SkyscraperCity banner
1 - 20 of 4007 Posts

·
Moderator
WHAT ELSE IS OUT THERE?
Joined
·
26,437 Posts
Discussion Starter · #1 ·
gazeta.pl said:
Nawet cztery szpalery drzew, w tym jeden między jezdniami, wygodna ścieżka rowerowa i mniej miejsca dla samochodów - taką Świętokrzyską zapowiadają projektanci.
Jest szansa na ulicę nowoczesną i w duchu zachodnio-, a nie wschodnioeuropejskim. Czyli: ? ograniczenia dla samochodów prywatnych, ? chodniki tylko dla pieszych, co w przypadku Warszawy zapowiada szokującą wręcz zmianę, ? udogodnienia dla osób korzystających z transportu publicznego i rowerzystów. Nowa Świętokrzyska powstanie w pakiecie z II linią metra
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/...rzyska__szpalery_drzew__sciezka_rowerowa.html
 
  • Like
Reactions: Deo

·
Redżistered Juzer
Joined
·
190 Posts
Dobrze, że coś się zaczyna dziać. Choć najlepiej by było, gdyby przebudowa Świętokrzyskiej była fragmentem większych zmiań w całym Północnym Śródmieściu. Fajnie by było też zmodernizować okoliczne uliczki - Jasną, Zgody, Szpitalną, Sienkiewicza, Kubusia Puchatka, Chmielną no i oczywiście Plac Powstańców Warszawy (marzy mi się tam w miejsce tego okropnego parkingu, zaciszny zielony skwer z fajną fontanną) :)
 

·
Rah'ma'dul
Joined
·
13,507 Posts
^^

Taka saobie wersja. Niby wszystko jest, ale nie do końca. Od ONZ do Żelaznej mamy 2x3, ale potem do Ronda Daszyńskiego 2x2. To i tak lepiej, ale jakoś nie do końca mi pasuje. Własciwie boli też że nie chcą robić trampasu, tylko znów autobusy upychają w bok.

Natomiast Świętokrzyska od ONZ w starym układzie 2x3 bez pasa dzielącego to jakiś absurd. Po kiego w samiutkim centrum taka arteria. Jeśli mamy zwężać dalszą część Świętokrzyskiej aż do Tamki (a tak będzie), to po co zachęcać kierowców by tą ulicą jechali dalej. 3 pasy w każdą stronę są taką zachętą.
Potem jak nic znaczna część kierowców będzie chciała przejechać prosto. A tu na 90* będzie ZONK, bo prosto będzie tylko 1 pas +2 pas jako lewo/prawoskręty i miesca parkingowe do parkowania równoległego.
Buspasa nie ma sensu tam robić, bo po budowie metra poza linią turystyczną ZTM wycofa inne autobusy. Także z Tamki. Czemu? Bo dublowałyby się z metrem.

Od Ronda ONZ do MArszałkowskiej powinno być 2x2 i tylko przy ONZ i Marszałkowskiej szerzej. Lewoskręty w Emilii Plater powinny być zakazane (poza MZA).
 

·
Registered
Joined
·
175 Posts
Moim zdaniem to dobry pomysł, nareszcie Prosta będzie cywilizowaną ulicą. Dwa pasy na pewnym odcinku są zapewne związane bliskością działki Norblina, która i tak zostanie obcięta. Bardzo podoba mi się pomysł zrobienia przejścia na wysokości Twardej i skrzyżowanie z Żelazną. Chyba urzędasy nareszcie zrozumiały, że mimo podziemi są potrzebne przejścia na powierzchni i więcej możliwości przedostania się na drugą stronę arterii. Z tymi trzema pasami na Świętokrzyskiej to może faktycznie przesada, ale opracowanie sięga tylko Mariańskiej, być może kolejne pasy będą odpadały na krzyżówkach z Emilii Plater i Marszałkowską, ja jestem za pozostawieniem świętokrzyskiej w układzie Al.Ujazdowskich, tylko z pasem rozdziału i DDR w poziomie jezdni. Mam nadzieję, że Prosta zostanie zrealizowana na poziomie wyższym niż baum:eek:hno:.
Co do komunikacji na Świętokrzyskiej po skończeniu metra myślę, że ZTM nie posunie się do takiego rozwiązania, raczej zostawią tam 4 -5 linii. Nie wszyscy jeżdżą tu przecież na Karolkową i do Wileńskiego. :D
 

