SkyscraperCity banner

18581 - 18600 of 18665 Posts

·
Registered
Joined
·
12 Posts
Włodarzewska

Coraz lepiej wyglądają "słupki" na Włodarzewskiej.
222681


Miejsce parkingowe jest na dwa samochody z lekkim zapasem. Kierowcy wciskali się i parkowali kołami na chodniku.

Wykonawca zabezpieczył zatokę dookoła aby "trzeci" kierowca nie parkował na chodniku a co za tym idzie aby nie niszczył płyt chodnikowych.
 

·
Moderator
Czysty luz, czyste niebo, luksus, sukces kuhwa
Joined
·
23,383 Posts
Tu będzie wątek:

 

·
Registered
Joined
·
795 Posts
Zapewne nie zauważyli. Skrzyżowanie Ryżowej z Alejami przydałoby się mocno przebudować, tak jak piszesz, bo jest mocno niewydolne i niebezpieczne (kilka dni temu był tam śmiertelny wypadek). Dodatkowe pasy na wlotach Ryżowej - jestem jak najbardziej za, ale obawiam się, że nie ma tam na nie miejsca. Szczególnie przydałyby się pasy do lewoskrętu. Minusem przebudowy
sygnalizacji będzie to, że zniknie pozbawiony sygnalizacji skręt z Alej w stronę Skoroszy, który chociaż częściowo upłynniał ruch (a nie wiem czy w planie jest zielona strzałka w tym miejscu). Osobny pas do skrętu w prawo byłby tu bardzo przydatny, ale nie mam zbyt duzych nadziei że kiedykolwiek powstanie.
To jest przebudowa samej sygnalizacji, nie całego skrzyżowania. To właśnie wnioskowane wydzielenie lewoskrętów w Alejach i brak możliwości realizacji tego na istniejącym sprzęcie skłoniły ZDM do zaprojektowania dokumentacji nowej sygnalizacji.

Z kolei pasy do lewoskrętów na Ryżowej się nie zmieszczą, ale jeśli dadzą jakieś 10 sekund dla każdego kierunku na bezkolizyjny przejazd, to może trochę udrożni sytuację.

Pozbawiony sygnalizacji skręt faktycznie może zniknąć, ale czy on dużo udrażniał? I tak często jest zablokowany samochodami chcącymi jechać prosto.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,221 Posts
PKP ws wiaduktów i tuneli Chełmżyńska, Marsa, Wesoła, Sulejówek - zrzucają winę za opóźnienia na samorządy :)
 

·
Registered
Joined
·
2,205 Posts
Może już było, ale... Na moście nad odnogą Kanału Żerańskiego w ciągu ul. Płochocińskiej wprowadzono ograniczenie prędkości do 30km/h oraz zamontowano bariery energochłonne zwężające jezdnię. Czyli wali się, ale ze 20-30 lat jeszcze pociągnie (patrz wiadukt w ciągu Towarowej). Oczywiście na ograniczenie prędkości nikt uwagi nie zwraca. Podobnie jak na Trasie Łazienkowskiej, gdzie wprowadzono 40km/h. Przyznam, że próbuję tam jechać trochę wolniej, ale nie chcę zmieniać pasa na środkowy, bo później nie wbiję się ponownie na lewy. A dzięku wspaniałemu buspasowi na moście (długość ok. 300m) środkowy pas lubi się zatrzymywać. Jednocześnie nie chcę się też użerać z domorosłymi szeryfami, którzy, gdy mnie wyprzedzą, będą zajeżdżać mi drogę, hamować itd. Wystarczająco stresujące jest zachowywanie stałego, bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Niektórych strasznie irytuje taka 'dziura' przede mną mimo, że jadę z dokładnie taką samą prędkością jak reszta pojazdów na pasie ruchu.

To jest przebudowa samej sygnalizacji, nie całego skrzyżowania. To właśnie wnioskowane wydzielenie lewoskrętów w Alejach i brak możliwości realizacji tego na istniejącym sprzęcie skłoniły ZDM do zaprojektowania dokumentacji nowej sygnalizacji.

Z kolei pasy do lewoskrętów na Ryżowej się nie zmieszczą, ale jeśli dadzą jakieś 10 sekund dla każdego kierunku na bezkolizyjny przejazd, to może trochę udrożni sytuację.

