SkyscraperCity banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
313 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Czynna stacja metra jest miejscem publicznym, więc mogą sobie zwracać uwagę, a Ty nie musisz słuchać.
Każde miejsce publiczne ma swojego administratora, administrator w trosce o bezpieczeństwo ma prawo wprowadzić regulamin zgodny z prawodawstwem RP, służby porządkowe mają prawo pilnować przestrzegania regulaminu, a przebywający wewnątrz obiektu obowiązek go przestrzegać. Także, nie jest prawdą, to o czym piszesz.

Oprócz zgody na rozkładanie statywu, w metrze warszawskim nie można używać lamp błyskowych.

·
smakosz
660 Posts
Każde miejsce publiczne ma swojego administratora, administrator w trosce o bezpieczeństwo ma prawo wprowadzić regulamin zgodny z prawodawstwem RP, służby porządkowe mają prawo pilnować przestrzegania regulaminu, a przebywający wewnątrz obiektu obowiązek go przestrzegać.
.
A tak z ciekawości, możesz podać link do regulaminu obowiązującego osoby korzystające z obiektów metra i podstawę prawną, na której został wydany? Interesuje mnie te zapisy, które zabraniają korzystania ze statywów fotograficznych.

Fr. M

·
Registered
313 Posts
Discussion Starter · #3 ·
A tak z ciekawości, możesz podać link do regulaminu obowiązującego osoby korzystające z obiektów metra i podstawę prawną, na której został wydany?

Fr. M
§ 13
1. Osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi lub wywołujące odczucie odrazy otoczenia mogą być usunięte przez obsługę pojazdu, pracowników nadzoru ruchu, służby metra lub kontrolerów biletów z pojazdu, przystanku lub ze stacji metra, bądź niedopuszczone do przewozu lub wejścia do strefy biletowej metra. Osobom tym nie przysługuje zwrot opłaty za ewentualny przejazd lub wejście do strefy biletowej metra.

Regulamin przewozu http://www.ztm.waw.pl/?c=134

O tym, co się pod tym zapisem mieści decyduje odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracownik. W tym wypadku jest to dyżurny danej stacji. Oczywiście można się odwoływać, ale nie sądzę, by jakikolwiek sąd przyznał rację osobie, która na peronie stacji chce rozstawiać statyw, bądź błyskać lampą - bo tak.

·
smakosz
660 Posts
§ 13
1. Osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi lub wywołujące odczucie odrazy otoczenia mogą być usunięte przez obsługę pojazdu, pracowników nadzoru ruchu, służby metra lub kontrolerów biletów z pojazdu, przystanku lub ze stacji metra, bądź niedopuszczone do przewozu lub wejścia do strefy biletowej metra. Osobom tym nie przysługuje zwrot opłaty za ewentualny przejazd lub wejście do strefy biletowej metra.
.
Czy ogromnym, czy też tylko bardzo dużym nadużyciem jest generalne podciąganie pod ten zapis fotografowania z użyciem statywu? To jakiś kompletny absurd.

O ile w konkretnych, szczególnych przypadkach - np. w godzinach wzmożonego ruchu pasażerskiego rozstawienie statywu rzeczywiście może utrudniać przejście pasażerom i tym samym zagrażać bezpieczeństwu (ktoś omijając fotografa może spaść ze schodów albo z krawędzi peronu), to w przypadku kiedy stacja jest pusta, a ruch jest mały, takie zagrożenie po prostu nie istnieje i wspomniany przez Ciebie przepis nie może mieć zastosowania. No, chyba że osoby pilnujące porządku na stacji metra mają szczególną wrażliwość i widok fotografa wywołuje w nich odczucie odrazy... ;)

Fr. M

·
Registered
313 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Czy ogromnym, czy też tylko bardzo dużym nadużyciem jest generalne podciąganie pod ten zapis fotografowania z użyciem statywu? To jakiś kompletny absurd.

