SkyscraperCity banner

1461 - 1480 of 1516 Posts

·
Richelieu znad zapory
Joined
·
8,033 Posts
TVN Warszawa said:
Płaski Senator z bogatym wnętrzem

Biurowiec na Służewcu to żadna sensacja, ale nowy biurowiec w sąsiedztwie Starego Miasta to zupełnie inna sprawa. Senator, który wyrósł przy Bielańskiej, bardziej pasowałby jednak do Domaniewskiej.


Nowy biurowiec wyrósł na gruzach Banku Polskiego - ruiny powstańczej reduty, która przez blisko 70 lat przypominała o wydarzeniach z 1944 roku. To tu miało pierwotnie działać Muzeum Powstania Warszawskiego, ale plany pokrzyżowała zagmatwana sytuacja własnościowa działki.

Kilka lat temu udało się ją wyprostować belgijskiej firmie Ghelamco. To jeden z największych warszawskich deweloperów, specjalizujący się przede wszystkim w biurowcach, swoje inwestycje koncentrujący na Służewcu i Woli.

I nie chodzi tu wcale o żaden kontrowersyjny lobbing w parlamencie. Producent paliw będzie głównym najemcą w biurowcu powstającym na gruzach... WIĘCEJ »

Płaska fasada...

Biurowiec przy Bielańskiej miał być wizytówką firmy i projektem wyjątkowym. Ci, którzy słyszeli te zapowiedzi i znają służewieckie realizacje firmy, mają prawo czuć się zawiedzeni. Od tamtych Senator różni się bowiem tylko nieco proporcją kamienia do szkła na elewacji i spektakularnym portykiem głównego wejścia od ulic Bielańskiej. Zupełnie nieudana jest płaska elewacja, z delikatnymi tylko gzymsami. Jej rachityczny wygląd kontrastuje z proporcjami charakterystycznymi dla znacznie starszych i masywniejszych budynków.

- Ten budynek jest jednym wielkim kompromisem - tłumaczy Jarosław Zagórski z Ghelamco. - Z jednej strony to komercyjny biurowiec, który musi spełniać wymagania najemców. A ci nie lubią wnęk na okna, bo tracą wtedy cenną powierzchnię, za którą płacą, a na której nie mogą ustawić biurek - tłumaczy. I dodaje: - Z drugiej strony mieliśmy wymogi konserwatora zabytków, który chciał, by budynek był reminescencją przedwojennego.

Efekt nie jest ani nowoczesnym biurowcem, ani wierną rekonstrukcją starego i nie zadowoli chyba nikogo. Miłośników zabytków raził będzie sztucznością, a fanom współczesnej architektury wyda się banalny.

W dodatku obarczony jest jeszcze jedną wadą. Lokale użytkowe na parterze, ulokowane u zbiegu Bielańskiej z al. Solidarności, nie mają niezależnych wejść od ulicy. W efekcie nadają się bardziej na biura czy oddziały banków, niż na sklepy lub restauracje. - Chcieliśmy, by nasz budynek bardziej ożywiał okolicę i w pewien sposób łączył place Teatralny i Bankowy. Ale musieliśmy się podporządkować decyzji, która wynika z tego, że przed wojną takich wejść budynek nie miał - tłumaczy Zagórski.

... kryje bogate wnętrze

Ale konserwatorskie wymogi mają swoje plusy. To im zawdzięczamy fakt, że Warszawie przybyła właśnie spektakularna przestrzeń w postaci otwartego atrium biurowca przy Bielańskiej. To dawna hala kasowa banku. Jej szczytowa ściana przez kilkadziesiąt lat górowała nad okolicą. Dziś, zrekonstruowana z pietyzmem stanowi główny element potężnego hollu. Co ważne, nie natkniemy się w nim na recepcję i obrotowe bramki, których nie da się przekroczyć bez identyfikatora.

- Atrium będzie otwarte. Można wejść z ulicy i obejrzeć historyczne elementy budynku - zapewnia inwestor.

