SkyscraperCity banner
1 - 19 of 19 Posts

·
roiretsnôM
7,090 Posts
A jak powyższe skrzyżowanie wygląda dzisiaj?
Próbowałem skorzystać z linka, który podałeś, ale strona się nie ładuje.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,128 Posts
Problem z takimi skrzyżowaniami jest jeden. Kultura. W Japonii może i sprawdza się takie rozwiązanie, ale Japończycy mają świadomość masową. Starają się tak postępować, żeby nie uprzykrzać życia innym. No a takie skrzyżowanie to jest jednak wyższa szkoła jazdy, bo jeden będzie chciał kręcić w lewo, drugi w prawo, a jeszcze inny będzie szedł prosto. Jest duże pole do zachodzenia komuś drogi, czy wpychania się na chama. Polacy jeszcze nie dorośli do takich rozwiązań. Na prostej drodze nie potrafią chodzić normalnie, a co dopiero mówić o takich skrzyżowaniach.

No ale zawsze można wprowadzić taką nowość tylko że, ja bym najpierw zrobił takie skrzyżowania w mniej ruchliwych miejscach, że ludzie na mniejszą skalę się do tego przyzwyczaili. Jak się zrobi takie coś w ścisłym centrum, to ludzie się pogubią, i będzie straszny chaos.

·
Registered
1,110 Posts
Problem z takimi skrzyżowaniami jest jeden. Kultura. W Japonii może i sprawdza się takie rozwiązanie, ale Japończycy mają świadomość masową. Starają się tak postępować, żeby nie uprzykrzać życia innym. No a takie skrzyżowanie to jest jednak wyższa szkoła jazdy, bo jeden będzie chciał kręcić w lewo, drugi w prawo, a jeszcze inny będzie szedł prosto. Jest duże pole do zachodzenia komuś drogi, czy wpychania się na chama. Polacy jeszcze nie dorośli do takich rozwiązań. Na prostej drodze nie potrafią chodzić normalnie, a co dopiero mówić o takich skrzyżowaniach.
Już może jednak bez przesadzania, zgadzam się że z kulturą w naszym społeczeństwie jest różnie, ale jednak taki sposób przechodzenia przez jezdnię to nie jest jakieś niespotykanie trudne zadanie któremu byśmy nie podołali.

Inna sprawa. Taki sposób rozwiązania przechodzenia przez jezdnię naprawdę jakoś wybitnie skraca czas jego pokonania? Bo chyba trzeba dłużej czekać na zmianę świateł.

·
Registered
237 Posts
^^
no dobra ludzie mają zielone i walą w każdym kierunku i jest niby szybciej ale później muszą być i tak dwa cykle dla samochodów, a poza tym nie jest to skrzyżowanie wielkosci Marszałkowska/Świętokrzyska

·
Banned
4,071 Posts
Oxford Circus, chyba najbardziej znane skrzyżowanie na świecie.

Myślę, że jeżeli mielibyśby testować takie rozwiązanie to właśnie Marszałkowska/Świętokrzyska, ponieważ budowa II lini metra może uniemożliwić przejścia nadziemne, a to byłoby rozwiązanie tego problemu.

Największe moje obawy budzi to, że jest to oczywiście rozwiązanie dobre dla pieszych (1 - całe skrzyżowanie otwarte dla pieszych, 2 - sygnalizacja działająca tak jak teraz), ale dla samochodów dodanie tej dodatkowej fazy będzie uciążliwe. Jeżeli jest duży ruch pieszych to należy dążyć do zmniejszenia/wyeliminowania ruchu samochodowego, ale ten sposób powoduje raczej tylko większe korki, a stojące samochody wcale nie są lepsze niż jeżdżące. W Londynie obowiązuje Congestion Charge i w okolicy Oxfrod Circus ruch samochodowy już jest bardzo ograniczony (słyszałem o zamknięciu Regent Street dla samochodów).

Pozatym w Warszawie mamy jeszcze tramwaje, za to nie mamy żadnego skrzyżowania o takim natężeniu ruchu jak Oxford Circus, czy skrzyżowania Tokijskie.

PS: Ciekawe, że na wizualizacji nie ma barierek, już teraz gdyby ich nie było to piesi chodziliby po jezdni. Ich likwidacja może oznaczać, że władze mają zamiar na to pozwolić. Zresztą widać też zwężenie Regent St w stronę Portland Rd do 2x1

·
Registered
237 Posts
Oxford Circus, chyba najbardziej znane skrzyżowanie na świecie.

