Skyscraper City Forum banner

?

1 - 20 of 30 Posts

·
pkrajewski.pl
1,062 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Klub Kultury Saska Kępa - Centrum Promocji Kultury Praga Południe – Warszawa
architektura: biuro 87A

ul. Brukselska 23
03-973 Warszawa

Konkurs - 2007 (I nagroda)
Projekt - 2008
Realizacja - 2011

Ze strony CPK:
"Budynek Klubu Kultury Saska Kępa, o powierzchni ponad tysiąc sześćset metrów kwadratowych, nawiązuje stylem do funkcjonalizmu, obecnego w zabudowie Saskiej Kępy z lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku.
Przeszklona elewacja i architektura wpisują się w charakter zabudowy Saskiej Kępy, tworząc jej harmonijne dopełnienie i zamknięcie istniejącego układu urbanistycznego.

Na parterze znajdują się: galeria sztuki, przestrzeń kawiarni, sala konferencyjna oraz sala taneczna o rozsuwanych ścianach.

Na pierwszym piętrze: Sala Widowiskowa na sto pięćdziesiąt miejsc ze sceną, ekranem do projekcji filmowych, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, a także garderoby dla Artystów i zaplecze sceny.

Dach budynku tworzy taras w układzie amfiteatralnym z powierzchnią widokową i kawiarnią letnią.

Przestrzenie wewnątrz budynku wraz Salą Widowiskową i tarasem tworzą miejsca i klimat do wszelkiego rodzaju działań twórczych i środowiskowych.

Działalność Klubu Kultury Saska Kępa została zainaugurowana 28.09.2011 roku."

·
Registered
4,655 Posts
Wygląda jak salon samochodowy.
Za to taras na dachu jest świetny, choć póki co niewykorzystany (przydałyby się jakieś ławeczki i stoliki z parasolami oraz drzewa w donicach).

4/10

·
Registered
69,607 Posts
^^
Ja podobnie acz deczko niżej: ocena wyjściowa 3/10. Podwyższam punkcik za fajny taras. Razem 4/10.

·
Registered
3,419 Posts
Materiały użyte do zrobienia elewacji budynku wyglądają trochę tandetnie - mnie by bardziej do gustu przypadł np. jakiś piaskowiec. Tak wygląda jak skrzyżowanie salonu samochodowego z osiedlowym marketem. Na duzy plus taras widokowy, który ratuje ten budynek, jednak ogólnie słabo i ambitniejsze projekty były nie tylko w samej Warszawie ale i w przeciętnych miasteczkach.

·
Gdynia - Open City
10,524 Posts
Na minus z pewnością niewielkość obiektu (tak dziwnie to brzmi :D), a także np. mała wysokość przyziemia. Poza tym linia okien powinna być pociągnięta przez całą elewację. Szkoda też, że ponoć na ten taras nie można ot tak sobie wejść. Na plus na pewno miejsce i wspomniany taras. Moja ocena to 5,5/10. Potencjał był, ale niestety został nieco zmarnowany.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,130 Posts
Ten budynek ciężko ocenić nie znając kontekstu.

Architektura i skala IMO jest idealna w tym rejonie. Saska Kępa to dzielnica obfitująca w awangardowe budynki funkcjonalne, skrajny funkcjonalizm i generalnie modernizm. Do tego w większości to dzielnica willowa. Akurat Dom kultury stoi przy ul. Francuskiej, zdominowaną zabudową wielorodzinną, ale nadal to głównie 3 piętrowe kamienice. Większy budynek za bardzo by dominował.

Budynek wygląda jakby przenieść go żywcem z lat 30. Może to być wada, może zaleta. IMO w tej lokalizacji, to dobry pomysł.

Jakość wykończenia nie jest na najwyższym poziomie, ale nie jest źle.

Najpoważniejszą wadą jest instytucja która nim zarządza, ale to nie do tego wątek.

Teoretycznie nie dziwię się niskim ocenom, bo w porównaniu do innych prezentowanych obiektów, jest w dużo mniejszej skali. Niemniej po przejściu się po okolicy większość zmieniła by zdanie.

·
Registered
69,607 Posts
Teoretycznie nie dziwię się niskim ocenom, bo w porównaniu do innych prezentowanych obiektów, jest w dużo mniejszej skali. Niemniej po przejściu się po okolicy większość zmieniła by zdanie.
^^
Takie są prawa Miss - oceniamy po zdjęciach (stąd warto zrobić dobre) - a na nich wg mnie budynek prezentuje się mizernie :dunno:.

·
Introducing first
1,419 Posts
Budynek zamyka oś Francuska-Przymierza-Paryska. Jest nieco niższy od dwupiętrowego sąsiedztwa.
Życia nie wprowadził w ogóle. Ta część SK nadal zdominowana jest przez włóczegów. Wejście na dach przegrodzone bramą. Wygląda na to, że obsadzono stołki i na tym poprzestano.

Do samego budynku nadal nie jestem przekonany.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,130 Posts
Skoro na dyrektora klubu, znajdującego się w rejonie o jednym z największych potencjałów kulturalnych w Warszawie, wybrali gostka, który kierował domem kultury na peryferyjnych Włochach, to czego mamy się*spodziewać. Strasznie mnie wkurza to jak (nie)wykorzystywany jest ten budynek i ta jednostka.

^^
Takie są prawa Miss - oceniamy po zdjęciach (stąd warto zrobić dobre) - a na nich wg mnie budynek prezentuje się mizernie :dunno:.
Wiem, dlatego osobiście nie wrzucał bym tego do Miss.

·
Registered
64 Posts
Nie wiem, czy jest do końca sens wstawiać tak niewielkiej skali, typowo "osiedlowy" czy co najwyżej "dzielnicowy" budynek do wątku ogólnopolskiego. Tym nie mniej sam obiekcik uważam za udany (widziałem n-razy na żywo). 7.5, może nawet 8

·
Banned
4,072 Posts
Budynek wygląda jakby przenieść go żywcem z lat 30. Może to być wada, może zaleta. IMO w tej lokalizacji, to dobry pomysł.
Byc może lekko zalatuje, ale dla mnie to raczej oszczędny postmodernizm.

Zgadzam się natomiast, że dośc dobrze współgra z okolicą i to praktycznie jedyna zaleta, bo na tym tarasie to jeszcze nikogo nie widziałem (ok, to nie wina architekta, ale po co projektowac taras, na który nikt nie będzie wchodził?)

Gdyby nie to, że to placówka kulturalna to nikt nie zwróciłby na to uwagi. Ot budynek.

A ten róg pod kamerami zawsze jest pobazgrany:lol:

1 - 20 of 30 Posts