SkyscraperCity banner

5301 - 5320 of 5441 Posts

·
Registered
3,543 Posts
Ale czego dotyczy to zdjęcie? Po co tramwajom zielone jeżeli i tak mają czerwone na rondzie? Jeżdżę tutaj tramwajem regularnie i zwracam uwagę na sygnalizację - nie ma tutaj żadnej straty czasu. Tramwaj dostaje otwarcie dokładnie tak, aby dotoczyć się na otwarcie na przejeździe przez rondo.

·
Registered
152 Posts
A to przepraszam w takim razie, dzięki za info! :) Przez lata jeździłem tramwajami w najróżniejszych relacjach i zawsze frustrowało mnie to stanie na światłach w miejscach, gdzie możnaby nadać im priorytet.

·
Registered
5,270 Posts
Oooo... i takie prezenty noworoczne to ja lubię! :)

www.facebook.com/PelnomocnikRowerowyWarszawa/photos/a.405942952807842/3553005681434871/?type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARBeHv3yDxWp5N1ro2UvSpzdel2YpfOkTOxf0uJpPqzQKtw0XtIOcrRIdH44Rnkj5Qg2D5p2UyJ-SL5bxdbTOvOy5ZQdCw2TDt3pxm4yYxYhFEOguZuSCPBikMFEYo7-RUOxKJ3EPo63oKfHDU9FxwMFNeV9RpNTRa1XuOlyuv5SrmcW0YVGjZK3mGhcy0O7WRRJACRrlpcrS9t9BxXr2pprk6u7OmdQUVY4P8G98cEYkBpKvZMuk8X1bBIiAILO_rjb4BG0TlUm9ga64mlGK96O_ZJuwpXpWiAKHvPeSuvJvdulH44dw5PAlw55KJrYqJbE6-ElHTd_j6Icjzb5iLcZVQ&__tn__=-R

Miła wiadomość na koniec roku

Ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie koncepcji przebiegu drogi dla rowerów wzdłuż ulic Patriotów i Lucerny.
To kolejny krok do rozwoju sieci rowerowej w Wawrze. Nie poprzestajemy na trasach, które niedawno powstały wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego, Traktu Lubelskiego i drogi ekspresowej S2.
Na podstawie koncepcji będziemy mogli oszacować koszty budowy i następnie wnioskować o uzyskanie potrzebnych środków.
Opracowana koncepcja pozwoli nam przygotować się do jak najlepszego wytyczenia drogi dla rowerów wzdłuż ulic Patriotów i Lucerny. Tym bardziej, że przygotowana przez wykonawcę dokumentacja będzie podzielona na 3 części:
▪ stronę wschodnią ul. Patriotów,
▪ stronę zachodnią ul. Patriotów,
▪ ul. Lucerny.
Wykonawca będzie również zobowiązany do wstępnego wyrysowania przebiegu drogi rowerowej
[przy czym z tym chwaleniem się ddr-em wzdłuż S2 to chyba jednak "trochę" przesada. ;)]

·
Registered
186 Posts
Pod tym postem no Patriotów ktoś o tym wspomniał, to mnie zainteresowało. Czy temat puszczenia ruchu rowerowego przez terenie mpwik po lewej stronie Wisły jeszcze istnieje?

·
Registered
3,543 Posts
Na razie nie istnieje. MPWiK postawiło nierealne warunki, de facto wykluczając budowę tego odcinka.

·
Registered
5,270 Posts
A tak w ogóle, jak jesteśmy przy planach na przyszłość... Zapomniałem tej wiadomości z końca listopada wrzucić na bieżąco, a chyba bardzo pasuje do wątku (tzn. jest tu troszeeeczkę polityki - ale w tym wypadku nie da się jej oddzielić od kwestii czysto infrastrukturalnych, bo chodzi o pieniądze :(). A wątek chyba można już w takim razie... zamknąć? :( (nie dosłownie oczywiście, ale w praktyce...)

warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26531782,warszawa-bez-unijnych-dotacji-rzad-przejmuje-przekazywanie.html

Warszawa wraz z całą aglomeracją bez unijnych dotacji? Rząd zabiera fundusze i chce je rozdzielać centralnie

Rząd PiS zamierza wyłączyć stolicę i okoliczne powiaty ze wsparcia unijnego rozdzielanego przez urzędników z Mazowsza. Pieniądze zostaną przerzucone do funduszy rozdzielanych centralnie przez rząd PiS. - Motywacja jest czysto polityczna - przekonują prezydent Warszawy i marszałek Mazowsza

To była zmiana jak dotknięcie czarodziejskiej różdżki. Jeszcze kilka lat temu na rowerze nie dało się przejechać przez most Łazienkowski. W 2017 r. pod mostem powstały dwie kładki pieszo-rowerowe. Dziś w sezonie mnóstwo ludzi jeździ tamtędy dla relaksu.