O ile w konkretnych, szczególnych przypadkach - np. w godzinach wzmożonego ruchu pasażerskiego rozstawienie statywu rzeczywiście może utrudniać przejście pasażerom i tym samym zagrażać bezpieczeństwu (ktoś omijając fotografa może spaść ze schodów albo z krawędzi peronu), to w przypadku kiedy stacja jest pusta, a ruch jest mały, takie zagrożenie po prostu nie istnieje i wspomniany przez Ciebie przepis nie może mieć zastosowania. No, chyba że osoby pilnujące porządku na stacji metra mają szczególną wrażliwość i widok fotografa wywołuje w nich odczucie odrazy... ;)

Fr. M
Nie wiem. Zupełnie nie rozumiem jak wielce ważna rzeczą jest rozstawianie się ze statywem na stacji metra. Nie kumam. Jeśli jednak ja byłbym za to odpowiedzialny, zrobiłbym tak samo. Dlaczego? Dlatego, że zaraz banda łebków, co wpadło na pomysł założyć sobie firmę , rozłoży się z 5 statywami i będą robić sesje z "modelkami" do portfolio. No bo każdy z nich ma osobny statyw. Rozumiem, gdyby zabraniano robić zdjęć, ale rozkładanie statywu? No proszę. To, że coś jest publiczne, nie znaczy że można robić co się chce.

Na zwykły, ludzki rozum. Temu człowiekowi, który odpowiada za bezpieczeństwo na stacji (od kilku do kilku tysięcy ludzi), też się należy trochę komfortu pracy.

·
smakosz
660 Posts
Nie wiem. Zupełnie nie rozumiem jak wielce ważna rzeczą jest rozstawianie się ze statywem na stacji metra. Nie kumam.
Fotografia w warunkach gorszego oświetlenia często wymaga dłuższych czasów naświetlania. W takich przypadkach, w celu uniknięcia pogorszenia ostrości i rozmazania obrazu, należy ustawić aparat nieruchomo, najlepiej na statywie.

Dlaczego? Dlatego, że zaraz banda łebków, co wpadło na pomysł założyć sobie firmę , rozłoży się z 5 statywami i będą robić sesje z "modelkami" do portfolio. No bo każdy z nich ma osobny statyw.
Próbujesz sprowadzić sprawę do absurdu, pogardliwie zrównując użytkowników z tego forum, chcących zrobić zdjęcia nowych stacji do opisanej przez Ciebie - jak to obrazowo ująłeś - "bandy łebków". Zwróć uwagę na to, że zacytowane przez Ciebie przepisy zapewniają dostateczną ochronę przestrzeni obiektów metra przed ekscesami zakłócającymi porządek lub bezpieczeństwo i pozwalają na interwencję w przypadku, jeżeli taka "banda łebków" zacznie zamieniać stację metra w studio fotograficzne.

Zwróć jednocześnie uwagę na to, że absurdem jest twierdzenie, że chudy studencik z nikonem na cienkim statywie, robiący w sobotę po godzinie 20 zdjęcia na pustej stacji metra, może w jakikolwiek sposób zagrażać bezpieczeństwu czy porządkowi.

Rozumiem, gdyby zabraniano robić zdjęć, ale rozkładanie statywu? No proszę. To, że coś jest publiczne, nie znaczy że można robić co się chce.
Tak, w przestrzeni publicznej obywatel może robić wszystko to, co nie jest zabronione przez obowiązujące go przepisy. Skoro nie ma przepisu wprost i generalnie zakazującego fotografowania z użyciem statywu, to nie można ludziom tego zabraniać, jeżeli wykonywanie przez nich zdjęć nie zagraża porządkowi lub bezpieczeństwu.

Z mojej strony to na tyle.

Fr. M

·
Registered
313 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Fotografia w warunkach gorszego oświetlenia często wymaga dłuższych czasów naświetlania. W takich przypadkach, w celu uniknięcia pogorszenia ostrości i rozmazania obrazu, należy ustawić aparat nieruchomo, najlepiej na statywie.

Próbujesz sprowadzić sprawę do absurdu, pogardliwie zrównując użytkowników z tego forum, chcących zrobić zdjęcia nowych stacji do opisanej przez Ciebie - jak to obrazowo ująłeś - "bandy łebków". Zwróć uwagę na to, że zacytowane przez Ciebie przepisy zapewniają dostateczną ochronę przestrzeni obiektów metra przed ekscesami zakłócającymi porządek lub bezpieczeństwo i pozwalają na interwencję w przypadku, jeżeli taka "banda łebków" zacznie zamieniać stację metra w studio fotograficzne.

Zwróć jednocześnie uwagę na to, że absurdem jest twierdzenie, że chudy studencik z nikonem na cienkim statywie, robiący w sobotę po godzinie 20 zdjęcia na pustej stacji metra, może w jakikolwiek sposób zagrażać bezpieczeństwu czy porządkowi.

