Skyscraper City Forum banner
1021 - 1040 of 2908 Posts

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,130 Posts
Plac Teatralny. W głębi Teatr Wielki
W gruncie rzeczy zabudowa samych tych trawników i zostawienie placu z pomnikiem (postawionym na środku i odwróconym w stronę*TW) była by całkiem sensowna. Naokoło placu lokale usługowe. Pierzeje do Nowego Przejazdu i WZ. Oczywiście żeby to było atrakcyjne miejsce to sam plac teatralny musiał by być zagospodarowany i zaprojektowany na nowo.

·
Registered cat
10,817 Posts
W gruncie rzeczy zabudowa samych tych trawników i zostawienie placu z pomnikiem (postawionym na środku i odwróconym w stronę*TW) była by całkiem sensowna. Naokoło placu lokale usługowe. Pierzeje do Nowego Przejazdu i WZ. Oczywiście żeby to było atrakcyjne miejsce to sam plac teatralny musiał by być zagospodarowany i zaprojektowany na nowo.
Na szczęście nikt się nie bawił w tworzenie osi widokowych znikąd donikąd i odbudowano Plac Teatralny w kształcie mniej więcej przedwojennym.

·
Introducing first
1,419 Posts
Hmm, mi się o uszy obiło, że samo pozostawienie północnej ściany placu bez zabudowy(wyjąwszy Blanka) było otwarciem widoku na trasę WZ. Zresztą i układ schodów by na to wskazywał.

·
Registered cat
10,817 Posts
Hmm, mi się o uszy obiło, że samo pozostawienie północnej ściany placu bez zabudowy(wyjąwszy Blanka) było otwarciem widoku na trasę WZ. Zresztą i układ schodów by na to wskazywał.
Tak to zaplanowano. Po co na Pl. Teatralnym domy, które by przeszkadzały pogapić się na trasę szybkiego ruchu;)

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,130 Posts
Na szczęście nikt się nie bawił w tworzenie osi widokowych znikąd donikąd i odbudowano Plac Teatralny w kształcie mniej więcej przedwojennym.
Tu nie chodzi o stworzenie osi widokowej, a placu tworzącego z TW spójną*całość. Coś w ten deseń:

gdzie:
- piaskowe - normalna zabudowa nawiązująca wysokością do okolicznej zabudowy (czy to bloku przy Moliera, czy bocznych części TW)
- brązowe - dominata nawiązująca wysokością do środkowej części TW
- szare to ciągi piesze.

Budynki bezpośrednio przy placyku powinny mieć podcienia z arkadami, co by nawiązywało do rozwiązania w TW.

·
Registered cat
10,817 Posts
Tu nie chodzi o stworzenie osi widokowej, a placu tworzącego z TW spójną*całość. Coś w ten deseń:
Nie wiem czy zauważyłeś, ale plac już jest, nazywa się Teatralny, jego linie zabudowy mają walor zabytkowy, a otaczająca zabudowa tworzy spójną całość z wyjątkiem paskudnego bloku przy Moliera i budkowego narożnika Bielańska/Senatorska.

Skoro chcesz robić osie widokowe z dużego placu to możesz pokombinować, czy uda się zrobić oś widokową z dziedzińca Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu w kierunku na Bielańską.

·
Registered
18 Posts

·
Premium Member
4,484 Posts
Bardzo fajne zdjęcia z lat '60 i '70. Doskonały dowód na to, że to nie PRL spaskudził Warszawę, lecz kapitalizm.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/...___zdjecia_.html?fb_ref=su&fb_source=timeline
Ja tam zbyt dużego spaskudzenia akurat w tych zdjęciach nie widzę... Aleje, czy Plac Defilad istotnie zmieniły się na gorsze. Ale, akurat, te elementy są w miarę odwracalne. W odróżnieniu od spaskudzonego w kapitalizmie Placu Teatralnego, w typowy sposób spaskudzonego przez ostatnie 20 lat - dawny sklep Wedla, czy też blok przy Moliera powstały przecież własnie w ciągu ostatnich 20 lat. A wzorowany na Ratuszu biurowiec powstał za wczesnego Gierka.

Ech... :bash:

·
Registered cat
10,817 Posts
Ja tam zbyt dużego spaskudzenia akurat w tych zdjęciach nie widzę... Aleje, czy Plac Defilad istotnie zmieniły się na gorsze. Ale, akurat, te elementy są w miarę odwracalne. W odróżnieniu od spaskudzonego w kapitalizmie Placu Teatralnego, w typowy sposób spaskudzonego przez ostatnie 20 lat - dawny sklep Wedla, czy też blok przy Moliera powstały przecież własnie w ciągu ostatnich 20 lat. A wzorowany na Ratuszu biurowiec powstał za wczesnego Gierka.

Za dużo ironii, niektórzy nie zrozumieją. Chociaż, o ile powiedziałeś to, co ja myślę, że chciałeś, to się zasadniczo zgadzam:)

·
Uliczny świrus
2,333 Posts

Do tego bloczku pijesz?

Jeżeli tak, to chyba nie rozumiem, jak dla mnie jedna z niewielu udanych realizacji typu bloczkowatego w Śródmieściu.

1021 - 1040 of 2908 Posts