SkyscraperCity banner
1 - 20 of 50 Posts

·
P a w r z e s
Joined
·
3,951 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam

W otoczeniu Pałacu Wilanowskiego i Kolegiaty św. Anny szykuje się zmiana wyglądu ulicy Stanisława Kostki Potockiego. Ponieważ to turystycznie bardzo ważne miejsce oraz skala zmian będzie duża więc myślę że zasługuje to na odrębny wątek.

-------------------------------------------------------------------------
Artykuł z 22-11-2007:

Gazowe latarnie i granitowy bruk na ul. Kostki Potockiego
Michał Wojtczuk

Gazowe latarnie i granitowy bruk mają się pojawić na ul. Stanisława Kostki Potockiego przed Pałacem w Wilanowie. Na wysokości Pałacu ulica zamieni się w pieszy deptak.

Kostki Potockiego to wąska, dość zaniedbana asfaltowa uliczka. - Nie zmieniła się od czasów, kiedy wizytować Pałac w Wilanowie przyjeżdżał Leonid Breżniew - krzywi się Robert Lasota, wiceburmistrz Wilanowa. I przedstawia plany modernizacji ulicy. Na odcinku od parkingu dla autobusów przywożących turystów do Pałacu, mniej więcej do kościoła św. Anny, zostanie wyłożona granitową kostką. Na odcinku leżącym na przedpolu pałacu wilanowskiego pojawi się okrągły bruk. Ta część ulicy zostanie zamknięta dla samochodów. - Tu będzie deptak, pojawią się ławki, zieleń miejska oraz latarnie gazowe - wylicza wiceburmistrz. Z czasem bruk i latarnie mają się pojawić także na prostopadłych uliczkach prowadzących do ul. Przyczółkowej, którymi zarządza nie miasto, lecz wilanowski pałac.

Granitowa kostka pojawi się także na parkingu dla turystów. - Będzie on mógł pełnić funkcje publicznego placu, można będzie tu organizować uroczystości czy koncerty - mówi Katarzyna Sikora, architekt z pracowni CAD, która opracowała koncepcję przebudowy ul. Kostki Potockiego (na koncie ma m.in. rekonstrukcję płyty rynku staromiejskiego w Rzeszowie i adaptację fosy zamkowej w Olsztynie na amfiteatr). Obiecuje, że zamienioną na deptak częścią ulicy przejdą także kobiety w butach na wysokim obcasie, bo oprócz bruku będą tam także równe granitowe chodniki.

- Jestem wdzięczny za tę inicjatywę, to mi spędzało sen z oczu i było przedmiotem kpin turystów - mówi Paweł Jaskanis, dyrektor wilanowskiego pałacu. - Wreszcie miasto zaczyna dostrzegać, że istnieje taka instytucja jak muzeum. Od lat 70. popadaliśmy w coraz większą izolację. Piesi mają coraz trudniejszy dostęp, bo ulicą Kostki Potockiego samochody pędzą, nie zważając na ograniczenia prędkości. Wyeliminowanie samochodów oznacza, że powstanie przestrzeń przyjazna dla turystów, bardzo się z tego cieszę.

W ramach przebudowy ulicy pomiędzy budynkiem poczty a nowym piętrowym biurowcem dzielnica zamierza postawić publiczną toaletę. - Jest niezbędna w miejscu, gdzie przyjeżdżają tysiące turystów - tłumaczy Robert Lasota. Ma to być parterowy pawilon obłożony żaluzjami z drewna i pergolami obrośniętymi pnącą roślinnością.

Z obrzeży Kostki Potockiego mają zniknąć kioski z watą cukrową, goframi czy lodami. - Tu nie może być miejsca na taką architekturę - przekonuje wiceburmistrz Wilanowa. Obiecuje też, że zlikwidowane zostaną parkingi wzdłuż pawilonów handlowych w północnej części ulicy. - Dzięki temu powstanie miejsce na ogródki, takie jak ten przed pijalnią czekolady - mówi wiceburmistrz. Dodaje, że jakiś punkt gastronomiczny prawdopodobnie będzie mógł się zmieścić w odzyskanym przez miasto budynku poczty. - Chcemy, by urząd pocztowy się stamtąd wyprowadził. Budynek jest świetnym miejscem na informację turystyczną i jakąś lodziarnię.

Dokumentacja remontu ma być gotowa na wiosnę. W wieloletnim planie inwestycyjnym miasta na tę inwestycję zarezerwowane jest 4,7 mln zł. Ale dopiero na lata 2009-10. - Jeżeli przygotowania będą szły gładko, to będziemy prosić o przesunięcie tych pieniędzy na wcześniejszy termin. Technicznie modernizacja jest do zrobienia w jeden rok - mówi Robert Lasota.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

-------------------------------------------------------------------------


Nieco informacji z projektu budowlanego:Stan obecny:
Hm... Trochę kontrowersyjny będzie ten nowoczesny styl urządzenia ulicy, chyba pierwszy raz mamy do czynienia z zamianą stylizowanych latarni (zamontowanych kilka lat temu) na takie współczesne.
 

