Skyscraper City Forum banner

Praga z kinem

 • 10

  Votes: 41 19.2%
 • 9.5

  Votes: 24 11.3%
 • 9

  Votes: 50 23.5%
 • 8.5

  Votes: 30 14.1%
 • 8

  Votes: 21 9.9%
 • 7.5

  Votes: 18 8.5%
 • 7

  Votes: 13 6.1%
 • 6.5

  Votes: 3 1.4%
 • 6

  Votes: 5 2.3%
 • 5.5

  Votes: 1 0.5%
 • 5

  Votes: 1 0.5%
 • 4

  Votes: 3 1.4%
 • 3

  Votes: 0 0.0%
 • 2

  Votes: 1 0.5%
 • 1

  Votes: 2 0.9%
1 - 20 of 83 Posts

·
Robert
Joined
·
9,879 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Było...


następnie..

jest:)

zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości P.[do mojej wiadomości]
autor; Wojciech Kryński


Warszawska dzielnica Praga wreszcie odzyskała swoje kultowe kino Praha. To nie koniec dobrych wiadomości: wraz z kinem okolica zyskuje ciekawy biurowiec, a stołeczna architektura wielki come back płaskorzeźby jako istotnego elementu fasady budynku.

Sześciopiętrowy budynek Centrum Praha na skrzyżowaniu ulic Kłopotowskiego i Jagiellońskiej powstawał niemal dwa lata. Oprócz trzysalowego kina na 555 osób będzie mieścić biura, restaurację i kluboksiegarnię (nowy oddział dobrze znanego warszawiakom Czułego Barbarzyńcy). Warta 40 mln złotych inwestycja stanie się prawdopodobnie jedną z ikon dzielnicy, choć nie od początku towarzyszyły jej same ochy i achy…

Socrealistyczna pamiątka
Pomysł zburzenia starego kina Praha i wybudowania nowego był od samego początku mocno oprotestowywany przez warszawiaków i obrońców zabytków. W ostatnich latach stolica straciła kilka ciekawych dokonań socrealistycznej architektury i pomysł wyburzenia kolejnego obiektu wzbudził kontrowersje. Stara Praha, dzieło słynnego architekta Jana Bogusławskiego, przez ponad pięćdziesiąt lat było największym (po Moskwie) warszawskim kinem. Budynek uważany za jeden z najciekawszych przykładów architektury okresu odbudowy stolicy, z charakterystycznymi socrealistycznymi płaskorzeźbami na fasadzie dwóm pokoleniom warszawiaków kojarzył się z rozrywką i wolnym czasem. W 2004 roku budynek znajdował się jednak w tragicznym stanie. Konieczna była gruntowna modernizacja, lub decyzja o wyburzeniu. Wojewódzki konserwator zabytków zdecydował się na to drugie rozwiązanie.

Inwestorem nowego obiektu została należąca do Województwa Mazowieckiego spółka Max Film. Wykonawstwo powierzono powołanej specjalnie do tego celu spółce Centrum Praha. Projekt stworzyli architekci z pracowni architektonicznej Juvenes pod przewodnictwem Krzysztofa Tyszkiewicza.

Rolka z piaskowca
Nowy budynek to sześciopiętrowa konstrukcja o całkowitej powierzchni 14 000 metrów kwadratowych. Stalowe, przeszklone ramy elewacji uzupełniają pokaźne, prostokątne nadbudowy z piaskowca, od strony ul. Jagiellońskiej wyniesione ponad poziom pierwszego piętra, dzięki czemu wejście do kina staje się centralnym jej punktem. Elewacja jest oszczędna i elegancka zarazem. Nie stanowi przerostu formy nad treścią i dobrze wkomponowuje się w pierzeję ul. Kłopotowskiego, na której Centrum Praha sąsiaduje z hotelem Hetman.Zdecydowanie najciekawszym elementem elewacji budynku jest jednak płaskorzeźba w kształcie taśmy filmowej. Na ciągnącej się wzdłuż ulic Kłopotowskiego i Okrzei, szerokiej na półtora metra warstwie piaskowca możemy oglądać wizerunki najsłynniejszych polskich aktorów: Romana Wilhelmiego, Hanki Bielickiej, Wacława Kowalskiego i Władysława Hańczy, Bogumiła Kobieli, Zbigniewa Cybulskiego, Kaliny Jędrusik, Leona Niemczyka, Tadeusza Łomnickiego, Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza i Aleksandry Śląskiej. Pomysł umieszczenia na fasadzie płaskorzeźb narodził się już na samym początku projektu. W ten sposób nowy obiekt miał nawiązywać do swojego poprzednika i jednocześnie uzewnętrzniać funkcję budynku – wyrzeźbieni aktorzy „wychodzą” na ulice i „zapraszają” ludzi do kina.