Tak, w przestrzeni publicznej obywatel może robić wszystko to, co nie jest zabronione przez obowiązujące go przepisy. Skoro nie ma przepisu wprost i generalnie zakazującego fotografowania z użyciem statywu, to nie można ludziom tego zabraniać, jeżeli wykonywanie przez nich zdjęć nie zagraża porządkowi lub bezpieczeństwu.

Z mojej strony to na tyle.

Fr. M
Niestety, furtka otwarta, dla użytkowników tego forum, zaowocowałaby, tym o czym piszę. Nie robię tego bezpodstawnie, bo jakieś 30 proc. osób, które chcą robić różne rzeczy w metrze, dzwoni zamiast do Metra, do mnie. Mam więc ogląd na to jakby to wyglądało.

·
smakosz
660 Posts
Niestety, furtka otwarta, dla użytkowników tego forum, zaowocowałaby, tym o czym piszę. Nie robię tego bezpodstawnie, bo jakieś 30 proc. osób, które chcą robić różne rzeczy w metrze, dzwoni zamiast do Metra, do mnie. Mam więc ogląd na to jakby to wyglądało.
Ale tu w zupełności wystarczy rozsądek osób pilnujących porządku na stacji metra. Rzecz w tym, że ja mam takie nieodparte wrażenie, że za ową koniecznością uzyskania zgód na profesjonalne fotografowanie obiektów metra kryją się zupełnie inne intencje, które nie mają żadnego związku z względami bezpieczeństwa. Ale to już inna historia i nie ma co się bawić w mniemanologię.

Fr. M

·
Rah'ma'dul
13,428 Posts
Bzdura. Po to w aparatach jest jest funkcja wyższego niż nominalne ISO, by z niej korzystać. Współczesne amatorskie lustrzanki bez problemu wypluwają foty robione na iso-1600 które w minimalnym stopniu są zaszumione. (a profesjonalny sprzęt spokojnie daje radę na iso-6400.
Jedna i druga wartość bez problemu dają radę. Co zresztą nie jest aż tak w metrze potrzebne, bo sam sprawdziłem, że już iso-400 na większość stacji wystarcza (poza Stadionem, gdzie musiałem ustawić 800) przy jasności obiektywu f/2.8

I druga rzecz. Jak nie chcesz ustawiać wyższego iso, zakładasz taki obiektyw który będzie ostry przy f/1.4 lub f/1.8 (np Sigma 18-35 f/1.8).
Albo stosujesz jedno i drugie i bez problemu masz foty jakie chcesz.

A rozmycia? No cóż, 1/10s da się utrzymać z ręki i mieć nieporuszone foto, niektórzy się chwalą dłuższymi czasami. Kwestia paru ćwiczeń :)

Próbujesz sprowadzić sprawę do absurdu, pogardliwie zrównując użytkowników z tego forum, chcących zrobić zdjęcia nowych stacji do opisanej przez Ciebie - jak to obrazowo ująłeś - "bandy łebków".
Kiedy on ma rację. Na jakiej zasadzie użytkownicy tego forum mieli by prawo fotografować ze statywem, a wszyscy inni nie?

Tak przy okazji dzisiejszego dość chorego artykułu w GW ("Nie budujcie trzeciej linii metra na Gocław" http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/...metra_na_Goclaw__KOMENTARZ_.html#BoxLokWawImg) mam pytanie - czy stacja Stadion będzie w przyszłości dawała możliwość dalszej jazdy pociągów z Gocławia w stronę centrum?
Na Gocław będzie tramwaj wzdłuż planowanej III linii metra. Po co metro ma dublować tramwaj?
Zresztą plany już sie zmieniły i nikt na Gocław metra już nie planuje.

·
Registered
193 Posts
Sławek;122536041 said:
Bzdura. Po to w aparatach jest jest funkcja wyższego niż nominalne ISO, by z niej korzystać. Współczesne amatorskie lustrzanki bez problemu wypluwają foty robione na iso-1600 które w minimalnym stopniu są zaszumione. (a profesjonalny sprzęt spokojnie daje radę na iso-6400.
Jedna i druga wartość bez problemu dają radę.
A jak ktoś nie ma tego sprzętu "profi" za tysiace złotych lub najnowszych modeli lustrzanek? Ja mam D90 i iso 800 a nawet 400 jak dla mnie jest kiepskie.

