SkyscraperCity Forum banner

[Warszawa] Prosta Office Center - Ghelamco

126889 Views 677 Replies 114 Participants Last post by  piotr.k
Na działce przy Prostej, przy której ostatnimi laty stała tablica z informacją nt. i renderem wieżowca Europrojekt Prosta (nie pamiętam czy tak to się nazywało ale to mial byc taki niezbyt ładny biało-niebieski wieżowiec) pojawiła się nowa tabilca, tym razem firmowana przez Ghelamco; jest na niej kilkupiętrowy zaledwie biurowiec; nie zdążyłem się jeszcze dobrze przyjrzec ani zrobic zdjecia; chodzi o działkę na wschód od tej opuszczonej sporawej kamienicy przy Rondzie Daszynskiego
1 - 20 of 40 Posts
No i najwyzszy czas. Trzeba by zobaczyc, czy to ten z renderu (budynek po lewej):

Dodatkowe info tu: http://skyscrapercity.com/showthread.php?t=95238&page=40&pp=20.
Tez go sobie dzisiaj obejrzalem :) Render przedstawia tylko pierwsza faze inwestycji, czyli Prosta Office Centre. Brak pozostalych raczej o niczym nie swiadczy, ale tez mam nadzieje, ze wieza przy rondzie urosnie. Raz juz to zreszta zrobila. Zwrocilem uwage na nieco inny szczegol: wygladalo mi na to, ze w parterze tego budynku znajdzie sie galeria handlowa i ze parter ten bedzie dochodzil do sasiednich kamienic. Moze tez bedzie bardziej przeszklony niz ten na obrazku. Byloby super, gdyby przy Prostej pojawily sie wreszcie jakies atrakcje dla przechodniow. Poza tym na nieco wieksze wygladaja mi szanse uratowania przynajmniej tamtych czterech kamienic miedzy Prosta, a Panska. Tych samych, ktore cytowany kiedys przeze mnie radny LPRu gotowy byl zburzyc, zeby wykrzywic Prosta na tyle, by nie uronic z "unikalnego w skali europejskiej" Norblina ani cegly.
Arek said:
Rener na tablicy jest prawie taki sam jak ten pokazany przez megapterę. Jedyną różnicą między nimi jest brak tego budynku po prawej od nowego biurowca, więc jest szansa że w sąsiedztwie powstanie cos zacznie większego :)
Mnie przypomina to zbudowany juz przez Ghelamco biurowiec Business Centre Bitwy Warszawskiej - tez trzyczesciowy, o takiej samej powierzchni i zaprojektowany przez tych samych architektow.
Dziki REX said:
Nie pamiętam czy już wspominałem, że mi to przypomina inny projekt, który kiedyś zaistniał. Biurowiec "Bora" to chyba nazwa od ulicy i nie wiem czy oficjalna.
Niemniej, to wlasnie ona :) POC bedzie wyzszy i "wezszy" niz BCBW. Miedzy wyzszymi kondygnacjami tego budynku, a kamienicami bedzie parometrowy odstep. Pewnie ze wzgledu na okna powykuwane w ich szczytowych scianach. Jak juz napisalem, z renderu "w terenie" wynika, ze parter POC, byc moze handlowy, bedzie przylegal do kamienic.
Masstah said:
Megaptera, o którą dokładnie działkę chodzi? Ta po Europrojekcie, czyli między kamienicami a Wronią to jest chyba za mała na tak długi budynek. Czy mi się wydaje? Poza tym nie wygląda by ten budynek miał "dolegać" do kamienic...
Chwilowo, bo to miejsce na kolejne dwie fazy inwestycji Ghelamco. Z ich dotychczasowego tempa wnosic mozna, ze nie bedziemy na nie dlugo czekac. Oby tylko wieze przeprojektowali. Gdyby tak dociagneli do przewidzianej w projekcie planu zagospodarowania max. wysokosci 120 m, byloby zaj...scie.
Masstah said:
Czyli nowy budynek będzie kończył się na Wroniej, a dalej nadal będzie straszył ten warsztat samochodowy i wysiedlona (chyba) kamienica?
Bez obaw. Ghelamco to szybkie chlopaki. Tyle ze na razie bedzie cos kolo 10 pieter.
MAR_tm said:
^ może jeszcze wrtowałoby poczekać do wylewania podziemnych - vide Belvedere Centrum :/..., a no i miło, że będzie coś koło 18 pięter
Tak. Przy placu budowy ;):D
O ile dobrze widzialem z pobliskiego przystanku tramwajowego, to na razie grzebia w ziemi zeby do lezacych w niej rur, czy innych instalacji sie dobrac. Poczatkiem budowy jeszcze bym tego nie nazwal, ale przygotowaniami do niej.
Na marginesie, nazwali to nie POCenter, a POCentre.
Arttera said:
ok w takim razie mam standardowe pytanie
czy jest jakis aktualny render?
Aha.
kafarek said:
Czy render jest oswietlony?
Troche inny. Juz o tym bylo: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=191588&page=1
SoboleuS said:
Czy to wersja ostateczna, czy też render przy placu budowy jest inny?
Hmm... Jak dla mnie, to jest go mniej niz jakies 2 tygodnie temu, kiedy to intensywnie walczono z rurami pod Panska. Zdaje sie, ze wiekszosc tych wstepnych prac zakonczono, a sprzetu i bud dla robotnikow ubylo. To co tam jest teraz, to chyba jeszcze resztki rurarzy. Ale tylko patrzec jak sie zacznie na dobre :)
martin said:
a na placu budowy coraz wiecej sprzętu, pojawiły się ciężarówki z takimi niby dźwigami chyba do budowy ścian szczelinowych
Zaczyna sie na dobre. Robia juz wykop pod fundamenty, a przy placu budowy lezal sobie dzis na lawecie fragment zurawia.
Wysiedlone, totalnie zrujnowane i oznakowane jako stanowiace zagrozenie budowlane sa tylko te dwie przyklejone do siebie plecami kamienice blizej Towarowej i to one moga zostac wyburzone pod kolejne etapy inwestycji Ghelamco. Te cztery od strony centrum sa w duzo lepszym stanie, sa zamieszkale i przynajmniej jedna z tych od Panskiej jest calkiem ladna. Inwestycja Ghelamco ma stanac obok nich, wiec na razie nic im nie grozi. Mam nadzieje, ze zostana odnowione, a nowe budynki przylgna do nich od wschodu.

