SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1336 Posts

·
Registered
6,911 Posts
Discussion Starter #1
Za trzy lata powstanie obwodnica Pragi?

Krzysztof Śmietana 03-12-2004 , ostatnia aktualizacja 03-12-2004 00:07

Nie będzie Trasy Tysiąclecia przez park Skaryszewski i Szmulki. Ratusz skłania się, by brakujący od prawie pół wieku praski fragment obwodnicy centrum wytyczyć przez rondo Wiatraczna

Przejazd kilku kilometrów między Targówkiem a Grochowem zajmuje nawet godzinę. Dlatego konieczna jest budowa nowej drogi, która odciąży zakorkowaną ul. Targową. Wczoraj odpowiedzialny za inwestycje wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich Mirosław Toboła ogłosił: - Za tydzień Biuro Planowania Rozwoju Warszawy przekaże trzy warianty arterii. W styczniu jeden z nich zaakceptują władze miasta - zapowiedział.

Którędy ma prowadzić trasa? • wariant pierwszy: zaczyna się w al. Stanów Zjednoczonych, tunelem lub estakadą mija rondo Wiatraczna, dalej biegnie poszerzoną ul. Wiatraczną i estakadą nad torami PKP, poszerzoną ul. Zabraniecką oraz jej przedłużeniem dociera do ronda Żaba; • drugi wariant: z przedłużonej na Targówek Przemysłowy ul. Wiatracznej obwodnica wpada w ul. Rzeczną, a potem wiaduktem na ul. Kraśnickiej i dalej nową ul. Trocką dociera do ul. św. Wincentego; • trzeci - najstarszy projekt - to al. Tysiąclecia od Wału Miedzeszyńskiego estakadą nad parkiem Skaryszewskim i dalej przez Szmulki do ronda Żaba.

Według Sławomira Monkiewicza z BPRW najlepsza jest trasa przez Wiatraczną i dalej do ronda Żaba (ma kosztować ok. 600 mln zł).

Dziś jest już pewne, że ratusz odrzuci Trasę Tysiąclecia przez park Skaryszewski i Szmulki. W przyszłym roku poznamy dokładny projekt arterii. - Mogłaby powstać w latach 2006-07 - mówi wicedyrektor Toboła.

·
Registered
506 Posts
anakin said:
Według Sławomira Monkiewicza z BPRW najlepsza jest trasa przez Wiatraczną i dalej do ronda Żaba (ma kosztować ok. 600 mln zł).
Czyli tak, poprawcie mnie jesli sie kopne -
- od Ronda Wiatraczna nowa trasa jedziemy na polnoc, potem przecinamy tory kolejowe (estakada?) na Koziej Gorce lekko skrecamy na zachod, znowu tory (po cholere tyle tych torow ;) ) i dalej na zachod.
- Jedziemy dalej wzdluz torow kolejowych i obecnej Zabranieckiej (od opuszczenia ronda Wiatraczna jak na razie caly czas klimaty mocno 'postindustrialne')
- Po prawej mijamy Szmulki. Mijamy (moze :) ) jakis wezel z Ks. Ziemowita (alternatywne polaczenie z Praga dla przejazdu przy Naczelnikowskiej).
Jedziemy dalej - mijamy wypasiony wezel ;) z Radzyminska.
- Po prawej Targowek (jakis zjazd na osiedle) i wzdluz torow docieramy do wezla "Zaba".
To wszystko na razie palcem po mapie - jak to uda sie zrealizowac (na razie niech to wpisza do planu zagospodarowania przestrzennego) to :cheers:

W sumie dobrze tez ze nie bedzie al. Tysiąclecia. Nie potrafie sobie wyobrazic jak mialaby przebiegac w obecnych waruknach (chyba 50% w tunelu 50% na estakadzie ;) ) i ile wtedy by kosztowala.

