SkyscraperCity banner
1 - 20 of 2100 Posts

·
Registered
4,206 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Szczęśliwie coś się rusza w temacie :banana:

Płatny wjazd do ścisłego centrum Warszawy, opłaty za przejazd mostami i tunelami - to jest możliwe w najbliższych latach

Dziś stołeczni radni mają zatwierdzić przygotowywany od dwóch lat dokument: "Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 roku i na lata kolejne", który przewiduje, że za wjazd do centrum zapłacimy . Projekt strategii został już pozytywnie zaopiniowany na komisjach ochrony środowiska oraz infrastruktury i inwestycji. Wśród stołecznych radnych zdania są podzielone. Eksperci twierdzą jednak, że nie ma wyjścia - taki jest światowy trend.
Strefa płatnego wjazdu miałaby się zamknąć w prostokącie ograniczonym ulicami: al. Solidarności, Traktem Królewskim, Trasą Łazienkowską oraz al. Niepodległości, Chałubińskiego i al. Jana Pawła II. Mało tego: płacić trzeba byłoby także za przejazd niektórymi mostami. Według naszych informacji m.in. mostem Poniatowskiego. Odpłatny byłby także przejazd tunelami. W Śródmieściu jest tylko jeden tunel: wzdłuż Wisłostrady.
- Nawet jeżeli radni zaakceptują projekt strategii, to nie ma w nim jeszcze żadnej konkretnej daty - uspokaja prof. Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej, jeden z autorów opracowania. Jak zaznacza, nie można się jednak z tego punktu wycofać. Dlaczego? Bo już w 1995 roku radni zaakceptowali takie rozwiązanie, ale - przy okazji zmiany twórcy - pomysłu zaniechano.
Prof. Suchorzewski przypomina jednak, że podobne rozwiązanie znajduje się w rządowym dokumencie "Polityka transportowa państwa na lata 2006-2025" oraz w wielu wytycznych Unii Europejskiej. Odpłatność za wjazd do centrum ma bowiem zmniejszyć ruch, a co za tym idzie poziom hałasu oraz emisję spalin.
Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji uważa, że wykreślenie punktu opłat za wjazd do centrum byłby objawem krótkowzroczności radnych. - Nie można ukrywać, że problemu nie ma - mówi. - Im częściej będziemy o tym mówić, tym szybciej przyzwyczaimy się do takiej myśli - dodaje. Eksperci przyznają, że takie rozwiązanie to światowy trend, który się sprawdza.
- Na pewno wprowadzenie opłat przed 2015 rokiem nie ma sensu- twierdzi Dariusz Figura, radny PiS. Czemu? Według niego jak i ekspertów lepszy musi być system transportu publicznego, który musi dawać alternatywę prywatnym kierowcom. - Więcej musi być np. linii metra - mówi Figura. Z tym argumentem nie zgadza się jednak prof. Suchorzewski. - Nawet sześć linii nie zmniejszy korków - mówi. Podaje przykład Londynu, gdzie nie kolejne linie, ale właśnie opłaty za przejazd przez centrum, które wprowadzono w 2003 roku, zmniejszyły korki. Ruch zmniejszył się o 20 proc. Samochody natomiast jeżdżą szybciej - średnia prędkość zwiększyła się z 12 do 17 km/h.
Z opinią radnego Figury nie zgadza się również przewodniczący komisji infrastruktury. - Na tym etapie rozwoju możemy to wprowadzić, żeby nie czekać tak jak inne miasta - mówi Dariusz Klimaszewski, radny Lewicy.- Musimy mieć odwagę, aby to zrealizować - dodaje. Przykłady, jakie dają Londyn, Oslo, Sztokholm, Mediolan, Barcelona czy Singapur są w jego opinii drogą, którą powinna obrać również Warszawa.
- Trzeba to rozwiązanie poddać solidnej analizie - mówi dr Andrzej Brzeziński z Trans Eko. - Jeżeli radni odrzucą ten projekt, to nie będziemy w stanie ocenić, czy takie rozwiązanie w ogóle by się stolicy opłaciło - dodaje. Eksperci zwracają uwagę, że wprowadzenie opłat za parkowanie w Śródmieściu również wzbudzało duży opór społeczny.
Według badań Revenue z 2005 roku, płatnego wjazdu do centrum ( 2 zł od auta) chciałoby 31 proc. warszawiaków.
Jak to robią w europejskich stolicach?
Warszawa może dołączyć do europejskich miast, gdzie już wprowadzono opłaty za wjazd do ścisłego centrum.
Jednym z prekursorów był Londyn. W 2003 roku miejscy rajcy zdecydowali o tym, aby kierowcy płacili pięć funtów za każdorazowe przekroczenie granic strefy. Wjazd obowiązuje w dni powszednie w godz. 7.30 - 18.30. Samochody nie są zatrzymywane, ale rejestrowany jest ich numer rejestracyjny. Opłacać można w formie np. SMS-ów czy rachunku bankowego. Zwolnione z opłat są pojazdy osób niepełnosprawnych, pojazdy napędzane alternatywnymi źródłami energii, pojazdy z co najmniej 9 miejscami, pojazdy służb technicznych i pomocy drogowej. Mieszkańcy obszaru objętego opłatami korzystają z 90% zniżki.
W 2006 roku takie rozwiązanie wprowadzono w Sztokholmie (opłata ok. 2 euro). Po pół roku system zniesiono i spytano mieszkańców o opinię. Większość opowiedziała się za przywróceniem opłat, bo po ich zniesieniu pojawiły się olbrzymie korki.
Grzegorz Bruszewski - POLSKA