Autorem rzeźb jest Jerzy Dobrzański – zwycięzca specjalnie zorganizowanego przez warszawską ASP i Max Film konkursu. Przez półtora roku tworzył gliniane i gipsowe modele, na podstawie których rzeźbiarz Piotr Banasik wykuwał w olbrzymich bryłach piaskowca twarze sław polskiego kina. Zdaniem profesora Antoniego Pastwy z warszawskiej ASP, który sprawował artystyczny mecenat nad przedsięwzięciem, ta realizacja to spektakularny powrót rzeźby na elewacje polskich budynków. Ta forma wyrazu, tak nadużywana w czasach socjalizmu powróci może wreszcie do łask. Czas na to najwyższy, a przykład Centrum Praha dowodzi, że rzeźba na fasadzie nie musi się nam kojarzyć jedynie z socrealizmem.Wnętrze Centrum Praha to przede wszystkim trzypiętrowe, kaskadowe, ozdobione zielenią atrium. Powierzchnie biurowe zajmują aż 4 500 metrów kwadratowych. W podziemiach znajduje się parking na 70 samochodów. W środku możemy także oglądać elementy przeniesione ze starej Prahy: płaskorzeźby autorstwa Stanisława Sikory, które zdobiły elewację budynku teraz ustawiono w holu Centrum Praha. Przechodnie mogą podziwiać z ulicy socrealistyczne alegorie nauki, sztuki, teatru, poezji, muzyki i pracy. Pomysł ustawienia ich frontem do przeszklonej fasady jest ciekawy, gorsze jednak wykonanie – stalowe, pionowe elementy „kroją” rzeźby na pół, a wystarczyłoby przecież inaczej ustawić socrealistyczne dzieła.Nowy trójkąt bermudzki
Wraz z Centrum Praha prawobrzeżna Warszawa odzyskuje kino. Pod nową marką Nove kino Praha może obsługiwać nawet 555 widzów na raz. W dwóch z trzech sal kinowych prażanie, jako pierwsi w Polsce, będą mogli cieszyć oczy obrazem świetnej jakości. Nove kino Praha jest pierwszym w Polsce kinem cyfrowym, w którym tradycyjne taśmy zostają zastąpione przez komputerowe pliki.

Na parterze aż 700 metrów kwadratowych zajmie Czuły Barbarzyńca. Ciężko nazwać go filią dobrze znanej warszawiakom kluboksięgarni z Powiśla, bo nowa placówka będzie aż siedem razy wieksza niż Czuły-matka! W nowym Barbarzyńcy odnajdziemy księgarnię, restaurację, sklep muzyczny, winotekę, oraz dwie małe sale – teatralną i kinową! W ten sposób Praga zyskuje cały kompleks kulturalny. Jak ujął to w wywiadzie dla GW Tomasz Brzozowski, szef Czułego Barbarzyńcy: – Mam nadzieję, że Czuły na Pradze to będzie kulturalny trójkąt bermudzki - Jagiellońska, Kłopotowskiego, Okrzei - w którym ludzkość w tajemniczy sposób będzie znikać na wiele, wiele godzin.

