SkyscraperCity banner
1 - 11 of 11 Posts

·
Civil engineer
2,853 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Oto co udało mi się znaleźć w czasie dzisiejszego spaceru. Spacer miał miejsce w parku imienia tego pana:

...czyli Szypowskiego "Leśnika". Idziemy w głąb parku i wkrótce dostrzegamy:

Kamienne słupki wniesione zapewne z myślą o podtrzymywaniu pnączy. Podchodzimy bliżej i po dokładniejszych oględzinach...

Co Wy na to?

·
Registered
4,773 Posts
Co my na to to raczej jasne... Parę lat temu ktoś o tym doniósł do Stołka, próbowali robić aferę przez parę dni ale kompletnie nic z tego nie wynikło. O ile dobrze pamiętam macewy można też znaleźć w tym parku robiące za krawężniki... Co gorsza zdaje się że park przechodził rewitalizację ostatnio (chyba że mi się pomyliło) i to że przy jej okazji nie zastąpiono macew zwykłym kamieniem to dopiero jest granda.

Macewy zapewne pochodzą z totalnie zdewastowanego cmentarza na Bródnie którego do wczesnych lat 90tych używano w dwóch celach - jako śmietnika i jako podręczny magazyn kamienia...

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,128 Posts
Na cmentarzu Ewangelicko Reformowanym z kilku płyt nagrobnych zrobiony jest prowizoryczny chodnik łączący z cmentarzem Ewangelicko Augsburskim. Tak więc nie tylko Macewy tak się traktuję. Niestety.

·
Civil engineer
2,853 Posts
Discussion Starter · #4 ·
W parku jest kilka nowych alejek z bauma, ale nie nazwałbym tego rewitalizacją. W każdym razie nijak nie da się tego porównać z rewitalizacją np. parku przy Sinfonii Varsovii. Sądzę, że w przypadku kapitalnego remontu rozebrano by te konstrukcje.
Też pamiętam, że przed laty Stołeczna coś o tym mówiła. Sądziłem, że sprawa od dawna jest załatwiona. Jak widać - nie. Ciekawe, czy w Warszawie / Polsce jest więcej takich miejsc? Tzn. takich, gdzie wiadomo o źródle pochodzenia kamieni, ale nic się w związku z tym nie robi.

W Grodnie kiedyś widziałem, że z polskich nagrobków ludzie robili sobie schodki do domów.

·
Homo Skyscraperus
22,141 Posts
Ja macewy użyte jako krawężniki oraz te stanowiące część podtrzymującą pnącza zostawiłbym na miejscu. Trzeba by jednak zamontować dookoła nich specjalne tablice informujące o tym, że tam się znajdują.

Taki wyraz dosłowności ludzkiej głupoty (osobiście przemawia do mnie taka dosłowność - coś jak czaszki i stosy łyżek w Oświęcimiu ) - pomnik podkreślający związek Żydów z Polską. Bywało różnie, ale o związkach z tą mniejszością pamiętać trzeba.

·
Civil engineer
2,853 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Mój kolega z Gminy Żydowskiej twierdzi, że temat jest im znany. Wg niego macewy pochodzą z cmentarza na Bródnie. Temat był zgłoszony władzom Pragi-Południe, gdzie znajduje się park. Dzielnica jest skłonna macewy oddać Gminie, ale nie ma ochoty zapłacić za ich rozbiórkę, transport i godne upamiętnienie na cmentarzu. Zapłacić również nie chce miasto Warszawa (obecny właściciel cmentarza żydowskiego na Bródnie).

Gmina Żydowska nie chce z kolei zapłacić wychodząc z założenia, że Państwo Polskie zniszczyło, to powinno naprawić. W tej chwili stara się o odzyskanie terenu cmentarza i dopiero wtedy ma zamiar przewieźć tam te macewy.

·
Registered
1,899 Posts
Na cmentarzu Ewangelicko Reformowanym z kilku płyt nagrobnych zrobiony jest prowizoryczny chodnik łączący z cmentarzem Ewangelicko Augsburskim. Tak więc nie tylko Macewy tak się traktuję. Niestety.
Nasza bydleca przedsiebiorczosc powala. Nie wiem, co jeszcze powiedziec. Zamiast mowic trzeba to szybko zdemontowac, zanim jacys zagraniczni turysci to wypatrza, bo wtedy miliony euro wydane na kampanie reklamowe Polski nic nie pomaga a Niemcy to naglosnia na caly swiat i beda zacierac rece.
Czy HGW nie mozna by zapoznac z tymi zdjeciami? To szkodliwa i potencjalnie zabojcza antyreklama!

·
Registered
4,773 Posts
Jeśli chodzi o cmentarze ewangelickie to toczyły się tam w czasie powstania ekstremalnie intensywne walki i stan w jakim cmentarze były w 45 roku to już nawet trudno nazwać ruiną, to po prostu było pole gruzów, i to że dziś jest tam tak ładnie (stosunkowo) i że jest tyle zachowanych/zrekonstruowanych XIX wiecznych pomników to jest jakiś cud. W każdym razie po wojnie połamanych nagrobków na pewno nie brakowało, a zaraz potem cmentarz był traktowany jako "niemiecki" i był celowo niszczony (znam opowieści że krasnoarmiejcy celowo rozjeżdżali go czołgami choć to pewnie urban legend),i zanim nie wrócili z wygnania ewangeliccy parafianie i nie zajęli się nim to była totalna rzeźnia. Dodatkowo pastorzy byli dla nowej władzy wrogami publicznymi w związku z udziałem w niemieckiej/czerwonokrzyskiej misji do Katynia. W sumie nie dziwi że w takich warunkach płyty nagrobkowe wylądowały jako chodnik, dziwi że to trwa do dziś. Naprawdę dziwi bo akurat tak się składa że znam osobiście ludzi opiekujących się cmentarzem ewangelicko augsburskim i to nie są ludzie którzy zignorowali by taki fakt. Nie sądzę by nie wiedzieli, zapewne jest to kwestia kasy, ten cmentarz to wór bez dna, od miasta uzyskać pieniądze bardzo trudno, mimo że to same zabytki, a sama parafia jest bardzo biedna.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,128 Posts
No, ale na tych ewangelickich cmentarzach bardzo często chowano bezwyznaniowych, bądź różnych wyznań. Żydów, Rosjan, Polaków-katolików, leży tam sporo. No i właśnie to, że te cmentarze tak świetnie się uchowały przed zniszczeniami, to jakiś cud.

Niestety oba cmentarze Ewangelickie są dość zaniedbane. No, ale są one bardzo małe i nawet jak są jakieś kwesty, to stosunkowo mało osób się tam kręci, a przez to nie uzbierają dużo. A praktycznie 90 % grobów to są groby zabytkowe. A na remonty co po niektórych trzeba wyłożyć grube miliony. Ale przynajmniej kilka grobowców rocznie jest odnawianych.

Ja przynajmniej raz w roku chodzę po tych cmentarzach (nawet dla przyjemności, bądź zwiedzania) i szczerze polecam.

A płyty które służą za chodnik nie są jakieś strasznie stare IMO. Wyglądają na takie zwykłe z XX wieku. Więc o złym traktowaniu zabytków bym nie mówił. Tylko o złym traktowaniu nagrobków (co niestety jest dość częste).

1 - 11 of 11 Posts