SkyscraperCity banner

1 - 20 of 494 Posts

·
Å Ø Æ
Joined
·
2,219 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nowa dzielnica mieszkaniowa wyrośnie obok Huty Warszawa

Michał Wojtczuk
2008-06-27, ostatnia aktualizacja 2008-06-27 20:57

Mega kompleks osiedli, w których zamieszka tylu ludzi, ilu dziś liczy cały Wilanów, chce budować włoski deweloper na gruntach w pobliżu Huty Warszawa. Ratusz zapewnia: - Nie powtórzymy błędów popełnionych przy planowaniu Miasteczka Wilanów.

- Kupiliśmy 93,5 hektara ziemi wokół Huty Warszawa - poinformowała wczoraj oficjalnie firma deweloperska Pirelli Pekao Real Estate. Grunt należał do włoskiej rodziny Lucchini, która zachowała go, sprzedając hutę. Na tym terenie deweloper w ciągu kilkunastu lat chciałby zbudować ok. 8,4 tys. mieszkań. (dla porównania - Miasteczko Wilanów ma mieć ok. 15 tys.)

- Chcemy, żeby to był kompleks budynków bardziej urozmaicony, niż Miasteczko Wilanów - mówi Paweł Grodzicki, architekt z pracowni APA Kuryłowicz, która pracuje nad koncepcją wykorzystania terenów wokół Huty. - Wolelibyśmy uniknąć kwartałów zabudowy o tej samej wysokości i skali. Naszym zdaniem powinna powstać zabudowa o zróżnicowanym charakterze.

Dziś nie można tam budować mieszkań - studium zagospodarowania nie przewiduje w tym miejscu takiej funkcji. Pirelli zwróciło się do władz miasta z prośbą o korektę.

- Zapadła decyzja, że taka korekta jest uzasadniona - mówi Marek Mikos, naczelny architekt miasta. Zaznacza, że nie ma mowy o tym, żeby osiedle było budowane na podstawie warunków zabudowy wydawanych dla poszczególnych kwartałów domów. - Najpierw musi powstać plan zagospodarowania, pierwsze prace już się zresztą zaczęły. Nie powtórzymy błędu popełnionego na Polach Wilanowskich, tym razem wskażemy miejsca, w których będzie dopuszczalna budowa wyłącznie budynków o funkcjach publicznych, takich jak szkoły - zapewnia.

- Inwestycja tej skali to już dzielnica - mówi Paweł Grodzicki. - Trzeba myśleć nie kategoriami osiedla, lecz jak o znaczącym fragmencie miasta, który oprócz mieszkań potrzebuje także miejsc pracy, szkół, przedszkoli, przestrzeni publicznych itd.

- W sumie to chyba byśmy się cieszyli z tej inwestycji. Mogłaby zmienić oblicze dzielnicy, która nieco nieszczęśliwie przed pięćdziesięciu laty została obarczona tą hutą - ocenia Kacper Pietrusiński, wiceburmistrz Bielan.

Kazimierz Kirejczyk, analityk rynku nieruchomości z firmy Reas radzi: - Miasto i inwestor powinni podpisać bardzo szczegółową umowę określającą wzajemne zobowiązania, co kto ma zbudować. Narzuca się skojarzenie z doświadczeniami Miasteczka Wilanów, gdzie na początku inwestycji nie została precyzyjnie wyjaśniona kwestia zaangażowania miasta w realizację infrastruktury publicznej, zwłaszcza drogowej.

Żeby osiedla mogły funkcjonować, konieczne byłoby przebicie nowych dróg, np. przedłużenia ul. Kasprowicza przez tereny huty. Tymczasem Ewa Karpińska, rzecznik huty ArcelorMittal Warszawa zaznacza: - Nie prowadzimy żadnych rozmów na temat wygaszania działalności przemysłowej. Przeciwnie, rozwijamy ją. W lutym kosztem 80 mln euro uruchomiliśmy nową walcownię. Do końca 2008 r. osiągnie pełnię mocy produkcyjnych i będzie mogła produkować 650 tys. ton stalowych prętów rocznie.