A jest co oglądać. Wzrok od razu przykuwa tablica na odtworzonej ścianie. To element przedwojennego wyposażenia budynku, upamiętniający powołanie banku polskiego. Wprawne oko szybko wypatrzy też kolejną ciekawostkę - na lewo od tablicy fragment okna zamurowano, robiąc w nim otwory strzelnicze. To już "adnotacja" z czasów niemieckiej okupacji. Największe wrażenie robi jednak przeźroczysty fragment podłogi, pod którym widać pozostałości dawnego skarbca.

Zabrakło natomiast jakiegokolwiek symbolu powstańczego epizodu w historii tego miejsca. W czasie Powstania Warszawskiego Polakom udało się zająć budynek. Bronili się tu przez miesiąc. Stąd po upadku Starego Miasta próbowali przebijać się do śródmieścia, a na końcu zaciekle walczyli o każde pomieszczenie.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z Muzeum Powstania i środowiskami powstańców. Jeśli pojawi się takie zapotrzebowanie, znajdziemy sposób, by upamiętnić tamte wydarzenia. Uznaliśmy jednak, że nie chcemy konkurować z tablicami, które są obok naszego budynku, na zachowanych fragmentach banku - tłumaczy Zagórski.

Orlen ma Senatora

Biurowiec jest już w znacznej części wynajęty, m.in. przez BRE Bank i Rabobank. Głównym najemcą będzie jednak firma Orlen, która właśnie przeniosła na Bielańską swoją centralnę. Zajęła 9 z 24 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Jednym z nielicznych lokali dostępnych bezpośrednio z ulic będzie szykowana właśnie przez Orlen kawiarnia. Nad projektem wnętrza pracuje znany dizajner Janusz Kaniewski.

W budynku znajdzie się też restauracja, dostępna z atrium. Wciąż nie wynajęte są natomiast pozostałe lokale użytkowe na parterze budynku, w tym kameralne biuro na tyłach.

Biurowiec ma trzy niezależne piony windowe z osobnymi recepcjami. Jest wyposażony w podwieszane sufity i podniesione podłogi oraz garaż podziemny. Budowa trwała 1,5 roku.
http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,plaski-senator-z-bogatym-wnetrzem,52974.html#!prettyPhoto


wnętrze robi już większe wrażenie...
 
  • Like
Reactions: Brzoskwiniowy

·
Rah'ma'dul
Joined
·
12,162 Posts
Dziś już po raz drugi mi szczęka opadła. Tym razem z zachwytu - piękne wnętrza. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Banalny biurowiec skrywa historyczne wnętrza. Imponujące.:banana:
 

·
Registered
Joined
·
727 Posts
O w mordkę! Wnętrze jest wspaniałe! Jak otworzy się tam w pobliżu restauracja to będzie niesamowicie! Szkoda tylko, że elewacja zewnętrzna jest tak banalna...
 

·
Registered
Joined
·
853 Posts
Ehh, tym bardziej człowiekowi płakać się chce nad elewacją. Jak widać mogli zrobić coś wspaniałego a wyszło... cóż.
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
13,847 Posts
Ech, gdyby jeszcze z zewnątrz był rekonstrukcją BP :|
Wnętrza piękne, przynajmniej tyle dobrze :cheers:
 

·
semper invicta
Joined
·
4,268 Posts
Dziennikarzem nie jestem, a już jakiś tydzień temu byłem obejrzeć wnętrza ;)
Dzięki za odpowiedź, co prawda nie zdążyłem przeczytać zanim wybrałem się sprawdzić osobiście jak się prezentują wnętrza :) Szkoda tylko, że pan z ochrony nie pozwolił robić zdjęć, ale w sumie te z TVN Warszawa można uznać za wystarczające.
 

·
Moderator
Joined
·
4,063 Posts
Po obejrzeniu zdjęć wnętrz nasuwa się takie jedno pytanko - nie można było z takim smakiem na zewnątrz zrobić?
 

