SkyscraperCity banner

1 - 20 of 4492 Posts

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,420 Posts
Discussion Starter #1
Może wzorem Wrocławia i Poznania urbanistyczny warszawski hyde park?
Słowa Moderatora są święte, więc jako dar dla władcy postanowiłem wziąć na siebie te brzemię i założyłem wątek.

Jak się nie przyjmie to zawsze można zamknąć.

·
Moderator
21,998 Posts
Najpierw było Słowo, no to akurat nie moje, ale niech przyświeca temu wątkowi:

Sławek;66736325 said:
Na tym się skupmy, tu można dyskutować, szukać najlepszych rozwiązań, krytykować te złe. Byle kulturalnie i szacunkiem dla rozmówcy.
No to co, burzymy Centralny czy nie burzymy? ;)

·
Administrator
38,908 Posts
Wątek z tezą? Jaki układ urbanistyczny powinna mieć Warszawa w śródmieściu? Dobudowujemy pierzeje, czy pozwalamy na lekką nutkę szaleństwa?

·
Moderator
21,998 Posts
Wątek z tezą? Jaki układ urbanistyczny powinna mieć Warszawa w śródmieściu? Dobudowujemy pierzeje, czy pozwalamy na lekką nutkę szaleństwa?
Osobiście uważam, że nutka szaleństwa jest bardzo silna i się nasila. W zasadzie nie nutka a szalone walenie wojennym bębnem. Weźmy np. taką ulicę Żelazną. Każdy budynek z zupełnie innej bajki, epoki, z innym pomysłem, stoi pod innym kątem, dziesiątki linii zabudowy a środkiem idzie ulica, która nawet nie wiadomo ile ma pasów, jak w Kairze. Prowadzi znikąd donikąd do tego z łukami, nie ma żadnej osi widokowej.

Jednocześnie nie licuje to z wagą ulicy - jest tu tyle sklepów, biur i urzędów, co w całym innym mieście wojewódzkim.

Z drugiej strony też nie chodzi o uzyskanie zdezurbanizowanego niemieckiego miasta udającego małe miasteczko, gdzie wszystko pod linijkę, ale bez przesady.

·
Premium Member
17,420 Posts
Discussion Starter #6
Na pierwszy ogień idzie Centralny i ten wpis:

Ale jak tu sensownie krytykować? Odnowa odnową, ale sama bryła Centralnego to przeżytek i prehistoria, co więcej można napisać?
Co jest przeżytkiem??

Dach? szklana ściana?? marmur we wnętrzach?? Aluminium?? Beton??

http://media.xella.pl/PressOffice/PressKit.1198.po?category_id=1304

Budynki sprzed kilku lat, a są bardzo podobne do centralnego.

Centralny ma klasyczny wygląd jeżeli chodzi o budynki o takich funkcjach. Jest po prostu zaniedbany, ale to nie wina architektury tylko gospodarzy.

·
wartości
18,041 Posts
Centralny jest architektonicznym hitem i basta, ale urbanistycznie? Nie pytam prowokacyjnie, po prostu nie wiem. Kilka wizyt w Warszawie to trochę za mało na ocenę. Wiem, że korciło mnie aby przejść przez ulicę w niedozwolonym miejscu, gdy śpieszyłem się na powrotny.

·
Iroquois of Europe
9,779 Posts
Otoczenie Centralnego to parkingi, estakada i przejścia podziemne. Ale czy to problem samego budynku dworca?
IMHO to raczej problem myśli urbanistyczno-infrastrukturalnej lat 60-tych i 70-tych, z którą w Polsce trudno nam się rozstać, a którą zdecydowanie zarzucono zachodzie Europy.
Hala główna ma tę zaletę, że z dwóch stron dominują przeszklenia, wyjścia są na trzy strony, więc raczej otwiera się na miasto.
Węzeł autobusowy zaplanowano w sposób przyjazny dla pieszych, tylko kierowcy autobusów muszą kląć na "święte krowy". ;)

·
Moderator
21,998 Posts
^^ Dodatkowo, jeżeli czytam rzecznika PKP, który twierdzi że Dworzec Centralny nie był umyty ani razu od czasu dwóch lat po zbudowaniu (kiedy obowiązywała gwarancja i były pieniądze na maszyny), podczas gdy sąsiednie wieżowce są myte kilka razy w roku, to ja nie mam więcej pytań.