Huta nie jest już tak uciążliwa, jak kiedyś, bo aż o 90 proc. zredukowała liczbę emitowanych zanieczyszczeń. - Mieszkam na os. Ruda. Kiedyś codziennie na parapecie zbierał się pył, teraz tego problemu już nie ma - mówi burmistrz Pietrusiński. Głośny zakład przemysłowy to nie jest jednak wymarzone sąsiedztwo. Rocznie tirami i koleją dowożone jest tam 750 tys. ton metalowego złomu. Planiści muszą też wziąć pod uwagę trasę Mostu Północnego, która będzie przebiegać w sąsiedztwie jednego z planowanych osiedli.

Pirelli zapowiada, że podpisało z rodziną Lucchini umowę dającą jej możliwość dokupienia w przyszłości kolejnych 170 hektarów ziemi.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,...mieszkaniowa_wyrosnie_obok_Huty_Warszawa.html
 

·
Registered
Joined
·
854 Posts
Przebicie uliby Kasprowicza przez teren huty Warszawa, to by była fantastyczna sprawa.

Otworzyłby się prosty, bezpośredni i wygodny dostęp do Cmentarza Północnego, lasu Młocińskiego, a także samej Puszczy Kampinoskiej, która zaczyna się zaraz za cmentarzem. Cały ten ważny obszar został w latach 1950-tych w znacznym stopniu odcięty od miasta, przez fatalnie zlokalizowaną hutę.

Oby teraz został naprawiony ten błąd.
 

·
Å Ø Æ
Joined
·
2,219 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Pirelli zbuduje na terenach Huty Lucchini

2008-06-28 09:34:52

Polsko-włoska grupa deweloperska Pirelli Pekao Real Estate szykuje się do dużej inwestycji mieszkaniowej przewidującej budowę 8,4 tys. lokali o łącznej powierzchni mieszkalnej sięgającej 720 tys. m kw.

Projekt będzie powstawał na terenach kupionych w 2006 r. od Huty Lucchini w północno-zachodniej części Warszawy, których Pirelli jest współwłaścicielem obok Grove International Partners i rodziny Lucchini.

Pirelli podpisało również umowy, na mocy których, w ciągu najbliższych 2 lat projekt będzie mógł być rozszerzony o sąsiadujące tereny o powierzchni 1,7 mln mkw. Transakcja umożliwia zatem zwiększenie powierzchni mieszkalnej o kolejne 2 mln mkw. W ten sposób powstałaby jedna z największych inicjatyw na rynku nieruchomości w Europie - podaje portal pb.pl.

Zadaniem Pirelli Pekao Real Estate będzie zarządzanie aktywami w czasie trwania projektu i dostarczanie pełnego zakresu specjalistycznych usług związanych z nieruchomościami.

Do największych zrealizowanych inwestycji Pirelli Pekao Real Estate należą m.in. warszawskie osiedla mieszkaniowe Jarzębiny, Wilanów Park oraz kompleks mieszkaniowy Olszyny.

Źródło pb.pl
http://www.urbanity.pl/news.php?wsk=2923
 

·
Epticscay Userway
מיטלאייראָפּעער
Joined
·
3,035 Posts
Ciekawe co z tego wyjdzie...

Huta jest wyjątkowo kretyńsko zlokalizowana pomiędzy miastem a jego głównym "dotleniaczem" - puszczą kampinoską. Do tego rozległe, zamknięte tereny Huty są barierą przestrzenną dla rozwoju Bielan na PN. Zlikwidowanie tego post prl-owskiego, przemysłowego wrzodu jest jak najbardziej wskazane.

Z innej beczki, to nowa dzielnica na terenach huty powinna oznaczać przedłużenie I linii metra przynajmniej o jedną stację na północ.
 

·
Registered
Joined
·
2,366 Posts
Cały ten ważny obszar został w latach 1950-tych w znacznym stopniu odcięty od miasta, przez fatalnie zlokalizowaną hutę.

Oby teraz został naprawiony ten błąd.
Umiejscowienie huty akurat tam zatrzymało rozwój miasta w stronę Kampinosu. Dzięki temu dzisiaj las zaczyna się na wysokości Dziekanowskiej, a nie w Dziekanowie.
 

