SkyscraperCity banner

1 - 20 of 843 Posts

·
Registered
233 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Nie znalazłem tematu dotyczącego kładki, więc pozwoliłem sobie stworzyć nowy. A myślę, iż jest to projekt ciekawy i warty dyskusji.

Prezydent Warszawy potwierdziła dziś, że powstanie kładka rowerowo-piesza łącząca oba brzegi Wisły. Oznacza to iż będziemy mieli pierwsza taką przeprawę w Warszawie. Połączy ona ulicę Karową z ulicą Okrzei na Pradze. Jeszcze w tym roku ratusz ma ogłosić konkurs architektoniczny na budowę przeprawy.

http://wawalove.pl/Powstanie-kladka...Miasto-zabezpieczylo-srodki-na-ten-cel-a22001

http://warszawa.wyborcza.pl/warszaw...warszawie-tylko-dla-rowerow.html#BoxLokWawImg

http://traktpraski.pl/

Edit:

http://www.transport-publiczny.pl/w...a-kladki-laczacej-prage-z-powislem-51521.html

·
Registered
2,393 Posts
Sama idea bardzo dobra, powinna jeszcze bardziej ożywić okolicę i zbliżyć miasto do Wisły, a po zabudowie Portu Praskiego jej znaczenie jeszcze wzrośnie.

·
BLURRED BY ROBIN THICKE
828 Posts
Super sprawa, zła lokalizacja. Powinna łączyć okolice Starówki z okolicami ZOO.
W sumie to masz po części rację. Obecna lokalizacja zepnie CNK i Stadion City, a turystów tam brak.

·
Szlachta Nie Choruje
9,423 Posts
Lokalizacja dobra. To, że zbudują kładkę tutaj nie oznacza, że w przyszłości nie zostanie zbudowana druga, między Mostową a Ratuszową. IMO, ta kładka będzie miała bardziej praktyczne zastosowanie i będzie uczęszczana zdecydowanie częściej, niż ta druga przeprawa, ze względu na swoje usytuowanie i dostępność. Ta między ZOO a Starówką miałaby raczej bardziej turystyczny charakter.

·
Registered
233 Posts
Discussion Starter #8 (Edited by Moderator)
Super sprawa, zła lokalizacja. Powinna łączyć okolice Starówki z okolicami ZOO.
Lokalizacja pomiędzy Karową i Okrzei jest bardzo dobra. Pozwolę sobie wyliczyć kilka argumentów:
  • Bliskość Portu Praskiego
  • Koneser na Ząbkowskiej
  • Charakter Ząbkowskiej (prędzej czy później stanie się deptakiem)
  • Mnogość lokali usługowych
  • Bazar Różyckiego
  • Bliskość stacji metra Dworzec Wileński
  • Część Pragi z największą ilością zabytków
  • itp.

Dla porównania przy ulicy Ratuszowej poza ZOO nie ma zbyt wiele.

·
rob...z
280 Posts
Pomysł bardzo ciekawy, ale pies jest pogrzebany tu:
Istniejące bariery
Wisłostrada
Ul. Wybrzeże Szczecińskie
Rozwiązanie jak je pokonać opisano tu:
http://traktpraski.pl/zagadnienia-komunikacyjne/

Mam wrażenie, że aby pokonać te bariery (np.: budując przedłużenie tunelu Wisłostrady) trzeba będzie wydać trochę więcej kasy niż sama kładka będzie kosztowała, ciekawe czy ktoś to przewiduje (oprócz suikzp/mpzp)?

Mam nadzieje, że doczekam likwidacji tych barier i liczę, że taka kładka mogłaby być impulsem do tego.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,127 Posts
Kładka łącząca Ratuszową z Mostową miała by charakter czysto turystyczny (no i rekreacyjny). Jest to potrzebna przeprawa, ale IMO w dalszej kolejności, bo rozwój okolic kładki będzie mniejszy (po stronie praskiej wręcz znikomy).

Kładka Karowa-Okrzei będzie miała charakter rozrywkowy (no i trochę komunikacyjny). Okrzei wyrasta na bardzo miejską (śródmiejską) ulicę. Sporo nowej zabudowy, rezerwa pod kolejną, masa lokali usługowych. A do tego jest bramą do Starej Pragi jak i do Portu Praskiego. Kładka wprowadzi w te okolice jeszcze większy ruch i może poprawić wykorzystanie lokali u wylotu kładki. Będzie to przedłużenie Powiśla, a nawet śmiem twierdzić, że po planowanej rozbudowie PP i okolic SN, to Powiśle będzie przedłużeniem Pragi.

Warto podać przykłady z innych miast jak mało znane okolice dostały kopniaka dzięki kładce. Podgórze w Krakowie dzięki połączeniu z rozwiniętym turystycznie i rozrywkowo Kazimierzem przechodzi renesans. Sporo nowej zabudowy, do tego okolice wylotu kładki rozwinęły się usługowo.
W Poznaniu natomiast z Ostrowa Tumskiego, który przyciąga rzeszę turystów, ruch pzeniósł się na Śródkę, dzięki budowie Bramy Poznania. Śródka teraz staje się bardzo modnym rejonem Poznania z coraz liczniejszymi lokalami gastronomicznymi.

A to były przykłady zupełnie innych rejonów niż Praga. Bo jak Podgórze to spokojna, lecz jednak dość ruchliwa dzielnica, tak okolice ICHOT to była jednak pustynia. A Praga już bez kładki jest śródmiejskim rejonem który po rozbudowie PP będzie jedną z żywszych tkanek w mieście.

