SkyscraperCity banner

1 - 20 of 170 Posts

·
Szlachta Nie Choruje
9,694 Posts
Discussion Starter #1
Sześciu chętnych do budowy Muzeum Pragi
07:23 03.05.2010 / tvnwarszawa.pl
Sześciu chętnych do budowy Muzeum Pragi

Najdroższa opiewa ponad 31 a najtańsza na 24 miliony złotych. Aż sześć konsorcjów złożyło swoje oferty na remont kamienic, w których mieścić się będzie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Muzeum będzie się mieścić w zespole zabytkowych kamienic przy ul. Targowej 50/52.

Konsorcjum, które wygra przetarg na roboty budowlane, będzie odpowiedzialne za przebudowę kamienic i dawnego, żydowskiego Domu Modlitwy. Trzeba będzie również postawić dodatkowy budynek.

Cenne malowidła do odrestaurowania

Wykonawca remontu będzie musiał zająć się konserwacją cennych, objętych ochroną konserwatorską ściennych malowideł, znajdujące się na parterze dawnego Domu Modlitwy. Odrestaurować będzie trzeba datowane na II połowę XVIII w. i początek XIX w. ceglane piwnice oraz elementy ceramiczne, drewniane i metalowe w kamienicach frontowych i oficynie.

Zakres obowiązków wykonawcy obejmuje pełny zakres prac koniecznych do przekazania muzeum do eksploatacji.

Gotowe za rok

Muzeum Warszawskiej Pragi, jako oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, będzie pierwszym takim miejscem na prawym brzegu Wisły.
Formalnie zostało powołane uchwałą rady miasta w 2006 roku. Jego otwarcie planowane jest na rok 2011.

ec
http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1654601,0,,szesciu_chetnych_do_budowy_muzeum_pragi,wiadomosc.html

Kamienice, w których będzie się mieścić muzeum:

By janex_wwa at 2010-05-03

·
Szlachta Nie Choruje
9,694 Posts
Discussion Starter #3
http://bi.gazeta.pl/im/8/6992/z6992098X,Tak-ma-wygladac-Muzeum-Warszawskiej-Pragi.jpg

A to ciekawa wizka, widać na niej przedłużenie ulicy Kępnej do Brzeskiej. To tylko wymysł autora, czy naprawdę się coś takiego planuje? W sumie nie byłoby to głupie, gdyż sąsiednia kamienica na Targowej powstała właśnie jako budynek narożny, z myślą o przedłużeniu Kępnej do Brzeskiej (fakt że miało to miesce 100 lat temu, ale nigdy nie jest za późno;)).

·
Registered cat
11,567 Posts
http://bi.gazeta.pl/im/8/6992/z6992098X,Tak-ma-wygladac-Muzeum-Warszawskiej-Pragi.jpg

A to ciekawa wizka, widać na niej przedłużenie ulicy Kępnej do Brzeskiej. To tylko wymysł autora, czy naprawdę się coś takiego planuje? W sumie nie byłoby to głupie, gdyż sąsiednia kamienica na Targowej powstała właśnie jako budynek narożny, z myślą o przedłużeniu Kępnej do Brzeskiej (fakt że miało to miesce 100 lat temu, ale nigdy nie jest za późno;)).
W wyłożonym MPZP Domaradzkiego rejonu Pragi Centrum nic nie ma na ten temat.

·
Szlachta Nie Choruje
9,694 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
No fakt, zapomniałem o tym że istnieje już plan... Zresztą w rzeczywistości ten pas terenu pomiędzy budynkami jest zbyt wąski, by zbudować tam normalną jezdnię z chodnikami. Co najwyżej mógłby to być wjazd na jakiś parking, ale budowy takiego równocześnie z muzeum się raczej nie planuje.

·
Registered
903 Posts
Miło by było gdyby całość była bardziej spojna - to mi sie kojarzy z pałacem Jabłonowskich - front po staremu - od tyle nowe.

Jakby te mniejsze po bokach machnac na biało - srodkowy zostwic szarym i boczna ścianke bocznych zostawic ceglane (po renowacji) byłoby miło.