·
Registered
24 Posts

Nie będzie Trasy Tysiąclecia przez park Skaryszewski i Szmulki. Ratusz skłania się, by brakujący od prawie pół wieku praski fragment obwodnicy centrum wytyczyć przez rondo Wiatraczna

Przejazd kilku kilometrów między Targówkiem a Grochowem zajmuje nawet godzinę. Dlatego konieczna jest budowa nowej drogi, która odciąży zakorkowaną ul. Targową. Wczoraj odpowiedzialny za inwestycje wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich Mirosław Toboła ogłosił: - Za tydzień Biuro Planowania Rozwoju Warszawy przekaże trzy warianty arterii. W styczniu jeden z nich zaakceptują władze miasta - zapowiedział.

Którędy ma prowadzić trasa? • wariant pierwszy: zaczyna się w al. Stanów Zjednoczonych, tunelem lub estakadą mija rondo Wiatraczna, dalej biegnie poszerzoną ul. Wiatraczną i estakadą nad torami PKP, poszerzoną ul. Zabraniecką oraz jej przedłużeniem dociera do ronda Żaba; • drugi wariant: z przedłużonej na Targówek Przemysłowy ul. Wiatracznej obwodnica wpada w ul. Rzeczną, a potem wiaduktem na ul. Kraśnickiej i dalej nową ul. Trocką dociera do ul. św. Wincentego; • trzeci - najstarszy projekt - to al. Tysiąclecia od Wału Miedzeszyńskiego estakadą nad parkiem Skaryszewskim i dalej przez Szmulki do ronda Żaba.

Dziś jest już pewne, że ratusz odrzuci Trasę Tysiąclecia przez park Skaryszewski i Szmulki. W przyszłym roku poznamy dokładny projekt arterii. - Mogłaby powstać w latach 2006-07 - mówi wicedyrektor Toboła.

GW

·
Registered
4,779 Posts
Którego by wariantu nie wybrali to po drodze jest tyle konieczności wyburzeń, momentami całkiem dużych i w dobrym stanie kamienic, i tyle prywatnych działek do wykupu że tą trasę to raczej zobaczą moje wnuki bo ja już nie. Kolejne plany i propaganda sukcesu. Jak ktoś zainteresowany to polecam wątek na południowopraskim forum na GW, z tamtego wątku dobrze widać ile z tej inwestycji wyjdzie...

·
Registered
4,779 Posts
No nie do końca pod oknami bo okna mam akurat na drugą stronę, w stronę parku, ale i tak jest to bardzo blisko, może ze 100 metrów od mojego bloku. Ale ja tam sie cieszę - a raczej cieszyłbym się gdyby ta trasa powstała w co nie do końca wierzę. A już na pewno nie wierzę ze to by było jakoś szybko. Nasi kochani radni jak zwykle pieprzą farmazony nie zdając sobie sprawy co jest możliwe w realnym świecie a co nie. Zgadzam się z tezami tego gościa z forum GW (który o ile kojarzę mieszka albo w moim bloku albo w sąsiednim) - że jeśli to ma mieć rację bytu i szanse realizacji to należałoby od razu projektować tunel począwszy od ronda aż za Szaserów, inaczej wykup ziemii i wyburzenia zablokują tą inwestycję na bardzo długie lata.

·
Future expert
1,016 Posts
Fakt. Duzo przeszkod na trasie tej trasy:) Ale to chyba najlepsza, ze wszystkich proponowanych lokalizacja. Park Skaryszewski odpada z definicji, a dalej na wschod to jest inna trasa. IMO wybrali chyba najlepsza lokalizacje.

·
Registered
4,779 Posts
Tak, też uważam że to najlepsze miejsce - aczkolwiek zdaje sie że głównym problemem do rozwiązania jest odciążenie Targowej - a jakoś nie wydaje mi się by Wiatraczna była w stanie odciążyć Targową, za daleko jest, raczej mało kto poza autochtonami będzie wiedział że należy 5km wcześniej skręcić w prawo po to by ominąc korek na Targowej. Także oprócz Wiatracznej należy zbudować jeszcze jakieś jedno "obejście", bliższe czterech śpiących. Jeśli nie oryginalną trasę tysiąclecia to może przedłużyć Kijowską na Targówek. Poza tym kolejny problem to fakt że natychmiast po przedłużeniu Wiatracznej zatka się trasa Łazienkowska, już teraz rano jest kiepsko,

