SkyscraperCity banner

1 - 20 of 59 Posts

·
Moderator
Joined
·
8,147 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Podczas czwartkowej debaty wieżowcowej kolega Kaczor zwrócił mi uwagę na ostatni numer pisma "Fluid" - okazało się że jest w nim kilka stron na temat wieżowców, między innymi na temat projektów niezrealizowanych.

Oto i te projekty - niestety nie mam skanera, więc musiałem je sfotografować ;)
(tekst: Jarosław Trybuś )

Bank Gospodarstwa Krajowego - rozbudowa
Al. Jerozolimskie róg Brackiej, ok. 70 m, 1935, proj. Rudolf Świerczyński


Ekscytująca, odważna 18-kondygnacyjna wieża na planie koła nie zdążyła powstać do 1939. Gdyby powstała, byłaby podobna do poznańskiego Okrąglaka (Marek Leykam, 1949-55), ale - rzecz jasna - odpowiednio wyższa, jak na stolicę przystało

Ministerstwo Komunikacji - rozbudowa
ul. T. Chałubińskiego róg Wspólnej, ok. 80m, 1937, proj. Rudolf Świerczyński


Szczyt strzelistego wieżowca zdobić miała ekstrawagancka kompozycja, przedstawiająca mapę Polski ujętą w elipsy - zarys kuli ziemskiej. Rozbudowę zrealizowano dopiero po wojnie w znacznie skromniejszej formie

Wieżowiec Polskiego Radia, Pl. Unii Lubelskiej, 70 m, 1938, proj. Bohdan Pniewski

W konkursie wygrała bardzo odważna, niemal awangardowa, płaska decha, z niskim pawilonem mieszczacym radiowe studia w miejscu dzisiejszego Supersamu. Gdyby nie wojna, mielibyśmy prekursora nowojorskiego gmachu ONZ.Światynia Opatrzności Bożej, Pole Mokotowskie, ok. 110 m, 1938, Bohdan Pniewski

Św. Opatrzności Bozej stanąć miałą w nowej reprezentacyjnej dzeilnicy miasta. W przyjętej koncepcji Pniewskiego jej wieża przypomina raczej nowojorski wieżowiec niz tradycyjna dzwonnicęI to tyle.

W tekście jest jeszcze informacja ze Gmach Telekomunikacji przy Nowogrodzkiej początkowo projektowano jako 76 metrową wieżę, niestety ostatecznie skończyło się na 42 metrach... (obrazków brak ;))

Może ktoś ma jakieś inne materiały na ten temat?
 

·
CAMPIONS 2006
Joined
·
809 Posts
to ze byly plany nie znaczy ze powstaly by nawet gdyby nie bylo wojny, ale jak na owczesne czasy projekty swietne
 

·
Moderator
Joined
·
8,147 Posts
Discussion Starter · #4 ·
^^
Pod wieżowiec Radia nawet zrobiono wykop, niestety z wiadomych powodów na tym etapie budowa się zakończyła :(
Wydaje mi sie jednak że wszystkie z tych projektów miały bardzą dużą szansę na realizację.

Na stronie www.warszawa1939.pl znalazłem jeszcze parę zdjęć rozbudowy Min. Transportu:Współczesna wizualizacja:

 

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
jak widać Warszawa nawet bez Pałacu Kultury i Nauki miałaby wieżowce w centrum:). Nieżle wygląda BGK. Projekt światyni Opatrzności Bożej, który miał stanąć w reprezentacyjnej dzielnicy im. Piłsudskiego na Polach Mokotwoskich prezentowany był nie raz. Nie sądziłem jednak że miała mieć ona aż taką wysokość...
 