Tak na marginesie, to widziany przeze mnie "fragment zurawia" okazal sie ramieniem sporego dzwigu gasiennicowego, ale wsio ryba. Praca wre.
SoboleuS said:
Fajnie że budowa wrescie się rozkręca. Jak powstanie ten kompleks to Prosta wreszcie zacznie troche przypominać normalną ulicę (ale tylko trochę niestety ;)) A tej kamienicy jakoś mi nie szkoda, strasznie szpeci otoczenie... Jak rozumiem ta druga rudera (bliżej Centrum) też jest do rozbiórki?
Dzialka nalezy (chyba jeszcze) do Ruchu, ktory kilka lat temu planowal tam to: http://www.pbase.com/warsawfreak3/image/27507846 (obrazek, rzecz jasna, ze zbiorow JPSa). Jak jest teraz, trudno powiedziec. Mozna sie spytac przy kolejnej wizycie w pokoju 1723 :).
martin said:
a ja jestem ciekaw co powstanie po drugiej stronie Prostej zamiast lombardu
Plac budowy od jakiegos czasu juz porzadnie ogrodzony. Praca wre na calego. Identyczny, a wiec pewnie Ghelamcowski, plot stanal tez przy rondzie Daszynskiego, czyli tam gdzie planowana jest wieza. Raczej po to by urzadzic tam zaplecze budowy pierwszej fazy. Przejezdzam tamtedy codziennie, wiec bede mial baczenie.
Jupiter. Niestety na jego rychla likwidacje chyba sie nie zanosi (a w projekcie planu zagospodarowania okolic ulicy Twardej zamiast Jupitera wiezowiec, plac i kilka pierzei :( http://community.webshots.com/photo/67620390/67632733HTZAlv#). Szczescie przynajmniej, ze tego prezentowanego rok temu na Planach na Przyszlosc pokraka nie postawili.

