Skyscraper City Forum banner

Jaka ocena?

1 - 20 of 21 Posts

·
Moderator
8,225 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Budynek liceum ogólnokształcącego przy ulicy Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie

Lokalizacja: ul. Świętej Urszuli Ledóchowskiej 2, Warszawa – Wilanów
Projekt: Medusa Group
Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorska: Beata Bańka, Mariusz Okrajek, Anna Pawełczyk, Jarosław Przybyłka, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar, Konrad Basan, Piotr Dećko, Michał Laskowski
Inwestor: Tacit Investment S.A.
Powierzchnia całkowita: 4961 m²
Realizacja: 2015-2017

Akademeia High School to połączenie przestrzeni do pracy akademickiej (np. laboratoria biologiczne, chemiczne, fizyczne) i przestrzeń do zajęć artystycznych i pracy twórczej,
w budynku ważne miejsce zajmują obiekty sportowe oraz przestrzenie wspólne i miejsca do pracy własnej i relaksu (temu służą min. eko-dach, zielone patio, świetlice, kantyna).
Na terenie szkoły powstał także ogród, w którym uczniowie sami uprawiają owoce i warzywa, bo zarówno szkoła, jak i sam budynek mają edukować w dziedzinie ochrony środowiska i świadomości ekologicznej.
http://www.medusagroup.pl/projekty/uzytecznosci-publicznej/liceum-ogolnoksztalcace-warszawie/

https://www.archdaily.com/889061/akademeia-high-school-in-warsaw-medusagroup-studio

http://sztuka-architektury.pl/article/10746/akademeia-highschool-nietypowa-szkola

·
foto-ml.pl
18,710 Posts
Budynek wart tych 100 tys. czesnego rocznie ;)

10.
Jak kogoś nie stać zawsze zostaje publiczne wrocławskie V LO Maćkowa ;)

Świetna archi, trochę nie podoba mi się bunkrowatość od ulicy, czuć że "elity" odgradzają się od plebsu Miasteczka Wilanów ;)

Za to odejmuje punkcik od 10.

9!

edit:
A tak w ogóle, tu sa jakieś boiska i hala sportowa czy jak ktoś płaci 100 tysięcy rocznie czesnego to nie będzie sobie zawracał głowy takimi bzdurami jak WF? :D

·
Registered
2,047 Posts
ło kurde, tak z zaskoku... bo nie slyszalem wczesniej o tym projekcie.
9+

·
Registered
3,414 Posts
Niby miało być nowocześnie, eko i lekko, a jest ciężko i dziwnie.
Co jest nie tak:
1. schody na dziedzińcu prowadzące na dach lawirujące raz na prawo, raz na lewo, mające niby pełnić funkcję siedzisk są niewypałem. Po zdjęciach widać, że można siedzieć albo nisko albo wysoko, bo pośrodku jest zasadzona zieleń chaszcze. W praktyce dojście do górnych rzędów, nie jest w linii prostej. Ponadto wydaje mi się (do potwierdzenia), że przez ilość tych taraso-schodów dolne sale są niedoświetlone, bo te schody powinny być rzadziej.
2. Na dziedzińcu brak chodników - szczególnie przy w/w schodach zaraz zrobi się błocko. W skrócie to albo tam będzie trawa, bo nikt nie będzie korzystał z dziedzińca, albo będzie błoto, bo ktoś jednak będzie tam przebywał.
3. Stojaki rowerowe w trawie podchodzą pod 100 lat planowania. Ani to wygodne, ani estetyczne. Poza tym przy takim ą przez ę to powinna być wiata rowerowa na utwardzonej nawierzchni.
4. Wykończenie drewnem - w naszych warunkach, przy polskim dbaniu o utrzymanie wróżę mu max 4 zimy aż zacznie wyglądać słabo, choć być może jestem sceptykiem w tym punkcie.
5. Brak miejsc do posiedzenia na korytarzu. Parę ławek, małych stolików i krzeseł by nie zaszkodziło, bo kantyna nie musi być jedynym miejscem do posiedzenia, a podłoga nie jest dobra do spisywania prac domowych ;) O ile takie braki rozumiem w tysiaclatkach, o tyle w szkole wyższych sfer jest to niezbyt fajne.
6. Korytarze mogłyby być szersze.

Generalnie trochę za dużo tu fajerwerków, a za mało zwykłej użyteczności potrzebnej w nauce.

·
Registered
69,537 Posts
Bardzo ciekawe, ALE brak wykończeniówki (surowy, szary beton w środku) psuje oszałamiający efekt. Ja wiem, że teraz taka moda :nuts: - mam jednak nadzieję, że przeminie. I te rury przy suficie w stołówce :doh:.

Wobec tych małych niedociągnięć 9/10. Należy docenić cuś TAK oryginalnego, świeżego.

·
Human Traffic
5,839 Posts
Wydaję mi się, że chodziło o to, by korzystać głównie z tych schodów i na nich miałby się*skupiać ruch, a nie na samym dziedzińcu. Niemniej powinna być trochę bogatsza zieleń i więcej atrakcji.
Być może,ale tutaj jest po prostu skąpo. To jest szkoła,ale brak nawet boisk na zewnątrz ^^

Trochę to przeraża - wozimy dzieci z zamkniętych osiedli apartamentowców SUVem prosto pod szkołę i zamykamy je w kolejnym pudełku. Jak się te dzieci mają uczyć życia w mieście i mieć pojęcie co to jest przestrzeń publiczna?

·
Registered
3,677 Posts
Dałbym 8 bez problemu, ale za ten żenujący pretensjonalizm nazwy (połączenia greki i amerykanizmu jeszcze w warszawskich nazwach nie widziałem, co za oryginalność) odejmę 1 punkt. Drugi za to, że szkoła powinna uczyć życia w społeczeństwie. A ta ma to społeczeństwo głęboko w d..., bo odgrodziła się od niego, jak całe to snobistyczne założenie na Wilanowie.

·
keep jaywalking
6,500 Posts
Jasne drewniane elewacje nie trafiają w mój gust w ogóle, więc subiektywnie startuję z połowy stawki i obiektywnie obniżam punkty za utrwalanie polskiej bylejakości urbanistycznej - odsuniecie budynku od ulic i oddzielenie go od nich parkingami. Jest to tym bardziej smutne, że taka przestrzenna bylejakość jest firmowana przez placówkę dydaktyczną i podświadomie będzie wpajana wychowankom szkoły. Zostaje 2/10.

1 - 20 of 21 Posts