·
Premium Member
17,420 Posts
Discussion Starter #10
Petr, nie myśleliście w FRW żeby pokazać jakąś wizje jak mogło by wyglądać otoczenie Centralnego?? Bez estakad, z wyremontowanym chodnikiem, z placem przed Centralnym?? Zrobić coś takiego co ze Świętokrzyską, czyli impuls do poważniejszych rozmów. Może PkP razem z miastem wezmą się za to pod naporem medialnej krytyki.

·
Moderator
21,998 Posts
Ja bym zaczął od dyskusji nad tą czerwoną wiatą przystankową, jedną z paskudniejszych w Warszawie. Czemu najpaskudniejsza wiata jest akurat w centralnym nomen omen punkcie? Zacząłbym w zasadzie do kogo ona należy, skoro nie do PKP i nie do ZTM?

·
Wizzard
1,099 Posts
Ja jestem szczególnie wyczulony na dostępność budynków dla niepełnosprawnych. Pod tym względem Centralny to porażka.
Po remoncie będzie nieco lepiej, bo będą windy z galerii centralnej na perony i z hali głównej na antresole. Niestety, z galerii centralnej na halę główną osoba niepełnosprawna na wózku będzie musiała użyć platform typu "ten-pan-co-ma-kluczyk-jest-akurat-na-urlopie", osoba bez wózka musi leźć po schodach, podobnie jak podróżni z bagażem etc.

Żeby zrobić lekkopółznośny substandard, trzeba by wyrąbać co najmniej dwie dziury w stropie i zrobić podnośniki z galerii centralnej na halę główną, do tego podnośnik z galerii południowej na Aleje.
Mamy ładnych parę milionów na substandard, bo z antresoli na peron 2 przesiadki.

Żeby zrobić coś w miarę sensownego, trzeba walnąć szyby obecnych wind towarowych na poziom co najmniej hali głównej (jeden już jest, czyli 3 razem).
Nastręcza to kilka problemów, tzn. trzeba by wywalić pocztę, a szyby wind ze skrajnych peronów wychodziłyby na parkingu i na pętli autobusowej.
Tu już mówimy o poważnych kwotach, bo to ingerencja w konstrukcję.

Żeby zrobić Ojropę i bahnhof na miarę naszych możliwości, dokładamy do poprzedniego całkowitą rozpierduchę od południa, tzn. wywalenie stropu między halą główną a Alejami, przeniesienie galerii południowej na poziom Alej, z niej pochylnie do gal. wschodniej i centralnej, a między gal. południową a halą główną handel i usługi.
Jeszcze trzeba coś zrobić od wschodu, najlepiej w podobnej konwencji wyprowadzania ruchu z galerii na powierzchnię pochylniami, i Centralny raz że stałby się dostępny i dorównałby standardom, dwa że zbliżyłby się do miasta.
Tylko to już jest kwestia dość astronomicznych kwot...

·
Iroquois of Europe
9,779 Posts
Petr, nie myśleliście w FRW żeby pokazać jakąś wizje jak mogło by wyglądać otoczenie Centralnego?? Bez estakad, z wyremontowanym chodnikiem, z placem przed Centralnym?? Zrobić coś takiego co ze Świętokrzyską, czyli impuls do poważniejszych rozmów. Może PkP razem z miastem wezmą się za to pod naporem medialnej krytyki.
Biorąc mój udział w tego typu projektach, to nie do mnie pytanie. Jednak pomysł jest dobry. Wpisuje się w obecne procesy i nie wymaga gigantycznych nakładów pracy. Postaram się poruszyć tę kwestię przy najbliższej okazji. ;)
Zapraszamy do współpracy. :D

·
roiretsnôM
6,684 Posts
A ja bym tutaj chciał poruszyć bardzo drogi mi temat; całkowity zakaz ocieplania budynków styropianem na terenie Warszawy + wprowadzenie obowiązku konsultacji koloru elewacji z władzami dzielnicy.
Możliwe? Niemożliwe?
Co o tym myślicie?

·
Registered
1,091 Posts
pierzeje:nuts: czy moje wnuki tego doczekają? od Emilki do Marszałkowskiej pierzeje jak sie patrzy. 6-7 kondygnacji z przebiciami vis-a-vis Poznańskiej i Pankiewicza.

generalnie zagęszczać. place i parki są fajne ale muszą żyć i być obrośnięte tkanką. betonowo-baumowych dziur u nas aż za dużo.