·
Registered
Joined
·
2,969 Posts
nie glupi pomysl ^^ szczegolnie jesli huta prowadzila by dalej produkcje

przydala by sie jakas mapa tego terenu familii Lucchini
 

·
Å Ø Æ
Joined
·
2,219 Posts
Discussion Starter · #8 ·
jaki byłby mniej-więcej koszt zbudowania jednej stacji metra na północny-zachód od stacji "Młociny"?

mam na myśli coś takiego:


sory za jakość
 

·
Registered
Joined
·
854 Posts
WSW said:
Umiejscowienie huty akurat tam zatrzymało rozwój miasta w stronę Kampinosu. Dzięki temu dzisiaj las zaczyna się na wysokości Dziekanowskiej, a nie w Dziekanowie.
W takim razie przydałoby się zbudowanie w Warszawie kolejnych hut, żeby powstrzymać ekspansję miasta na tereny cenne przyrodniczo.

Np. w Wawrze (aby uratować Mazowiceki Park Krajobrazowy), Białołęce (zabezpieczone byłyby Lasy Legionowskie), albo w Kabatach (uratowany zostałby Las Kabacki).

Wskazane byłoby też postawienie obok Huty Warszawa jeszcze jednej, na Bemowie, aby ochronić przed Warszawą rezerwat Łosiowe Błota.
 

·
Registered
Joined
·
1,088 Posts
W takim razie przydałoby się zbudowanie w Warszawie kolejnych hut, żeby powstrzymać ekspansję miasta na tereny cenne przyrodniczo.

Np. w Wawrze (aby uratować Mazowiceki Park Krajobrazowy), Białołęce (zabezpieczone byłyby Lasy Legionowskie), albo w Kabatach (uratowany zostałby Las Kabacki).

Wskazane byłoby też postawienie obok Huty Warszawa jeszcze jednej, na Bemowie, aby ochronić przed Warszawą rezerwat Łosiowe Błota.
^^ nie ma co sobie z WSW dworowac, bo prawde glosi. Taka role spelnila. A swoja droga, nie jest wcale pewne, czy jestesmy na wystarczajacym poziomie swiadomosci ekologicznej jako panstwo, zeby zabezpieczyc otuline KPN przed powstawaniem w niej niekontrolowanej zabudowy. Juz o samym Parku nie mowiac vide Izabelin i inne takie, dosc w modzie ostatnio...
 

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Myślę że jest dużo za wcześnie na ten wątek, zanim cokolwiek tam powstanie minie co najmniej pare lat.

A co do metra to powinno być ono wydłużone choćby z powodu cmentarza. Dzisiejsza lokalizacja ostatniej stacji to przecież PRLowski przeżytek, metro miało dowozić robotników do przodującego zakładu socjalistycznej gospodarki. Czasy się zmieniły, robotników zostało parę setek i dojadą tak czy inaczej a na jeden z dwóch głównych cmentarzy miasta jeździ masa ludzi. To co się tam dzieje w okolicach pierwszego listopada kiedy przewalają się tam setki tysięcy ludzi już samo mówi że jest to potrzebne. Oczywiście przedłużyć Kasprowicza też by się przydało, przynajmniej autobusy nie musiałyby kręcić zwodów Wólczyńską i Palisadową.
 

·
Registered
Joined
·
2,366 Posts
Węzeł przesiadkowy przy obwodnicy miasta to chyba nie taki znowu PRLowski przeżytek.

Poza tym jak już pociągniecie to metro na cmentarz, by obsługiwało raz do roku Święto Zmarłych, to dalej niewiele da się już z niego wycisnąć. Bo wszędzie las, puszcza i wydmy.

Odgięcie linii na wschód i puszczenie jej na powierzchni między jezdniami krajowej siódemki do Łomianek - to moim zdaniem bardziej rozwojowy wariant. Ale ja tam się nie znam.
 

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Węzeł przesiadkowy i trasę mostu północnego to kolego wymyślono nie więcej niż 10 lat temu. A raczej mniej. A przebieg linii metra i jego koniec pod hutą ma lat ponad 30.

Święto zmarłych to przykład hardcorowy, widać ze tam nie bywasz i nie wiesz jaki tam jest ruch na codzień. Spokojnie wypełniłoby metro.