·
Moderator
WHAT ELSE IS OUT THERE?
Joined
·
26,437 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Co do komunikacji na Świętokrzyskiej po skończeniu metra myślę, że ZTM nie posunie się do takiego rozwiązania, raczej zostawią tam 4 -5 linii. Nie wszyscy jeżdżą tu przecież na Karolkową i do Wileńskiego. :D
Doświadczenie pierwszej linii wskazuje, że jak nie jeżdżą to będą musieli się nauczyć.
 

·
Uliczny świrus
Joined
·
2,327 Posts
Mam nadzieję, że Prosta zostanie zrealizowana na poziomie wyższym niż baum:eek:hno:.
Jak dla mnie może być i baumik - ewentualnie proste betonowe płyty, nie ma tej ulicy nic, co by uzasadniało kładzenie tam czegokolwiek lepszego. Jeden absurdalny salon na Woli wystarczy póki co.
 

·
Registered
Joined
·
14,064 Posts
Za Rondem ONZ na Świętokrzyskiej powinny być max 2x2 pasy dla samochodów, jezdnia może mieć 2x3 ale razem z buspasem do EP. Po zbudowaniu pierwszego odcinka metra autobusów jadących od strony Woli i Bemowa raczej nie skrócą do Karolkowej czy Ronda Daszyńskiego bo tam nie ma miejsca na pętlę (większość linii pewnie zostanie bez zmian na tym odcinku tylko zamiast jechać dalej na wschód będą kończyć na EP), więc buspas się może przydać. Jak wydłużą metro dalej na zachód będzie więcej zmian w komunikacji autobusowej.
 

·
Registered
Joined
·
3,201 Posts
Dobra wiadomość, aczkolwiek ja i tak obstaję przy tym ,że porządkowanie Placu Defilad powinniśmy zacząć od regulacji działek tuż przy pekinie ;)
 

·
Registered
Joined
·
3,794 Posts
Takie coś ma powstać na rogu Świętokrzyskiej i Nowego Światu:


Poza tym:
- pasy dla rowerów (w jezdni na wschód od Marszałkowskiej) i dwie ścieżki (na zachód)
- rowerowy lewoskręt w pl. Powstańców
- wyniesione tarcze skrzyżowań
- tylko 30 miesjc parkingowych (na wschód od Marszałkowskiej)
- przejście dla pieszych w osi ul. Bagno

To wytyczne komunikacyjne TransEko na potrzeby remontu ulicy

:banana:
Edit: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,12160376,Bedzie_jak_w_Londynie__zebry_na_skos_skrzyzowania_.html
Piesi pójdą ławą na wprost, na skos, jak chcą. U zbiegu Świętokrzyskiej i Nowego Światu ma powstać takie skrzyżowanie jak w Tokio w dzielnicy Shibuya czy między Oxford Street i Regent Street

Zasada skrzyżowań: "cały kwadrat z krzyża ulic tylko dla pieszych" jest prosta. Na wszystkich jezdniach zapala się równocześnie czerwone światło dla samochodów, a na chodnikach - zielone. Piesi mogą iść w dowolnym kierunku, bo na całym obszarze krzyżujących się ulic są bezpieczni, także po przekątnej.

- Jestem zwolennikiem tego rozwiązania sprawdzonego na świecie. Zielone światło musi się świecić dłużej i być obliczone na pokonanie najdłuższej drogi przez pieszego - na skos. Warto spróbować, bo w tym rejonie będzie bardzo duży ruch. Na stacji metra Nowy Świat wysiądzie tłum, zwłaszcza wielu studentów, a chodnik w tym miejscu i blisko przystanku autobusowego będzie wąski. Ten typ skrzyżowania ma zaletę, bo wszystko można "ścisnąć", pasy da się wytyczyć znacznie bliżej siebie - przekonuje dr Andrzej Brzeziński z firmy TransEko, która przygotowała dla miasta "Analizy funkcjonalno-ruchowe dla ulicy Świętokrzyskiej".