A sam powiem, że jako miłośnik przestrzeni cieszę się bardzo z powstania tak ciekawego miejsca. Jako warszawiak cieszę się podwójnie, a jako mieszkaniec Pragi potrójnie! Sam mieszkam w tym tradycyjnym praskim trójkącie bermudzkim: Stalowa, Szwedzka, Targowa – którym matki zwykły straszyć swe dzieci, bo ponoć znikają w nim przedmioty i ludzie. Ja w nim nie znikłem, ale w nowym, kulturalnym trójkącie Centrum Praha znikał będę chętnie i na długo do czego i was zachęcam.
TEKST I ZDJECIA >>> http://miejsca.org/2007/nove-kino-praha-centrum-praha/

 

·
Moderator
Joined
·
8,191 Posts
Eh, kafarek, następnym razem przeczytaj dokładnie regulamin zanim zapostujesz poll ;) Na szczęście udało mi się go poprawić...
A budynek jest świetny i prezentuje się dużo lepiej niż jego poprzednik.
 

·
...
Joined
·
12,178 Posts
A budynek jest świetny i prezentuje się dużo lepiej niż jego poprzednik.
Się nie zgodzę do końca, prezentuje się może i lepiej , ale stara Praha też była świetnym budynkiem,
tylko z tego co było widać na zdjęciach mocno zdewastowanym budynkiem.
 

·
Registered
Joined
·
330 Posts
Gdyby odrestaurowali stare i unowocześnili byłoby o wilele lepiej, poprzedni budynek miał swojego ducha, nowy ma conajwyżej prześcieradło... Stary dostaje 7, nowy dostaje 2 bo nie różni się od innych tego typu budynków.
 

·
Anty love
Joined
·
5,539 Posts
Anty love

7,5 estetycznie ładany
 

·
Wal się ciapku.
Joined
·
1,123 Posts
A jak dla mnie jest taki zwykły...6,5/10
 

·
Your brain controller
Joined
·
7,941 Posts
7 za architekturę + 0,5 za płaskożeźby. Architektura porządna ale nie nadzwyczajna.
 

·
3D
Joined
·
7,280 Posts
Stary budynek to był już faktycznie wrak, ale miał troche więcej polotu... ( moim zdaniem ). Ale nowy jest całkiem poprawny. Gdyby tylko wszystkie przyszłe inwestyje miały zagwarantowany minimalny poziom tego typu ( co nie znaczy, że styl musi byc taki sam ) to by bylo fajnie.

7.5
 

·
Registered
Joined
·
4,043 Posts
9,5/10

Znakomity budynek, świetnie wpisany w plac, rzeźba na elewacji jak najbardziej na TAK, oby stało się to dobrą tradycją!
 

·
Centuś
Joined
·
3,382 Posts
Bardzo ładne. Dam 9/10. Kiedy to zostało ukończone ? Kwalifikuje się do inwestycji roku 2007 ?
 

·
Epticscay Userway
מיטלאייראָפּעער
Joined
·
3,147 Posts
Świetnie wyszło, jest lepszy, zwłaszcza gabarytami i wpisaniem w otoczenie od starej Prahy, najlepiej czuje się to na żywo. Ten rejon Pragi stał się teraz bardziej gęsty, miejski, jeśli odnowione zostaną okoliczne kamienice (w tym przede wszystkim fantastyczna kamienica pod sowami) to razem utworzą jeden z najfajniejszych kawałków Warszawy.
Dodać troche stref pieszych, popączkują knapki, sklepy w parterach itp. i Praga będzie miała swoje własne, prawobrzeżne śródmieście ;)

Dlatego budynek dostaje ode mnie 8/10, wliczając pozytywne efekty wobec otoczenia jeszcze +1, czyli łącznie - 9/10
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
Szkoda starej Prahy - była znacznie ciekawsza.
Ten jest poprawny ale nie ma w sobie nic charakterystycznego.

Jednak za tą poprawność dam mu 7,5 - wolę takie poprawne niż jakieś inne łajdactwa z nasranymi zdobieniami.
 

·
Pan od przyrody
Joined
·
3,245 Posts
9

Przykład na to, że postmodernizm nie musi by fatalny tak jak jest to prezentowane w warszawie. Prosta bryła, elewacja bez tysięcy pierdół. Choć dla mnie mógłby być jeszcze prostszy.
 

·
When the dreams come true
Joined
·
9 Posts
9 Teraz bedzie trudno go niezauważyc na Pradze.
 
1 - 20 of 83 Posts
Top