W porównaniu na przykład z budową metra była to inwestycja w zasadzie kieszonkowa, bo kosztowała tylko ok. 13 mln zł. Aż 8 mln zł pochodziło z unijnej dotacji przekazanej w ramach tzw. regionalnego programu operacyjnego, rozdzielanego przez urzędników z Mazowsza.

Z tego programu dofinansowywane jest mnóstwo stosunkowo drobnych, ale pożytecznych inwestycji, takich jak ścieżki rowerowe, termomodernizacje budynków, rozbudowa kanalizacji, wymiana kopciuchów, budowa przedszkoli czy modernizacje placów zabaw. Pod pewnymi względami to inwestycje najbardziej potrzebne, używane niemal na co dzień przez mieszkańców.

Od tych pieniędzy rząd chce od przyszłego roku odciąć Warszawę wraz z dziewięcioma otaczającymi powiatami.

- To jest informacja, która mnie zmroziła - mówił na piątkowej konferencji łamiącym się ze zdenerwowania głosem marszałek Mazowsza Adam Struzik. - W piśmie, które dostałem 18 listopada, minister finansów napisał, że ponieważ pieniądze w przyszłej perspektywie dla Warszawy i okolicznych powiatów i tak są niewielkie, to lepiej wszystkie te pieniądze skoncentrować w programach krajowych.

- Minister nie napisał wprost: Warszawa i okoliczne powiaty nie mają już dostępu do środków unijnych na poziomie regionalnym. Ale dokładnie to właśnie ta decyzja oznacza - mówi Marcin Wajda, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w mazowieckim urzędzie marszałkowskim.

- Premier powinien wyjść i powiedzieć 3 mln mieszkańców aglomeracji warszawskiej, mieszkańcom Izabelina, Grójca, Czosnowa, Pruszkowa, że poziom ich życia uważa za już wystarczający - wtórowała mu Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina. - Powinien powiedzieć: "Te wszystkie ścieżki rowerowe i termomodernizacje załatwiajcie sobie we własnym zakresie". Ale premier jednak tego państwu nie powie, schowa się za urzędników, pisma i dwa rzędy barierek. Ta decyzja jest zaprzeczeniem zasady pomocniczości, zrównoważonego rozwoju, stabilizacji i budowania wspólnoty! - oburzała się.

W piśmie ministra finansów pojawia się złudny uspokajający ton, że gminy aglomeracji warszawskiej wciąż będą mogły ubiegać się o fundusze z programów rozdzielanych centralnie przez rząd. Ale, po pierwsze, będą musiały konkurować z całą resztą kraju, a po drugie fundusze centralne raczej nie obejmują drobniejszych, lokalnych inwestycji. A po trzecie, rząd PiS już wielokrotnie pokazywał, że fundusze rozdzielane centralnie często przydziela według reguł politycznych. (...)

- Chodzi o to, żebyśmy musieli prosić rząd jak o jałmużnę o pieniądze z programów centralnych. Motywacja jest czysto polityczna - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Fundusze z RPO to 30 proc. wydatków inwestycyjnych samorządów. Jaki będzie miało wpływ ich odebranie na szereg firm budowlanych, wykończeniowych, ich partnerów, dostawców? Ludzie stracą źródła utrzymania - mówiła Dorota Zmarzlak.

- Tam, gdzie PiS nie ma swoich władz z wyboru, manipuluje strumieniami pieniędzy - mówił oburzony Struzik. - Zainteresujemy tą propozycją struktury europejskie, w tym Komisję Europejską. To nie jest skarżenie, tylko determinacja, by dobra samorządności i subsydiarności były przestrzegane. To fundament ustroju państwa polskiego i Unii Europejskiej - przekonywał.

