SkyscraperCity banner
1 - 20 of 79 Posts

·
senior assistant designer
1,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Będą budowane linie tramwajowe do podwarszawskich gmin

Dotarliśmy do planów rewolucyjnych zmian w stołecznej komunikacji tramwajowej.
Powstaną linie, którymi dojedziemy do Legionowa, Konstancina, Starych Babic i
Łomianek.

Do tej pory dyrekcja Tramwajów Warszawskich trzymała koncepcję rozwoju do roku
2020 w ścisłej tajemnicy. Nam udało się jednak poznać te plany.
Najważniejsze z nich to puszczenie linii do podwarszawskich miejscowości:
Legionowa, Konstancina, Starych Babic i Łomianek. – To prawda. Chcemy, by
tramwaje wyjechały za miasto – potwierdza Robert Grzywacz, z-ca kierownika ds.
torów w Zakładzie Energetyki Trakcyjnej i Torów TW.

Skąd pieniądze?

Część pieniędzy na budowę tych linii powinniśmy dostać z Unii Europejskiej,
która wspiera inwestycje służące środowisku naturalnemu. A wydatki będą spore.
Na same tory potrzeba co najmniej dwa miliardy złotych. Projektowana linia z
Banacha do Wilanowa ma kosztować 213,2 mln zł.
Wiadomo już, że pierwsze z tych linii powstaną nie wcześniej niż w 2010 roku. –
Najpierw chcemy dobudować 17 km tras w Warszawie – wyjaśnia Grzywacz.

Wagony pojechałyby więc z Huty na Tarchomin. Powstać ma też linia z istniejącej
pętli przy FSO ul. Modlińską i Światowida do Winnicy. Uzupełni się też tory na
Powstańców Śląskich między Górczewską a Radiową oraz na Kasprzaka tak, by był
możliwy dojazd do Wolskiej.

Teraz za miasto

Potem TW wezmą się za linie podmiejskie. Zostaną one poprowadzone z pętli na
Górczewskiej do Starych Babic i Leszna, z Wilanowa do Konstancina, z Wyścigów,
Puławską do Piaseczna, z Huty do Łomianek, z Łomianek do lotniska w Modlinie, z
Tarchomina do Marek i z Tarchomina do Legionowa. Dyrekcja Tramwajów
Warszawskich na razie nie chce zdradzać dokładnych tras.
Świetny pomysł

Władze miasteczek, do których mają dotrzeć linie, są zachwycone tym pomysłem. –
Szkoda tylko, że dopiero po roku 2010 – wzdycha Jan Grodzki, wiceburmistrz
Łomianek. – Dla nas najistotniejszą kwestią jest szybki dojazd do metra.
Autobusy stoją w kilometrowych korkach. – Jesteśmy całym sercem za – dodaje
Jolanta Stępniak, wicewójt Starych Babic. Największym problemem, jaki pojawia
się przy tego typu inwestycjach jest wykup gruntów. – W naszej gminie wszystkie
tereny są prywatne i trzeba je będzie wykupić. Nie wiem, jak to pójdzie –
martwi się Jolanta Stępniak.

Data: 2005-05-02

SŁAWOMIR ŚLUBOWSKI/ŻYCIE WARSZAWY

·
Registered
506 Posts
O części z tych projektów (szczególnie "wewnątrzwarszawskich") pisano już gdzieniegdzie.

Z tych "podmiejskich" swego czasu głośno było o linii do Łomianek (nazwano to zdaje się WKD - bis). O reszcie słyszę po raz pierwszy - a i reakcje burmistrzów podwarszawskich gmin sugerują spore zaskoczenie.

W sumie ciekawy artykuł acz niezbyt realistyczny (w końcu jednak to "Życie Warszawy" - można było się spodziewać )

·
Virtute Fideque
522 Posts
Przeciez te zadania powinna spelniac SKM, a nie linie tramwajowe. Telepanie sie takim tramwajem zajmie 3 razy tyle czasu. :hm:

·
Registered
692 Posts
A ja wlasnie uwazam ze np na Linii Otwockiej znacznie lepiej sprawdzilby sie przecinak zamiast tej calej SKM.

