SkyscraperCity banner

5281 - 5300 of 5421 Posts

·
Registered
Joined
·
5,260 Posts

·
Registered
Joined
·
387 Posts
Teraz piłeczka po stronie Warszawy i kontynuacja ścieżki , powinien być zachowany ten sam standard, co po stronie Nieporętu - chodnik z płyt i asfaltowa droga dla rowerów, przynajmniej na odcinku do mostu na Kobiałce (przy Parku Syrenki) brakuje 500 metrów . W tej sprawie jest Stanowisko Zarządu Dzielnicy Białołęka: BIP Warszawa - oficjalny portal stolicy Polski ,więc nie tak prędko .
825640
 

·
Semper Invicta
Joined
·
26,586 Posts
Tymczasem dalsza "degeneracja" postępuje i może dojść do sytuacji, że to co zostało jakoś latem zinwentaryzowane pod kątem odcinkowej wymiany nawierzchni może okazać się nieaktualne... Tak czy inaczej opierając się na naniesionych oznaczeniach w wielu miejscach będzie niezły przeplataniec starej i nowej nawierzchni.
 

·
zoddali
Joined
·
2,269 Posts
Może zaczekają aż wyjdą wszystkie buble a nie, że będą się wozić w tą i z powrotem aby po kawałku robić ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,785 Posts
Powstaje Nowe Centrum Warszawy | Warszawa - oficjalny portal stolicy Polski

Kończy się przebudowa centralnego odcinka al. Jana Pawła II, zawieramy umowę na przebudowę pl. Pięciu Rogów, rozpisaliśmy też przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej, a projekt przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych wokół ronda Dmowskiego został zatwierdzony.