Tzn. jeśli są jakieś furtki i promyki nadziei, to oczywiście koniecznie piszcie... Ale jak rozumiem, w sytuacji gdy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego, oznaczałoby to w praktyce brak szansy ich drugi etap? :(

·
Registered
3,543 Posts
Na dziś nic nie wiadomo. Rząd może się wycofać, zmienić zdanie, UE może wprowadzić jakąś pulę rozdzielaną bezpośrednio samorządom itd.

Natomiast faktem jest, że bez środków UE nie ma co liczyć na podobne duże inwestycje jak w latach 2016-2019, czyli wielokilometrowe korytarze rowerowe z przebudową skrzyżowań itd. A takich potrzeba myślę że jeszcze ok. 20 czyli podobnie jak w pierwszym rzucie ZIT (łącznie kosztowało to 185 mln zł na 3 lata, z czego pewnie ok. 40% to sama infrastruktura rowerowa). Bez środków unijnych pozostaje kilka mln zł rocznie na drobniejsze inwestycje (głównie te pozostałe z budżetu obywatelskiego) + Nowe Centrum Warszawy które prezydent wymienia w czołówce swoich priorytetów i na które jak się wydaje pieniądze się znajdą.

·
Registered
208 Posts
"drogi ekspresowej S2."

Pisałem wcześniej, nie ma tam pełnej ciągłości DDR ani nawet oznakowania.
Miasto zupełnie nie współpracuje w tej dziedzinie z gddkia, za to chwalenie się cudzą robotą wychodzi bardzo dobrze.

W kontekście "koncepcji przebiegu drogi dla rowerów wzdłuż ulic Patriotów i Lucerny",
to idę o zakład że w tej i przyszłej kadencji (jeśli będzie) nie zostanie to fizycznie zrealizowane (budowa).

Na potwierdzenie przytaczam np. obietnice/plany RT (kopia obietnic/planów HGW z przed dekady).
Analizujemy propozycje rowerowe dla Wawra

I przykład "realizacji" jednej z takich obietnic:
Rowerem z Wawra do Wesołej
Miasto nawet nie próbuje wytłumaczyć że droga będzie zrealizowani w ramach innego projektu (patrz wyżej) tylko od razu piszę że "nie da się".

·
Registered
3,543 Posts
Miasto nawet nie próbuje wytłumaczyć że droga będzie zrealizowani w ramach innego projektu (patrz wyżej) tylko od razu piszę że "nie da się".
Bo nie wiadomo czy będzie zrealizowana - obecnie jest kryzys i nie ma pieniędzy na tak duże inwestycje. Głupotą byłoby obiecywać realizację w takiej sytuacji. Natomiast nie napisano tam że się nie da, tylko że trzymając się sztywnego regulaminu BO nie jest to możliwe do wykonania w tym trybie.

·
Registered
5,270 Posts
Taka mała refleksja przy okazji dzisiejszej informacji, że w przetargu na budowę ddr-u wzdłuż Marszałkowskiej (Świętokrzyska-Widok) wpłynęły trzy oferty.

Jeszcze kilka lat temu (10? 5?) taki news wzbudziłby pewnie niemal wyłącznie euforyczny entuzjazm. A dziś zdecydowana większość komentarzy pod wpisem to... krytyka tego, że ścieżka będzie wytyczana poza jezdnią, zamiast jej zwężenia (na marginesie - moim zdaniem krytyka zasadniczo słuczna...). Zwracam po prostu uwagę, jak bardzo wzrosły oczekiwania, jak sama ścieżka w tym miejscu uważana jest za coś oczywistego.

W sumie... to chyba pozytywna zmiana społeczna? :) Tzn. oczywiście nie zazdroszczę urzędnikom miejskim, bo rozumiem różnorakie ograniczenia, w których wszyscy się poruszamy. Oczywiście żadnej Ameryki nie odkrywam. :D Ale jakoś ilość negatywnych komentarzy pod tą epokową przecież wiadomością wydała mi się... znamienna ;) (pomyślcie, jakby 7-8 lat temu ktoś powiedział, że będziemy narzekać na SPOSÓB poprowadzenia ddr-u wzdłuż placu Defilad :D ).