·
Miastolub
Joined
·
3,736 Posts
Wnętrze wspaniałe...

Natomiast co do całości - gdyby połączyć to wszytsko ze starym skrzydłem tak jak na wizkach, odremontować i częściowo zrekonstruować z takim pietyzmem jak wnętrza oraz przywrócić symetrie portyku to ten budynek będzie nawet niezły.

Narazie niestety pozostaje zły smak, bo nie dość, że nie zadowala ani rekonstruktorów ani modernistów, to jeszcze jest daleki od tego, co zobaczyliśmy na wizualizacjach...
 

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
Discussion Starter #1,473
Ghelamco ma pozwoleniem na użytkowanie Senatora

Biurowiec Senator zrealizowany przez firmę Ghelamco przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Projekt, który ze względu na historyczny charakter miejsca prowadzony był we współpracy z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, powstawał dwa lata.

Senator dostarczył na stołeczny rynek 25 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Pięć kondygnacji budynku zajmą biura , parter przeznaczony jest na restauracje i powierzchnie handlowe. Od strony Al. Solidarności znajduje się wjazd na trzypoziomowy parking podziemny z miejscami dla ponad 330 samochodów.

Budynek jest już w 75 proc. skomercjalizowany. Największym najemcą inwestycji jest PKN Orlen, który już z początkiem lipca wprowadził się na swoje powierzchnie. Swoje biura przygotowują również kolejni najemcy - firmy z Grupy Rabobank, Euronet oraz BRE Bank S.A.

Projekt Senatora przygotowany został z poszanowaniem historii miejsca, do której wyraźnie nawiązuje swoją formą architektoniczną. Charakterystyczna bryła budynku została zaprojektowana na planie dawnego Banku Polskiego, a elewacja zachowuje pierwotne założenia architektoniczne z 1907 r. Szczególnym miejscem Senatora jest przestronne Atrium. Jego centralna ściana poddana została renowacji, dzięki czemu udało się odzyskać wygląd frontowej ściany Sali Kasowej Banku, na której ponownie zawisła oryginalna tablica Banku Polskiego z 1924 r.

Część podłogi Atrium została przeszklona i odsłania pozostałości fundamentów mennicy króla Augusta Poniatowskiego, wśród których złożony zostanie specjalny murowany sześcian, z tubą zawierającą akt erekcyjny Senatora.

http://www.propertynews.pl/biura/ghelamco-ma-pozwoleniem-na-uzytkowanie-senatora,10640.html
 

·
Registered
Joined
·
3,177 Posts
Część podłogi Atrium została przeszklona i odsłania pozostałości fundamentów mennicy króla Augusta Poniatowskiego, wśród których złożony zostanie specjalny murowany sześcian, z tubą zawierającą akt erekcyjny Senatora.
A to ciekawe. Myślałem ,że wszystko zrównali z ziemią. Warto było by i to obfocić ^ ^
 

·
Registered
Joined
·
540 Posts
W tym przypadku nie spodziewaj się niczego wielkiego, to co został ma wysokość kilku może kilkunastu cegieł, i nie jest to zbyt duży fragment.
 

·
Banned
Joined
·
4,141 Posts
Na mnie to wnętrze zrobiło wrażenie bardzo sztucznego. W dodatku mocno zalatuje pomo. Oczywiście skala robi wrażenie (w dodatku bardzo czysta przestrzeń, która nieźle kontrastuje z ogólnomiejskim syfem), ale jestem na nie.

Rozumiem, że chromowane kolumienki to też im konserwator kazał:lol:

PS: Wejśc można do wielu budynków np. Focus, czy Rondo 1.
 

·
Registered
Joined
·
1,746 Posts
Ciężko uwierzyć, że jedna pracownia może zaprojektować tak żenującą elewację i tak udanie łączące historyzm z nowoczesnością wnętrze. Chyba, że to po prostu inna pracownia. No ale to powinno z kolei dać do myślenia inwestorowi.
 
1461 - 1480 of 1516 Posts
Top