martin said:
te magazyny obok to Jupiter ?? jeżeli tak to jestem ciekaw kiedy ktoś kupi od nich
anakin said:
prace na budowie się toczą, ale dosyć ślamazarnie.
A co, byles tam ze slamazarometrem? Jest sporo sprzetu i robotnikow, ktorzy nie dlubia w nosie tylko pracuja. Przez kilka tygodni walczyli z rurami i kablami pod Panska i Wronia - poza rownym asfaltem nie ma juz po tych pracach sladu. Znajac tempo ich poprzednich wolskich realizacji oczekiwac mozna gotowego budynku juz za kilka miesiecy.
Kurcze, myslalem ze Dom Slowa Polskiego, jako firma, przestal istniec, a w budynkach po nim dziala Centrum Jupiter, magazyny i inna drobnica (dlatego okreslilem caly ten wielki teren miedzy Towarowa, Panska, Miedziana i prawie po Srebrna, jako Jupiter wlasnie), ale z szybkiego guglowania wynika, ze rzeczywiscie drukarnia ta, choc gorzej zipie, ale zipie. Wiekszosc tytulow prasowych sie wyprowadzila, ograniczono zatrudnienie, pewnie wynajeto czesc powierzchni prywatnym firmom, ale to ciagle DSP nalezacy, wraz z dzialka, do skarbu panstwa. Moze tez stosunki wlasnosciowe na terenie dawnego DSP sa bardziej skomplikowane. Nie chce mi sie jakos wierzyc we wpisanie tych budynkow do rejestru zabytkow i mam nadzieje, ze jak najszybciej trafia pod kilof, a zamiast nich powstanie kawal miasta.
sojuz said:
z tego co wiem, te magazyny za Jupiterem to Dom Słowa Polskiego, który jak chyba kiedyś pisał Stompi został uznany za "cenny obiekt wpisujący się w arrchitekturę Warszawy" (czy jakoś tak) więc nie wiem czy będzie można je zburzyć
Czyli w sumie sie nie pomylilem - nie o rejestr zabytkow chodzi ;) Pojecia nie mialem, ze cos takiego jak ochrona dziedzictwa kultury wspolczesnej istnieje. I bardzo dobrze, ze istnieje, ale jak pragne zdrowia jakim cudem ten antymiejski moloch mogl sie wsrod obiektow bedacych dziedzictwem kultury znalezc?! Czy uznanie go za DKW oznacza, ze nie bedzie go mozna ruszyc i zrealizowac pokazanego przeze mnie planu Studia KA? Ze nie powstanie tam pierzeja Towarowej, Panskiej, Miedzianej i odtworzonego placu Kazimierza Wielkiego (z nawiazujacym do niegdysiejszych hal obiektem handlowym na srodku, zreszta)? Ze o wiezy jeszcze napomkne? Toz by to byla tragedia!
Na marginesie, miesiac temu odbylo sie w PKiNie seminarium o dobrach kultury wspolczesnej. Z materialow: http://www.urbanista.pl/114.php mozna sie dowiedziec ki diabel. Nie czytalem wszystkiego dokladnie, ale o DSP tam nie wspomniano, choc byla mowa o ochronie innych konkretnych obiektow i zalozen (przy paru IMO skandalicznych stwierdzeniach na temat niektorych z nich i przywaleniu Deloitte House i planom powstania Wolf Bracka, ale mniejsza tu o to - chyba juz najwyzszy czas, aby pewne pokolenie architektow i urbanistow odeszlo na zasluzona emeryture).