·
Registered
749 Posts
...

·
Registered
3,794 Posts
takie pierdoły tu pisze Suchorzewski, porównuje Londyn (8 mln) do Warszawy 1,7 mln, saberbie z 10 mln Londynu, do podwarszawskiej 2 mln!!
No, jak uważasz że Suchorzewski pisze pierdoły to odważny jesteś. Ten gość zjadł zęby na transporcie i zna się na nim 1000x bardziej niż my. Trzeba mieć mocne argumenty żeby podważać jego wypowiedź.
Nie przekonuje cię przykład Londynu? A Sztokholmu (agl. 1,2M) czy Oslo (agl. 0,9M)?
A na komunikację publiczną wszyscy narzekają, a nikt nie mówi dlaczego jest źle. Bedzie wkrótce 100 nowych autobusów i 186 tramwajów, a zmniejszenie ruchu w centrum pozwoli na większą częstotliwość kursowania. Dodatkowo 2 linia metra i centrum mamy skomunikowane w sam raz by wprowadzać strefę płatną. Jedyny mankament to brak parkingów na obrzeżach, ale i to się już poprawia

·
Precz z komuną!
3,150 Posts
To miasto nie ma nawet ani jednej domkniętej obwodnicy miejskiej, a oni już kombinują jak to wprowadzenie opłat zmniejszy korki w centrum :lol:

Szkoda już mi tego SISKOMu, co to się porobiło z tą organizacją...

·
Precz z komuną!
3,150 Posts
Czy miasto powinno ograniczyć ruch samochodów w Śródmieściu?

Ogółem oddano głosów: 892

Tak, to odważna, ale dobra decyzja. 522 59%

Nie, to jakiś absurd! 370 41%

sonda z tvnwarszawa.pl
Pytanie było o ograniczenie ruchu w Śródmieściu, a nie o wprowadzenie opłat za wjazd. Sam też jestem za "ograniczeniem ruchu w Śródmieściu", tylko trochę innymi metodami.

