Skyscraper City Forum banner

[Warszawa] Dom Bezpieczny

1 - 20 of 21 Posts

·
...
12,178 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Przewertowałem listę MP i jakoś tego obiektu nie zauważyłem, a jest przecież jednym z najczęściej publikowanych polskich budynków w prasie zagranicznej poświęconej architekturze.

Info:

Pracownia: Robert Konieczny KWK Promes
Architekt: Robert Konieczny
Współpraca: Marcin Jojko, Łukasz Zadrzyński
Wystrój wnętrz: Magdalena Radałowicz – Zadrzyńska
Pow. terenu: 2500 m2
Pow. użytkowa: 567m2
Kubatura: 1719m3
Projekt: 2004-2005
Budowa: 2005-2009
Zdjęcia: OLO Studio

Idea:

Sprawą priorytetową dla inwestora było uzyskanie w przyszłym domu maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. To właśnie zadecydowało o działaniu i wyglądzie budynku projektu pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego.
Bryła budynku jest prostopadłościanem, w którym fragmenty ścian zewnętrznych są ruchome. Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, wschodnia i zachodnia, przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy. Po minięciu furtki w ogrodzeniu, wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci w niekontrolowany sposób wydostaną się na ulicę.

+ więcej informacji
(archinea.pl)

·
Konstytucja głupcze!
183 Posts
ja pitole... niezłe więzienie ...
Właściciele chyba cierpią na paranoje ...

·
BANANED BY VOLT CENTERTEL
4,420 Posts
Na forum będzie budził mieszane uczucia, bo tu z jednej strony niechęć do wszelakich ogrodzeń a z drugiej strony wszyscy widzą wszędzie wandali, graffiti i porozbijane szyby ;)
Po otwarciu wszystkich przegród prezentuje się bardzo przyzwoicie

·
.
2,959 Posts
Ha! Byłem, widziałem i... kurczę podoba mi się. Mega fotogeniczny obiekt :).

·
Moderator
8,191 Posts
Mam problem z oceną: dom zawiera wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych i inżynieryjnych, ale nie podoba mi się takie paranoiczne podejście do otoczenia.
EDIT: No niech będzie coś między 8 i 9 ;)

·
Zjadam dzieci, polecam !
8,720 Posts
Ha! Byłem, widziałem i... kurczę podoba mi się. Mega fotogeniczny obiekt :).
Jak duże są problemy z fotografią? Właściciel nie ma nic przeciwko? Z chęcia też bym zobaczył na żywo. Wydaje mi się, że zdjęcia nie oddają charakteru obiektu.

·
.
2,959 Posts
^^ Nie oddają... Zresztą foto architektury jest specyficzną dziedziną, a w rzeczywistości ten budynek nie sprawia aż takiego wrażenia bunkrowatości...

·
Registered
26,864 Posts
Jaki z niego bunkier - te ściany wykonano z jakiejś sklejki :D
Podobno był pomysł żeby zastosować płyty betonowe ale upadł ze względu na cięzar.
Ciekawe czy oni to zamykają na noc czy tylko jak na wakacje jadą?
Z jednego elementu uczyniono motyw przewodni projektu - wrażenie jest paranoiczne - ale widać zaspokaja jakieś leki i obawy inwestora.
Dla mnie jest tu bardzo mocna sprzeczność - budynek ma być bezpieczny a jednak wręcz "krzyczy" o swoim lęku.
Jakby chciał sprowokować potencjalnego agresora: no spróbuj cwaniaku...no! zobaczymy czy dasz radę?

·
GeorgeSorosVEVO
843 Posts
Kto by się tak czasami nie chciał odizolować- fajna opcja. Dziesięć.

·
Registered
1,956 Posts
Wesoly obiekt. Jak znalazl na jakas wieksza stacje trafo/podstacje trakcyjna albo na serwerownie.
Ciekawe czy wlasciciel ma taka fobie na punkcie swojego bezpieczenstwa czy jest to celowo przerysowane?

·
Registered
92 Posts
:D no nie mogę, właściciel się jakiś amerykańskich filmów naoglądał. Twierdza przeciw inwazji zombie? Patrze na te przeszkloną ścianę i coś mi się tu nie zgadza. Ale nie to nie jest błąd systemu! :lol:

Modułowe przedgrodzie też genialne, można wystrzelać zombiaki z dachu.

·
BANANED BY VOLT CENTERTEL
4,420 Posts
Przynajmniej ma pewność, że jak wyjedzie to nikt się nie włamie ;)

·
Registered
68,562 Posts
Bardzo oryginalne, absolutnie nie piękne. W zestawieniu z innymi tu prezentowanymi konstrukcjami nie wytrzymuje porównania 1/10.

1 - 20 of 21 Posts