EDIT: czy ktos (Stompi?) wie co wlasciwie zostalo za owo DKW uznane? Wszystkie obiekty DSP z Jupiterem i paskudnym biurowcem pd Miedzianej wlacznie? Hale? Bo moze inwestycje na terenie DSP beda mozliwe, a jego milosnikow zadowoliloby np. pozostawienie czesci hal drukarni jako hal targowych na srodku nowego placu?
sojuz said:
pozwalam sobie zacytować Stompiego:
"Budynek ten został wytypowany z kilkudziesięcioma innymi budynkami (lub kompleksami, rozwiązaniami architekonicznymi) przez warsz-ki SARP jako określający tożsamość miasta. Został objęty pod koniec 2003 roku ochrona prawną jako dziedzictwo kultury współczesnej. [...] Architekci: Kazimierz Marczewski, Stefan Putowski, Zygmunt Skibiniewski. Wszyscy panowie zajmowali się wieloma koncepcjami osiedli w warszawie. Budynek wyrózniony między innymi za wytrwałośc próby czasu (czy aby napewno?)"
Obecnie na to wyglada.
kanabi said:
Niech mnie ktos upewni czy dobrze zrozumialem - rozp......a tylko te rudery od strony Towarowej, no nie?
zonc said:
tylko szkoda ze nie zlepi sie z kamienicami....
Sadzac po nowym renderze, handlowo-uslugowym parterem sie zlepi. Wyzej sa wykute w szczytowych scianach kamienic okna...
Z Biznesu Warszawskiego:

Prosta Office Centre zastąpi zrujnowaną kamienicę

Data: 2005-08-01
Autor: Beata Krowicka

Tereny przy ulicy Prostej w pobliżu ronda Daszyńskiego otoczono płotem, zaczęły pracować maszyny. Za kilka lat powstanie tu kompleks biurowy.

Rozpoczęła się budowa kompleksu Prosta Office Centre w pobliżu ronda Daszyńskiego. Inwestorem i głównym wykonawcą jest belgijska firma Ghelamco.

Pierwszy budynek o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych zostanie ukończony w IV kwartale 2006 roku. Jedno piętro ma ok. 1,9 tysiąca metrów kwadratowych. W każdym budynku będzie dziesięć kondygnacji naziemnych i trzy podziemne.

Kompleks Prosta Office Centre będzie się składał z trzech budynków, z których pierwszy znajdzie się na rogu ulic Prostej i Towarowej. Łączna ich powierzchnia wyniesie ok. 60 tysięcy metrów kwadratowych. W biurowcach na parterze znajdzie się prawdopodobnie miejsce do zaadaptowania na powierzchnię handlową.

W związku z budową Prosta Office Centre zostanie wyburzona przedwojenna kamienica przy ulicy Pańskiej 112, czyli budynek leżący najbliżej ronda Daszyńskiego. Dom od dawna był wysiedlony i popadał w ruinę. Teraz na jego miejscu stanie biurowiec.

Budowa pozostałych budynków kompleksu rozpocznie się w miarę podpisywania kolejnych umów pre-lease. Na razie prowadzone są rozmowy z zainteresowanymi, ale żadna powierzchnia nie została jeszcze wynajęta. Wynajmem biur zajmuje się DTZ.
Blad - nie Ghelamco, ale Ghelanska :D
A info znakomite. Jak sie teraz popatrzylem w fusy po porannej kawie, to zobaczylem poczatek prac przy nastepnych fazach inwestycji miedzy Wronia, a rondem na poczatku 2007 (prosze mnie nie cytowac; to tylko oparte na dotychczasowej strategii tej firmy przypuszczenie). Oby przygotowywany dla tego miejsca plan miejscowy dopuszczal, jak w zaprezentowanej kilka miesiecy temu propozycji, 120m przy samym Daszynskim i oby Ghelanska wziela to sobie do serca, bo wysokosciowca na terenach DSP/Jupitera moze nie byc (mimo checi wlasciceli dzialki, a zgodnie z projektem planu miejscowego) i taka dominanta bedzie tam potrzebna. Planow tych uchwalic pewnie przez rok nie zdaza, ale z moich osobistych obserwacji poczynionych w biurze NAM wynika, ze ich projekty brane sa pod uwage przy wydawaniu WZiZT.
adi7 said:
szwedzkiego dewelopera Ghelamco
1 - 20 of 40 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.