SkyscraperCity banner

18621 - 18640 of 18665 Posts

·
Semper Invicta
Joined
·
25,555 Posts
Przekleję z drugiego wątku swoja opinię dot. węzła S8 z Wisłostradą i domniemanego niewłaściwego zaprojektowania zjazdów na obie łącznice (z S8 w kierunku zachodnim):
A ja bym ostrożnie do tego podchodził. Nie jestem w stanie na szybko w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie znaleźć odpowiedniego paragrafu, ale bodajże w przypadku łącznic P1 wymagana jest wyodrębniona relacja skrętna i nie jest możliwe zapewnienie dwóch relacji tj. prosto i zjazd na łącznicę. Także w oparciu o obowiązujące przypisy chyba wszystko jest OK.

Inną sprawą jest właściwa organizacja ruchu. I tu być może można się doszukiwać błędów (jak wiemy w przypadku zatwierdzenia organizacji ruchu jest większe pole manewru do "swobodnego" podejścia projektanta, aniżeli w przypadku zaprojektowania układu drogowego zgodnie z przywołanym powyżej Rozporządzeniem). Patrząc na oznakowanie relacji z S8 na Wisłostradę w kierunku Wilanowa - średnio mi odpowiada to oznakowanie.
 

·
Registered
Joined
·
2,704 Posts
^^ łącznica Grota->Modlińska ma dopuszczoną jazdę na wprost i skręt.


Ale pamiętam że jakiś radny Białołęki o to walczył zaciekle.
 

·
Semper Invicta
Joined
·
25,555 Posts
^^ łącznica Grota->Modlińska ma dopuszczoną jazdę na wprost i skręt.

Ale pamiętam że jakiś radny Białołęki o to walczył zaciekle.
Zwróć uwagę, że odnosiłem się do łącznicy jednopasowej P1, z jaką mamy do czynienia w tym nieszczęścliwym wypadku. Ty przywołujesz łącznicę dwupasową typu bodajże P2, na której z uwagi na występowanie dwóch pasów dopuszczone są chyba podwójne relacje w odniesieniu do lewego pasa łącznicy.
 

·
Registered
Joined
·
823 Posts
Wpisałem to co poniżej w wątku o komunikacji miejskiej w dyskusji o autobusie który spadł z TT, ale tak naprawdę to chyba tutaj. Tam gdzie spadł jest pułapka. Gdaka się teraz wije, że jest zgodnie z projektem, nie za bardzo wiadomo kto robił projekt, chyba Czesi którzy to budowali. Te dwa zjazdy (jeden na Gdańsk, drugi na Wisłostradę do Centrum) są totalnie sp... lone. Błąd (i wszyscy to widzą) polega na tym, że prawy pas (jadąc od praskiej strony) nie powinien być ucięty na zjeździe na Gdańsk tylko pozwalać również na zjazd na Wisłostradę w drugą stronę. Tak, żeby widoczny na zdjęciu czerwony TIR mógł bez zmiany pasa pojechać Wisłostradą na Sadybę

View attachment 253533


Nie wiadomo dlaczego to zwęzili (czerwona linia). Mam niestety małą nadzieję, że ktoś to poprawi, bo pewno trzeba by teraz robić dodatkowy słup nośny żeby dorobić kawałek pasa bocznej jezdni TT.

View attachment 253538
Chyba nie znajdzie się tu nikt, kto by się sprzeciwił twierdzeniu, że tak jak jest, jest bez sensu.
Ale - ja się pytam uprzejmie, dlaczego do dziś 2 pasy ruchu są zamknięte, postawiono barykady i jednego choćby pracownika nie widać przy robocie? Pewno, że może można by to zmienić, ale póki co, to dobrze by było otworzyć zjazd na Gdańsk. Elementy, które autobus zniszczył były typowe, na pewno mają takie w magazynie. Przecież niemal codziennie ktoś w Warszawie bariery energochłonne rozbija...
A tak na marginesie. Starczyłoby postawić kaskadę kilku portali, zaczynając od Modlińskiej, z informacją, na który pas się ustawiać, jadąc na "Łomianki / Gdańsk", "Wisłostrada / Powiśle ", i "Marymont / Łódź / Katowice / Kraków". Ludzie czytać jeszcze potrafią, choć deforma edukacji powoli, acz skutecznie zwiększa odsetek takich, co nie bardzo.
 