Takie przejścia powstają już nawet w państwie autostrad i paliwożerczych krążowników szos - w USA, są już m. in. w Los Angeles, Denver czy Seattle.

Parkingów prawie nie będzie

To będzie ciekawy eksperyment, bo na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej z Nowym Światem (począwszy od placu Powstańców Warszawy) pojawią się też pasy rowerowe. Tym się różnią od ścieżek rowerowych, że biegną w poziomie jezdni i nie są od nich wydzielone. Dla samochodów na Świętokrzyskiej i Nowym Świecie i dla rowerzystów zapali się więc na tym skrzyżowaniu równocześnie "stop" z każdego kierunku, a dla wszystkich pieszych dookoła - "idź".

To nie jedyne rozwiązanie, które ma ułatwić życie pieszym na Świętokrzyskiej, która zmieni się nie do poznania dzięki budowie śródmiejskiego odcinka II linii metra. Chodniki będą wreszcie służyły tylko do chodzenia, ewentualnie picia kawy w ogródku kawiarnianym. Co to oznacza? Że drastycznie ubędzie miejsc do parkowania.

- Między Marszałkowską a Nowym Światem parkowało ok. 250 samochodów, głównie na chodnikach. Po przebudowie Świętokrzyskiej na tym odcinku planujemy tylko ok. 30 miejsc parkingowych - zapowiada dr Brzeziński.

Na dodatek aż 180 z tych policzonych 250 samochodów parkowało po północnej stronie ulicy, czyli po tej, gdzie mieści się większość sklepów, kawiarni i innych lokali usługowych. W nocy dziki chodnikowy parking pustoszał, co oznacza, że tu zostawiali swoje samochody pracownicy pobliskich urzędów i banków.

Zaczątek raju rowerzystów

Wszędzie tam, gdzie do Świętokrzyskiej dochodzą ulice lokalne, kierowca będzie musiał wjechać na poziom chodnika jak na tzw. leżącego policjanta (takie rozwiązanie jest sprawdzone w większości zachodnioeuropejskich miast). Chodzi o to, by samochód musiał drastycznie zwolnić, a prowadzący miał świadomość, że jest gościem w królestwie pieszych, w nieprzerwanej strefie chodnika ciągnącego się wzdłuż Świętokrzyskiej. Tak będzie m.in. na wlotach ulic Mariańskiej, Bagno, Szkolnej czy Czackiego. Na osi ul. Bagno jest w planach wyczekiwane przejście dla pieszych ze światłami "na guzik", co wytyczy przyjemną trasę spacerową między odnowionym pl. Grzybowskim a Parkiem Świętokrzyskim.

Zapowiada się też zaczątek rowerowego raju w ścisłym centrum. Między drzewami po północnej stronie Świętokrzyskiej od ronda ONZ do Marszałkowskiej pojawi się dwukierunkowa droga dla cyklistów (bo tak jest w planie zagospodarowania). Dr Brzeziński uważa, że jeszcze jedną warto dołożyć przy Parku Świętokrzyskim. Zapowiada, że na skrzyżowaniu z Marszałkowską drogi rowerowe będą "rozplecione z każdej strony": - Pełny układ przejazdów.

Od przejścia dla pieszych wytyczonego dodatkowo także na wysokości d. hotelu Warszawa (Prudentialu) ma się pojawić pas rowerowy. - W tej okolicy proponujemy rozwiązanie, jakiego jeszcze w mieście nie ma. Wydzielony skręt dla rowerzystów w lewo ze Świętokrzyskiej w plac Powstańców Warszawy - mówi dr Brzeziński.

