SkyscraperCity Forum banner

[Warszawa] Przestrzeń publiczna

5342885 Views 30621 Replies 1028 Participants Last post by  [BÉTON!BRUT!]
Proponuję założenie wątku o warszawskiej przestrzeni publicznej, wzorem Wrocławia, myślę, że warto poświęcić temu tematowi odrębny wątek.:)
Poniżej zamieszczam świeży artykuł a pro po słupków blokujących/wygrodzeniowych.

Urząd Miasta chce uporządkować słupki

Tomasz Gamdzyk, 2009.02.06

* Problem istnieje
* Jak go rozwiązać?
o Okolice zabytków
o Śródmieście
o Okolice śródmieścia
o Reszta miasta

Poniżej przedstawiamy odpowiedź Urzędu Miasta na nasze pismo na temat bałaganu wizualnego w stołecznych słupkach utrudniających nielegalne parkowanie. Odpowiedź nie przyszła szybko, jednak tym razem nie był to skutek niedbałości urzędników, a starań włożonych w udzielenie pełnych wyjaśnień. Mamy nadzieję, że przełoży się ona na uporządkowanie kolorystyki stołecznych dróg. Oto, gdzie powinny być stawiane jakie słupki wg Urzędu Miasta (nie mylić z teoretycznie mu podległym Zarządem Dróg Miejskich):
Problem istnieje

Warszawa, dn. 19.12.08 r.

Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, w nawiązaniu do pisma z dn. 17.10.2008, dotyczącego słupków wygradzających w Warszawie, [zobacz >>>] składa poniższe wyjaśnienia.

Narastanie w ostatnim czasie liczby typów słupków wygradzających, o różnych formach i kolorach, stosowanych bez należytej zasady i konsekwencji ich użycia, jest z punktu widzenia estetyki warszawskich ulic zjawiskiem wysoce niepokojącym.

Troską Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej jest aby wszelkie działania inwestycyjne związane z umeblowaniem warszawskich ulic, były przedmiotem konsekwentnej i wieloletniej polityki w tym względzie, a nie działaniami interwencyjnymi, jak np. : w przypadku ul. Puławskiej.
Jak go rozwiązać?

Odnośnie sprawy słupków wygradzających, Wydział kilkakrotnie zgłaszał do Zarządu Dróg Miejskich, propozycje podjęcia wspólnej inicjatywy związanej z uporządkowaniem zasad dotyczących słupków. Na propozycję takiej regulacji składałoby się miedzy innymi ograniczenie form słupków do trzech typów, wyznaczenia ścisłych stref ich zastosowania, oraz ujednolicenia ich kolorystyki. Ostatnia inicjatywa przedłożona Zarządowi Dróg Miejskich, zawierała propozycję następującego podziału stref zastosowania słupków:
Okolice zabytków

1. Dla obszarów oznaczonych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Stołecznego Warszawy jako obszary objęte prawną ochroną konserwatora zabytków i uznane za pomnik historii (KZ-PH), proponuje się stosowanie przyjętego modelu słupka z syrenką, wg. projektu arch. K. Kostrzewskiego.

Należy przy tym przyjąć że na wszelkich ulicach i placach wyznaczających granice przestrzeni obszaru, obowiązuje dwustronne stosowanie ww. modelu słupka; jak np.: w przypadku ul. Browarnej czy ul. Królewskiej,
Śródmieście

2. Dla obszarów określonych w Studium jako strefa śródmieścia funkcjonalnego (w tym tereny oznaczone jako centrum miasta), proponuje się słupki współczesne, malowane na jednolity kolor ale o wyszukanych formach. Przykładowo, dobrą formą cechuje się słupek wzoru YORK , z oferty firmy Komserwis (www.komserwis.pl) Słupek ten dostępny jest w trzech wysokościach, co daje możliwość stosowania go zarówno jako słupka blokującego (wysokość 70 cm, nr kat. 05220) jak i słupka ogrodzeniowego łańcuchowego (wys. 110 cm, nr kat. 05218). W przypadku występowania słupków razem i w bliskim sąsiedztwie wskazane byłoby posługiwanie się ich jednolitą (większą) wysokością.

Proponuje się również aby na współczesnych formach słupków blokujących i słupków ogrodzeń łańcuchowych wprowadzić jednolite barwy, pozwalające stworzyć jeden system oznaczania elementów wyposażania ulic. Barwy te są już stosowane na częściach metalowych koszy na śmieci i donic na zieleń, zastosowano je także na Krakowskim Przedmieściu do ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych; planowane są także na wiatach przystankowych. Wszędzie tam zastosowana została szwajcarska poliestrowa farba proszkowa IGP 521ME71319A10, cechująca się dużą wytrzymałością oraz wysokimi walorami estetycznymi (dotyczącymi nie tylko barwy ale i faktury o perlistej nawierzchni). W przypadku konieczności powtórnego malowania już istniejących na ulicach elementów nie jest możliwe stosowanie lakierów proszkowych. Zalecane byłoby wtedy wykorzystywanie koloru grafitowego o parametrach (odcień, połysk, faktura) podobnych do oferowanych przez wskazany lakier IGP. Do malowania słupków należałoby zatem zastosować lakiery o nie gorszych właściwościach, jakie cechuje przykładowa farba szwajcarska.
Okolice śródmieścia