·
Future expert
1,016 Posts
Masstah said:
Tak, też uważam że to najlepsze miejsce - aczkolwiek zdaje sie że głównym problemem do rozwiązania jest odciążenie Targowej - a jakoś nie wydaje mi się by Wiatraczna była w stanie odciążyć Targową, za daleko jest, raczej mało kto poza autochtonami będzie wiedział że należy 5km wcześniej skręcić w prawo po to by ominąc korek na Targowej. Także oprócz Wiatracznej należy zbudować jeszcze jakieś jedno "obejście", bliższe czterech śpiących. Jeśli nie oryginalną trasę tysiąclecia to może przedłużyć Kijowską na Targówek. Poza tym kolejny problem to fakt że natychmiast po przedłużeniu Wiatracznej zatka się trasa Łazienkowska, już teraz rano jest kiepsko,
Nie zapominaj o trasie siekierkowskiej, ktora ma przejac(i pewnie przejmie) wiekszosc ruchu z TŁ. Co do niuansow w okolicach spiacych sie nie wypowiadam, bo wogole nie znam tamtych rejonow.

·
Registered
961 Posts
Wiemy, że tym tematem wielu Skyscraperów jest mocno zainteresowanych (pozdrowienia dla Masstah) z powodu zamieszkiwania w poblizu planowanej praskiej części Obwodnicy Śródmieścia.
Dlatego tworzę osobny wątek, w którym będziemy zamieszczać wszelkie nowe informacje na temat tej bardzo ważnej trasy.
Dzięki tej inwestycji Obwodnica Śródmieścia zostanie domknięta. Ścisłe centrum miasta będzie można objechać jednym ciągiem komunikacyjnym.
Dla trasy przyjęto założenia:
- trasa klasy GP,
- na jezdniach głównych trasy utrzymana ciągłość ruchu,
- prędkość projektowa - 70 km/h,
- na całej długości jezdnie o przekroju co najmniej 2 x 2 z pasem dzielącym,
- ograniczona dostępność poprzez węzły,
- możliwość prowadzenia komunikacji zbiorowej na całym odcinku.

Budowa tej arterii to jeden z warszawskich drogowych priorytetów na najbliższe lata. W budżecie miasta mają znaleźć się pieniądze na realizację nowej Trasy Tysiąclecia :):):).
Prace budowlane powinny ruszyć w 2006 roku (????), skończą się w 2008 lub 2009 roku.

Ostatnio udało się nam zdobyć mapy tej trasy w skali 1:5000.

Jest to wariant D obwodnicy praskiej, który zapewne będzie wkrótce realizowany. Powyższa mapa jest tylko obrazkiem zmniejszonym do 25%.
Całą mapę można znaleźć na stronie internetowej SISKOM w dziale Obwodnice -> Obwodnica Śródmieścia.

·
Inwestor
2,612 Posts
Dzięki Robercie za mapę i informacje . Wydaje się , że ten wariant jest najlogiczniejszy . Największy ruch będzie na lini Bródno - Targówek - Wiatraczna Jak ktoś będzie chciał jechac na Marki pojedzie sobie przedłużeniem istniejącej obecnie ul. Kraśnickiej ( wiaduktu nad torami ) . Jak ruch będzie większy to dobuduje się drugą nitkę ( na które jest pozostawione miejsce ). Czy dobrze zauważyłem , że planowana obwodnica praska ma przechodzić niby tunelem pod Radzymińską ?

·
senior assistant designer
1,425 Posts
Dokładnie, pod Radzymińską obwodnica Pragi będzie w wykopie (kolor zielony) oraz powstanie węzeł klasy B (bezkolizyjny będzie ciąg obowdnicy). Poza tym uważam, że koniecznie trzeba wybudować przez Rzeczną i Nowotrocką (Gilarska) połączenie z Budowlaną i przyszłym Mostem Krasińskiego. Władze Targówka coraz intensywniej przygotowują się do tej inwestycji (most), już była pierwsza wzmianka w prasie.
Pod Wiatraczną będzie tunel. W tej chwili czekamy na konsultacje społeczne, by zaproponować przedłużenie go na północ, aż za Szaserów.