Według prognozy ruchu sporządzonej w TransEko do 2020 r. ruch kołowy na Świętokrzyskiej od ronda ONZ do Marszałkowskiej ma się zmniejszyć o 30 proc., a od Marszałkowskiej do Nowego Światu spaść aż o połowę. Powód jest oczywisty - zwężenie jezdni, utrudnienia dla samochodów, brak miejsc parkingowych, superszybki i wydajny transport zbiorowy - II linia metra.

Analizy przygotowane przez planistów transportu z TransEko stanowią podstawę dla architektów z pracowni Pleneria i RS Architektura Krajobrazu do szczegółowego zaprojektowania nowej Świętokrzyskiej. Na papierze wszystko ma być gotowe w październiku, a w rzeczywistości zapewne w 2014 r. Wtedy jest też planowane otwarcie nowej linii metra.
 
  • Like
Reactions: Deo

·
Registered
Joined
·
4,206 Posts
Mam nadzieję, że zaraz nie wyskoczą kwiatki typu: "polskie prawo takiego rozwiązania nie przeiwduje". Pomysł jest rewelacyjny.
 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,324 Posts
Przepraszam za mało merytoryczny post, ale: fucking yeah!
:banana:
 

·
Precz z komuną!
Joined
·
3,152 Posts
Niektóre zmiany dało by się nawet zaakceptować, tylko oczywiście wszyscy zabierają się z ich wprowadzeniem od dupy strony.

Po pierwsze, nie powinno się likwidować miejsc parkingowych, dopóki nie powstanie garaż pod pl. Powstańców. Po północnej stronie niech zrobią ten deptak, ale tymczasowo należy wyznaczyć (żółtymi liniami) miejsca parkingowe - po wybudowaniu garażu te miejsca można zamienić na dodatkową zieleń. Poza tym nie widzę powodu, by na odc. Marszałkowska-NŚ było tylko 30 miejsc - po stronie płd. powinno być parkowanie równoległe, a po stronie płn. skośne. Miejsce jest.

Po drugie, Świętokrzyska jest głównym dojazdem do mostu, dlatego należy zachować po dwa pasy dla aut w każdą stronę. Ze względu na zwężenie pasa drogowego na wschód od Czackiego (i dalej na Tamce) warto by zacząć myśleć np. nad jednokierunkowym tunelem, który przejąłby ruch z Powiśla do centrum. Wtedy "wąska" Świętokrzyska (przy NŚ) oraz Tamka obsługiwałyby tylko jednokierunkowy ruch z centrum na Powiśle, przez co można byłoby te ulice nieco zwęzić.

 

·
Alles nur künftige Ruinen
Joined
·
3,324 Posts
Niektóre zmiany dało by się nawet zaakceptować, tylko oczywiście wszyscy zabierają się z ich wprowadzeniem od dupy strony.

Po pierwsze, nie powinno się likwidować miejsc parkingowych, dopóki nie powstanie garaż pod pl. Powstańców. Po północnej stronie niech zrobią ten deptak, ale tymczasowo należy wyznaczyć (żółtymi liniami) miejsca parkingowe - po wybudowaniu garażu te miejsca można zamienić na dodatkową zieleń. Poza tym nie widzę powodu, by na odc. Marszałkowska-NŚ było tylko 30 miejsc - po stronie płd. powinno być parkowanie równoległe, a po stronie płn. skośne. Miejsce jest.

Po drugie, Świętokrzyska jest głównym dojazdem do mostu, dlatego należy zachować po dwa pasy dla aut w każdą stronę. Ze względu na zwężenie pasa drogowego na wschód od Czackiego (i dalej na Tamce) warto by zacząć myśleć np. nad jednokierunkowym tunelem, który przejąłby ruch z Powiśla do centrum. Wtedy "wąska" Świętokrzyska (przy NŚ) oraz Tamka obsługiwałyby tylko jednokierunkowy ruch z centrum na Powiśle, przez co można byłoby te ulice nieco zwęzić.

http://img825.imageshack.us/img825/1055/witokrzyskatunel.png
A w czasach Gierka to kolega nie pracował czasem w biurze rozbudowy miasta? Bo pomysły jakby znajome.
 
  • Like
Reactions: darols
1 - 20 of 4007 Posts
Top