SkyscraperCity banner

1 - 20 of 151 Posts

·
Civil engineer
2,830 Posts
Tu Beton.

Sprawa wygląda tak. Na Wikipedii zdjęcia Warszawy są z początku lat 2000. Niektóre dość paskudne, ponieważ przez ten czas miasto bardzo wyładniało. Niemniej jednak dotąd zdjęć nie dało się wymienić na nowsze/lepsze. Oto powody:

Niestety. Wielu próbowało, ale jakiś pajac na Wikipedii uparł się, żeby wszystkie nowe zdjęcia Warszawy kasować. Walka z wiatrakami niestety.
Na to Tomasz odpisał:

Dobrze się składa, bo ja jestem wieloletnim, doświadczonym redaktorem Wikipedii, który ma na koncie ponad tysiąc artykułów i mnóstwo wrzuconych zdjęć. Mogę (i chcę) umieścić każdą ilość dobrych zdjęć w dowolnym miejscu w Wikipedii i nie będzie żadnej walki. Bardzo proszę o kontakt autorów zdjęć, którzy zgadzają się, by ich prace znalazły się w Wikipedii.

Co więcej, prowadzę szkolenia na temat Wikipedii w Polsce i za granicą (w tym w szkołach). Służę zatem fachową i cierpliwą pomocą wszystkim, którzy chcieliby edytować Wikipedię, ale nie wiedzą jak to robić. Zapraszam do kontaktu i współpracy :)

·
Jestę Solo tej ziemi !
6,530 Posts
Ja widzę tylko problem techniczny [tzw. syndrom FC Barcelony :)]: jeśli osoby takie jak Filosss czy Polex się zgodzą, to do przejrzenia jest dziesiątki tysięcy zdjęć ;)

·
Registered
929 Posts
Sprawa dotyczy "światowej" Wikipedii czy tylko polskiej? Przydałoby się jednak elegancko wyglądać przed zagranicą :)

·
semper invicta
4,268 Posts
Obecnie zdjęć nie wstawia się na Wikipedię, a na Wikimedia Commons (projekt siostrzany) - oznacza to, że są dostępne w każdej wersji językowej. Co nie zmienia oczywiście faktu, że po wrzuceniu ich na Commons, trzeba podmienić w artykule :)

·
Civil engineer
2,830 Posts
Discussion Starter #6
Dokładnie tak. Wszystkie wersje językowe Wikipedii wykorzystują wspólną bazę wolnych mediów: Wikimedia Commons. Wrzucając tam zdjęcia, udostępnimy je całemu światu. Problemu z tysiącami zdjęć nie będzie, bo tak naprawdę wystarczy, jeżeli dla każdego budynku wrzucimy po kilka zdjęć. Myślę, że 10 to absolutnie wystarczająca liczba. No, może jeszcze trochę najciekawszych fotek z przebiegu budowy.

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

* autorzy zdjęć sami wybiorą ich zdaniem najlepszej jakości swoje prace i wyślą mi na maila wersje w pełnej rozdzielczości (bo na forum są zmniejszone);
* autorzy wyrażają ogólną zgodę na korzystanie ze swoich prac i ja wtedy coś sam wybiorę. Wadą tego rozwiązania jest to, że fotki będą z forum, a więc niższej rozdzielczości, no i będę to robić wolniej niż bym to zrobił w pierwszym wariancie.

·
Banned
11,651 Posts
Ja bym jeszcze miał prośbę żeby wybrać fotki "nieartystyczne". Bo często jest tak ze warszawiacy znudzeni codziennym widokiem, tworzą tak zwane "artystyczne" interpretacje, używając wszelkiej maści filtrów albo przekombinowanych perspektyw. I to co dla warszawiaków jest nowym spojrzeniem, dla ludzi z zewnątrz jest raczej mało ciekawe. Im bardziej naturalna fotka, tym lepiej.

·
Civil engineer
2,830 Posts
Discussion Starter #8
Wiem o tym. Rzeczywiście znaczna część fotek Zapaleńca jest artystyczna i staram się właśnie wybrać te najbardziej naturalne i "encyklopedyczne". Tym niemniej przyda się też więcej fotek innych autorów! :)

·
Civil engineer
2,830 Posts
Discussion Starter #9

·
Mam bez liku...
7,960 Posts
Ktoś z naszego forum indagował mnie kiedyś o moją zgodę na zdjęcia. Nie pamiętam kto to był, ale z tyłu głowy pozostało mi, że tak banalna sprawa (po oczywistej zgodzie z mojej strony) przybrała jakieś dziwne kształty i dość mocno się skomplikowała. Bliższych okoliczności nie pamiętam. Ale to tylko taka mała dygresja na ten temat.

