Proponuję założenie wątku o warszawskiej przestrzeni publicznej, wzorem Wrocławia, myślę, że warto poświęcić temu tematowi odrębny wątek.

Poniżej zamieszczam świeży artykuł a pro po słupków blokujących/wygrodzeniowych.
Urząd Miasta chce uporządkować słupki
Tomasz Gamdzyk, 2009.02.06
* Problem istnieje
* Jak go rozwiązać?
o Okolice zabytków
o Śródmieście
o Okolice śródmieścia
o Reszta miasta
Poniżej przedstawiamy odpowiedź Urzędu Miasta na nasze pismo na temat bałaganu wizualnego w stołecznych słupkach utrudniających nielegalne parkowanie. Odpowiedź nie przyszła szybko, jednak tym razem nie był to skutek niedbałości urzędników, a starań włożonych w udzielenie pełnych wyjaśnień. Mamy nadzieję, że przełoży się ona na uporządkowanie kolorystyki stołecznych dróg. Oto, gdzie powinny być stawiane jakie słupki wg Urzędu Miasta (nie mylić z teoretycznie mu podległym Zarządem Dróg Miejskich):
Problem istnieje
Warszawa, dn. 19.12.08 r.
Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, w nawiązaniu do pisma z dn. 17.10.2008, dotyczącego słupków wygradzających w Warszawie, [zobacz >>>] składa poniższe wyjaśnienia.
Narastanie w ostatnim czasie liczby typów słupków wygradzających, o różnych formach i kolorach, stosowanych bez należytej zasady i konsekwencji ich użycia, jest z punktu widzenia estetyki warszawskich ulic zjawiskiem wysoce niepokojącym.
Troską Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej jest aby wszelkie działania inwestycyjne związane z umeblowaniem warszawskich ulic, były przedmiotem konsekwentnej i wieloletniej polityki w tym względzie, a nie działaniami interwencyjnymi, jak np. : w przypadku ul. Puławskiej.
Jak go rozwiązać?
Odnośnie sprawy słupków wygradzających, Wydział kilkakrotnie zgłaszał do Zarządu Dróg Miejskich, propozycje podjęcia wspólnej inicjatywy związanej z uporządkowaniem zasad dotyczących słupków. Na propozycję takiej regulacji składałoby się miedzy innymi
ograniczenie form słupków do trzech typów, wyznaczenia ścisłych stref ich zastosowania, oraz ujednolicenia ich kolorystyki. Ostatnia inicjatywa przedłożona Zarządowi Dróg Miejskich, zawierała propozycję następującego podziału stref zastosowania słupków:
Okolice zabytków
1. Dla obszarów oznaczonych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Stołecznego Warszawy jako obszary objęte prawną ochroną konserwatora zabytków i uznane za pomnik historii (KZ-PH), proponuje się stosowanie przyjętego modelu słupka z syrenką, wg. projektu arch. K. Kostrzewskiego.
Należy przy tym przyjąć że na wszelkich ulicach i placach wyznaczających granice przestrzeni obszaru, obowiązuje dwustronne stosowanie ww. modelu słupka; jak np.: w przypadku ul. Browarnej czy ul. Królewskiej,
Śródmieście
2. Dla obszarów określonych w Studium jako strefa śródmieścia funkcjonalnego (w tym tereny oznaczone jako centrum miasta), proponuje się słupki współczesne, malowane na jednolity kolor ale o wyszukanych formach. Przykładowo, dobrą formą cechuje się słupek wzoru YORK , z oferty firmy Komserwis (
www.komserwis.pl) Słupek ten dostępny jest w trzech wysokościach, co daje możliwość stosowania go zarówno jako słupka blokującego (wysokość 70 cm, nr kat. 05220) jak i słupka ogrodzeniowego łańcuchowego (wys. 110 cm, nr kat. 05218). W przypadku występowania słupków razem i w bliskim sąsiedztwie wskazane byłoby posługiwanie się ich jednolitą (większą) wysokością.
