SkyscraperCity banner

1 - 20 of 39 Posts

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W życiu bym nie przypuszczał, że mój pierwszy wątek zdjęciowy będzie dotyczył Targówka i jego części mieszkaniowej. W zasadzie swój spacer poświęciłem tylko blokowisku, które ostatnio wygląda coraz lepiej. Nie mieszkam tam i nie opanowałem tamtejszych nazw ulic, więc foty polecą w trybie luźnym.

Spacer zacząłem w centrum Targówka obok całkiem zgrzebłego bloczka przy Pratulińskiej. Niestety ogrodzili całą parcelę płotem. Pocieszające, że dość szybko usunęli bazgroły.
1.

2. W kierunku skweru Wiecha

3.

4.

5.

6.

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #2 ·
7.

8. Rzut oka na mniej ciekawe ubloczenie

9. Nowa mieszkaniówka w sercu dzielnicy

10.

11. Centrum Targówka w całej rozciągłości

12. Rzut oka na Bródno (w tle)

Będzie więcej.

·
Semper Invicta
26,610 Posts
Chciałbym się zakochać, albo przynajmniej zauroczyć w Targowku Mieszkaniowym. Ale jak narazie mimo podejmowanych licznych prób jakoś maksymalnie nie trafia do mnie to osiedle. O wiele bardziej korzystnie postrzegam Bródno czy Gocław - jeżeli chodzi o prawą stronę...

Trzeba będzie kiedyś poświęcić kilka godzin i dogłebnie zapoznać się z tym blokowiskiem...

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #5 ·
15. Z powrotem na skwerze Wiecha

16.

17. Teatr Rampa zlokalizowany na osi parku...

18. Podobnie jak watpliwej urody fontanna.

19.

20.

21. Sciemnia sie... starczy na dzis.

·
Szlachta Nie Choruje
9,424 Posts
Wow, Targówek Mieszkaniowy? Jesteś hardcorem;)

Dla mnie osobiście Targówek Mieszkaniowy to niestety najgorsze blokowisko po prawej stronie Wisły, nie zaryzykuje stwierdzenia że najgorsze w Warszawie, bo wszystkich blokowisk pewnie nie znam. Ale to plasuje się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o te, które są dla mnie kwintesencją chaosu, bylejakości, ogólnie PRLu. Dlaczego tak uważam? A dlatego, że w przypadku zdecydowanej większości blokowisk istniał jakiś plan, zamysł, na swój sposób przemyślany (choć dzisiaj często trudno w to uwierzyć) układ, który przyświecał przy ich tworzeniu. Budowano często nowe ulice, budowano od nowa cały układ urbanistyczny, a jeśli już operowano na istniejącej przestrzeni miejskiej, to starano się lepiej lub gorzej wpisać w nią nowe osiedle. A na Targówku nie. Tutaj dotychczasowa przestrzeń, układ dzielnicy, został brutalnie zgwałcony. Układ przedwojenny, częściowo niedokończony, przenika się z PRLowskimi esami-floresami. Były tu sobie do pewnego czasu normalne uliczki, przy nich jakieś domki, aż tu nagle wspaniali urbaniści wpadli na to, by w środku dzielnicy uliczki a to polikwidować, a to powyginać, a to przenieść, a tu dla odmiany zostawić tak jak było, może nikt się nie przyczepi. Bloczki wszędzie takie same, byle jak umiejscowione, bez ładu i składu. W sumie powstał jeden wielki, za przeproszeniem, burdel. Niektóre ulice potrafią występować w trzech różnych miejscach, przy innych nadal stoją przedwojenne ruderki schowane pomiędzy blokami, a inne tak jak w XIX wieku nie mają nadal utwardzonej nawierzchni (Pratulińska), bądź też są to kocie łby. I pomyśleć, że wg planów przedwojennych mogło być zupełnie inaczej, ehh...

Czekam na więcej zdjęć:)

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #7 ·
^^ Zgodze sie z wiekszoscia. Jako riposte zamieszczam teaser elewacji w jednym z 10 edit 15tu rodzajow blokow jakie tam wystepuja w malych skupiskach.

21.

22.

·
Szlachta Nie Choruje
9,424 Posts
15 rodzajów bloków? Przyznam że nie liczyłem, ale wierzę na słowo. Tak czy siak, przy takiej ilości budynków jak na Targówku, wygląda to dość monotonnie. Szczególnie ode mnie z okna, gdzie widać ścianę niemal identycznych bloków, różniących się głównie szczegółami.

Problemem Targówka jest również miejscami wręcz masakryczny poziom przestrzeni między blokami. Za dużo pustej przestrzeni i parkingów osiedlowych, a za mało uporządkowanej zieleni i ogólnie przestrzeni publicznej "na poziomie". Przyjemnym wyjątkiem jest skwer Wiecha, który zaprezentowałeś na swoich zdjęciach, i ten chodnik na przedłużeniu Pratulińskiej (przy którym stoi ten nowy blok RSM Praga), ale to wciąż dużo za mało.