- Zgodnie z zapowiedziami zmieniamy wygląd i funkcjonalność centrum miasta. Na naszych oczach zmienił się ważny fragment al. Jana Pawła II między rondem ONZ i rondem Czterdziestolatka. Tak jak zapowiadaliśmy, mamy naziemne przejścia dla pieszych, nowe drogi rowerowe i zieleń. Teraz to miejsce jest dostępne i przyjazne dla wszystkich – pieszych, rowerzystów i kierowców - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
- Przebudowa al. Jana Pawła II była pierwszym krokiem do nowego centrum Warszawy. Drugi, czyli przebudowa pl. Pięciu Rogów niebawem zostanie postawiony, trzeci i czwarty - droga rowerowa wzdłuż Marszałkowskiej oraz przejścia dla pieszych przez rondo Dmowskiego postawimy w 2021 r. Centrum Warszawy zmienia się na naszych oczach. Będzie zielone i dostępne dla wszystkich mieszkańców Warszawy – dodał prezydent.
Aleja Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka
Trasa między dwoma rondami w samym centrum Warszawy, do tej pory mająca miejscami nawet po 4-5 pasów w każdą stronę, została ujednolicona do trzech pasów w każdym kierunku, łącznie z wiaduktem prowadzącym nad rondem. Dla przepustowości nie ma to znaczenia, bo o niej decydują ronda. Dla miejskiej przestrzeni ma to znaczenie rewolucyjne - dzięki temu zyskaliśmy miejsce na szerokie chodniki wyłożone efektownym lastryko, drogi rowerowe o szerokości 3 metrów, zieleń, w tym drzewa i małą architekturę.
- Kluczowe jest zlikwidowanie kilku barier wokół ronda Czterdziestolatka. Barier liczących sobie kilkadziesiąt lat. Al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskie można już przekroczyć w poziomie terenu dzięki wytyczeniu przejść dla pieszych po północnej i po zachodniej stronie ronda. Dzięki temu to miejsce stało się dostępne dla tysięcy warszawiaków – starszych, z dziećmi, na wózku – dla których do tej pory było trudno- albo w ogóle niedostępne – dodał prezydent Trzaskowski.
Przejście po stronie północnej pozwala w kilka sekund dostać się na przystanki tramwajowe lub na Dworzec Centralny. Do tej pory broniło tego kilkadziesiąt stromych schodów na kilku poziomach przejścia podziemnego.
Przejściu po stronie zachodniej towarzyszy przejazd rowerowy, a prowadząca dalej droga rowerowa łączy się z przystosowaną do ruchu rowerowego ul. Nowogrodzką. Możliwości przejazdu rowerem przez Al. Jerozolimskie w centrum Warszawy dotychczas po prostu nie było, a to najważniejsza zmiana, która pozwoli przeprowadzić trasę rowerową wzdłuż Jana Pawła II i projektowanej drogi rowerowej w al. Niepodległości.
Dwie części ul. Nowogrodzkiej, po której rowerzyści mogą się poruszać po jezdni w obu kierunkach, zostały połączone przejściem dla pieszych i szerokim na 9 metrów przejazdem rowerowym.
Oczy cieszy zieleń, której przy okazji przebudowy posadziliśmy bardzo dużo – 35 lip holenderskich, 2 dęby, krzewy, a także szerokie pasy rozchodnika. Po obu stronach alei pojawiły się pasy zieleni. Ważną zmianą jest mała architektura, czyli przede wszystkim ławki, co również jest bardzo przydatne, szczególnie dla starszych warszawiaków.
Na samym rondzie Czterdziestolatka zmieni się cykl sygnalizacji, na czym skorzystają kierowcy. Najbardziej obciążone kierunki to skręt w lewo, który do tej pory odbywał się „na dwa razy”. W nowym programie lewoskręt odbywa się tak jak na zwykłym skrzyżowaniu. Kierowcy czekają na zielone światło przed skrzyżowaniem – gdy się ono zapali, przejadą przez całe rondo bez dodatkowych świateł. To może upłynnić przejazd i ograniczyć blokowanie tarczy ronda.
Warto podkreślić, że cała przebudowa okolic ronda ONZ, al. Jana Pawła II, ronda Czterdziestolatka i części ul. Chałubińskiego odbywała się przy nieprzerwanym ruchu. Nie zamknęliśmy tych ulic, poza kilkoma weekendami, gdy konieczna była wymiana nawierzchni.
Plac Pięciu Rogów
Podpisujemy umowę na przebudowę placu Pięciu Rogów, czyli miejsca, które właściwie nie jest placem, a zbiegiem ulic Chmielnej, Brackiej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej. Miejscem w środku historycznego fragmentu stolicy, przecinającego trasy spacerów turystów i warszawiaków odwiedzających okoliczne puby i restauracje, które dziś jest opanowane przez przejeżdżające i parkujące auta.
To miejsce latem przyszłego roku stanie się rzeczywiście placem. Bez ruchu samochodowego - poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak dostawy, auta mieszkańców czy kursujące z rzadka autobusy w ciągu Szpitalnej i Kruczej. Bez podziału na jezdnię i chodnik, z jednolitą strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów. Znajdzie się tam nowa posadzka, fontanna, ławki, miejsce na ogródki restauracyjne i kilkanaście drzew, które wyznaczą historyczny przebieg ulic.
Zmiana będzie duża, a straty dla kierowców niewielkie. Według analiz na etapie projektowania, ruch równomiernie rozłoży się na okoliczne ulice.
„Marszałkowska na rowerze”
Rozpisaliśmy przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej na centralnym odcinku między Świętokrzyską a rondem Dmowskiego. To brakujący fragment trasy rowerowej z północy na południe Warszawy.
Droga rowerowa poprowadzi zachodnią stroną ulicy. Połączy fragment na północ od Świętokrzyskiej z zaprojektowanym przejazdem przez Al. Jerozolimskie na zachód od ronda Dmowskiego.
Zmian będzie jednak dużo więcej. Po przebudowie pojawi się nowy chodnik. Droga rowerowa zostanie oddzielona zarówno od chodnika jak i od jezdni pasem zieleni i drzewami.
Wlot jezdni na północ od ul. Złotej zostanie zlikwidowany. Ten na południe od niej zostanie zabezpieczony wyspą. Dodatkowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy zostaną wyznaczone nieco bardziej na północ, na nowej drodze wytyczonej dla obsługi powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Rondo Dmowskiego
Kolejnym milowym krokiem ku nowemu centrum Warszawy będzie wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego. Projekt organizacji ruchu, ustalający kształt nowych przejść, został właśnie zatwierdzony. To kluczowa decyzja, dzięki której w przyszłym roku zostaną wytyczone cztery przejścia dla pieszych z czterech stron centralnego ronda Warszawy – na wysokości ulic: Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej.
Od dekad warszawiacy w centrum stolicy muszą schodzić pod ziemię. Przejście podziemne nie zniknie, bo mieszczą się w nim liczne sklepy i punkty usługowe, prowadzi też do wejścia do stacji Metro Centrum. Ale wszyscy, którzy poruszają się w innym kierunku, zyskają możliwość przejścia w poziomie terenu. Poza osobami, które mają problemy z poruszaniem się, jakościowa zmiana na lepsze czeka pasażerów tramwajów, którzy nie będą już musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku. Rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym.
Drugą zmianą będą trzy przejazdy rowerowe, które pozwolą przejechać rondo na dwóch kółkach. Wspomniana wcześniej droga rowerowa wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie przedłużona wokół „patelni” i wejścia na stację PKP Śródmieście, a dalej przez Al. Jerozolimskie w ul. Poznańską. Tędy można będzie przez ul. Nowogrodzką dotrzeć ponownie do Marszałkowskiej.
Duże zmiany przejdzie przy okazji skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej z Nowogrodzką. Przebudowa pozwoli na przejazd rowerem w każdym kierunku, w tym także w poprzek ul. Marszałkowskiej. W ten sposób ul. Nowogrodzka stanie się dla rowerzystów wygodną alternatywą dla Al. Jerozolimskich.
Zmiany wokół ronda Dmowskiego nie są zwykłym wytyczeniem przejść dla pieszych. To tak naprawdę potężna i skomplikowana przebudowa tego miejsca, która rozwiąże szereg problemów, jakie mieli warszawiacy przechodzący przez centrum stolicy.
 

