SkyscraperCity banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 36 Posts

·
Registered
1,113 Posts
Tylko co te zdjęcia mają ilustrować? ... chyba nie wyższość Warszawy nad Berlinem. Warto przypomnieć, że Berlin jest miastem kilka razy większym tak więc pokazanie jednej berlińskiej dzielnicy i zestawienie jej z panoramą całej warszawy nie daje wogóle wyobrażenia o rzeczywistym statusie i wielkości tych dwóch miast

Warszawskie Sródmieście jeśłi chodzi o rozległość i wrażenie wielkomiejskości można porównać do berlińskiej dzielnicy Mitte, czyliścisłego historycznego centrum (rejon Unter den Linden, Fridrichstrasse) tylko że tą dzielnice otaczają ciągnące się kilometrami przedmieścia posiadające zwartą, stylową zabudowę, której skala przytłacza wszystko czym pochwalić się może Warszawa, nie ma w Warszawie czegoś takiego jak Prenzlauer Berg czy Charlotrenburg także całościowe porównania nie mają tu sensu....

dla uzupełnienia dodaje parę zdjęć Berlina

·
Registered
10,216 Posts
Wg mnie nie ma co tych miast porównywać bo są zupełnie inne.

Warszawa i Berlin to tak jak Warszawa vs Wrocław czy Kraków. Ciężko wg mnie porównywać miasta różniące się 3 krotnie wielkością.

·
Redsigert User
11,954 Posts
No proszę też mają problemy ze ślepymi ścianami...

W każdym razie nie bardzo rozumiem czemu ma służyć ten temat :dunno: bo jeśli porównaniu tych dwóch miast do Berlin wypada lepiej po prostu dlatego, że jest czystszy...

Żoliborz ładnie wygląda z wysoka ale większość budynków na tym placu jest obleśnie brudna:eek:hno: przynajmniej mała architektura trzyma poziom.

·
Registered
2,538 Posts
Eh. Byłem w tym roku dwukrotnie w Berlinie i raz w Warszawie. Mimo tego, że lubię Warszawę i naprawdę mi się podoba to Berlin ją deklasuje. Ogromne obszary ładnych kamienic, szerokich ulic, z drzewami po lewej i prawej stronie jezdni [także po środku multum drzew]. Drogi rowerowe asfaltowe i są wszędzie. Stosunkowo czysto. Chciałbym tam mieszkać.

·
Banned
6,809 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Chcialem ogolnie wiedziec opinie ludzi :)
Ja bylem w Warszawie I mi sie bardzo podobala. Nic nie mam przeciw tym miescie. Ale wiem ze Polacy lubia narzekac na te miasto. Ja mieszkam w Toronto I Kanadyjczycy na przyklad tak nie marudza :) I Kanadyjskie miasta nie sa takie piekne.
(przepraszam za kiepskie pismo)

·
Registered
894 Posts
Bez wnikania w zasadność tego niby-porównawczego wątku,
dziękuję za ładne zdjęcia.
Swoją drogą cieszyłbym się, gdyby Wawa
zapracowała kiedyś na miano mniejszego Berlina.

PS. A Twoje pismo Rychlik, dobre pismo.
Czepiamy się za język tylko userów zasiedziałych w Polsce.
Dla nich nie ma przebacz.

·
Nie(bo) Szczecin
10,430 Posts
Warszawa ma zdecydowanie coś naprawdę unikalnego w porównaniu do innych stolic krajów europejskich, zwłaszcza zachodnich. Podczas, gdy tamte miasta są generalnie bardzo gęsto zabudowane w centrum (Londyn, Amsterdam, Kopenhaga, nawet Paryż ze swoimi placami), o tyle Warszawa posiada niesamowicie rozległy, wolny teren w samym centrum. Taki teren to przecież marzenie wszystkich: inwestorów, architektów, władz miasta... Tymczasem pomysły na jego zagospodarowanie - delikatnie mówiąc - nie powalają.

·
Registered
372 Posts
hehe, te miasta sa dosc do siebie podobne. Ktos wie jaka powierzchnie i ile ludnosci maja obszary metropolitarne tych dwoch miast?
Liczba ludności:
aglomeracja warszawska: 3,3mln
aglomeracja berlińska: 4,3mln (w tym sam Berlin 3,4mln)

zagęszczenie ludności:
3,845 /km² Berlin
3,302 /km² Warszawa

powierzchnia:
892 km² Berlin
517 km² Warszawa

Dla porównania, zagęszczenie ludności w Londynie to 4,761/km², w Moskwie 9,726.5/km²! Moskwa przy swoich 10 milionach mieszkańców jest zaledwie o 10% większa powierzchnią od Berlina. Coś potwornego :-/

·
Banned
6,809 Posts
Discussion Starter · #12 ·

Dzieki :cheers:

·
Banned
2,634 Posts
Z całym szacunkiem do naszej stolicy ale porównanie Warszawy do Berlina jest bez sensu. Chociaż za Berlinem nie przepadam to Warszawa przy Berlinie wygląda raczej blado. Na pocieszenie można dodać że Berlin przy takim np Madrycie wygląda bladziej niż Warszawa przy Berlinie.

Wielkość nie ma tu nic do rzeczy dlatego że są miasta w Europie które liczą np 100 tyś mieszkańców a wyglądają na dwa razy większe niż Gdańsk Poznań czy Wrocław.

Myślę ze trafnie byłoby porównywać Warszawę do Budapesztu może Pragi ( z wyjątkiem starego miasta ) może inne tego typu do 2ml.

Warszawa musi wziąć się za dworce ( wschodni, zachodni i centralny ) bo naprawdę przy stanie dzisiejszym nasza stolica nie przynosi nam chluby. Nie ma obwodnic, kilku linii metra, obiektów sportowych i można tak dalej i dalej. Kiedyś to się zmieni pytanie ile lat musi upłynąć aby Warszawa była stolicą pełną gebą?

A Berlin jest fajny ale nudny jak flaki z olejem.

·
perfidus acutus
33,460 Posts

jak już, to czepiamy się języka...(bez przebaczenia)

·
Registered
372 Posts
Myślę ze trafnie byłoby porównywać Warszawę do Budapesztu może Pragi ( z wyjątkiem starego miasta ) może inne tego typu do 2ml.
Ale ze względu na charakter zabudowy Wawa ma więcej wspólnego z Berlinem niż z Pragą czy Budapesztem - miastami, które nie przeżyły "resetu" w 1945. Z Pragą, Budapesztem czy Wiedniem to mógłby się porównywać Kraków, gdyby był większy.

A Berlin jest fajny ale nudny jak flaki z olejem.
Miałeś po prostu kiepskiego przewodnika :p

·
Registered
2,538 Posts
Mit. Jakbyś pojeździł trochę po mieście to byś odkrył, że wiele dróg rowerowych to (nie)sławna fazowana kostka Bauma.
Widziałem kostkę Bauma w niektórych miejscach [boczne uliczki, mniejsze], ale przede wszystkim asfalt. A jeździłem trochę po mieście.

1 - 20 of 36 Posts
Status
Not open for further replies.