·
ex Leshchoo
Joined
·
3,529 Posts
hmmm bgk i polskie radio rzadzi :), na polach mokotowskich z innych wzgledow nie widze mniejsca dla swiatyni :) choc wysokosc imponuje. Co do ostatniego, rozbudowy min transportu to lubie ten budynek ale niechcialbym ze bylo go wiecej, tak jak jest jest dobrze, a jest tak:

 

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Wszystkie te projekty byłyby NA PEWNO zrealizowane gdyby nie wojna. To wszystko były gmachy publiczne a na reprezentacyjne inwestycje publiczne przed wojną pieniędzy ani woli nie brakowało i dzięki temu mamy w mieście teraz wiele ładnych modernistycznych budynków. A co do widzenia lub nie świątyni na polach Mokotowskich to to jest nie bardzo do wyobrażenia sobie w tej chwili, trzeba pamiętać że trasa "łazienkowska" miała iść zupełnie inaczej niż w tej chwili, miało być kilka dodatkowych szerokich alej a wszędzie wkoło nowoczesna monumentalna zabudowa. W takim otoczeniu świątynia Pniewskiego wyglądałaby przezajebiście.
 

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
trzeba też pamiętać, że świątynia opatrzności miała być częścią reprezentacyjnej dzielnicy, która miała stanąć na miejscu Pól Mokotowskich.
Niedawno wyszła książka na temat tego projektu
 

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
markus1234 said:
wtedy byli ludzie z wizjami na stanowiskach ,a nie jak teraz wypasione komuchy wychowane i ksztalcone w duchu przecietnosci...
nie widzę różnicy w podejściu do inwestycji publicznych ze strony tak lewicy czy prawicy.... :)
Kiedyś był pomysł aby NBP wybudował nową siedzibę (wieżowiec) ale od dawna zostało to zablokowane. Dziś wybudowanie wieżowca za publiczne pieniądzę zostałoby uznane za martnotrastwo publicznych pieniędzy
 

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
Do tego pamiętajmy, że w latach trzydziestych w Polsce nie było demokracji (ustrój był autorytarny) i w takich warunkach łatwiej było szastać publicznymi pięniędzmi na siedziby. Wyobraźcie sobie że dziś jakieś ministerstwo stwierdziłoby że potzrebuje 300 mln na siedzibę swojej nowej siedziby.
 

·
Registered
Joined
·
1,071 Posts
Leshchoo said:
Monumentalny, ale nie zachwyca.
Totez zrealizowany, choc niestety nie do konca, zostal projekt Swierczynskiego pokazany przez SoboleuSa. Na marginesie, znakomite projekty z konkursu na siedzibe Polskiego Radia mozna znalezc w niedawno wydanej ksiazce Jerzego S. Majewskiego "Warszawa nieodbudowana. Lata trzydzieste".

A teraz cos ode mnie:


(mam nadzieje, ze dziala - dopiero eksperymentuje z ImageShackiem :); jak nie, to do obejrzenia tu: http://community.webshots.com/photo/404214326/404231448GFcusg)

Makieta z wystawy "Warszawa wczoraj, dzis i jutro" z 1938, na ktorej przedstawiono projekt wiezowca majacego stanac obok Muzeum Narodowego, na miejscu pozniejszego Domu Partii.
 

·
Registered
Joined
·
703 Posts
I jeszcze kilka projektow konkursowych na siedzibe Polskiego Radia. Skany pochodza z ksiazki J. Majewskiego "Warszawa nieodbudowana-Lata trzydzieste"


projekt Kazimierza Marczewskiego i Zbigniewa Skibniewskiego


projekt Rudolfa Swierczynskiego


projekt Bohdana Pniewskiego


projekt Bohdana Lacherta i Jozefa Szanajcy

I jeszcze makieta Aleji Marszalka Jozefa Pilsudskiego. Na koncu po lewej
Swiatynia Opatrznosci. Na pierwszym planie plac gdzie mial stanac pomnik Marszalka (obecnie w tym miejscu znajduje sie Plac na Rozdrozu)

 

·
Moderator
Joined
·
8,147 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Bardzo ciekawe skany, dzięki roox. Świetne były te projekty dla Radia, szkoda ze po wojnie nie wrócono do tych koncepcji :bash:
 

·
Registered
Joined
·
1,071 Posts
SoboleuS said:
Bardzo ciekawe skany, dzięki roox. Świetne były te projekty dla Radia, szkoda ze po wojnie nie wrócono do tych koncepcji :bash:
W pewnym sensie wrocono: w tym miejscu mial stanac socrealistyczny wiezowiec, do obejrzenia w Szescioletnim Planie Odbudowy Stolicy Bolka B.
 
1 - 20 of 59 Posts
Top