·
autostradożerca
4,904 Posts
- Na pewno wprowadzenie opłat przed 2015 rokiem nie ma sensu- twierdzi Dariusz Figura, radny PiS. Czemu? Według niego jak i ekspertów lepszy musi być system transportu publicznego, który musi dawać alternatywę prywatnym kierowcom. - Więcej musi być np. linii metra - mówi Figura. Z tym argumentem nie zgadza się jednak prof. Suchorzewski. - Nawet sześć linii nie zmniejszy korków - mówi.
Panu radnemu chodziło o to, że zanim ograniczy się wjazd do centrum, trzeba dać jakąś alternatywę. Czyli - mniej przejmujmy się korkami jako takimi, a bardziej ludźmi którzy w nich stoją, czego pan profesor zdaje się nie rozumieć. Ten temat był już kiedyś w tym wątku wałkowany ale ja dalej nie jestem przekonany. Z jednej strony było by dość przyjemnie obniżyć natężenie ruchu w centrum, ale z drugiej komunikacja miejska to dzisiaj kiepska alternatywa. Ja do ścisłego centrum wybieram się praktycznie tylko rekreacyjnie, więc nie mam raczej problemu. Płatne parkowanie mnie nie zniechęciło, to i opłata za wjazd mnie nie przekona do całkowitego porzucenia samochodu i przesiadki do KM, bo zazwyczaj rachunek kosztów i strat i tak wychodzić będzie na korzyść samochodu. Ale w centrum pracują tysiące ludzi, którzy muszą tam jeździć dzień w dzień. A na temat konkurencyjności transportu publicznego krótkie zestawienie: członek mojej rodziny pracuje w ścisłym centrum, rejon Świętokrzyska/Krakowskie. Rano żeby zdążyć do pracy na czas korzystając z komunikacji miejskiej musi wyjść równo 40 minut wcześniej. Samochodem jest na miejscu w minut 13-15, zależnie od dnia. W komforcie, z klimatyzacją i radyjkiem.

Zamiast gadać głupoty o "europejskich trendach" i iść na łatwiznę ograniczając sztucznie ruch w centrum, trzeba się zająć prawdziwymi rozwiązaniami:
1. Domknięte obwodnice
2. Rozległa sieć buspasów (i niech się te kamery na skrzyżowaniach na coś przydadzą - kierowca na buspasie = kara)
3. System kierowania ruchem obejmujący miasto, a nie trzy ulice.
4. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury kolejowej (= gotowe nowe linie "metra").

·
Registered
414 Posts
szczerze nie wiem po co te opłaty w centrum. w ciągu dnia problem mam zazwyczaj z dojechaniem do centrum, a nie poruszaniem się po nim. nie mówię o godzinach szczytu, bo to inny temat. mówię o normalnym poruszaniu się po centrum w godzinach 9-15.

·
Razcep Razdrto
3,688 Posts
1. Domknięte obwodnice
2. Rozległa sieć buspasów (i niech się te kamery na skrzyżowaniach na coś przydadzą - kierowca na buspasie = kara)
3. System kierowania ruchem obejmujący miasto, a nie trzy ulice.
4. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury kolejowej (= gotowe nowe linie "metra").
+ publiczne parkingi wielopoziomowe, coby nie było "blacharni" na placach potęgującej chaos przestrzenny

Właśnie rezerwowałem nocleg w Munchen i w Grazu. W tym drugim jest 37 parkingów wielopoziomowych lub podziemnych. Na ulicach można parkować tylko na "krótko", oczywiście płacąc. "Aglomeracja" liczy 320 tys mieszkańców.

Co do opłat za wjazd:
- mogliby zrobić system "winietowy", możliwość wykupienia abonamentu na miesiąc czy rok
- powiększyłbym nieco strefę do Okopowotowarowej na zachodzie. Okolice Żelaznej to już praktycznie Śródmieście, a za kilka lat będzie to widać jeszcze wyraźniej.

·
Registered
4,618 Posts
To miasto nie ma nawet ani jednej domkniętej obwodnicy miejskiej, a oni już kombinują jak to wprowadzenie opłat zmniejszy korki w centrum :lol:

Szkoda już mi tego SISKOMu, co to się porobiło z tą organizacją...
Ale szkoda gadać, szczególnie boli słow Janka, Janku najpierw drogi, obwodnice, druga linia metra, później restrykcje.
Jeżeli myślicie, że kogokolwiek z SISKOM cytują dokładnie to się mylicie. Wyrywają zdania z kontekstu, skracają wypowiedzi, przekręcają sens i znaczenie. Chcecie poznać nasze zdanie, to się pytajcie u źródła.