Zaś co do meritum to mam propozycję, by ci, którzy zobaczą, że na Wiki jest przy jakimś haśle kiepska fotografia, zgłaszali to w tym wątku. Będzie wówczas nadzieja, że ktoś u siebie na dysku znajdzie coś lepszego. Tyle tylko, że ocena co jest dobre, a co kiepskie również nie musi być jednoznaczna. Przykładem może być jedno ze zdjęć SN, które ja oceniłem krytycznie, a osobie, która je tam umieściła - spodobało się.

·
Moderator
W domu ku*wa a gdzie?
22,965 Posts
No pewnie skomplikowało się przez tego pajaca, co to wszystko sabotuje na warszawskiej wiki. Swego czasu naprawdę zacięta wojna z nim się toczyła, a on żeby nawet foty 200 razy podmienić, to i tak zamieniał z powrotem.

·
Mam bez liku...
7,960 Posts
Dlaczego się skomplikowała? Czy podtrzymujesz swoją zgodę?
Pisałem przecież, że nie pamiętam szczegółów :dunno: Kojarzę jedynie, że ów człowiek kilkakrotnie pisał mi na PM i ciągle coś było nie tak. Nawet nieco mnie zniechęcił, bo pomyślałem wtedy, że jeśli mnie - autora zdjęć - miałaby za każdym razem oczekiwać taka "przeprawa" to raczej wolałbym w to nie wchodzić. Dla ścisłości - więcej z tym człowiekiem nie miałem kontaktu.

·
Filip Bramorski
4,742 Posts
Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "przeprawa". Co tutaj może się skomplikować. Jest prośba, dajesz zgode, fotka idzie na wikiepdie. Nie dajesz. Trudno, fotki nie ma. Proste. W którym momencie coś tutaj się może skomplikować? Tym bardziej po tym procesie, gdy wszystko już jest ustalone... :)

·
Mam bez liku...
7,960 Posts
^^ O szczegóły pytaj tego, który do mnie pisał. Może sam się ujawni? :dunno:

·
.
386 Posts
Sugerowałbym zrobić forumowe głosowanie na zdjęcie (może sondę), które powinno zastąpić obecną panoramę naszego manhattanu. Bo w sumie, z tego widoczku najbardziej kojarzona jest Warszawa. Obecna, z pól mokotowskich, jest moim zdaniem słaba (jak już zresztą mówiłem w innym wątku) i w dodatku mocno nieaktualna, a na forum fajnych panoram jest co nie miara.

Tak by to zdjęcie mogło być naprawdę wizytówką stolicy.

·
Filip Bramorski
4,742 Posts
^^ O szczegóły pytaj tego, który do mnie pisał. Może sam się ujawni? :dunno:
Dopóki mnie ten tajemniczy "problem" nie dotyczy nie będę się martwił na zapas. :)

Sugerowałbym zrobić forumowe głosowanie na zdjęcie (może sondę), które powinno zastąpić obecną panoramę naszego manhattanu. Bo w sumie, z tego widoczku najbardziej kojarzona jest Warszawa. Obecna, z pól mokotowskich, jest moim zdaniem słaba (jak już zresztą mówiłem w innym wątku) i w dodatku mocno nieaktualna, a na forum fajnych panoram jest co nie miara.

Tak by to zdjęcie mogło być naprawdę wizytówką stolicy.
Również jestem za. :) Niech każdy zainteresowany da swoją propozycje. Zrobi się głosowanie i najlepsza będzie ta główną, a poza tym można przecież dać np.: pozostałe dwie z podium głosowania dodatkowo na dole strony czy przy rozdziale z wieżowcami, czy coś. :)

·
Registered
417 Posts
Równie ciężko jest zaaktualizować hasło warszawskich wieżowców. Ktoś dodał tam.. kościoły... Próbowałem to kiedyś usunąć ale ktoś wciąż to dodawał. To samo tyczy się wieżowców w budowie gdzie zapisany jest m.in. Impexmetal a przecież on wcale w budowie nie jest itd. Również próbowałem usunąć, jednak usilnie ktoś dodawał to spowrotem.

1 - 20 of 151 Posts