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Znam dobrze wasze opinie o Targowku. Dlatego ruszylem tam z aparatem:) Widoku Ci nie zazdroszcze, albowiem z reguly faktycznie widac jeden rodzaj blokow. Kolejne sektory zaslaniaja sie nawzajem. Puste przestrzenie? Stereotyp:) Masz pewnie w glownie te bloki przy Trockiej. Nadmiar parkingow owszem, ale jest to bolaczka niemal wszystkich PRLowskich osiedli, tutaj jeszcze sie z tym nie uporano, swietnie za to daja sobie rade ze styropianizacja. Faktycznie zabudowa przedwojenna zostala wdeptana, ale to tez naturalna kolej rzeczy, kto by sie wowczas przejmowal 1-2 kondygnacyjnymi domkami na placu budowy osiedla mieszkaniowego. Ich doczesne szczatki i fragmenty ulic, nadaja pewien koloryt lokalny, ktory postaram sie zaprezentowac w pozniejszym etapie, jako chwila oddechu od blokow.

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Poki co, zespol blokow z charakterystyczna jeansowa elewacja.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29. Jeszcze zblizenie na jeans

A to moj faworyt:cheers:
30.

31. Zapowiedz jutrzejszej (dzisiejszej) porcji blokow

·
Semper Invicta
26,610 Posts
Dobrze to Janex ująłeś...

Główny problem to fakt, iż osiedle powstało na powjennych pozostałościach przedwojennej dzielnicy. Takie miszmasze występują również na Bródnie, czy na Woli, ale jakoś na Targówku daje sie odczuc ten chaos. Coś się nie skończyło i wkroczyło coś nowego - niekoniecznie lepszego.

Jednak jeśli mówisz o widoku ściany bloków to ja osobiście lubię ten widok - i to jest chyba jedyna rzecz jaką lubię w Targówku Mieszkaniowym. Np. widok bloków Targówka jako tło kamienic Starego Miasta (widoczek z bloczku przy Al. Solidarności obok hipoteki - niedługo w Filosssografii).

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Zgodnie z zapowiedzia, ul Trocka.
32.

33.

34. Szkola jak z obrazka

35. Wchodzac na jej teren od strony sali gim. trudno nie odniesc wrazenia, ze jest opuszczona

36.

37. Przejscie w kolejna porcje blokow okalajacych przestrzen:)

38. Legenda Targowka, to wlasnie przy tych blokach znajduje sie najwiecej wolnego miejsca

39. Rzut oka w strone nizszych kolegow, ktorzy otaczaja opieka szkole

40. Nie wiem jak wy, ale za juniora chcialbym miec tyle trawnika pod blokiem:)

·
Praski utracjusz
118 Posts
Discussion Starter · #14 ·
^^ Tylko przy Trockiej sa takie placki. Jeden zajmuje szkola, drugi jest pusty, a trzeci to parking, boiska i petla autobusowa. Zanim wrzuce dokumentacje, zapytam jak sprawic by post wyladowal na nastepnej stronie. Myslalem, ze forum robi to automatycznie, ale 40 zjec/page to chyba spora przesada.:eek:hno: Przepraszam za niedogodnosci.

·
Szlachta Nie Choruje
9,424 Posts
Na jednej stronie wątku jest 20 postów (przy domyślnych ustawieniach przeglądania forum), tak więc bez tego mojego posta trzeba by jeszcze napisać 5, by załadowała się następna strona. Aby było mniejsze zagęszczenie zdjęć na stronę, możesz po prostu wrzucać mniej zdjęć na jednego posta - np zamiast 9 jak w ostatnim poście, po 4 lub 5.:)

·
Moderator
WHAT ELSE IS OUT THERE?
25,814 Posts
Bardzo ciekawe te bloczki z Trockiej.

·
Szlachta Nie Choruje
9,424 Posts
Bardzo ciekawe te bloczki z Trockiej.
Prawda. Sam jak zobaczyłem te zdjęcia Mikkeya to się lekko zdziwiłem, bo w pamięci miałem obraz trochę inny, mniej korzystny dla tego osiedla. Tak więc zostałem mile rozczarowany;) Tych północno-wschodnich rubieży Targówka Mieszkaniowego nie znam zbyt dobrze, nie byłem na nich szmat czasu - jak przez mgłę pamiętam, że jako mały dzieciak razem z kolegami jeździliśmy czasem na rowerach z Pragi właśnie w okolice tej pętli:). Dużo lepiej znam za to południową część od torów kolejowych, ale ona wygląda bez porównania gorzej (jeśli nic się nie zmieniło od mojej ostatniej wakacyjnej wizyty;)).

Po zapowiedzi o przedwojennych pozostałościach czekam na następną wrzutkę.:)

1 - 20 of 39 Posts