Proponuje się również aby na współczesnych formach słupków blokujących i słupków ogrodzeń łańcuchowych wprowadzić jednolite barwy, pozwalające stworzyć jeden system oznaczania elementów wyposażania ulic. Barwy te są już stosowane na częściach metalowych koszy na śmieci i donic na zieleń, zastosowano je także na Krakowskim Przedmieściu do ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych; planowane są także na wiatach przystankowych. Wszędzie tam zastosowana została szwajcarska poliestrowa farba proszkowa IGP 521ME71319A10, cechująca się dużą wytrzymałością oraz wysokimi walorami estetycznymi (dotyczącymi nie tylko barwy ale i faktury o perlistej nawierzchni). W przypadku konieczności powtórnego malowania już istniejących na ulicach elementów nie jest możliwe stosowanie lakierów proszkowych. Zalecane byłoby wtedy wykorzystywanie koloru grafitowego o parametrach (odcień, połysk, faktura) podobnych do oferowanych przez wskazany lakier IGP. Do malowania słupków należałoby zatem zastosować lakiery o nie gorszych właściwościach, jakie cechuje przykładowa farba szwajcarska.
Okolice śródmieścia
3. Zasady opisane w punkcie 2. powinny stosować się również do strefy miejskiej, w tym szczególnie dla ulic z poniższej, ze względu na ich szczególny charakter. Lista ulic (patrząc od Wisły zgodnie ze wskazówkami zegara):
- Ulice w obszarze wyznaczonym al. Stanów Zjednoczonych, ul. Saską/Egipską, ul. Afrykańską i Wałem Miedzeszyńskim.
- Al. Bora Komorowskiego, od ul. Gen Abrahama do ul. W. Umińskiego
- Al. Gen. Fieldorfa, od ul. Meissnera do ul. W. Umińskiego
- Ul. Sobieskiego, od ul. Spacerowej do al. Gen. W. Sikorskiego.
- Ulice w obszarze wyznaczonym al. Wilanowską, ul. Przyczółkową, ul. Płaskowickiej i skarpą, wraz z tymi ulicami.
- Al. Komisji Edukacji Narodowej (i jej przedłużenie na odcinku służewskim) od ul. Domaniewskiej do stacji metra Kabaty.
-Ul. Żwirki i Figury dla całej długości.
-Al. Krakowska/ Grójecka, od ul. Dickensa do ul. Hynka.
-Ulice Popularna i Globusowa.
-Ul. Wolska, od Al. Prymasa Tysiąclecia do ul. Powstańców Śląskich.
-Ul. Górczewska, od ul. Sokołowskiej do ul. Powstańców Śląskich.
-Ul.Obozowa, od Al. Prymasa Tysiąclecia do ul. Olbrachta.
-Al. Kasprowicza, od al. Armii Krajowej do ul. Wolumen.
Reszta miasta
4. Dla pozostałych obszarów miasta należałoby zaś przyjąć jeden model, zgodny z rozporządzeniem Ministra Transportu, stosowany konsekwentnie w tym samym modelu w kolejnych planach inwestycyjnych.
Zwłoka związana z udzieleniem Państwu odpowiedzi podyktowana była przygotowywaniem przez Wydział kolejnych wystąpień do ZDM, tym razem ze wskazaniem konkretnych obszarów i ulic. Jednocześnie informujemy że za sposób urządzenia i wyposażenia warszawskich ulic, odpowiadają ich zarządcy (np.: ZDM) gdyż działania Wydziału Estetyki mają charakter opiniotwórczy a nie decyzyjny. Przepraszając za zwłokę w przygotowaniu odpowiedzi, pragniemy zapewnić że było to podyktowane jedynie faktem iż nie chcieliśmy udzielać Państwu informacji zdawkowych, o tym, że już wielokrotnie występowaliśmy do ZDM o wprowadzenie zmian. Mamy nadzieję, że obecnie, po wskazaniu ulic i obszarów, i przeprowadzeniu dyskusji na ten temat pomiędzy jednostkami miejskimi, sprawa znajdzie konkretne rozwiązanie.
Tomasz Gamdzyk Naczelnik Wydziału
Link do zdjęcia:
http://rzecznik.zm.org.pl/?a=estetyka-092&img=1