Warunkiem koniecznym do wprowadzenia opłat jest obwodnica śródmiejska oraz Wisłostrada z możliwością pełnej kontrolą wjazdów i wyjazdów. Bez tego SISKOM jest nie tyle przeciwko opłatom za wjazd, co uważa, że jest to niewykonalne i nie do wyegzekwowania.

Poza tym jeżeli wprowadza się restrykcje, to trzeba dać coś w zamian, czyli poprawę komunikacji zbiorowej.

A tak na poważnie to takie pierdoły tu pisze Suchorzewski, porównuje Londyn (8 mln) do Warszawy 1,7 mln, saberbie z 10 mln Londynu, do podwarszawskiej 2 mln!! Najbardziej rozwala imici Mośći Ekspertów tekst o wprowadzeniu strefy bez nowych lini metra!! i chodzącej jak w zegarku komunikacji zbiorowej. Bo przecież taki Suchorzewskie nie dojeżdża z pod Warszawy. Centrum to nie 80% wszystkich biur, a jak można oszacować po impecie rozwoju biur na Mokotowie, to wjazd do Centrum (w większości) to tranzyt.
Zachowuję ku pamięci te brednie, nie daj Boże ktoś to wytnie lub edytuje.

·
Także tego...
RERE KUMKUM BĘC
1,897 Posts
Ogólnie jestem za wprowadzeniem po dostosowaniu do tego miasta, ale powinni dodatkowo dać niektórym pracownikom(tzn. takim, co jadą np z Piaseczna do pracy) możliwość wjazdu za darmo lub prawie za darmo. Powód: Osoba jadąca z Woli do Cetrum autobusem/tramwajem będzie jechać "ciutkę" krócej niż osoba jadąca do centrum autobusem z Piaseczna. Niestety ten rodzaj przepustek mógłby być nagminnie wykorzystywany na wjazdy tych pracowników także dla celów własnych, np rekreacyjnych. I tu tak naprawdę pojawia się problem...

·
Registered
753 Posts
tak na mój gust to za 20 do 25 lat będziemy gotowi na opłaty za wjazd do centrum. i pewnikiem w o wiele mniejszej skali niż teraz jest to planowane. do towarowej, okopowej, przecież to wierutna bzdura.

spójrzmy chociażby na ilość wolnych miejsc w P&R przy metrze, albo ilość wagonów metra, przecież komunikacja publiczna nie byłaby w stanie obsłużyć powiedzmy 2 x większej ilości ludzi.

ja tylko nie rozumiem po co oni marnują czas za nasze pieniądze na takie mrzonki!!!!!

·
Razcep Razdrto
3,688 Posts
Ogólnie jestem za wprowadzeniem po dostosowaniu do tego miasta, ale powinni dodatkowo dać niektórym pracownikom(tzn. takim, co jadą np z Piaseczna do pracy) możliwość wjazdu za darmo lub prawie za darmo. Powód: Osoba jadąca z Woli do Cetrum autobusem/tramwajem będzie jechać "ciutkę" krócej niż osoba jadąca do centrum autobusem z Piaseczna. Niestety ten rodzaj przepustek mógłby być nagminnie wykorzystywany na wjazdy tych pracowników także dla celów własnych, np rekreacyjnych. I tu tak naprawdę pojawia się problem...
No nie, właśnie chodzi o to, żeby nie opłacało się jeździć do roboty samochodem. Mieszkasz w jakimś pipidówku pod Piasecznem w zarąbistym domu pod lasem: samochodem do P&R w Piasecznie, szybki i wygodny pociąg do samego Śródmieścia (w trakcie można spokojnie popracować na laptopie), kawa na wynos w miłej kawiarni na czystym dworcu, potem 1-2 przystanki tramwajem nie zatrzymującym się na światłach i jesteś w biurze. Całość nie powinna zajmować więcej niż 50 minut.
Tak ja to widzę.

A jeśli kupiłeś sobie właśnie nowe audi Q7 i chcesz , żeby kumplom z biura szczena opadła na kolana z wrażenia: tłuczesz się Puławską, przy centralnym kamerka robi ci zdjęcie, płacisz 20 zł komórką, dojeżdżasz do biura, płacisz ponad 30 zł w parkomacie. I jeszcze pewnie 50 zł za myjnię, bo inaczej po przejeździe podwarszawskimi drogami kumple raczej cię wyśmieją.