Więc lepiej zadbać o spojenie prawej i lewej strony miasta kładką w tym miejscu, niż tworzyć przestrzeń typowo turystyczną.

No i na koniec jeszcze jeden rejon dzięki kładce ma szanse na rozwój - Mariensztat. Sporo parceli do zabudowy, a klimat niesamowity i atrakcyjny turystycznie.

·
Balthazar Bux
29,153 Posts
robertuzw-te drogi to mały problem, wystarczy tylko nad nimi puścić kładki zrobić zjazdy i po sprawie.

A pomysłu kładki nad rzeką bardzo się cieszę. Tyle raz o tym było gadane, były różne wizje, nie sądziłem że tak szybko doczekam realizacji tej wizji kładki.

·
Registered
944 Posts
jakoś nie mogę znaleźć tego właściwego artykułu, ale w tym (z gazety) o kładce podwieszanej po łazienkowskim jest data 2019 dot. ukończenia kładki z niniejszego wątku.
...
Ratusz ogłosił we wtorek, że do 2019 roku powstanie kładka dla rowerzystów i pieszych, która połączy ul. Karową na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Tymczasem urzędnicy przekazali też dobre wieści w sprawie innej kładki, która ma być podwieszona pod mostem Łazienkowskim. Połączy ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż lewego brzegu Wisły z Saską Kępą i budowaną drogą dla cyklistów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych.
...

·
jester
2,333 Posts
Zdecydowanie dobra lokalizacja. Połączenie Pragi i Krakowskiego Przedmieścia to jest temat z dużym potencjałem, o którym już wspomniano tutaj.

Stare Miasto i ZOO to chyba dla niedzielnych turystów można łączyć ;) Oczywiście żartuje, tutaj też by się przydała taka kładka. Ale ta na wysokości Okrzei i Karowej ma dużo większe szanse na sukces. Co więcej, sukces tego projektu jest gwarantowany. A jak będzie fajna forma architektoniczna to będzie mega sukces :)

·
Registered
3,017 Posts
Powinna być: Bednarska - Kłopotowskiego.

Istniała już historycznie taka przeprawa, czego pamiątką są mocne akcenty architektoniczne po obu stronach (dawna łaźnia i Komora Wodna)

Bednarska to miejska ulica z dużym potencjałem turystycznym.
Kto się zapuszcza nad Wisłę na wysokości Karowej??

·
Registered
1,031 Posts
Co? Te ulice są dosłownie 200m od siebie, przy Wiśle jeszcze mniej. Jeśli Bednarska jest turystyczna, to Karowa tak samo. Jeśli na wysokości Karowej nikt się nie zapuszcza nad Wisłę to to samo można powiedzieć o Bednarskiej.
Zresztą nawet jak już pominiemy kwestie ich bliskości i tego jak bardzo nakładają się ich cechy - Karowa, w przeciwieństwie do Bednarskiej, jest całkiem ładnie odnowiona, wiadukt Markiewicza to perełka. Jest także łatwo widoczna z Traktu Królewskiego, kiedy Bednarska chowa się za pawilonem Skweru Hoovera. No i wspinaczka po Markiewiczu jest dużo przyjemniejsza od stromego podejścia Bednarskiej, o kwestii osób niepełnosprawnych i starszych nawet nie wspominając.

A to jak gorsza jest Kłopotowskiego od Okrzei/Ząbkowskiej jako materiał na pieszy trakt miejski to cała kolejna opowieść.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,127 Posts
^^
Taki tramwaj-funikular równie dobrze (a nawet lepiej) było by skierować na następną przeprawę, łączącą Ratuszową z Mostową i w górę na Freta i Rynek Nowego Miasta. Super atrakcja dla turystów (a tych jest w rejonach Mostowej i Ratuszowej więcej niż przy Karowej). Dodatkowo przy Ratuszowej jest pętla tramwajowa, co ułatwiło by wprowadzenie tego w życie. Bardzo ciekawy pomysł i może warto pospamować w odpowiednim czasie urzędników.
Powinna być: Bednarska - Kłopotowskiego.
Nie powinnna
I nikt tej ulicy tego potencjału nie zabierze. Ba, dzięki kładce jestem przekonany, że Mariensztat zyska. A zyskałby jeszcze więcej, jakby został dogęszczony.
Np. ci którzy odwiedzają BUW i CNK oraz spacerują Bulwarami. Czyli te same osoby, co odwiedzają Bednarską, bo nie oszukujmy się, na Bednarskiej ruch jest zerowy.
Na Bednarskiej zabudowa podchodzi prawie aż do Wisły - na Karowej są budynki na koronie Skarpy i potem przez kilkaset metrów nic: ani jednego budynku, który generowałby ruch.
Sęk w tym, że ta kładka nie ma być dla Powiśla czy Karowej, ale dla Pragi. Ma być kładką wiodącą na Pragę i z Pragi. A nie na Powiśle i z Powiśla. Oczywiście skorzysta na tym i Powiśle i Mariensztat, ale to nie powinien być priorytet. A jakkolwiek Kłopotowskiego jest przyjemną ulicą ze zwartą zabudową, tak nie ma zupełnie takiego potencjału jak Okrzei.
A, że ludzie z Woli będa iść z buta na Pragę i vice versa to jakieś mrzonki
Nikt niczego takiego nie mówił. Natomiast droga od metro CNK przez Bulwary, kładkę, Okrzei, PP do metra SN jest realna. Mimo, że to niezbyt krótki odcinek, to Są to na tyle pociągające rejony, że na weekendową przechadzkę będą się tam kierowało sporo osób. Taka alternatywa dla Traktu Królewskiego.

1 - 20 of 843 Posts