·
1,426 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Ja z kolei zawsze popieralem szybki tramwaj do Piaseczna. Autobusy (czy tez zlikwidowane trolejbusy) sa (bylyby) niewystarczajacym srodkiem komunikacji. Tkwia w korkach lub jest ich zwyczajnie za malo. A tramwaj do Lomianek i Legionowa tez jest w planach. Ot, chociazby na wizualizacjach wezlow Mostu Polnocnego. Tramwaj do Konstancina i Starych Babic to dla mnie nowosc. W planach byly tam odpowiednio I i II linia metra, ale coz, przy takim tempie ich realizacji...

·
Registered
1,994 Posts
yasioo7 said:
. Tramwaj do (...) i Starych Babic to dla mnie nowosc.
Dla mnie takoż, zwłaszcza, że w inkryminowanym tekście z ŻW piszą nie tylko o Babicach, ale wręcz o Lesznie!!! - Dziś dojeżdża tam (do Leszna) "719" (dwa razy na godzinę ), miejsca na tory tramwajowe wzdłuż istniejącej drogi wojewódzkiej nr 580 nie ma, ale planowany jest nowy szlak drogowy (po 2010 roku) pomiedzy trasą "poznańską " (DK 1), a wspomnianą 580. Tam są teraz pola i znacznie rzadsza zabudowa, ale ludzie na potęgę wykupują tam grunty i budują domy. Jest taniej niż w innych częściach aglomeracji... Jesli więc komunikacja szynowa to raczej na południe od przedłużenia Górczewskiej - (czyli 580), bo na północ od niej jest już otulina Kampinoskiego Parku Narodowego i nie widzę szans (i sensu) lokowania tam linii tramwajowej. Ale z kolei tam (na południe od 580) gleby są najwyższej klasy - od pokoleń sieją tam i sadzą warzywa, zabudowa - nieuchronna w przypadku bdowy linii tramwajowej to ryzykowny pomysł....A taka linia będzie rentowna - to ma sens - wzrosną ceny ziemi, domów, zwiększy sie populacja i miasto rozpełźnie się dalej na zachód. Tylko nie wiem czy mi sie to podoba. Miałbym (za kilka- kilkanaście lat) lepszy dojazd, ale znacząco więcej sąsiadów.... Cóż - każdy kij ma dwa końce...

·
Inwestor
2,635 Posts
O lini tramwajowej do Piaseczna yasioo juz kiedyś pisał ( rezerwa terenowa jest ) . Dla mnie to super pomysł , bo ruch okrutny . Jednak jak wiekszośc z Was sądze , że to takie na razie sobie gdybanie i pisanina bez zobowiązań :( .
Myślę , że alomeracja warszawska potrzebuje tak SKM jaki i szybkich tramawajów czy metra . Teraz na wszystko nie ma kasy , ale za parę lat ?

·
Registered
5,581 Posts
pomysł rozwoju linii tramwajowych jest dobry. Zapewne jest to jedna z wielu propozycji która nie będzie realizowana. Zbliżają się wybory wiecf politycy bedą sporo obiecywali...
przecież jeśli kaczyński wygra wybory prezydenckie to Będą wybory prezydenta Warszawy... Ja na nowe nierealistyczne propozycję patrzę w ten sposób

·
Registered
3 Posts
Jakieś trzy miesiące temu na jednej konferencji p. Grzywacz mówił o mnóstwie linii wychodzących poza miasto, nawet pokazywał je na mapce, z tym że nazywał to wówczas "flamaster plany" a nie "tajne plany". :)

Myślę, że TW nie zdradzają ich bo to są szczere chęci i na razie niewiele więcej.