·
Registered
524 Posts
Jasne klasyczny pomysł typu jakby tu jeszcze ludziom utrudnić życie i wyciągnąć od nich więcej pieniędzy...

·
Registered
749 Posts
...

·
Registered
749 Posts
...

·
Registered
753 Posts
....... powinni coś zrobić nie tylko z komunikacją (bo to wyglada coraz lepiej).........

Stary co Ty pitolisz? coraz lepiej tzn., ze udało się rozstrzygnąć wreszcie przetarg na tramwaje po latach i nowymi zastąpimy składy z lat 60-tych? czy masz na myśli P&R pusty na połczyńskiej, czy też pełne P&R przy hucie czy hali marymonckiej?a może te świetne pociągi podmiejskie, śmierdzące i syfiaste którymi można dojechać na gdański czy wileński...........? czy może wspaniałą komunikację w miejscowościach podwarszawskich?

powiedz mi jak mam dojechać na ul. domaniewską z Marek-5km od M1 i 1,5 km od piłsudskiego. pierdzielony parking P&R do którego miałbym dojechać jest zawsze pełny.a może zaproponujesz mi trasę bez samochodu?

proponuję żebyś wyściubił nos z Polski i zwrócił uwagę na to jak w rozwiniętych aglomeracjach jest rozwinięta komunikacja wokół miasta.

·
Razcep Razdrto
3,688 Posts
Nie wyśmiewaj pipiduwek, proszę!
...
Wogóle argument poco bierzesz samochód i jedziesz do centrum jest pomijany, czy tylko do pracy?
Nie wyśmiewam, przepraszam, jeśli cię to uraziło. Moja babicka pohozi z Błonia ;-)
Chciałbym, żeby komunikacja z tych miejsc była taka jak opisałem.

Nie, nie tylko do pracy. W płatnej strefie chodzi właśnie o to, żebyś tam jeździł carem, jak musisz, a nie jak ci przyjdzie ochota. Teraz jeżdżę do śródmieścia samochodem 4-5 dni w tygodniu, z tego 2-3 to konieczność. Pozostałe - to, że zajebiście lubię prowadzić, nawet po wawie i jestem szybciej. Gdybym musiał płacić 20 zł dziennie, pewnie bym rozważył rezygnację w tej przyjemności.

·
Precz z komuną!
3,150 Posts
Jeżeli myślicie, że kogokolwiek z SISKOM cytują dokładnie to się mylicie. Wyrywają zdania z kontekstu, skracają wypowiedzi, przekręcają sens i znaczenie. Chcecie poznać nasze zdanie, to się pytajcie u źródła.
No dobrze. Ale oni w gazetach "cytują" te wypowiedzi i przypisują autorstwo SISKOMowi, więc z zewnątrz wygląda to jak wygląda.

Warunkiem koniecznym do wprowadzenia opłat jest obwodnica śródmiejska oraz Wisłostrada z możliwością pełnej kontrolą wjazdów i wyjazdów. Bez tego SISKOM jest nie tyle przeciwko opłatom za wjazd, co uważa, że jest to niewykonalne i nie do wyegzekwowania.

Poza tym jeżeli wprowadza się restrykcje, to trzeba dać coś w zamian, czyli poprawę komunikacji zbiorowej.
Tu zgoda, najpierw ubezkolizyjnić OŚ oraz schować Wisłostradę w tunel, co zresztą samo w sobie spowoduje ograniczenie ruchu w centrum (bo jeśli szybciej będzie się jechało trasami obwodowymi, to nikt normalny nie będzie stał na światłach w Jerozolimskich albo JP2), więc będzie można bez większej szkody dla samochodów wyznaczyć buspasy na głównych ulicach, zrobić zieloną falę dla tramwajów. Co przyczyni się to kolejnego zmniejszenia ruchu w centrum.

I nie trzeba będzie wprowadzać żadnych opłat za wjazd do Śródmieścia.

1 - 20 of 2100 Posts