SkyscraperCity Forum banner

ocena wieżowca

1 - 20 of 60 Posts

·
Robert
Joined
·
10,094 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wikipedia

Budynek Cosmopolitan Twarda 2/4 [zwany wcześniej Hines Tower) − wieżowiec budowany w Warszawie, przy zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej. Będzie miał 44 piętra i 160 metrów wysokości.

Plany wieżowca przy zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej, zamykającego ciąg wysokich budynków wzdłuż ulicy Emilii Plater powstały w 2006 roku. Wstępnie taki budynek chciała zbudować fundacja Shalom, która zleciła wykonanie projektu pracowni Stefana Kuryłowicza i otrzymała decyzję o warunkach zabudowy. Okazało się jednak, że fundacja nie ma wystarczających funduszy na tak dużą inwestycję. Sprzedała działkę spółce Tacit Development, w imieniu której inwestycję prowadziła firma Hines Polska. Spółka Tacit należy do firm powiązanych z właścicielami J&S Energy.

Na projektanta wybrano Pracownię Murphy/Jahn. Budynek będzie się składał z dwóch części: niższej, ulokowanej bliżej placu Grzybowskiego oraz wyższej, czyli 160 metrowej wieży. Na 4 podziemnych poziomach będą się znajdować miejsca parkingowe na około 300 samochodów; na pięciu pierwszych kondygnacjach znajdą się lokale usługowe (np. fitness i restauracja); wyżej z kolei znajdą się luksusowe mieszkania. Ostatnie dwa piętra zajmą dwupiętrowe apartamenty. Wbrew wcześniejszym planom, w budynku nie będzie części hotelowej.
Wszystkie zdjęcia poniżej są mojego autorstwa.Zapraszam do wklejania swoich kadrów ,oceniania i komentowania architektury budynku.

Na początek warto przypomnieć budowę którą tak mocno się emocjonowaliśmy na forum.

....
1

2

3


4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

20

21
 

·
Registered
Saskie ulice, Kępe ścieżki
Joined
·
17,515 Posts
Innej oceny niż 10 dać nie mogę. Jest to na pewno jeden z ładniejszych współczesnych wieżowców w Warszawie. Przede wszystkim świetna bryła, bardzo dobre wkomponowanie urbanistyczne i wysokiej jakości materiały robią robotę. Niemniej uważam, że boczne elewacje zniszczyli poprzez zmianę okładziny na górnych piętrach. Wyglądają te piętra jak doczepione. Jakby dociągnęli panele i wykusze pod dach, to byłby wieżowiec idealny. Tak jest prawie idealny.
 

·
Registered
Joined
·
1,198 Posts
Elegancka, smukła wieża bez zbędnych udziwnień. Najładniejszy wieżowiec ostatnich lat. Warszawski "skyline" bardzo dużo dzięki niemu zyskał - 9/10

Mógłby być wyższy i nie taki wąski od strony Emili Plater ;) (...)
Ale właśnie ta smukłość powoduje, że jest taki zgrabny.
 

·
Registered
Joined
·
155 Posts
Bardzo dobry, klasyczny. Straszny jest betonowy płotek, ale nie wliczę go do projektu. Na marginesie, o ile śmieszą mnie internetowe marzenia o "parciu w górę" za wszelką cenę, to jemu nie zaszkodziłoby kilkadziesiąt metrów więcej, ta "chudość" od EP byłaby wręcz bardziej ikoniczna. 9/10
 
1 - 20 of 60 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top