·
Registered
749 Posts
1. Ta droga na odcinku od R. Wiatracznej będzie w wykopie? tam nie ma miejsca na 2 x 2 z pasem rozdzielającym? Bardziej realny wydaje się wariant z tunelem. Przecież zabudowa po zachodniej stronie Wiatracznej jest bardzo intensywna i rozdzielenie jej wykopem nie będzie dobrym rozwiązaniem?
2. Czy przy okazji budowy tunelu pod RW planowane jest przbudowa samego ronda?
3. Jaki będzie dalszy przebieg obwodnicy tzn z tej mapki wynika, że dojdzie do trasy Toruńskiej? Nie śledzę szczegółowo wątków "ulicznych" ale wydaje mi się, że cała obwodnica śródmiejska powinna biec następującymi trasami:
T. Łazienkowska - Al. Stanów Zjedn. - Wiatraczna - wzdłuż torów Trasa Tysiąclecia - Rondo Żaba - Starzyńskiego - Most Gdański - Rondo Babki - Okopowa -Towarowa -Żwirki - Łazienkowska.
I to dla mnie byłby wewnętrzny pierścień miejskiej obwodnicy.
Drugim pierścieniem większym zewnętrznym międzydzielnicowym byłaby: Trasa Toruńska - Prymasa - Jerozolimskie - Łopuszańska - Hynka - Marynarska - Rzymowskiego - Dolinka - Trasa Siekierkowska - Marsa - Żołnierska - Trasa Toruńska
Czy ta moja koncepcja jest jakaś nieaktualna lub też sam ją sobie wymyśliłem bo jak już wspomniałem trochęsię w tym gubię.
Proszę o odpowiedź ekspertów.
PZDR

·
Banned
1,796 Posts
YaroS said:
3. Jaki będzie dalszy przebieg obwodnicy tzn z tej mapki wynika, że dojdzie do trasy Toruńskiej? Nie śledzę szczegółowo wątków "ulicznych" ale wydaje mi się, że cała obwodnica śródmiejska powinna biec następującymi trasami:
T. Łazienkowska - Al. Stanów Zjedn. - Wiatraczna - wzdłuż torów Trasa Tysiąclecia - Rondo Żaba - Starzyńskiego - Most Gdański - Rondo Babki - Okopowa -Towarowa -Żwirki - Łazienkowska.
I to dla mnie byłby wewnętrzny pierścień miejskiej obwodnicy.
Drugim pierścieniem większym zewnętrznym międzydzielnicowym byłaby: Trasa Toruńska - Prymasa - Jerozolimskie - Łopuszańska - Hynka - Marynarska - Rzymowskiego - Dolinka - Trasa Siekierkowska - Marsa - Żołnierska - Trasa Toruńska
Czy ta moja koncepcja jest jakaś nieaktualna lub też sam ją sobie wymyśliłem bo jak już wspomniałem trochęsię w tym gubię.
Proszę o odpowiedź ekspertów.
PZDR
Twoja koncepcja jest jak najbardziej aktualna. Przecież po to np. przebudowywuje się Rondo Stazynskiego, po to 4 lata temu poszerzono Stażynskiego i zbudowano Rondo Żaba. Tak samo (nie powiem kto żeby nie bluźnić) KTOŚ usiłuje przebudowac skrzyzowanie Wołoska/Marynarska/Rzymowskiego itp itd Nie zmieniła sie koncepcja o ktorej mówisz, tylko trzeba koniecznie ją realizować, realizować, realizować...

·
Registered
4,779 Posts
Dzięki Vampirze, to mam już swój własny dedykowany wątek ;-)))) No ale nie dziw, jak wiadomo mieszkam od tej proponowanej trasy jakieś 50 metrów ;)

Już się kiedyś intensywnie na ten temat produkowałem na forum siskomowym a teraz nie bardzo mam wenę ale spróbuje powtórzyć:

1. W tak zwanej rezerwie na Wiatracznej stoją co najmniej 4 spore budynki. Próby ich wyburzenia opóźnią tą inwestycję o całe lata. Tunel rozwiązałbym problem.