Myślę, że jeżeli mielibyśby testować takie rozwiązanie to właśnie Marszałkowska/Świętokrzyska, ponieważ budowa II lini metra może uniemożliwić przejścia nadziemne, a to byłoby rozwiązanie tego problemu.

Pozatym w Warszawie mamy jeszcze tramwaje, za to nie mamy żadnego skrzyżowania o takim natężeniu ruchu jak Oxford Circus, czy skrzyżowania Tokijskie.
Może i znane ale to nie powód żeby było jakimś wyznacznikiem dla zupełnie innych skrzyżowań. Tak jak sam napisałeś w Londynie ograniczają ruch kołowy i jak mniemam pisząc o wielkości natężenia ruchu dotyczy ruchu pieszego co raczej cieżko bezpośrednio odnieść do charakterystyki + Marszałkowska/Świętokrzyska?

·
Banned
4,071 Posts
^^ Chodziło mi o to, że Mônsterior pytał jak to wygląda dzisiaj, a skoro to takie znane skrzyżowanie to łatwo sprawdzić. Nie znaczy to, że mamy się na nim bezrefleksyjnie wzorować.

Jeżeli chodzi o Mr/Św to w wątku o budowie II lini metra, są plany, które pokazują, że z powodu wind, nie będzie możliwe zachowanie naziemnych przejść dla pieszych. Może więc przejście skośne rozwiązałoby ten problem.

·
Registered
2,815 Posts
w przypadku mr/św przejście normalne ( takie jak teraz ) ma:
~17-18m w przypadku świętokrzyskiej.
~30-33m w przypadku marszałkowskiej. ( o ile guugle earth nie kłamie. )
zaś skośne... około 50m. faza na skrzyżowaniu musiałaby byc przynajmniej 2x dłuższa... nie wiem czy spodobałoby się to drogowcom... :bash:

ja to raczej widzę na mniejszych skrzyżowaniach... a nie na takich wielopasmowych arteriach + jeszcze tramwaj.

o a już w ogolę to mogli by to na rondach z powodzeniem zrobić. przecież tych placków na środku i tak nikt nie wykorzystuje.....

·
Registered
1,053 Posts
Jeżeli chodzi o Mr/Św to w wątku o budowie II lini metra, są plany, które pokazują, że z powodu wind, nie będzie możliwe zachowanie naziemnych przejść dla pieszych. Może więc przejście skośne rozwiązałoby ten problem.
Szczyt głupoty kasować przejścia dla pieszych (naziemne) w centrum Warszawy. ech... tyle się mówiło jakie to nieludzkie Przecież są plany przejść naziemnych na Rondzie Dmowskiego bez konieczności usuwania przejść podziemnych.

·
Banned
4,071 Posts
^^ Jeżeli nie będzie innego sposobu to metro będzie miało wyższy priorytet niż przejście.

No to wyszedłem na głupka, bo nie wiedziałem, że to Oxford Circus :)
Nie no luz. Teraz już wiesz;)

PS: Dla niektórych to musi być niezły szok, tak wyjść na środek skrzyżowania:lol:

·
Registered
1,053 Posts
Metro można zaprojektować tak żeby zachować przejścia dla pieszych. ps Będzie skandal jak zainstalują w metrze te diodowe ekrany na całą długość peronu. Po pierwsze obawiam się mega kiczu i cyrku reklamowego, po drugie takie mocne diody w dużej ilości mogą nieprzyjemnie razić po oczach.

·
________
105 Posts
narazie radze zapomnieć
Czemu zapomnieć? Myśleć można już teraz, nikt nie mówi, żeby to wdrażać od przyszłego roku.

Polecam filmik znajdujący się na stronie podlinkowanej przez Huberta, ładnie pokazuje o co chodzi:
http://vimeo.com/4146548

W podsumowaniu filmu napisane jest m.in. "Very little change to traffic and bus journey times".
Przepustowość dla pieszych (i wygoda oraz czas przejścia) wzrasta zdecydowanie. Ale ciekaw jestem, jak jest z tą przepustowością pojazdów. Faktycznie nieznaczna zmiana?

w przypadku mr/św przejście normalne ( takie jak teraz ) ma:
~17-18m w przypadku świętokrzyskiej.
~30-33m w przypadku marszałkowskiej. ( o ile guugle earth nie kłamie. )
zaś skośne... około 50m
Właśnie obaliłeś twierdzenie Pitagorasa :)
Należy również skorygować wzór na przekątną prostokąta - okazuje się, że ta może być dłuższa od sumy boków. Cała planimetria wali się w gruzy ;)

1 - 19 of 19 Posts