Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 80 Posts

·
Before you die, you see..
Joined
·
6,694 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam :D Postanowiłem założyć temat o tej wspaniałej dzielnicy w której mieszkam, ponieważ pojawia się ona na forum tak samo często jak Żoliborz, Saska Kępa, Ochota czy Praga Północ (innymi słowy: prawie w ogóle.. no może nie licząc służewca). Większość tematów ze zdjeciami Mokotowa (a moze nawet wszystkie) jest martwa, a zdjęcia wyparowały. Tak nie może być! :) Uwaga: każdy może wrzucać zdjęcia Mokotowa tym wątku. (mam nadzieje, że dzieki temu nie umrze tak szybko jak inne...) Troche informacji z wiki:


Herb Mokotowa

Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów). Pierwotna nazwa "Mokotowo" pochodzi prawdopodobnie od imienia pruskiego właściciela wsi, Mokoto - lub Mokot - i po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z 1367 r. (zobacz też: historia Mokotowa).

Jest to dzielnica mieszkalna wypełniona dużą ilością zieleni i parków miejskich, z których najbardziej znane to m.in. Pole Mokotowskie, Park Arkadia czy Królikarnia. Znajduje się tam także sporo zbiorników wodnych, zwłaszcza w dolinie Wisły. Największe z nich jest Jeziorko Czerniakowskie, które należy do miejskich rezerwatów przyrody.

Zabudowa Mokotowa jest różnorodna. Niektóre części tego rozległego terenu zajmują wille (mieści się w nich wiele ambasad), podczas gdy w innych znajdują się osiedla bloków z wielkiej płyty. Według specjalistów z branży nieruchomości, ponad połowa najwyższej klasy apartamentowców w Polsce znajduje się właśnie na warszawskim Mokotowie. Pozostałością po przemyśle w tej dzielnicy jest usytuowany na południowym zachodzie Służewiec Przemysłowy, który obecnie zmienia się w obszar handlowy i biurowy. Część dzielnicy znajdująca się na wschodzie, niedaleko Wisły (okolica Siekierek), jest niezagospodarowana.

Przez Mokotów przebiega linia warszawskiego metra, a z prawobrzeżną Warszawą łączy go oddany do użytku w 2002 roku most Siekierkowski. W latach 1981-1995 na trasie między Mokotowem a Piasecznem kursowały trolejbusy, zastąpione potem przez autobusy podmiejskie. Na Mokotowie znajdował się także dworzec PKS (obecnie zlikwidowany).

Mokotów sąsiaduje z następującymi dzielnicami Warszawy:
od północy: Ochota, Śródmieście, Praga Południe
od południa: Ursynów, Wilanów
od wschodu: Wawer
od zachodu: Włochy
Zaczynam swoja amatorską fotorelacje od Dolnego Mokotowa znanego w niektórych kręgach jako siedlisko zła i wszystkiego co najgorsze :D a konkretnie od Sadyby, 7 kilometrów od centrum miasta przy granicy z Wilanowem.

#0 Park Sadyba - mniej więcej w samym centrum Sadyby, w jej zabytkowej części.
Szkoła Podstawowa im. Wandy Turowskiej


1 Ul. Św. Bonifacego
2 Podwórko obok


3 Ul. Orężna


4 Wracamy na Św. Bonifacego, po prawej na zdjęciu dość nowy budynek, ktory dobrze wypełnił okolicę. Po lewej niższa część nowowybudowanego kloca "Pasaż Sadyba".


Widok od ulicy Konstancińskiej. Centrum Handlowe "Sadyba Best Mall" a dalej Pasaż Sadyba :puke:
5 Skrzyżowie ulic Św. Bonifacego i Powśińskiej. Wspomniany nowy budynek, imo chyba jedna z lepszych urbanistycznie inwestycji na Sadybie.
Trochę zdjęc z Powsińskiej:


6 Okrężna, jedna z najładniejszych ulic na Sadybie pod względem zabudowy, ale stan drogi to po prostu masakra i skandal. Nie wymienili nawierzchni chyba od czasów wojny :? (na odcinku na wschód od Powsińskiej) Wiele osób myli tą ulice z "Orężną", ktora znajduje sie obok.Tyle na razie ;) mam jeszcze kolejna częsc z Sadyby ,pozniej przeniose sie na Sielce.
 

·
Mam bez liku...
Joined
·
7,633 Posts
Czerniaków, Sielce... Strony mojego dzieciństwa i lat młodzieńczych ;)
Czasem zaglądam w te miejsca i niejednokrotnie ich nie poznaję: Chełmska, Bobrowiecka, Powsińska, Trasa Siekierkowska...
Jednym z miejsc, które odwiedzam to Cmentarz Czerniakowski. I choć sam cmentarz jest taki sam jaki był kiedyś to jego otoczenie bardzo się zmieniło. :(

 

·
Before you die, you see..
Joined
·
6,694 Posts
Discussion Starter · #7 ·
8 Kolejny secik z Sadyby... troche sie tego uzbierało. Na początek ul. OkrężnaPlac Aleksandra Rembowskiego. Koszmar... warto dodac, ze po drugiej stronie stoi nowoczesny apartamentowiec.
Ul.Powśińska

Ul. Klarysewska9 Fort IX Twiedzy Warszawa

Jeszcze bedzie pare zdjec z Muzeum, a pozniej Sielce.
 

·
Mam bez liku...
Joined
·
7,633 Posts
Ongiś siedziba kina "Czajka" :nuts:

... na ostatnim piętrze...
 

·
Before you die, you see..
Joined
·
6,694 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
Dawno nic nie było, więc czas reaktywować wątek. Pogoda nie dopisała więc zdjęcia są jakie są. Wszystkie z ulicy Puławskiej i okolic:

Zaczynamy od okolic metra wilanowska, ok 6km od PKiN i poruszamy się w stronę środmiescia:

Typowe widoczki dla tej okolicy :)


Dalej zabudowę ulicy tworzą socrealistyczne budynki, których w okolicy dość sporo:

Podobne ujęcie ale to juz inne domy. To cos w rodzaju blizniaczego kompleksu skladającego sie z 5 budynkow.


 

·
Before you die, you see..
Joined
·
6,694 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Zabudowa u zbiegu Puławskiej i Woronicza:


Socrealistyczne plomby:


Dalsza zabudowa Puławskiej:


Kolejna plomba z lat 50(?)


Spojrzenie do tyłu:


U zbiegu Puławskiej i Malczewskiego:


Kolejny ciekawy budynek z lat powojennych. Niestety z nieco oczojebnym kolorem w niektórych miejscach.
 
1 - 20 of 80 Posts
Top