SkyscraperCity banner

1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
6,911 Posts
Discussion Starter #1
Warszawskie fortyfikacje - niewykorzystana szansa
tu 27-05-2005 , ostatnia aktualizacja 27-05-2005 23:25

Podziemne korytarze Fortu Legionów mogłyby stać się atrakcją na miarę kopalni w Wieliczce, a Fort Bema miejscem historycznych inscenizacji z wielotysięczną widownią. Wiedzą to eksperci od turystyki. Nie wiedzą władze Warszawy

W ten weekend Cytadela i Fort Legionów (dawniej Władimir) otworzą się dla publiczności. Zainteresowanie na pewno będzie ogromne, bo na zwiedzających czeka niedostępna na co dzień wojskowa część twierdzy oraz sieć korytarzy pod fortem. Taka okazja zdarza się tylko raz w roku - podczas Dni Cytadeli. Impreza przyciąga zawsze tłumy.- Budowle obronne to atut Warszawy. Można z nich zrobić hit turystyczny. Polskie obiekty militarne są w Europie bardzo cenione. Coraz więcej ludzi z zagranicy przyjeżdża tu tylko dla nich - mówi Jerzy Walasek, dyrektor rynku krajowego Polskiej Organizacji Turystycznej.Problem w tym, że zachowane do dziś budowle XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa są najczęściej opuszczone, zrujnowane, a turyści mogą popatrzeć na nie z daleka.

Dopłacam do interesu

- Jak ktoś do mnie zadzwoni i się umówi, to oprowadzę - obiecuje Zbigniew Rekuć z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, który od 23 lat społecznie opiekuje się Fortem Legionów przy ul. Sanguszki.Razem z grupą zapaleńców odkopuje zasypane podziemne tunele i komory. Oczyścił już ćwierć kilometra korytarzy rozchodzących się promieniście spod fortu. Do odsłonięcia pozostało dużo więcej. Labirynt ma trzy piętra w dół.- Tak rozbudowanego podziemnego systemu nie spotka pan w żadnej fortyfikacji w Warszawie, a i Twierdza Modlin ma dużo skromniejszy - zapewnia Zbigniew Rekuć.Pokazując korytarze, co chwila łączy ze sobą kable elektryczne, by oświetlić kolejny odcinek drogi. O każdym korytarzu opowiada jakąś historię. Tutaj znalazł carskie monety, a tam skrzynkę po amunicji. A w tym miejscu reżyser Juliusz Machulski kręcił sceny do filmu "Vinci". - Od zwiedzających zbieram co łaska do puszki, żeby to wszystko jakoś wyglądało. Jak nie starcza, to sam dopłacam do interesu. Żaden urząd mi nie pomógł - mówi społecznik.Dzięki niemu Fort Legionów znalazł się w wydanym w zeszłym roku folderze "Polskie podziemne atrakcje turystyczne". Figuruje tu obok jaskini Raj i Mroźnej, sztolni Czarny Pstrąg i Kopalni Soli w Wieliczce.

Zamurowany tunel

Jerzy Walasek z Polskiej Organizacji Turystycznej kręci głową:- Sami społecznicy sobie nie poradzą. Jeśli forty mają stać się atrakcją Warszawy, musi się w to włączyć samorząd. Trzeba stworzyć "produkt turystyczny", który my potem pokażemy na międzynarodowych targach i wypromujemy w swoich wydawnictwach.Ale Stefan Fuglewicz z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji mówi wprost:- Władze stolicy kompletnie nie są zainteresowane tym tematem. Nasze pisma pozostają bez odpowiedzi.O stosunku urzędników do fortyfikacji dobitnie świadczy sytuacja obiektów fortecznych otaczających Cytadelę, które w większości należą do miasta. Fort Traugutta (Aleksiej) tonie w chaszczach, działobitnia na końcu al. Wojska Polskiego - w stanie rozpadu, Fort Sokolnickiego (Siergiej) w parku Żeromskiego - od lat czeka na rewitalizację, tunel pod al. Wojska Polskiego - zamurowany i nikt się do niego nie przyznaje.- A przecież tym tunelem można byłoby prowadzić wycieczki - uważa Stefan Fuglewicz.

Trzeba mieć pomysł

W całkiem dobrym stanie jest za to Fort Bema na Bemowie, należący niegdyś do wewnętrznego pierścienia obronnego Twierdzy Warszawa. Teren uporządkowany, ustawione ławki.- I co z tego? - pyta Stefan Fuglewicz. - Nawet najciekawszy obiekt nikogo nie przyciągnie, gdy nie ma żadnego programu.Podaje przykład Fortu Gerharda w Świnoujściu, gdzie ubrani w historyczne stroje pasjonaci organizują widowiska.- W Forcie Bema też można coś takiego zorganizować - mówi.