·
Prorok E-75
Joined
·
1,702 Posts
^^ Po pierwsze walnął w ostrze rozpoczynające barierę, mocno inaczej niż na tubce. Tu nie ma mocnych.
Po wtóre, nawet jakby trafił kątowo w tok bariery linowej, to by spadł, patrz że ten bus z tubki leci równolegle do linii bariery, ale tę barierę bierze centralnie. Linówki na obiekty mostowe się nie nadają z tego powodu.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,221 Posts
dlaczego do dziś 2 pasy ruchu są zamknięte, postawiono barykady i jednego choćby pracownika nie widać przy robocie?
Może prokurator zabronił?
A z poważniejszych:
Prowerk dosyć dużo wyjaśnił w swojej analizie. Zwracam uwagę na pierwszą fotkę na górze po lewej: wywaliło prowadnice.
Gdyby ich nie wywaliło, to byłoby to do zrobienia w przysłowiowe 5 minut. Tutaj możliwe że trzeba będzie naprawiać nawierzchnię.
Prawdobodobnie aktualnie trwają analizy i ekspertyzy co się stało i co z tym zrobić. Jeśli tak to może minąć kilka tygodni, a wręcz miesięcy zanim przywrócony zostanie poprzedni stan.
Właściwie to nie powinien zostać przywrócony, bo to co się stało nie powinno się stać. Nie wiadomo co zrobić, aby się to nie powtórzyło.

Przy kolizji standardowej z samochodem osobowym (zgodnie z przeznaczeniem) absorber się składa a prowadnice pozostają przy nawierzchni.
W omawianej sytuacji absorber został całkowicie ścięty i wyniku wybicia w górę oderwana od asfaltu prowadnica absorbera o dł ok 5 m była w stanie wykonać „salto” i odwrócona, z niewielkimi zniszczeniami zawisnąć za obiektem a absorber znalazł się poniżej obiektu:
Starczyłoby postawić kaskadę kilku portali, zaczynając od Modlińskiej, z informacją, na który pas się ustawiać, jadąc na "Łomianki / Gdańsk", "Wisłostrada / Powiśle ", i "Marymont / Łódź / Katowice / Kraków". Ludzie czytać jeszcze potrafią,
Tak działa to w Wiedniu, w Berlinie i w innych cywilizowanych miastach gdzie oznakowanie jest sensowne.
Jedyne zastrzeżenie - bariera powinna „skleić” autobus, jak na poniższym filmie.
Mylisz się, autobus na powyższym filmie (1) trafił w barierę (2) pod odpowiednio ostrym kątem
Na S8:
1. Autobus przeleciał nad barierą i opadł na nią, przygniatając ją
2. Walnął pod kątem prostym - nie na takie warunki projektuje się bariery. Od tego są poduszki zderzeniowe i absorbery.

Wszystko to jest w analizie Prowerk, język niespecjalistyczny, dużo obrazków, mało tekstu.
 

·
Registered
Joined
·
3,848 Posts
Bezpieczne barierki to nasze 100 lat planowania.
Pamiętacie trasę siekierkowską? 

·
Semper Invicta
Joined
·
25,555 Posts
Właściwie to nie powinien zostać przywrócony, bo to co się stało nie powinno się stać. Nie wiadomo co zrobić, aby się to nie powtórzyło.
Nie przesadzajmy - winę ponosi, napiszmy to wprost, naćpany kierowca autobusu, Prosta matematyka wyłącznie w oparciu o linię 186, która ma 100 kursów dziennie w dniu roboczym i 70 w dni wolne. Trasa funkcjonuje od 5 lat. To daje łącznie ponad 160 000 kursów przez ten okres - wyłącznie linii 186. I za kursem nr 160 001, naćpany kierowca wpiep.za się w barierę...

Tu nie potrzeba żądnych zmian w geometrii drogi. Można co najwyżej pomyśleć nad zmianą organizacji ruchu, można, ewentualnie...