Co do Łomianek jestem przeciw. Oni za to nie płacą, nie należy im się. Chciało im się wyprowadzać z Warszawy to nie należy im tego uprzyjemniać.
 

·
Registered
Joined
·
2,366 Posts
Przebieg I linii metra też klepnięto kilka lat temu. Wcześniej myślano o tym, by zakończyć na pl. Wilsona. To że powrócono do pomysłu sprzed 30 lat nie znaczy, że to anachronizm.
Co do Łomianek jestem przeciw. Oni za to nie płacą, nie należy im się. Chciało im się wyprowadzać z Warszawy to nie należy im tego uprzyjemniać.
No tośmy se pogadali. Dla mnie EOT.
 

·
Registered
Joined
·
854 Posts
WSW said:
No tośmy se pogadali. Dla mnie EOT.
Pozostaje mieć nadzieję że wytrwasz w tym postanowieniu o EOT, bo jak dotąd w tym wątku wypisujesz, niestety, same głupstwa.

1) To że znalazł się ktoś (czyli - ty) wychwalający lokalizację huty Warszawa pomiędzy miastem a największym z nim sąsiadującym kompleksem leśnym, to istne kuriozum. Dyskutować z tym nawet nie warto, wierz mi, jedyną reakcją tych, co przy mnie czytali twoje uwagi, było pukanie się w czoło.

Jeśli nie kapujesz dlaczego, to ci wyjaśniam: nie masz żadnych podstaw by zakładać, że w razie niepowstania huty, ekspansja Warszawy objęłaby Puszczę Kampinoską. Huta powstała na polach, ewentualne osiedla - gdyby huty nie było - też by tam powstały, na polach, a nie na miejscu wyciętego w tym celu lasu kampinoskiego, który zresztą we wczesnych latach 1950-tych był od Warszawy zbyt odległy, by miasto miało tam już wtedy dotrzeć. Nie ma w powojennej Warszawie przypadku wycięcia jakiegoś poważnego (a właściwie - jakiegokolwiek) kompleksu leśnego, pod nowe dzielnice. Przeciwnie, wiele rejonów intensywnie zalesiano (Wawer, część Białołęki), a sam Kampinos został parkiem narodowym już w roku 1959. Od tego momentu wycinanie Puszczy Kampinoskiej - nawet w teorii - i tak nie było już możliwe.

Prawdopodobnie nie znasz po prostu tematu, stąd twoja kuriozalna opinia o hucie. Niestety, ta sama słabość - jak już wskazał embercadero, czyli nieznajomość tematyki - dotyczy także innych podjętych przez ciebie wątków.

2) Kwestionując pomysł przedłużenia metra do cmentarza Północnego, twierdząc że niby tylko na Wszystkich Świętych jest tam ruch, a przy okazji dezawuując możliwość szerokiego otwarcia tym samym Kampinosu dla warszawiaków, znowu dowodzisz, że po prostu nie znasz tematu, tak jak już kolega ci to wskazał. I tyle.

3) Kolejne kuriozum w twoim wydaniu: proponujesz przedłużenie "odgiętego na wschód" metra - do Łomianek. Żeby w ogóle potraktować poważnie taki pomysł, to Łomianki wpierw musiałyby przyłączyć się formalnie do Warszawy, nie sądzisz? Jednak Łomianki bynajmniej nie wykazują na to ochoty, a to dlatego, że musiałyby pobierane przez siebie sowite podatki odprowadzać do wspólnej warszawskiej kasy, a Łomianki są bardzo bogatą gminą, i wolą zatrzymywać je dla siebie. Co jest poniekąd logiczne zresztą. Skoro tak, to niby z jakiego powodu warszawscy podatnicy - tacy jak ja - mieliby Łomiankom fundować metro?

No chyba, że Łomianki same by je sfinansowały, to ok. Zaproponuj to władzom Łomianek. Ciekawe, co ci odpowiedzą.

Uff, sporo tego jak na wątek o tak krótkiej historii.

Proponuję ci, kolego --- daj już spokój, pisz o tematach o których masz jakąś wiedzę, to przestaniesz się ośmieszać.