2. Wiatraczna jest gęsto zabudowana po obu stronach (właśnie się dowiedziałem że tereny poprzemysłowe przy Paca idą pod kilof i będzie kolejne nowe osiedle), nie wyobrażam sobie braku przejścia z jednej strony na drugą. Po mojej stronie ulicy nie ma nic, sklepy, szkoła, przychodnia itp są po drugiej. Z naszej strony z kolei jest kościół. Także musi pozostać możliwość swobodnego chodzenia w poprzek Wiatracznej, inaczej sparaliżuje to całą dzielnicę

3. Idiotyzmem jest brak wjazdu w tunel z Grochowskiej. Przecież jeśli to ma być obwodnica Pragi to powinna zastępować ruch w relacji Grochowska-Targowa-Radzymińska. Ten ruch (oceniam że bardzo duży) w tej propozycji poszedłby po powierzchni, jednym pasem, zaraz pod czyimiś oknami. Jeśli tego nie zmienią to wróżę konsultacjom spektakularną klapę, musi być wjazd z Grochowskiej do tunelu.

4. Nie będzie zgody na likwidację wjazdów w ulice Prochową, Paca i Nizinną z Wiatracznej. Z mojej strony dojazd alternatywny należałoby zrobić kosztem parku a dodatkowo spowodowałoby to niezły paraliż komunikacyjny, szczególnie na Nizinnej. W ogóle nie rozumiem po co oni chcą to zlikwidować skoro takie same wjazdy po drugiej stronie Wiatracznej zostać muszą bo po tamtej stronie nie ma jak zrobić żadnej alternatywy i kilka budynków w tym powstający nowy zostałyby zupełnie pozbawione dojazdu.

5. Yaros już wspomniał że przy okazji konieczna jest sensowna przebudowa ronda które w tej chwili jest koszmarem. W tym projekcie tego nie ma.

Więcej mi w tej chwili do głowy nie przychodzi. W kazdym razie jeśli będzie tunel za Szaserów i wjazd do niego nie tylko z trasy ale i z Grochowskiej to mnie się taka koncepcja podoba i jestem za. Jeśli nie - będą barykady ;)

·
Registered
961 Posts
Obawiam się, że o tunel trzeba będzie trochę powalczyć...
Kiedyś, nawet nie pamiętam gdzie, obiło mi sie o uszy coś z tym tunelem, ale nie znam żadnych oficjalnych informacji na ten temat.
Gdyby trasa w okolicach Ronda Wiatraczna miała miec minimalne 2 x 2, to jej szerokość wyniosłaby 14 metrów plus pas rozdzielający, czyli w sumie 16-17 m. Do tego konieczne chodniki, barierki, itp., czyli na samą trasę trzeba liczyć z 20 m.
O ile się nie myslę, to dla tej klasy drogi minimalna odległosć od budynków wynosi 8 metrów. Czyli potrzeba minimum pasa szerokości 36 m., by toto w tym miejscu zbudować i nie burzyć domów.

Wiele czeka nas pracy przy konsultacjach społecznych.
Tunel rejonie Wiatraka to jedyne rozsądne wyjście. Zwracam uwagę na czarne kreski w tym miwjscu idące wzdłuż trasy. To są zapewne zjazdy z Ronda Wiatraczna na nową trasę.

·
Registered
194 Posts
Bardzo dobry pomysł prowadzenia obwodnicy Pragi od Wiatracznej do Ronda Żaba, dawno na zamkniętym niestety już forum lansowałem tę koncepcje, najroządniejszą w tym rejonie miasta. Żeby jeszcze zbudowali wreszcie przebitę do Strażackiej do Remrtowa, to otworzyłoby szerokie ożliwości komunikacyjne na wschód od Wisły.

Podrawiam Skyscrapersów

1 - 20 of 1336 Posts