Pozbawiony sygnalizacji skręt faktycznie może zniknąć, ale czy on dużo udrażniał? I tak często jest zablokowany samochodami chcącymi jechać prosto.
I to jest właśnie kretynizm. Ktoś przecież wydaje pozwolenia na budowę bloków na Skoroszach. Gdy za głębokiej komuny budowano Ursynów zapewniono dojazd do osiedli przez węzeł Wyścigi i estakadę do skrętu w lewo z Puławskiej w Pileckiego. Plus sieć normalnych ulic. Ciekawe jest też to, że gdy inwestorem sygnalizacji/przebudowy jest deweloper to nagle da się zbudować lewoskręty, a nawet zatoki przystankowe. Czyżby w sytuacji, gdy 'interesant' (również np. firma budująca metro) jest zewnętrzny (a już nie daj Boże prywaciarz śpiący na kasie), to miasto wymaga wersji 'maxi', a gdy coś robi miasto (zwłaszcza ZDM, a może i samo Biuro Mobilności jest inicjatorem?), to już zakłada się wersję 'mikro' (i da się nawet naginać obowiązujące przepisy).

Moim zdaniem na Ryżowej da się dodać po pasie ruchu na obu wlotach. Na wlocie północnym wymagałoby to wykorzystania całej przestrzeni 'od płotu do płotu', czyli schowanie pod ziemię odwodnienia, przebudowę jakiś kabli itd. Ale nie jest to coś niestandardowego. Od południa trzeba byłoby przejąć część działki po zachodniej stronie - jest tam parking wyłożony kostką, linia zabudowy jest odsunięta.
Na wlocie zachodnim Alej Jerozolimskich widziałbym dociągnięcie trzeciego pasa ruchu do skrzyżowania z przeznaczeniem na prawoskręt. Brakuje 250m. I tyle, bo nie ma co podkręcać przepustowości w stronę centrum. Przypomnę, że część przepustowości w tej relacji zniknie przez osobne fazy lewoskrętów. Układ pasów: 1 w lewo, 2 prosto i 1 w prawo.
Na wlocie wschodnim Alej są nieco większe potrzeby. Jest to kierunek wyjazdowy z miasta, więc można zwiększyć przepustowość, by ludzie mogli łatwiej wrócić do domu. Idealnie widziałbym tu 5 pasów na wlocie (1 w lewo, 3 prosto, 1 w prawo). Wymagałoby to poszerzenia jezdni o 2 pasy ruchu. Dałoby się pod warunkiem przesunięcia nieco jezdni południowej na południe (o jakieś 3m, więc nie powinna wejść nad wodociąg zasilający Pruszków), zwężenia do minimum pasa dzielącego oraz wyznaczenia ciągu pieszo-jezdnego (strefa ruchu) po północnej stronie zamiast standardowego chodnika, DdR i drogi serwisowej. Coś takiego istnieje np. na Ostrobramskiej niedaleko Zamienieckiej. Absolutnym minimum jest układ 4 pasów: 1 w lewo, 2 prosto i 1 w prawo (lub prosto i w prawo). Od strony węzła Salomea brakuje około 310m trzeciego pasa ruchu. Gdyby zdecydować się na 3 pasy do jazdy prosto, to za Ryżową również brakuje około 310m trzeciego pasa ruchu. Nawet można byłoby zostawić tam przystanek bez zatoki co zmniejszy zajętość terenu. Wystarczy też wspólny ciąg pieszo-rowerowy z uwagi na znikomą ilość pieszych w rejonie.
Gdyby przebudowano nie tylko skrzyżowanie, ale również po około 300m przed i za nim, wówczas mielibyśmy zmodernizowane całe Aleje w granicach Warszawy. Nie ulega wątpliwości, że potrzebne są osobne fazy lewoskrętów, bo po pierwsze jest tragiczna widoczność, zwłaszcza, gdy z przeciwka skręca w lewo coś większego (dostawczak, ciężarówka, autobus). Po drugie wielu kierowców nie umie już skręcać na skrzyżowaniach bez osobnej fazy. Nie ulega też wątpliwości, że trzeba dokończyć DdR i zrobić normalny chodnik oraz zagospodarowanie terenu. Po południowej stronie brakuje też jezdni serwisowej, której część powstała przy okazji budowy węzła Opacz.

Co do podfazy, to ona już istnieje. Ułatwia lewoskręt z Ryżowej w Aleje w stronę centrum. Dlatego jadąc Ryżową od południa, nawet przy dość małej kolejce pojazdów, można kiblować kilka zmian świateł. Dziwię się, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł by zakazać skrętu w lewo z południowego wlotu Ryżowej (z ewentualnym dopuszczeniem skręcania autobusów miejskich). Przecież 'od zawsze' bardziej opłacało się jechać ulicą Bodycha do Alej i w prawo do ulicy Starodęby. Szczególnie, że można już tu zawracać i nie trzeba jeździć do ronda by zrobić to legalnie. A na odcinku od Ryżowej do Starodęby kompletnie nic nie ma.