Sławek;122536041 said:
I druga rzecz. Jak nie chcesz ustawiać wyższego iso, zakładasz taki obiektyw który będzie ostry przy f/1.4 lub f/1.8 (np Sigma 18-35 f/1.8).
Nie bez problemu, bo zapewne wiesz, że przy przysłonie rzędu 1,4 - 2,8 masz takie oto wady:
1. Mała głębia ostrości, co przy fotografii architektury ma duże znaczenie.
2. Spadek jakości obrazka - tzw. mydło (i to także w przypadku najlepszych modeli). Nie od dziś wiadomo, że najlpeszą jakosć obiektywy mają przy f/8-11 - też ważna kwestia przy fotografii architektury.
Aha - no i co z tymi, którzy nie mają Sigmy 18-35 za 3 tys. PLN lub mają tylko obiektyw kitowy?

Więc fotografia architektury bez statywu, dla zaawansowanego fotoamatora jest problematyczna, szczególnie w takich lokalizacjach jak podziemna stacja metra. Zapominasz też, że bez statywu nie osiągniesz efektów rozmycia ruchu [1/10 sekundy nie każdego zadowoli, np. mnie], przy zachowaniu żylety martwej natury - tu musisz mieć statyw. I wątpliwe, że przy czasie 1/10 i ogniskowej np. 35 lub 50 mm będziesz mieć zadowalające zdjęcia (ostre).

Osobiście uważam, że nie powinno się zakazywać używania statywu i "opiekun" stacji powinien pozwalać jeśli nie są to godziny szczytu i fotograf zachowuje się odpowiedzialnie. Niemniej argument "bo obiekt publiczny to mogę" też jest od czapy, bo jest cała masa obiektów publicznych, w których ogranicza się wykorzystanie statywów - choćby muzea.

EOT

·
smakosz
660 Posts
Sławek;122536041 said:
Jedna i druga wartość bez problemu dają radę. Co zresztą nie jest aż tak w metrze potrzebne, bo sam sprawdziłem, że już iso-400 na większość stacji wystarcza (poza Stadionem, gdzie musiałem ustawić 800) przy jasności obiektywu f/2.8

A rozmycia? No cóż, 1/10s da się utrzymać z ręki i mieć nieporuszone foto, niektórzy się chwalą dłuższymi czasami. Kwestia paru ćwiczeń :)
Nie zrozumiałeś lekkiej ironii w moim poście, ale mniejsza z tym. Tylko tak na marginesie - nie jestem zawodowym fotografem i w odróżnieniu od wielu nie zamierzam takiego udawać, ale wychodzę z założenia, że skoro profesjonaliści do fotografii we wnętrzach używają statywów, to jakieś powody po temu mają. Tak samo amatorzy z naszego forum próbujący zrobić w metrze zdjęcia ze statywu nie robią tego dla żartu, czy utrudnienia sobie i innym życia.

Kiedy on ma rację. Na jakiej zasadzie użytkownicy tego forum mieli by prawo fotografować ze statywem, a wszyscy inni nie?
A czytałeś moje posty ze zrozumieniem? Nigdzie nie pisałem o tym, by użytkowników forum traktować szczególnie, inaczej niż "wszystkich innych".

Pisałem tylko tyle, że wywodzenie generalnego i bezwzględnego zakazu używania statywów fotograficznych w obiektach metra w (podkreślam) każdej sytuacji z przepisów regulujących kwestie porządku i bezpieczeństwa jest piramidalną bzdurą.

Fr. M

·
Registered
398 Posts
Pisałem tylko tyle, że wywodzenie generalnego i bezwzględnego zakazu używania statywów fotograficznych w obiektach metra w (podkreślam) każdej sytuacji z przepisów regulujących kwestie porządku i bezpieczeństwa jest piramidalną bzdurą.

Fr. M
Zgadzam się całkowicie. Przypominając jednocześnie, że istnieje coś takiego jak monopod, a zwykli ludzie korzystają z czegoś takiego, jak balkonik. Jak rozumiem obie strony zagrażają bezpieczeństwu! Absurd, i tyle.

No i dodatkowo - jako posiadacz statywu i małpy Olympusa nie widzę dla siebie możliwości robienia porządnych zdjęć na czymś innym niż ISO 100. A do tego statyw jest akurat niezbędny.

Osobiście uważam, że nie powinno się zakazywać używania statywu i "opiekun" stacji powinien pozwalać jeśli nie są to godziny szczytu i fotograf zachowuje się odpowiedzialnie. Niemniej argument "bo obiekt publiczny to mogę" też jest od czapy, bo jest cała masa obiektów publicznych, w których ogranicza się wykorzystanie statywów - choćby muzea.
Dla mnie jest to głupota, bo najbardziej cierpią na tym amatorzy, którzy chcą mieć ładną fotkę. Profesjonaliści poradzą sobie tak jak powyżej pisał Sławek - zmieniając obiektyw na jasny i kupując dobre body, na którym zmiana ISO na powyżej 400 jest niemal niezauważalna.

