytarzem, więc można pojawić się na posiedzeniu w każdej chwili. – Dla wielu polityków jest to najlepsze rozwiązanie z powodu trybu ich pracy. Ja tam nie mieszkam, tylko nocuję – mówi Lubnauer.

Z tego powodu zamiary remontu są dobrze odbierane we wszystkich klubach. Problem w tym, że podobne plany są ogłaszane regularnie. Na przykład za rządów PO ówczesny marszałek Bronisław Komorowski proponował, by z hotelu wyprowadzić posłów, a obiekt przerobić na ich biura. Plany remontu ogłaszano też tuż po objęciu władzy przez PiS, ale później ich realizacja była przesuwana.

Również szefowa Kancelarii podczas posiedzenia komisji sprawiała wrażenie, jakby chciała zostawić sobie rezerwę na zmianę zdania. Mówiła, że inwestycja jest „nie do zrealizowania w tej kadencji Sejmu".
 

·
evertonfans
Joined
·
3,146 Posts
Ten wątek będzie żył sto lat i jeden dzień dłużej. :nuts:

Nie wiem, na ile te plany są realne... ale warto wspomnieć:

http://www.rp.pl/Polityka/306259926-Nowe-pokoje-dla-poslow-kosztowalyby-200-mln-zl.html
Moim zdaniem wątek po ukończeniu opisywanej inwestycji powinien zostać przeniesiony do inwestycji zakończonych. Nie powinno w nim być innych inwestycji czy remontów na terenie kompleksu budynków sejmowych. Przedmiotowy wątek powstał 7 lat temu i od początku była w nim opisywana jedna, obecna inwestycja.

Jeśli pojawi się ciekawa, warta uwagi inwestycja, a nie drobne remonty, czy zwyczajnie niegodne uwagi zmiany, to wyodrębnimy nowy wątek. Pozwoli to na lepsze dokumentowanie inwestycji oraz uniemożliwi niejako zagubienie ich w wątku zbiorczym.
 

·
Registered
Joined
·
4,823 Posts
^^

No nie wiem... planowany (niestety) płot, teraz remont hotelu, poza tym wcześniejsze:

To nie koniec inwestycji Sejmu przy Wiejskiej. Na dzisiejszym zielonym skwerku po zachodniej stronie ul. Wiejskiej, naprzeciwko kompleksu zabudowań sejmowych, pomiędzy pomnikiem AK a mieszkalnym punktowcem przy Wiejskiej 9 Kancelaria Sejmu planuje budowę nowej biblioteki sejmowej. Budowę czterokondygnacyjnego obiektu wysokiego na 18 metrów dopuścił wyłożony w styczniu projekt planu zagospodarowania tego rejonu.
Na tym nie koniec inwestycyjnych planów parlamentu. W lutym ub. r. marszałek Senatu Srtanisław Karczewski (PiS) wyjawił, że chciałby zbudować nowy budynek Senatu. Bo wyższa izba parlamentu ciśnie się w swoich obecnych pomieszczeniach - ma tylko cztery sale obrad komisji, senatorowie muszą zgłaszać się po prośbie do Kancelarii Sejmu o udostępnienie pomieszczeń.

Jedną z rozpatrywanych lokalizacji dla budowy nowego gmachu Senatu jest zaplecze sejmowych ogrodników przy wejściu na teren parlamentu od strony ul. Górnośląskiej.
wątek ma dopiero SZESNAŚCIE stron - jak tu można się "zgubić"? :nuts:

Generalnie kompleks Sejmowy rozwija się przez pączkowanie ;) - od budynków XIX wiecznych, przez międzywojenne, powojenne Pniewskiego, aż do ostatnich. Właśnie jego cechą jest "nawarstwianie się" inwestycji, które nie powinny być w takim szczególnym przypadku traktowane jako coś odrębnego, tylko kolejne elementy układanki.

Nawet jeśli jeszcze przez długi czas to miałyby być tylko kolejne zapowiedzi plany, to dobrze mieć otwarty, poświęcony tylko temu wątek (choćby ze względu na "wagę" tematu, potencjalnie interesującego dla użytkowników z całej Polski ;)).
 

·
Before you die, you see..
Joined
·
6,586 Posts
Poszedłem z nadzieją, że płoty będą już usunięte. Niestety wszystko dalej stoi, natomiast zniknął brzydki słup zasilający.

Dla mnie ten budynek jest zjawiskowy. Nie mogę się napatrzeć.

1.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr

2.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr

3.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr

4.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr

5.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr

6.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr

7.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr

8.

Budynek Komisji Sejmowych by Nicholas Lelewski, on Flickr
 

·
Semper Invicta
Joined
·
25,406 Posts
Robi wrażenie. Kawałek fajnej architektury w tym miejscu. Szkoda tylko że takie (p)osły będą w nim urzędować.
Aj Waj. Jaki Naród tacy posłowie. Sami przecież dokonaliśmy świadomego wyboru:)
 

·
Registered
Joined
·
16 Posts
Sam budynek według mnie jest w porządku. Dobry, ale nie jakiś wybitny, natomiast zieleń przed nim daje mu bardzo duży plus. Super, że zdecydowali się na drzewa iglaste.
 

·
roiretsnôM
Joined
·
6,733 Posts
Niestety, to feature współczesnej polskiej architektury :(

A sam budynek świetny! Rewelacyjny kanion od Wiejskiej się zrobił (szkoda, że taki krótki). Szkło niebieskawe, ale da się przeżyć (za każdym razem dziwię się modzie na ten kolor).

No i ponoć ślepa ściana od strony kanadyjskiej pozostanie ślepa, bo nie ma planów dolepienia tam czegoś... Jeśli dobrze pamiętam.
 
301 - 320 of 322 Posts
Top