·
Future expert
1,012 Posts
A ja jestem przeciwko linii tramwajowej do Piaseczna. Wg mnie to wyrzucanie pieniedzy w bloto. Przeciez rownolegle do Pulawskiej idzie linia Radomska, ktora rowniez mozna przeksztalcic w SKM (o czym juz wczesniej pisalem). Problemem byloby tylko skomunikowanie stacji kolejowych z komunikacja miejska, ale to jest do zrobienia.

·
1,426 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Problem jest taki, ze SKM do Piaseczna jest tylko dla samego Piaseczna i dla nikogo wiecej. Linia tramwajowa z Wyscigow do Piaseczna obslugiwalaby Ursynow, Grabowki, Krasnowole, Mysiadlo i Piaseczno. Wzdluz Pulawskiej stopien urbanizacji, a wiec ilosc potencjalnych pasazerow, jest o niebo wiekszy, niz wzdluz kolei radomskiej - tam spora czesc terenu zabiera Okecie, a na zachod od linii dostep utrudni przyszla S79. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by powstaly obie linie polaczane poprzecznymi liniami autobusowymi takimi jak 715 na Karczunkowskiej czy 709 i 727 w Piasecznie.

·
Registered
152 Posts
Ktoś kto mieszka przy Puławskiej wie jaka jest sytuacja. Zarówno SKM jak i Tramwaj by sie tam przydał , ale np. dla mnie zdecydowanie wygodniejszy byłby tramwaj (bo do SKM bym miał mniej więcej tyle samo do przejścia .. ale przy puławskiej mam przystanek w strefie miejskiej :) ) Tory są za daleko od Puławskiej żeby dojazd dla wszystkich mieszkańców tej części Warszawy,Mysiadła i Piaseczna był wygodny.

·
1,426 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Chyba sie nie dogadali...

Jak poinformował naszych czytelników Bogusław Kowalski (GŁ nr4, 2005), Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego jest mocno zaangażowany w plany budowy trakcji kolejowej na trasie Warszawa - Łomianki. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na dostawę taboru. Kolejka ma pojechać już w 2007 r.
Natomiast ŻW z 2 maja br. informuje, że planowane są rewolucyjne zmiany w
komunikacji warszawskiej. Najważniejsze z nich to uruchomienie linii
tramwajowych do podwarszawskich miejscowości, w tym do Łomianek. Jednak zgodnie z planami dyrekcji Tramwajów Warszawskich, linie te będą powstawały dopiero po 2010 r.
Tramwajem czy pociągiem - byle szybciej do metra.
Gazeta Łomiankowska Nr9(168) z dn. 06.05.2005

·
Inwestor
2,635 Posts
yasioo7 said:
Problem jest taki, ze SKM do Piaseczna jest tylko dla samego Piaseczna i dla nikogo wiecej. Linia tramwajowa z Wyscigow do Piaseczna obslugiwalaby Ursynow, Grabowki, Krasnowole, Mysiadlo i Piaseczno. Wzdluz Pulawskiej stopien urbanizacji, a wiec ilosc potencjalnych pasazerow, jest o niebo wiekszy, niz wzdluz kolei radomskiej - tam spora czesc terenu zabiera Okecie, a na zachod od linii dostep utrudni przyszla S79. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by powstaly obie linie polaczane poprzecznymi liniami autobusowymi takimi jak 715 na Karczunkowskiej czy 709 i 727 w Piasecznie.
^ Zgadzam sie absolutnie !

Mieszkańcy wzdłuż ul. Puławskiej mieli problemy wsiąść rano do autobusu 709 i 727 gdyż one wyjeżdżają z Piaseczna juz kompletnie zawalone . Jeżdża w porannym szczycie co 7 min. ( wszystko przegubowe ) W związku z tym "dogęszczono" do 4 kursów na godzinę linię 319 jadącą z PKP Jeziorek ( teraz jeździ non-stop od rana do 21 niby jako linia szczytowa ) . Teraz wszyscy mieszkańcy wzdłuż ul . Puławskiej , którzy chcą dostać się do Centrum nie musza już "polawać" na 709 ( wejdą do autobusu czy nie ? ) , gdyż mają od Karczunkowskiej "swój" autobus , który b.dobrze uzupełnia Puławską .