Tym bardziej, że powinieneś posłuchać samego siebie: przecież sam na koniec stwierdziłeś, że się nie znasz na temacie, o którym piszesz. Akurat z tą jedną jedyną twoją uwagą można się zgodzić.
 

·
Moderator
WHAT ELSE IS OUT THERE?
Joined
·
25,914 Posts
Co do Łomianek jestem przeciw. Oni za to nie płacą, nie należy im się. Chciało im się wyprowadzać z Warszawy to nie należy im tego uprzyjemniać.
Mysle ze w ogole Warszawa powinna myslec w ten sposob. Inwestujac w drogi wylotowe z miasta i kolej podmiejska zamiast rowne chodniki w centrum szybko doprowadzi do wyprowadzki wielu mieszkancow z miasta, ktorzy przestana placic tu podatki.
 

·
Registered
Joined
·
2,366 Posts
Bosz. No i się zaczęły filozofie.
1) To że znalazł się ktoś (czyli - ty) wychwalający lokalizację huty Warszawa pomiędzy miastem a największym z nim sąsiadującym kompleksem leśnym, to istne kuriozum.
Naucz się czytać. Nigdzie nie wychwalam położenia huty. Stwierdzam tylko rzecz, którą z resztą dostrzegam nie tylko ja. I nie chodzi mi o innych forumowiczów.
nie masz żadnych podstaw by zakładać, że w razie niepowstania huty, ekspansja Warszawy objęłaby Puszczę Kampinoską.
Nie wcale. Najmniejszych. Obserwowany od dziesiątków lat rozwój miasta w kierunku północnym i południowym to mrzonka, a tak poza tym to sam go sobie wymyśliłem i gdyby nie huta, to Łomianki byłyby tak samo daleko od Warszawy jak dziś.
Kampinos został parkiem narodowym już w roku 1959. Od tego momentu wycinanie Puszczy Kampinoskiej - nawet w teorii - i tak nie było już możliwe.
Może napisz jeszcze, że od tamtej pory ani jedno drzewo KPNu czy lasów otulinowych nie zostało wycięte pod zabudowę...
dezawuując możliwość szerokiego otwarcia tym samym Kampinosu dla warszawiaków
Chciałeś powiedzieć deweloperów chyba. Czy może mam rozumieć, że miastotwórcza funkcja metra będzie na Wólce wyłączona na potrzeby drzew i krzewów?
Kolejne kuriozum w twoim wydaniu: proponujesz przedłużenie "odgiętego na wschód" metra - do Łomianek.
Ty naprawdę pierwszy raz o tym słyszysz, czy tylko udajesz ignoranta?
Kwestia polityki lokalnych władz to sprawa wtórna. Sprawa finansowania też jest do rozstrzygnięcia i tu akurat panują dość proste zasady.
Ale rozumiem, że komunikowanie KPN z centrum miasta i zamykanie rozwoju linii na Wólce Węglowej jest dla Ciebie ważniejsze niż możliwość obsługi miejscowości podmiejskich.
No chyba, że Łomianki same by je sfinansowały, to ok. Zaproponuj to władzom Łomianek. Ciekawe, co ci odpowiedzą.
Przeczytaj to co napisałeś, najlepiej kilka razy i zastanów się czemu mi ręce opadają kiedy to czytam.
Mysle ze w ogole Warszawa powinna myslec w ten sposob. Inwestujac w drogi wylotowe z miasta i kolej podmiejska zamiast rowne chodniki w centrum szybko doprowadzi do wyprowadzki wielu mieszkancow z miasta, ktorzy przestana placic tu podatki.
Dezurbanizacja nie jest raczej dużym problemem. Większym jest ludność napływowa mieszkająca na stałe w Warszawie, a rozliczająca się w rodzinnym Żmigrodzie, Żurominie i Żaboklikach.
 

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,925 Posts
Powiedziałbym że jest odwrotnie niż Ci się wydaje. Ludność napływowa ratuje to miasto, bardzo niewydolne demograficznie. To ze ktoś jeszcze nie płaci _części_ podatków, to nie znaczy że nie będzie.

Natomiast urban sprawl to duży problem, którego jak na razie samorządowcy zdają się nie zauważać.
 
1 - 20 of 494 Posts
Top