Skyscraper City Forum banner
1 - 6 of 6 Posts

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Trochę informacji zaczerpniętych z www.warszawa1939.pl:

Budynek: Gmach Państwowego Banku Rolnego

Architekt: Marian Lalewicz.

Budowa: 1926-27.

Ta monumentalna budowla została znakomicie wpasowana w wąską ulicę Nowogrodzką. Wydaje się, że architekt czerpał tym razem nie tylko z tradycji architektury dojrzałego klasycyzmu, lecz inspirował się także architekturą manierystyczną. Boniowane pilastry portyku banku nie należą do wzorców klasycznych. Bogate boniowanie pozostałych pilastrów na całej fasadzie nadają tej budowli charakter powagi, monumentalności i solidności. Wertykalny element ("belweder") w postaci dwóch pięter pojawiający się za portykiem, z boku odczytywany jest jako wtręt nowoczesnej architektury modernizmu międzywojennego, lecz zobaczony od frontu, z chodnika naprzeciwko, wydaje się być jedynie klasycznym, ozdobnym, o niewielkiej skali belwederkiem.
Nowatorskie i wbrew klasycznym regułom jest też umieszczenie na pierwszym piętrze, między pilastrami portyku, okien Sali Posiedzeń Rady Banku. Jest to rozwiązanie bardziej manierystyczne czy barokowe, niż klasyczne.

Budynek szczęśliwie nie uległ zniszczeniu w czasie wojny.

Przed 1939:

Obecnie:

-------------------
Niedalej jak wczoraj tj. 19.06.2008 mieliśmy zwiedzić ten gamach od zaplecza. Tu liczę na Soboleusa który nacykał trochę fotek. Wnętrza przepiękne, oryginalnie zachowane, nienaruszone. Piękne monumentalne. Polecam wizytę w tym gmachu, który niczym rodzynek ocalał z wojennej pożogi...

·
Moderator
8,191 Posts
No cóż, zdjęć nie mam zbyt wiele, trudno było focić w ciemnych wnętrzach i do tego "w biegu" ;)

Boczna sala na parterze, obecnie salon wystawowy Calisii:

Widoki z klatki schodowej:

Witraż w klatce schodowej:

Ciekawostką jest że widoczny na witrażu przedwojenny orzeł w koronie przetrwał czasy PRLu:

Tzw. "jajo" nad głównym holem:

Sala posiedzeń Rady Banku:

Fragment dekoracji sufitu:

Boczna klatka schodowa, wszystkie elementy oryginalne, z lat 20-tych:

Widok na podwórko, widać między innymi nieczynny obecnie zdrój:

I mały akcent wieżowcowy, czyli widok z najwyższego piętra ;)

Tak jak mówiłem zdjęć nie za wiele, ale wycieczka bardzo interesująca, wnętrza naprawdę imponujące i praktycznie w 100% oryginalne, warto się wybrać, tym bardziej że właściciele firmy zarządzającej budynkiem są chętni do współpracy ;)

·
Semper Invicta
26,841 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Bardzo ładny gmach, dobrze ze ocałał z wojennej zawieruchy (szkoda ze tyle innych budowli szlag trafił :(). A co do wnętrz - teraz już wiem gdzie kręcili serial ''Ekipa'' :). Rozpoznałem po witrażach i ''jaju''.
Otuż to ekipy filmowe co róż się w tym gmachu kręcą.

1 - 6 of 6 Posts