·
Registered
3,543 Posts
Poprowadzenie DDR po jezdni oznaczałby że:

1) DDR trzeba nienaturalnie odgiąć - na pozostałych odcinkach biegnie z dala od jezdni, oddzielona od niej miejscami postojowymi. To by było nie tylko niewygodnie dla rowerów ale też zaburzałoby osiowy układ urbanistyczny tej ulicy.
2) Trzeba by było zrezygnować z zastąpienia lewego pasa jezdni szpalerem drzew - a to naprawdę realny plan do realizacji w ciągu 2 lat.

·
Registered
208 Posts
obecnie jest kryzys i nie ma pieniędzy na tak duże inwestycje
Rozumiem że kryzys mamy od 10 lat, oraz że od takiego czasu rządzi w Polsce PIS ?
Nie chcę się politycznie przepychać, razi mnie nieudolność każdej władzy, jaka by nie była.
Warszawa jest tego ewidentnym przykładem.
Gdzie każdy prezydent zamiast zająć się miastem próbuje robić karierę polityczną.
Oraz, co jest równie przykre, inwestycje (jeśli) powstają to tam gdzie jest wygodniej miastu (czytaj "da się" łatwo) a nie tam gdzie są rzeczywiste potrzeby mieszkańców.
A to połączenie dzielnic (jak i wiele innych) jest potrzebne na wczoraj.
Zauważ że np. Wawer ma dosłownie jedno (ok od teraz dwa - S2) połączenia tras rowerowych z innymi dzielnicami Warszawa.

PS. Od 10 lat dojeżdżam rowerem do pracy ( Praga/Wawer<->Wola/Mokotów) i ogólnie dużo poruszam się na rowerze.
Także problem znam od podszewki.

PS2. Koniec tematu, nie chcę wchodzić w jałowe dyskusje.

·
Registered
3,543 Posts
Nie ma to jak napisać długi post pełen insynuacji po czym napisać "koniec tematu". Skoro dużo się poruszasz rowerem to pewnie zauważyłeś że w ciągu 10 lat ilość tras rowerowych zwiększyła się 3-krotnie. To że nie powstała w tym okresie akurat jedna, dość droga i peryferyjna inwestycja, nie dowodzi tezy że od 10 lat nic się nie dzieje.

·
Registered
90 Posts
Priorytetem miasta powinno być tworzenie zwartej infrastruktury rowerowej, poprzez łączenie istniejących odcinków w całość tam gdzie ten ruch rowerowy jest spory. To w pierwszej kolejności powinno zostać wykonane.
Co do połączeń rowerowych Wawra z innymi dzielnicami Warszawy to jeśli mam być czepliwy to jest ich więcej, ale faktycznie obecnie tylko dwa możemy uznać za połączenia warte uwagi.

·
Registered
363 Posts
Witam, jeśli nie macie nic przeciwko chciałbym przenieść jeden z tematów powstałych po otwarciu POW właśnie tutaj. Chodzi o brakujący fragment DDR wzdłuż Ł7 czyli przedłużenie/połączenie ulicy Tuberozy z Patriotów. Jest to raczej mały temat dlatego nie zasługuje na osobny wątek, ale z drugiej strony wiem, że interesuje się nim klika/kilkanaście osób.

Najwygodniej byłoby zrobić wspomnianą DDR w ramach inwestycji POW po łuku wzdłuż ekranów nad rowem ale wydaje się to już raczej nierealne. Na chwilę obecna próbuję przeforsować to w ramach budżetu partycypacyjnego w skromniejszej formie – wysłałem pytania w tej sprawie do urzędu Wawra – załącznik PDF.

05.01.2021 dostałem odpowiedź, że sprawa została przekazana Wydziału Inwestycji. O ewentualnych dalszych informacjach w tej sprawie będę informował właśnie w tym wątku. Dzięki.

Mapka (niebieskie - istniejąca infrastruktura, czerwone - brakująca infrastruktura):
933891

Ujęcia z terenu:
933894

933896

933898

933899

933900

933901

933902

933903

933904

Attachments

·
Registered
1,556 Posts
Remonty po polsku... Tuż przy budowie SKYSAWA od Polskiego Holdingu Nieruchomości. Nie wiem, czy to w związku z budową wieżowca, ale czy naprawdę tak ciężko jest wylać kilka metrów kwadratowych asfaltu skoro już się go skuło? I to jeszcze kostką bauma... Totalny brak poszanowania estetyki przestrzeni publicznej, a do tego obniżenie komfortu jazdy.

5301 - 5320 of 5441 Posts