Tymczasem samorząd, który przejął fort od wojska, ma inne plany. Zamierza tu urządzić centrum sportu i kultury. W przygotowanym projekcie ignoruje część starych budynków i wałów.- Chcę, żeby to były bemowskie Łazienki - powiedział niedawno "Gazecie" wiceburmistrz dzielnicy Stanisław Pawełczyk.Wielkie widowiska mogłyby też odbywać się na Cytadeli. Sęk w tym, że większość terenu zajmuje nadal wojsko. Zwiedzającym pozwala wejść tylko raz w roku, a osób z obcym paszportem nie wpuszcza wcale.Informacja nie przyszła Może jednak władze Warszawy mają jakiś pomysł na wypromowanie fortyfikacji jako atrakcji turystycznej? Wszyscy kierują nas do biura promocji.- Od czasu do czasu zamieszczamy jakieś materiały o tych obiektach w naszych informatorach. Poza tym jesteśmy otwarci na propozycje - twierdzi wicedyrektor biura Anna Kamińska.Podkreśla, że Cytadela i otaczające ją forty to atut Warszawy, który trzeba wypromować.- To dlaczego na stronach internetowych miasta o Dniach Cytadeli nie ma ani słowa? - pytamy.Wicedyrektor Kamińska jest zaskoczona. O dzisiejszym zwiedzaniu fortecy nich nie słyszała: - Żadna wiadomość o tej imprezie do nas nie dotarła. Skoro organizatorzy nie przyszli do naszego biura i nie poprosili o pomoc, trudno samemu się włączać - kwituje.

·
Banned
5,316 Posts
like Wieliczka?? :sly:

·
Pan od przyrody
3,246 Posts
ALe precież już są! jest 500 metrów trasy turystycznej. Oczywiście to nie wieleiczka i mam nadzieje, e te plany co do otwarcia nowych ruszą.

·
Registered
6,911 Posts
Discussion Starter #4
O ile mi wiadomo Fort Legionów nadal ejst w gestii wojska a wejsćie do niego jest surowo wzbronione

·
Pan od przyrody
3,246 Posts
Oj anakinie, stare informacje masz, nawet bardzo stare. Bo fort na początku lat 90, stał sie prywatna wlasnością. Dzis zajmuje się nim Koło Podziemnej Architektury Obronnej, które ma pełne prawo do wpuszczania tam turystów.

·
Registered
6,911 Posts
Discussion Starter #6
to mnie zaskoczyłeś, bo jak było niedawno w okolicy (park Traugutta) to wydawało mi się, że widziałem na wejściu tablicą z nazwą Agencji Mienia Wojskowego... więc albo mi się przewidziało, albo to taki zabytek:)

·
Wydra
1,797 Posts
Witam, jakiś czas temu zacząłem interesować się XIX (i nie tylko) wiecznymi fortyfikacjami. Od jakiegoś czasu przeszukuję SSC w poszukiwaniu wątków z tym tematem związanych.

Udało mi się znaleźc niestety tylko 2 wątki, prawie bez postów dotyczące fortyfikacji warszawskich.

Ten oraz http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=180833

Znalezione przez mnie wątki taguję wyrazami fort, twierdza. Ostatni post w tym wątku był z 2005 roku. Akurat co do fortu legionów, o którym tutaj pisano można znaleźć dosyć sporo informacji. Ale o innych niezbyt. A przecież w Warszawie jest sporo tego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Warszawa

Może któryś z warszawskich forumowiczów ma aktualne zdjęcia/informacji dotyczące warszawskich fortyfikacji?

Tutaj tylko wrzucam linki, które znalazłem o forcie legionów, opisywanym tu w pierwszym poście:

Strona oficjalna:
http://www.fl2004.republika.pl/

Z Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fort_Władimira_Cytadeli_Warszawskiej

Ze strony podziemia.pl:
http://www.podziemia.pl/doc/info.php?show=c3

Liczę na Wasz aktywny udział :)

Ps. powyższymi tagami oznaczam też (poznańskie) watki blisko związane z fortyfikacjami, jak na przykład inwetycje połąączone z nimi (ICHOT) bądź też Przebudowa ronda kaponiera. Tag twierdza odnosi się ogólnie do budownictwa militarnego, więc taguję nim na przykład wspomniane już rondo kaponiera, natomiast fort to już konkretny rodzaj budowli.

·
Master of Disaster
813 Posts
Jak już wątek odkopany, to powiem tylko, że w forcie Blizne szykuje się jakiś hotel, a w forcie racławicka chyba jakiś nowy budynek biurowy. Ale szczegółów nie znam.

·
Registered
296 Posts
Fort Traugutta - w remoncie. Zdjęto część ziemi.

·
Wydra
1,797 Posts
Siema, nie chcę żeby było że archeolog ze mnie, trochę jednak tak haha, jednak nie udało mi się znaleźć informacji na ten temat, a wątek i sprawa są bardzo niszowe. (Druga sprawa to że się niedawno temu przeprowadziłem do Warszawy i jeszcze nie ogarniam za dobrze tutejszych wątków.)

Zacząłem niedawno temu zwiedzac fortyfikacje warszawskiej twierdzy. Na tablicy informacyjenj umieszczonej przed fosą Fortu V Włochy wyczytałem że urząd dzielnicy pomału próbuje na tyle ile to możliwe przywrócić wygląd obiektowi i faktycznie ładnie są odtworzone skarpy i fosa. Bedąc na terenie Cmentarza Parafialnego Parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie-Włochach znalazłem pozostałości wysadzonego tardytora broniącego szyji fortu, koło którego toczą się jakieś prace zimne. Czy to też prace mające na celu odtworzenie struktur ziemnych znajdujących się kiedyś przy tradytorze? Czy będzie remontowane/zabezpieczane tam coś więcej? Ziemia wygląda na dosyć swieżą (tegoroczną, nie jest jeszcze porośnięta chwastami). Dzięki za wszelkie info, albo wskazówki :)

Fot. 1.

Fot. 2.

·
All Cats Are Grey
2,775 Posts
1 - 11 of 11 Posts