·
Registered
Joined
·
589 Posts
trwa budowa pasow rowerowych na Meisnera.
Taką postać Mapy to chciałoby się oglądać jak najczęściej :) (w sensie - gdy budowane są od razu tak długie odcinki):

View attachment 759241
od tego postu upłynęło pare tygodni a tak na prawde w terenie budowane sa obecnie pasy na Meisnera a nie Umińskiego. (dokładnie po przeciwnej stronie Gocławia, chyba ktoś się buchnął przy zaznaczaniu tego. (obecnie mapka wyglada tak samo).
No chyba ze robią remont jednak bez wyznaczania pasów... ale to chyba nie możliwe... chociaż...?
 

·
Registered
Joined
·
3,526 Posts
Prace trwają i na Meissnera i na Umińskiego. Obie ulice będą za kilka tygodni wyglądały analogicznie.
 

·
Registered
Joined
·
867 Posts
Teraz piłeczka po stronie Warszawy i kontynuacja ścieżki , powinien być zachowany ten sam standard, co po stronie Nieporętu - chodnik z płyt i asfaltowa droga dla rowerów, przynajmniej na odcinku do mostu na Kobiałce (przy Parku Syrenki) brakuje 500 metrów . W tej sprawie jest Stanowisko Zarządu Dzielnicy Białołęka: BIP Warszawa - oficjalny portal stolicy Polski ,więc nie tak prędko .
View attachment 825640
Ups, skąd ja to znam...
Chyba z corocznych wakacyjnych męczarni na słoweńskich drogach na trasie do Chorwacji. Wiele, wiele lat Słoweńcy nie kończyli paru kilometrów autostrady od Ptuja do chorwackiej granicy, przez co tworzyły się tam monstrualne korki. A za granicą była już super-autostrada chorwacka. To samo dzieje się do chwili obecnej od Portoroża i od Postojenj do granicy chorwackiej na Istrii. Taka bezinteresowna złośliwość. Różnica jednak jest taka, że Słoweńcy są złośliwi, bo turyści jadą do Chorwacji, a nie do nich, a Warszawa powinna być zainteresowana stworzeniem przyjemnego dojazdu rowerowego dla SWOICH mieszkańców nad Zalew Zegrzyński, bo sama żadnego akwenu o stałym poziomie wody nie posiada. Więc trochę nie rozumiem.
 

·
Registered
Joined
·
3,526 Posts
Ale z samego zainteresowania trasy się nie zbuduje. Potrzeba kruszywa, asfaltu, rąk i maszyn - a to kosztuje.
 

·
Registered
Joined
·
1,817 Posts
Wszystko fajnie tylko za dużo już w mieście tej czerwonej farby. Pasteloza na blokach się skończyła to znaleźliśmy sobie inną powierzchnię do kolorowania :/
 

·
Registered
Joined
·
151 Posts
^^
Z jednej strony tak, ale z drugiej strony pomalowane na czerwono przejazdy rowerowe jak również pasy rowerowe w miejscach krzyżujących się w poziomie ulicy z pasem dla samochodów są dużo bardziej widoczne dla kierowców niż znaki pionowe, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa rowerzystów w szczególności w sytuacji gdy kierowca jest spoza miasta lub jedzie daną trasą po raz pierwszy.
Ja bym z tego rozwiązania nie rezygnował.
 

·
Semper Invicta
Joined
·
26,586 Posts
^^
Z jednej strony tak, ale z drugiej strony pomalowane na czerwono przejazdy rowerowe jak również pasy rowerowe w miejscach krzyżujących się w poziomie ulicy z pasem dla samochodów są dużo bardziej widoczne dla kierowców niż znaki pionowe, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa rowerzystów w szczególności w sytuacji gdy kierowca jest spoza miasta lub jedzie daną trasą po raz pierwszy.
Ja bym z tego rozwiązania nie rezygnował.
Tym bardziej, że wreszcie od jakiegoś czasu jest to malowanie grubowarstwowe, a nie jak wcześniej gdzie po dwóch sezonach spod spodu zaczęło wyłazić czarne...
 

·
Registered
Joined
·
589 Posts
no jak gdzie. na nowej sciezce na goclawiu w sumie chyba jeszcze przed oddaniem juz przeswituje asfalt, moze tego tak nie zostawia ale chyba tez nie ma co sie dziwic jak maluje sie na mokrym...
 
5281 - 5300 of 5421 Posts
Top