·
Registered
193 Posts
Dla mnie jest to głupota, bo najbardziej cierpią na tym amatorzy, którzy chcą mieć ładną fotkę.
Głupota czy nie, jeśli regulamin lub zasady użytkowania zabraniają (nawet jeśli z nimi się nie zgadzam) to należy uszanować. Dla mnie to podstawowa zasada fotografowania. Często wręcz sam dopytuję czy nie stanowi to problemu lub czy po prostu można.

Zawsze można też poprosić obsługę stacji o pozwolenie. Nie wiem jak w metrze, ale w wielu miejscach kulturalną prośbą można więcej zdziałać niż tekstami w stylu "ja mogę, bo to publiczne, płacę podatki, etc.".
Po prostu więcej zrozumienia dla personelu obiektów publicznych. Często nie oni opracowuję regulaminy, więc nie ma co na siłę robić z nich wrogów. A jeśli naprawdę z czymś się nie zgadzamy, to napisać skargę, etc. ale nie na siłę udowadniać, że "moja racja jest najmojsza".

Profesjonaliści poradzą sobie tak jak powyżej pisał Sławek - zmieniając obiektyw na jasny i kupując dobre body, na którym zmiana ISO na powyżej 400 jest niemal niezauważalna.
Profesjonalista załatwi bez problemu zgodę na fotografowanie i nie będzie się męczyć z przesłoną 1,8 do architektury. :)

·
Rah'ma'dul
13,428 Posts
A jak ktoś nie ma tego sprzętu "profi" za tysiace złotych lub najnowszych modeli lustrzanek? Ja mam D90 i iso 800 a nawet 400 jak dla mnie jest kiepskie.
A ja 50D, podobno bliźniaczy sprzęt do D90...

Nie bez problemu, bo zapewne wiesz, że przy przysłonie rzędu 1,4 - 2,8 masz takie oto wady:
1. Mała głębia ostrości, co przy fotografii architektury ma duże znaczenie.
2. Spadek jakości obrazka - tzw. mydło (i to także w przypadku najlepszych modeli). Nie od dziś wiadomo, że najlpeszą jakosć obiektywy mają przy f/8-11 - też ważna kwestia przy fotografii architektury.
Aha - no i co z tymi, którzy nie mają Sigmy 18-35 za 3 tys. PLN lub mają tylko obiektyw kitowy?
Ja na razie też tej Sigmy jeszcze nie mam i nie narzekam zbytnio.
Powyżej f/8 występuje w ogromnej części obiektywów takie coś jak dyfrakcja.
ad.1=+2
Ok, masz rację, dlatego należy celować w szkła które od pełnego otworu względnego będą ostre jak żyleta. Stąd wspomniana Sigma. co do głębi ostrości masz rację bezsprzecznie. Tu jednak skoro jest zakaz i statyw tylko za opłatą, a skoro nie jesteśmy profi i nie zamierzamy ponosić dodatkowch kosztów, trzeba posiłkować się takimi jak zaproponowałem metodami.

[/QUOTE]

W muzeach bez problemu można używać statywu. Zgłaszasz tą chcę parę dni wcześniej odpowiedniej osobie, dostajesz pozwolenie i korzystasz. Piszę z własnego doświadczenia.
W metrze jak ktoś potrąci ów statyw (bo to przeszkoda i to nieodczekiwana) i sobie zrobi krzywdę to kto zapłaci za leczenie? Ty?

·
Robert
9,861 Posts
Sławek;122536041 said:
A rozmycia? No cóż, 1/10s da się utrzymać z ręki i mieć nieporuszone foto, niektórzy się chwalą dłuższymi czasami. Kwestia treningu

.
Szczerze to na stacjach M2 jest dobre równomierne światło.Wystarczyło mi O,4 sekundy z ręki z stabilizacją ISO 100 Pociągi pięknie rozmyte w ruchu .Reszta osttra..
Jak chciałem pociąg zamrożony to niech się zatrzyma.:p

·
Rah'ma'dul
13,428 Posts
Jak chciałem pociąg zamrożony to niech się zatrzyma.:p
Jak chcesz pociąg zamrożony, a resztę w ruchu, to podążaj za obiektem, czyli pociągiem. Parę ćwiczeń i efekty wychodzą super.

1 - 16 of 16 Posts