SkyscraperCity Forum banner
1 - 10 of 10 Posts

·
Super Expert
Joined
·
9,703 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Gdzieś kiedyś tu się plątał wątek o "gondolach" w Zakopanem.
Ale przyznaję się - nie mogę go znaleźć.
Zresztą, tu teraz chodzi o Warszawę ;)

Podaję za: Encyklopedią Krakowskiej Komunikacji (o dziwo ;) )

18.04.2006
Mister, czyli magiczna szyna napowietrznej komunikacji

WARSZAWA. PiS ma nadzieję, że rozładuje korki w mieście

Jak? Szyną między latarniami, którą sunęłyby wagoniki wielkości taksówki. Po świętach poznamy szczegóły napowietrznej komunikacji miejskiej.

Magiczną szynę chce sprowadzić do Warszawy Tadeusz Deszkiewicz, szef biura promocji i rozwoju miasta. Gotowa może być za dwa lata. - To przede wszystkim rozwój - zauważa dyrektor. Pilotażowy system widziałby między latarniami ul. Marszałkowskiej albo wzdłuż Wisły.

Tadeusz Deszkiewicz zasłynął już ideą kolejki gondolowej, którą chciał przeprawiać przez Wisłę turystów i wycieczki szkolne do zoo. Pomysł utrącił konserwator zabytków.

Idea jednak wraca pod hasłem: "Mister".

W korkach San Francisco

Do dyrektora zgłosił się inżynier Olgierd Mikosza. Obywatel polski, który po latach spędzonych w Nowej Zelandii osiadł pod Tatrami w Zakopanem. Stamtąd zaczął propagować system transportowy. Natchnienie przyszło na inżyniera w korkach San Francisco. - Pomyślałem wtedy, czemu nie nad ziemią? Nikt nie chce zacząć inaczej myśleć o transporcie - mówi.

Inż. Mikosza jest całkowicie pochłonięty swoim "Misterem". Nie pracuje zawodowo, szuka inwestorów, którzy sfinansują prototyp (próby odbędą "gdzieś w polu").

- Nie mogę przebić się przez sekretarki i asystentów różnych prezesów, bo myślą schematami - narzeka.

Inaczej było z Tadeuszem Deszkiewiczem. Kiedy inż. Mikosza przeczytał o jego gondolach, odnalazł w stołecznym urzędniku bratnią duszę. Zachęcił inżyniera dodatkowo, bo Warszawa w 2012 r. szykuje się do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Po praskiej stronie ma powstać centrum wystawiennicze.

- Wagonikami mogą podróżować biznesmeni z górnej półki - mówi Olgierd Mikosza.

Między latarniami

- Pomysł jest bardzo nietypowy. A to inżynier, nie żaden tam amator. Szynę opatentował, ma poparcie trzech Politechnik - wylicza dyrektor promocji w ratuszu.

Systemu chce u siebie Zakopane. Ale nadaje się nie tylko do kurortu. Szynę można przecież podwiesić w dowolnym miejscu, np. pod mostem, nad Marszałkowską. Deszkiewicz uważa, że wagony między latarniami mogłyby być naturalnym przedłużeniem linii metra. A są o wiele tańsze.

W przyszłym tygodniu odbędzie się prezentacja dla urzędników i radnych. Jeśli dwaj entuzjaści zdobędą przychylność PiS-owskich urzędników - szyna trafi do wieloletniego planu rozwoju miasta.

Pytam o koszt. Inż. Mikosza mówi, że oszynowanie centrum kosztowałoby ok. 2 mld zł.

- To byłaby inauguracja partnerstwa prywatno-publicznego. Pan inżynier nie chce od miasta pieniędzy, przyprowadzi tu kapitał - zapewnia dyrektor Deszkiewicz.

Nieco mniej entuzjazmu ma komisarz Mirosław Kochalski. - Dopóki nie zobaczę, to nie uwierzę - mówi.

Kolejne szczegóły programu "Mister" wywołują u niego salwy śmiechu. Bardziej poważny jest radny Maciej Wnuk, radny rządzącego miastem PiS. - Interesuję się wszystkimi nowinkami technicznymi. Przecież postęp polega na wprowadzaniu rozwiązań, o których ludziom się nie śniło. Trzeba się nad tym z uwagą pochylić.

Radny doradza jednak szereg analiz. - Pomysł jest genialny - mówi Andrzej Golimont (SLD). - Skoro ekipie Lecha Kaczyńskiego dotąd nie udało się rozwiązać kłopotów z komunikacją naziemną i podziemną, może napowietrzna jest jakąś szansą? A mówiąc poważnie: wyborcy może uznają, że lepiej wymienić urzędników niż sposób poruszania się po mieście.


Iwona Szpala
(Gazeta-Warszawa)
 

·
Administrator
Joined
·
40,431 Posts
we wro tez jakis inzynier ostatnio z czyms podobnym wyskoczyl. dziwny zbieg okolicznosci?
 

·
hræddur köttur
Joined
·
5,051 Posts
Cudowne! proponuję tak, jak w Nowym Jorku - tradycyjnie żółte. W kształcie wielkanocych kurczaczków lub kaczuszek.
 

·
Banned
Joined
·
313 Posts
Zaraz zaraz...
ale przecież lądować też mogą!
Wieżowiec TPSA jest przystosowany!

Zapraszamy prosto przed ratusz... zrobimy port powietrzny na Placu Bankowym (na pewno zbudują szybciej niż Terminal nr 2 na Okęciu...) Będzie wielki węzeł komunikacyjny połączony z metrem!

Co za alternatywa! Po co wtedy warszawiakom metro, obwodnica?!

Skoro już mowa o statkach powietrznych, dowcip sprzed paru lat:

Siedzi dwóch meneli pod PKiN, popijają...
W powietrzu widzą motolotnię...
robi jedno kółko wokół centrum...
drugie...
trzecie...
nagle powiało...
i motolotnia wyrżnęła w PKiN.
na to menel:
"jacy kraj, tacy terroryści"...

<niektórzy nie trawią tego, jeśli kogoś uraziłem, to przepraszam>

Weźcie tego nawiedzonego człowieka od nas!
I jeszcze (osierocony przez miłościwie nam panującego Prezydenta RP) magistrat Warszawy słucha tego człowieka!

Ja chcę już wybory samorządowe!!!!

pozdrawiam,
JA
 

·
Registered
Joined
·
140 Posts
Gdzieś czytałem, że rzeczony inżynier chciał budować tę kolejkę bodajże w Chorzowie, ale coś nie poszło. AFAIR prywatny inwestor się wycfał, a miasto nie chciało dać kasy. Potem próbował ją wcisnąć w Rzeszowie. Teraz kolej na Warszawę:)
 
1 - 10 of 10 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top