Aby mysleć o dalszym nieskrępowanym rozwoju południowych przedmieść musi być rozwiązana sprawa komunikacji i to na wielką skalę/przepustowość czego chyba autobusy nie zagwarantują ! Ironglan wie o czym pisze .
Takie tam .

PS. Flamaser Plany - bardzo podoba mi się to określenie :D

·
Registered
152 Posts
Aż strach pomyśleć co sie stanie gdy zabudują Ursynów Zachodni (mówie tu o wszystkim po lewej stronie puławskiej .. w końcu to kawał terenu i należy do dzielnicy Ursynów).

·
Registered
506 Posts
^^ A jest tam w planach gęsta zabudowa???
W końcu to są tereny pod podejściem do lądowania na Okęcie (które się rozbudowuje).

·
Registered
152 Posts
Gęsta raczej nie , ale dopóki nie będzie jakiś planów zagospodarowania wolnych terenów miejskich to nigdy nie wiadomo czy ktoś nie wybuduje tam bloków albo gigantycznych osiedli . Z tego co słyszałem to ma być tam zabudowa jednorodzinna , ale jeżeli nie zrobią tam jakiś normalnych dróg to korki na puławskiej będą większe. Bo większośc tych dróżek jest wąska albo dziurawa albo polna .

·
Inwestor
2,635 Posts
arbuz said:
^^ A jest tam w planach gęsta zabudowa???
W końcu to są tereny pod podejściem do lądowania na Okęcie (które się rozbudowuje).
i tego nie byłbym pewny ? Pisałem kiedyś prace na studiach o zagospodarowaniu przestrzennym w ówczesnej gminie Ursynów i teraz sobie wróciłem do tego - pare wycinków :

W rzeczywistości opieram się nie na planie zagospodarowania przestrzennego tylko na załączniku do uchwały nr. 225 Rady Gminy Warszawa-Ursynów z dnia 23.12.1999 r. w sprawie „ STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY WARSZAWA-URSYNÓW”

Jeden kawałek

Głównym „zdaniem” Ursynowa jak można się szybko domyśleć jest funkcja mieszkaniowa i usługowa . Obecnie na terenie gminy mieszka ( jest zameldowanych ) ponad 111 tyś mieszkańców . Planuje się , że wykorzystując nowe tereny pod zabudowę ( Pyry Zachodnie , Moczydło , Ursynów Zachodni i Natolin Zachodni ) jak szybką urbanizację i dogęszczenie dotychczasowych terenów przy wykorzystaniu standardów europejskich tj. ok. 400 mieszkań na 1000 mieszkańców , iż ich liczba do 2015 r. może osiągnąć ok. 180 tyś mieszkańców .

EDIT : ze strony kolegi JPS'a - tutaj macie link do mapy z planowaną zabudowa - widać Pyry i Ursynów Zachodni
http://www.pbase.com/warsawfreak7/image/43350095

Drugi kawałek

Zwraca się słusznie uwagę na przebudowę ulicy Puławskiej na odcinku od granic miasta do ul. Poleczki , polegającej na wytyczeniu tzw. dróg serwisowych od posesji i ich oddzieleniu od głównego ciągu ulicy Puławskiej , która zaczyna mieć charakter drogi przelotowej dla niezmiernie szybko rozwijającej się południowej części aglomeracji warszawskiej ( Piaseczno , Mysiadło , Zalesie Górne , Lesznowola itp.) . Z powyższym postuluje się wytyczenie drogi równoległej do ulicy Puławskiej w ciągu ulicy Polonez dla dzielnicy i mieszkańców Ursynowa Zachodniego w celu odciążenia ul. Puławskiej.

1 - 20 of 79 Posts