·
Neen, man!
Joined
·
3,440 Posts
Nie wiem czy takie elementy wpiszą się dobrze w warunki ul.Potockiego, ale z pewnością idealnie wpasowałyby się w okolicach Śródmieścia. :lol:
 

·
Registered
Joined
·
4,029 Posts
No wspaniałe wieści! Ciesze się bardzo. Znakomite propozycje. Wreście przestali się bać i wyszli ciut dalej poza to co namalował Canaletto.:eek:kay:
 

·
P a w r z e s
Joined
·
3,951 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Tak, ta rewitalizacja tej przestrzeni będzie zupełnie inna od popularnego historyzowania polskich ulic, parków czy ryneczków w stylu jakaś kolorowa betonowa kosteczka + stylizowane latarnie. Na świecie są przykłady nowoczesnego umeblowania przestrzeni wokół zabytkowej zabudowy - u nas nikt by się nie odważył tak zrobić.
Będzie kontrast między zabytkowymi zabudowaniami Wilanowa Królewskiego a nowoczesną przestrzenią ulicy i jej okolicy.
Zamiast tych słupków typu syrenka koło murku będą te nowoczesne słupki które równocześnie będą oświetlały ten odcinek ulicy. No i wszystko zostanie oświetlone ciepłym białym światłem a nie pomarańczowym sodowym które o zmroku psuje cały efekt rewitalizacji Krakowskiego Przedmieścia.


Otwarcie ofert wykonawców - 31 lipca br.
 

·
Registered
Joined
·
210 Posts
to te staro wygladajace latarnie zostane zamienione na te nowe ? Czy te nowe po prostu bede dodane do tych poprzednich ?
 

·
P a w r z e s
Joined
·
3,951 Posts
Discussion Starter · #8 ·
to te staro wygladajace latarnie zostane zamienione na te nowe ? Czy te nowe po prostu bede dodane do tych poprzednich ?
Wszystkie istniejące (te kilkuletnie stylizowane prod. Art Metal na wysokości kościoła św. Anny, stalowe na innym odcinku z oprawami Philips SGS203, stare betonowe na parkingach z oprawami OUS400) zostaną wymienione na nowe z prostokątnymi oprawami + takie niskie słupki oświetleniowe jak na zdjęciach.
 

·
Registered
Joined
·
956 Posts
Nie wiem czy tam jest potrzebna aż taka rewolucja.. często tam bywam i wg. mnie nie jest źle.. Wg. mnie powinni zrobić coś z tymi samochodami i ew. ogarnąć parking i to już dużo da. Poza tym wg. mnie te meble są za bardzo nowoczesne. To Wilanów (część historyczna) a nie Służewiec Przemysłowy..
 

·
Registered
Joined
·
89 Posts
Nie wiem czemu, ale te nowe latarnie z prostokatnymi oprawami kojarza mi sie z latami 70. i Dworcem Centralnym. Tak, wiem, nie znam sie na tym :lol:

Reszta moim zdaniem jest ok. Moze wyjsc bardzo ladnie, nareszcie cos odmiennego i jakis powiew swiezosci.
 

·
Registered
Joined
·
276 Posts
Moim zdaniem latarnie są aż przesadnie minimalistyczne i trochę brzydkie. No ale biorąc pod uwagę całość elementów jakie zostaną wykorzystane przy rewitalizacji to zapowiada się lepiej niż dobrze. Minimalizm i nowocześność w kontraście do historii. Super.
 

·
P a w r z e s
Joined
·
3,951 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Wilanów będzie miał swój elegancki deptak
Michał Wojtczuk 2009-08-11

Ulica Kostki Potockiego zmieni się w elegancki deptak wyłożony granitem. Dzięki tzw. aukcji internetowej koszt modernizacji został zbity o pół miliona złotych i wyniesie 9,2 mln.Ulica Stanisława Kostki Potockiego teoretycznie powinna być najbardziej prestiżową ulicą Wilanowa. Prowadzi przecież do Pałacu w Wilanowie, największej atrakcji turystycznej dzielnicy. Jednak od lat 70. nie przeprowadzono tu żadnego większego remontu. Panuje estetyczny bałagan, ulicę oświetla aż sześć rodzajów latarni. Autokary wycieczkowe mają problem z wjechaniem na parking na tyłach budynku dawnego dworca kolejowego, w którym mieści się dziś poczta. Często jako pierwszą atrakcję królewskiego Wilanowa turyści zwiedzają plastikową tojtojkę. Po wąziutkich chodnikach ciężko chodzi się nawet w pojedynkę, na dodatek ciągle trzeba się oglądać, czy nie jedzie samochód. Po drodze do pałacu mija się szpetne budki z goframi (trzeba przyznać, że pysznymi) i watą cukrową.