A ja bym tutaj chciał poruszyć bardzo drogi mi temat; całkowity zakaz ocieplania budynków styropianem na terenie Warszawy + wprowadzenie obowiązku konsultacji koloru elewacji z władzami dzielnicy.
Możliwe? Niemożliwe?
Co o tym myślicie?
termoterror!! katastrofa. z kolorkami to inna sprawa. Władze dzielnicy to najmądrzejsze w kewstiach estetyki nie są, zapytasz ludzi to wybiorą jakieś miłe pastelowe kolorki.
u nas to wszystko na chama. Najlepiej jak odtwarzają - nie - delikatnie zaznaczają rysunek gzymsu i cowiększy detal w styropianie. a potem wszytsko w pistację! hulaj dusza

·
Precz z komuną!
3,032 Posts
Możliwe? Niemożliwe?
Co o tym myślicie?
Precz z komuną.

·
Pilanin
3,874 Posts
Możliwe? Niemożliwe?
Co o tym myślicie?
To nie jest konieczne. Wystarczyłby odpowiedni zapis, który regulowałby zachowanie wszystkich detali w oryginale, albo zachowanie cennych oryginalnych tynków. Nie wiem jak to powinno być sformułowane, tak aby nie dało się obejść prawa, ale możnaby w ten sposób po prostu zmusić ludzi do ocieplania od wewnątrz, albo jakimiś innymi metodami - zamiast ocieplać ściany co nie jest tak wydajne, może zaczęłoby się w końcu porządnie izolować stropodachy i piwnice.

·
.
5,062 Posts
Proszę cię, post szósty, zobacz. Projekty bardzo podobny do centralnego.
Podaj jakiś przykład fajnego dworca pod względem urbanistycznym i architektury. Przecież nie wszystko co PRL to złe

·
roiretsnôM
6,684 Posts
To nie jest konieczne. Wystarczyłby odpowiedni zapis, który regulowałby zachowanie wszystkich detali w oryginale, albo zachowanie cennych oryginalnych tynków. Nie wiem jak to powinno być sformułowane, tak aby nie dało się obejść prawa, ale możnaby w ten sposób po prostu zmusić ludzi do ocieplania od wewnątrz, albo jakimiś innymi metodami - zamiast ocieplać ściany co nie jest tak wydajne, może zaczęłoby się w końcu porządnie izolować stropodachy i piwnice.
Ale najgorsze jest to, że na przykład wykładowcy na różnych uczelniach (od PW po studium architektoniczne) uczą kolejne pokolenia architektów, że budynki TRZEBA OCIEPLAĆ STRYOPIANEM. Nikt nie mówi o możliwości ocieplania od wewnątrz.
Ja sam studentem żadnej z podobnych szkół nie jestem, ale słyszałem od znajomych, którzy w takich szkołach się uczą.
Czemu moim zdaniem styropian powinien być zakazany?
a) znika pod nim detal
b) jeśli detalu nie było, budynek i tak jest 10-20 cm grubszy niż to sobie jego projektant wymyślił.
c) taka ostyropianizowana powierzchnia jest bardzo podatna na zabrudzenia.
d) łatwa do zniszczenia (już nie mówię, że przez ludzi, ale na przykład przez ptaki wydziobujące sobie gniazda !to nie jest mój wymysł!).
e) styropianizacja pociąga za sobą przeważnie walnięcie na budynek egzotycznego kolorku ze szlaczkiem.
f) w budynkach ostyropianizowanych pojawia się dużo wilgoci (nie zawsze, to prawda)
g) i w ogóle styropian jest dziełem szatana ;)

Co do ustalania kolorów przez dzielnicę; w Holandii czy Norwegii to z powodzeniem działa.

·
Premium Member
17,420 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
^^ Przede wszystkim dobrze zadbany budynek i odpowiednio utrzymywany nie potrzebuje styropianu. Odpowiednie okna, rozkład kaloryferów, odpowiedni system grzania.

Centralny zdecydowanie pod kilof, Warszawie potrzebny jest nowoczesny dworzec na miere XXI wieku i na miare stolicy a nie ten prlowski wrzód na tkance miejskiej
Pokaż dworzec nowoczesny, dobrze wpisany w miasto, monumentalny, ale bez przesady, do tego o w miarę prostej architekturze, a co najważniejsze za maks. 100 milionów Euro (bo nie ma szans na coś droższego).

W wątku o Centralnym pokazuje się tylko Berlin. Dworzec czysty, ogromny i jasny. Tyle że architektonicznie nijaki, bez polotu, a co najważniejsze za kilka milionów euro.

1 - 20 of 4492 Posts