I jeżeli wszystko zostało zaprojektowane w zgodzie z przepisami, z ew. odstępstwami od tych przepisów (zgoda udzielona przez Wojewodę z upoważnienia Ministra Infrastruktury), to teraz przez jednego nieodpowiedzialnego ćpuna prokurator będzie ciągał kolejno przedstawicieli Inwestora/zarządy, projektanta, organu zarządzającego ruchem i Wykonawcy - bo może przypadkiem i im można coś przybić...

Dla naćpanego kierowcy - powinien być zasądzony maksymalny wymiar kary - ku przestrodze innym przewożących ludzi na wspomagaczach.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,221 Posts
Przepisy do niedawna nakazywały likwidować średnio 2/3 skrzyżowań przy modernizacji drogi wojewódzkiej lub krajowej przechodzącej przez miejscowość, jeżeli nie zmieszczę się w istniejącym pasie drogowym.
Przepisy są głupie i nie ma w nich wszystkiego, nie da się przewidzieć każdej sytuacji. Po to są bariery i poduszki.
Gdy jesteśmy na obiekcie urządzenia te mają zasmarkany obowiązek utrzymać pojazd na obiekcie. Każdy jaki może się tam trafić.

W przeciągu pięciu lat od modernizacji stało się zdarzenie wybitnie nieprawdopodobne, czyli pierdolnięcie autobusu centralnie w puduszkę zaprojektowaną na osobówki.
jak wyliczyłeś, jest to 1:160000, ale mamy mało danych więc duży błąd pomiaru.
Czekamy aż w przeciągu 10 lat znowu coś walnie i wyleci przez taką samą poduszkę?
Będzie zgodnie z przepisami.

I jeżeli wszystko zostało zaprojektowane w zgodzie z przepisami, z ew. odstępstwami od tych przepisów (zgoda udzielona przez Wojewodę z upoważnienia Ministra Infrastruktury), to teraz przez jednego nieodpowiedzialnego ćpuna prokurator będzie ciągał kolejno przedstawicieli Inwestora/zarządy, projektanta, organu zarządzającego ruchem i Wykonawcy - bo może przypadkiem i im można coś przybić...
Zginął człowiek. Będzie/jest śledztwo prokuratorskie. Oczywiście że wszyscy będą ciągani.
I każdy jeden powie: zrobiliśmy wszystko zgodnie z przepisami. I będą mieli rację.
Czy nasuwa się jakiś wniosek?
Prowerk prewencyjnie zrobił swoją analizę, aby odsunąć od siebie podejrzenia i aby bronić swego dobrego imienia. To nie ich wina że ktoś wstawił tam taką a nie inną poduszkę. Na większa oczywiście nie ma miejsca.

- Nie ma jeszcze wskazanej daty naprawy urządzeń. Bariery energochłonne i poduszka przeciwzderzeniowa zostały zamówione, ale czekamy, aż przyjdą od producenta - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA. I zastrzega, że drogowcy nie wiedzą, kiedy zamówienie zostanie zrealizowane. Dopiero gdy dostaną zabezpieczenia, będą mogli podać termin ich montażu i przywrócenia stałej organizacji ruchu.
Rzeczniczka wyjaśnia też, że za naprawę odpowiedzialna jest firma, z którą GDDKiA ma zawartą umowę na kompleksowe utrzymanie trasy S8, więc na naprawę nie będą miały wpływu żadne terminy związane z procedurami przetargowymi.
Dopóki drogowcy nie wstawią nowych barier i poduszki, kierowcy, chcący jechać w kierunku Gdańska, mogą objechać zamknięty zjazd przez węzeł Modlińska w kierunku Tarchomina i dostać się na Wisłostradę przez most Północny.
Zebrała się komisja powypadkowa
W miejscu wypadku zebrała się we wtorek komisja powypadkowa z udziałem przedstawicieli policji, stołecznego Biura Polityki Mobilności i Transportu, Zarządu Transportu Miejskiego i GDDKiA.
Jej celem było zlustrowanie okolicy mostu Grota-Roweckiego oraz zjazdu na Wisłostradę pod kątem organizacji ruchu i właściwego oznakowania, aby wyeliminować możliwość powtórzenia się tragicznego zdarzenia.
Rezultatem prac będzie protokół zawierający ustalenia komisji. Materiały te zostaną także wykorzystane w śledztwie.
 