eraz ma się to zmienić. Wczoraj władze Wilanowa rozstrzygnęły przetarg na gruntowną przebudowę ulicy. Za 9,2 mln zł przeprowadzi ją firma Mabau (jej robotnicy biorą udział w przebudowie Al. Ujazdowskich). Od ul. Przyczółkowej do pałacu chodniki zostaną wyłożone płytami granitowymi, a jezdnia i miejsca postojowe - granitową kostką tzw. paryską. Na przebudowanym parkingu na tyłach poczty będzie mogło naraz zaparkować osiem autokarów i prawie 120 samochodów. Architekci z pracowni APA CAD zaprojektowali go tak, że będzie on mógł pełnić funkcję placu miejskiego, będą tu mogły się odbywać np. koncerty. Przy parkingu powstanie parterowy budynek dla publicznej toalety, miejsca dla matki z dzieckiem oraz kiosku lub punkt gastronomicznego. Pudełkowaty budynek zostanie obłożony sosnowymi żaluzjami oraz pergolami obrośniętymi pnącą roślinnością.

Na odcinku leżącym na przedpolu pałacu ulica zostanie wyłożona historycznym brukiem, wydobytym spod asfaltu. Wprowadzony zostanie tam zakaz ruchu samochodowego, przejechać będą mogły tylko karetki albo wozy straży pożarnej. Wzdłuż ulicy na północ od placyku przed kolegiatą chodnik zostanie odsunięty od jezdni, dzięki czemu pojawi się miejsce na sezonowe ogródki dla kawiarni i restauracji.

Na zmodernizowanej ul. Kostki Potockiego zostaną ustawione proste, nowoczesne meble miejskie, takie jak ławki, latarnie czy kosze na śmieci. Na przedpolu pałacu stanie jedenaście latarni gazowych.

Przetarg na przebudowę ulicy zorganizowano w trybie tzw. aukcji internetowej. Polega ona na tym, że firmy najpierw zgłaszają cenę, za jaką są gotowe zrealizować inwestycję, a potem najniższa z kwot staje się punktem wyjścia dla prowadzonej w internecie licytacji "kto da mniej". - Po godzinie i dwudziestu minutach takiej aukcji cena zmalała wczoraj z 9,7 do 9,2 mln zł - mówi wiceburmistrz Wilanowa Robert Lasota.

Przebudowa ulicy potrwa dwa lata. Kiedy się zacznie? To będzie zależeć od tego, czy Rada Warszawy da pieniądze na tę inwestycję. W wieloletnim planie inwestycyjnym miasta na ten cel było zapisane 4,7 mln zł. Wilanowscy samorządowcy podkreślają jednak, że kilka milionów mniej, niż przewidywano (m.in. dzięki aukcji internetowej), będzie kosztować budowa hali sportowej przy ul. Wiertniczej.


Wizualizacja filmowa:
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/10...acja_ulicy_Kostki_Potockiego_w_Wilanowie.htmlŹródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
 

·
Registered
Joined
·
1,316 Posts
Bardzo podobają mi się przykłady niektórych mebli jakie zostaną zamontowane. Również uważam, że powinni myśleć także o reszcie miasta, jednakże powyższe artykuły bardzo obiecująco opisują zmiany w Wilanowie. Jak to ukończą to chętnie się wybiorę i zobaczę. Z resztą takiego typu inwestycje w tym miejscu są jak najbardziej wskazane, bo Wilanów jest znany nie tylko w Warszawie. Tylko się cieszyć ;>
 

·
Registered
Joined
·
599 Posts

(...)
Przy parkingu powstanie parterowy budynek dla publicznej toalety, miejsca dla matki z dzieckiem oraz kiosku lub punkt gastronomicznego.
(...)

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna


A ojciec z dzieckiem pójdzie do pisuaru?
Ech, 20 lat za murzynami... ;)
 

·
P a w r z e s
Joined
·
3,951 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Tymczasem prace budowlane już się rozpoczęły. Obecnie jest rozkopany parking a wczoraj zaczęło się zrywanie asfaltu z fragmentu ulicy.
 

·
Registered
Joined
·
380 Posts
zauważyłem w wielu miejscach taką samą prawidłowość, nie tylko w Polsce. Jeśli jest jakieś miejsce nowe i nijakie, ludzie ze wszystkich sił starają się różnymi środkami dodać mu wartości, "historii". Natomiast w miejscach których historia jest widoczna, oczywista i niepodważalna, dużo łatwiej jest wprowadzać akcenty neutralne bądź współczesne. Nowa część Wilanowa to sztuczny twór, nawet ja pamiętam kombajny w miejscu MW i ogromne łąki i nieużytki na północ od Wilanowskiej - no i ludzie wmawiają sobie sztuczną historię miejsca. A rejon pałacu, to zupełnie inna historia ;)
 

·
P a w r z e s
Joined
·
3,951 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Z wczorajMimo niedzieli trwały prace budowlane - możliwe że to nadrabianie przestoju z powodu zimy.
 
1 - 20 of 50 Posts
Top