·
BESTER
123 Posts
druga wizka ekstra, wcześniej jej nie widziałem. Ale niestety mam wrażenie, że tak mogłoby to wyglądać za naprawdę wiele wiele lat, bo w rzeczywistości jest tam... :eek:hno:
chodzi mi o wygląd ulicy Targowej po remoncie, latarnie i chodniki, przedłużoną ulicę, której nie ma teraz nawet w planach, a obecnie jest wjazdem na bazar do obuwia..

·
love, music and concrete
1,030 Posts
^^ Nie jest zle , ale ja wolalbym cos bardziej konserwatywnego
Ja również wolałbym coś bardziej konserwatywnego, dlatego średnio mi się to podoba...

·
Iroquois of Europe
9,855 Posts
Całe szczęście, ze nie macie wpływu na wybrany projekt. Praga jak dżdżu potrzebuje jakichś umiejętnie wkomponowanych nowoczesnych akcentów. Jestem bardzo entuzjastycznie nastawiony do tego projektu. To będzie nowa jakość w samym środku marazmu. Już nie tylko kluby, knajpy i niszowa sztuka, ale również prawdziwy magnez na turystów. Okazja dla przeciętnego warszawiaka, żeby odwiedzić Pragę na spokojnie, w wolnym czasie.

·
Registered
60 Posts

Tu widać kontekst - pudełko nowoczesne jest od podwórka i wyraźnie odcina się od starej części. Zewnętrznie nowy budynek zachowuje charakter zabudowy frontowej więc moim zdaniem bryłowo jest ok.

Większą obawę budzą wnętrza - w historycznej części średnio sobie poradzili. Jestem ciekaw czy projekt został w końcu zmieniony pod kątem wytycznych konserwatorskich złożonych do projektu budowlanego.

Dobrze, że to powstaje, ale obawy co do Pragi powinny być inne. Z chwilą budowy 2 linii metra rejon ten będzie narażony na istną partyzantkę inwestorów. Liczę, że chociaż takie obiekty jak Kamienica pod Sowami to ocaleją :p Więc nie tyle Praga potrzebuje nowoczesnych akcentów, bo takie już niestety są (Kijowska, CH Wileńska, zabudowa mieszkaniowa na Ząbkowskiej, itd), co ochrony i remontu kamienic oraz mozolnej pracy nad nawierzchniami i małą architekturą. Nowoczesne akcenty nadejdą i czuję, że rzadko będziemy z nich zadowoleni.
Praga powinna inwestować w swój charakter i na tym się skupić. Czy muzeum oddaje ten klimat? Urbanistycznie tak, poczekajmy na końcowy rezultat.

·
Registered
5,968 Posts
O partyzantkę się nie martw. Na szczęście powstaje MPZP dla okolic Wileńskiego. Mam nadzieję, że do ukończenia środkowego etapu II linii metra powstanie też i plan obejmujący całą Pragę Północ.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,532 Posts
Praga ma to szczęście że mało jest współczesnych pokrak. Wileniak i refleks z rogu Kijowska-Targowa, reszta jest urbanistycznie i architektonicznie znośna. Oczywiście że trzeba głównie nastawić się na renowacje, ale to jest długotrwały proces.

·
Iroquois of Europe
9,855 Posts
^^
Uważasz, że blokowiska, te z mostami zwodzonymi, z Jagiellońskiej to nie są pokraki? ;)

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,532 Posts
Te może aż tak bardzo nie pasują do okolicy, ale te po drugiej stronie są kulturalniej wpasowane. Ale i tak oprócz kolosa z Kijowskiej i masy ze Szmulek reszta jest znośna. W innych dzielnicach jest dużo gorzej.

·
Registered cat
11,567 Posts
Te może aż tak bardzo nie pasują do okolicy, ale te po drugiej stronie są kulturalniej wpasowane. Ale i tak oprócz kolosa z Kijowskiej i masy ze Szmulek reszta jest znośna. W innych dzielnicach jest dużo gorzej.
Kolos z Kijowskiej jest akurat bardzo dobry, tylko że należy go przysłonić od Kijowskiej kilkoma kwartałami nowej zabudowy.

1 - 20 of 170 Posts