·
Registered
Joined
·
2,205 Posts
Odnośnie komisji powypadkowej. Moim zdaniem wypadki spowodowane przez pijanego/naćpanego kierowcę nie powinny być brane pod uwagę przy analizach organizacji ruchu. Całe szczęście, ż eMostem Grota i S8 nie zarządza miasto, bo zrobiliby ograniczenie do 30km/h i serię chamskich garbów spowalniających po których da się przejechać z prędkością ok. 5km/h... Może to nieporównywalne drogi, ale zapraszam na ulicę Podleśną. A wkrótce na Roentgena, gdzie mają zostać takowe spowalniacze zainstalowane. Bo oczywiście nie da się wyegzekwować 50km/h, więc będzie 30km/h i zero przyjemności z jazdy.

Co do samego rozwiązania węzła. Funkcjonalnie jest to głupie rozwiązanie, bo nie pozwala na maksymalne wykorzystanie przepustowości Mostu Grota. Są tam w zasadzie 4 + pas dla cwaniaków omijających korek. Jeśli przepisy nie pozwalają na wspólny, prawy pas do skrętu w prawo i jazdy prosto, to trzeba było zrobić odstępstwo. Jeśli liczba odstępstw dla Trasy AK/Mostu Grota była wyczerpana, to trzeba było zrezygnować ze wschodnich łącznic miedzy jezdnią główną i boczną węzła z Broniewskiego.
Poza tym patrząc na Most Grota od strony Trasy Toruńskiej idealny przekrój byłby taki: 2 pasy jezdni tranzytowej, zamiast zwężenia głównej z 3 do 2, prawy pas powinien przechodzić w lewy jezdni bocznej, 1 pas z jezdni bocznej Trasy Toruńskiej i 2 pasy z Modlińskiej/Jagiellońskiej. Łącznie 6 (2+4). Na węźle z Wisłostradą zwężamy: prawy na Gdańsk, drugi od prawej w prawy w stronę Wilanowa, trzeci od prawej (czyli drugi od lewej na jezdni lokalnej) prosto i w prawo na lewy pas łącznicy w stronę Wilanowa. No ale wybrano oszczędnościową opcję przebudowy, nie uwzględniono wpływu A2 i S2 (gdyby Trasa AK była 'zasilana' tak jak kiedyś tylko przez al. Prymasa Tysiąclecia, to by korków nie było), zaniżono ludność Białołęki i nie uwzględniono jej wzrostu. Poza tym postanowiono zaoszczędzić na wyburzeniu 1 pary wiaduktów (Mickiewicza) i 1 kładki dla pieszych (Kolektorska), a most poszerozno bez ingerencji w filary (ciekawe czy przwbadano możliwość poszerzenia każdej lub jednej jezdni nie o 1, a o 2 pasy?). Resztę obiektów wąskiego gardła rozebrano i zbudowano od podstaw. Pas drogowy wydaje się być również dostatecznie szeroki pod 2x5...

Nie wiem czemu ta dyskusja wylądowała w tym wątku, skoro jest ten o obwodnicy: [S2/7/8/79] Obwodnica Ekspresowa Warszawy - remonty i...
 

·
Registered
Joined
·
36 Posts
^^^ X2
Te ograniczniki wysokości na St. Zjednoczonych to ze względu na rusztowania nowego wiaduktu. Układają właśnie belki nad funkcjonującą jezdnią, zatrzymując tylko ruch. Mówią, że będą robić cały wiadukt od razu, nie ćwiartkami, czy połówkami. Myślałem, że długi czas kontraktu ustalony jest ze względu na etapowanie, z przekładaniem ruchu, ale najwyraźniej nie.

258842
 

·
Registered
Joined
·
65 Posts
^ Tak myślałem, że właśnie już szykują się do tego :) Patrząc po postępach prac myślę, że mają realne szanse skończyć ten wiadukt przed ustalonym terminem.
 
18621 - 18640 of 18665 Posts
Top