Jeśli chodzi o prawoskręty, jeśli powstaną przejazdy rowerowe, to nie będzie zielonych strzałek. Ale może być tak, że zachowane zostaną wyspy trójkątne. To oznacza, że prawoskręt na zielonym ogólnym będzie całkowicie bezkolizyjny, więc ewentualne straty będą niewielkie.
Dodam może jeszcze, że popołudniu Aleje stoją mniej więcej od węzła Salomea do Ryżowej właśnie. Stoi również al. 4-tego Czerwca od Alej do Ryżowej. Tu przyczyną jest genialne ustawienie świateł, gdzie dla al. 4-tego Czerwca zielone światło pali się aż... 35s (w godzinach szczytu!).
 

·
Moderator
Czysty luz, czyste niebo, luksus, sukces kuhwa
Joined
·
23,383 Posts
W terenie w działkach jest nawet rezerwa pod to o czym piszesz w ciągu Alei (Ryżowej nie), bo miasto gdy GDDKiA budowało węzeł obiecało dociągnąć po trzy pasy w obie strony, a za węzłem województwo 3 pasy do Piastowa.

Wyspa miała zostać.

Jeśli chodzi o miasto, to niewiele mogło zrobić, większość po złodziejsku wydana na WZ w szalonych latach 1990.
 

·
Registered
Joined
·
2,607 Posts
Warszawa będzie cierpieć na skutki radosnej budowlanki z lat 90-tych (liczonych do ponownego zjednoczenia Warszawy) wymnożonej przez brak rozstrzygniecia kwestii reprywatyzacji do następnej wojny gdzie miasto zrównają z ziemią.
 

·
Registered
Joined
·
795 Posts
Przejazdy rowerowe póki co nie powstaną, bo jakiekolwiek drogi rowerowe w tej okolicy ZDM się zabierze, gdy MPWiK zrealizuje swoje zaplanowane inwestycje, co nie jest planowane na najbliższy rok ani dwa lata. Zostaną tylko przygotowane odpowiednie rezerwy.

A do tego zielona strzałka nie kłóci się z przejazdami. Faza dla rowerów może być krótsza, jak jest na Prymasa/Wolskiej.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,221 Posts
Co do Ryżowej - mam dwie wieści.
1. Dobra: istnieje projekt "zrobienia czegoś" z tym skrzyżowaniem
232343


2. Zła. Nic się nie zmieni, no chyba że na gorsze
http://zm.org.pl/download/projekty1/2019-03-Ryzowa/193-Jerozolimskie.jpg [DUŻE]

3. Jak tam czytam uwagi tych eko*** to mogę się z jedną częściowo zgodzić:
1. Skrzyżowanie z przecięciem dróg pod ostrym kątem jest nieefektywne i niebezpieczne. Biorąc pod uwagę, że w odległości kilkuset metrów zakończona została duża inwestycja (ul. Nowolazurowa) pozwalająca przejąć obsługę relacji po północnej stronie Alej Jerozolimskich, północny wlot ul. Ryżowej powinien zostać zamknięty, z wyjątkiem dowiązania do planowanej drogi dla rowerów, a południowy przebudowany tak, by tworzył z Alejami Jerozolimskimi skrzyżowanie pod kątem prostym.
Przy czym pozostawiłbym prawoskręt z centrum w Ryżową, bo zawsze bezpieczniejsze i wydajniejsze niż kazać ludziom skręcać w lewo z Nowolazurowej (4 Czerwca 1989)
Czy istnieje jakiś silny argument za utrzymaniem lewoskrętu z Ryżowej do Centrum?
Jeśli brzmi on niewydolny prawoskręt z Ryżowej w Nowolazurową to raczej tym prawoskrętem należałoby się zająć. W szczycie rowerzyści nie muszą mieć priorytetu, a wręcz nie powinni.
Wielka aleja zbiorcza czy wręcz główna, miała zbierać ruch i prowadzić do wielkiego węzła Salomea - jeśli to założenie nie funkcjonuje to po co istnieje Nowolazurowa? Tylko jako alternatywa dla Dźwigowej?
 
18581 - 18600 of 18665 Posts
Top