3. Zasady opisane w punkcie 2. powinny stosować się również do strefy miejskiej, w tym szczególnie dla ulic z poniższej, ze względu na ich szczególny charakter. Lista ulic (patrząc od Wisły zgodnie ze wskazówkami zegara):
- Ulice w obszarze wyznaczonym al. Stanów Zjednoczonych, ul. Saską/Egipską, ul. Afrykańską i Wałem Miedzeszyńskim.
- Al. Bora Komorowskiego, od ul. Gen Abrahama do ul. W. Umińskiego
- Al. Gen. Fieldorfa, od ul. Meissnera do ul. W. Umińskiego
- Ul. Sobieskiego, od ul. Spacerowej do al. Gen. W. Sikorskiego.
- Ulice w obszarze wyznaczonym al. Wilanowską, ul. Przyczółkową, ul. Płaskowickiej i skarpą, wraz z tymi ulicami.
- Al. Komisji Edukacji Narodowej (i jej przedłużenie na odcinku służewskim) od ul. Domaniewskiej do stacji metra Kabaty.
-Ul. Żwirki i Figury dla całej długości.
-Al. Krakowska/ Grójecka, od ul. Dickensa do ul. Hynka.
-Ulice Popularna i Globusowa.
-Ul. Wolska, od Al. Prymasa Tysiąclecia do ul. Powstańców Śląskich.
-Ul. Górczewska, od ul. Sokołowskiej do ul. Powstańców Śląskich.
-Ul.Obozowa, od Al. Prymasa Tysiąclecia do ul. Olbrachta.
-Al. Kasprowicza, od al. Armii Krajowej do ul. Wolumen.
Reszta miasta

4. Dla pozostałych obszarów miasta należałoby zaś przyjąć jeden model, zgodny z rozporządzeniem Ministra Transportu, stosowany konsekwentnie w tym samym modelu w kolejnych planach inwestycyjnych.

Zwłoka związana z udzieleniem Państwu odpowiedzi podyktowana była przygotowywaniem przez Wydział kolejnych wystąpień do ZDM, tym razem ze wskazaniem konkretnych obszarów i ulic. Jednocześnie informujemy że za sposób urządzenia i wyposażenia warszawskich ulic, odpowiadają ich zarządcy (np.: ZDM) gdyż działania Wydziału Estetyki mają charakter opiniotwórczy a nie decyzyjny. Przepraszając za zwłokę w przygotowaniu odpowiedzi, pragniemy zapewnić że było to podyktowane jedynie faktem iż nie chcieliśmy udzielać Państwu informacji zdawkowych, o tym, że już wielokrotnie występowaliśmy do ZDM o wprowadzenie zmian. Mamy nadzieję, że obecnie, po wskazaniu ulic i obszarów, i przeprowadzeniu dyskusji na ten temat pomiędzy jednostkami miejskimi, sprawa znajdzie konkretne rozwiązanie.

Tomasz Gamdzyk Naczelnik Wydziału


Link do zdjęcia: http://rzecznik.zm.org.pl/?a=estetyka-092&img=1
:)
1 - 20 of 30622 Posts
OT odnośnie powyższego:
To Kasprowicza jest już Aleją ? Zaczyna zdaje się robić niezły bałagan w kontekście tego co może być Aleją , a co nie.
Co do słupków to szlag mnie trafia jak widzę te biało-czerwone, głównie z nazwy, bo są całe brudne. Ciekawe czy ktoś o nie zadba (dajmy na to, że po zimie) czy może poczekają aż zrobią się całe czarne i problem wymiany z głowy.
-Al. Kasprowicza, od al. Armii Krajowej do ul. Wolumen.
To sie w glowie nie miesci, ze wydzial estetyki, odpowiedzialny za estetyke przestrzeni publicznej, PROSI podlegly miastu ZDM, by ten laskawie uwzglednil propozycje estetycznych slupkow, zamiast masakrowac Srodmiescie tymi bialo-czerwonymi samoobronowcami. A ZDM na to: walcie sie, panowie. Lata mijaja, a zaden prezydent miasta nie jest w stanie nic z tym ZDM-em zrobic. Rece opadaja.
Oj to byl by moj ulubiony watek, ale daruje sobie. Szkoda nerwow.
Wróciłem własnie z Sajgonu, gdzie niszczy się stare kolonialne wille konsekwętnie i gdzie się da, i pomyślałem sobie, "Ale jednak zawsze Sajgon będzie miastem francuskim. A Warszawa... rosyjskim." Szkoda nerwów.
Możemy porozmawiac o przestrzeni publicznej w Warszawie wyłączając Śródmieście?;)
Żeby się nie zdołować wrzucajcie lepiej jakieś dobre przykłady.
Żoliborskie "kwiatki"

Przedstawiam zdjęcia z ul. Próchnika i z pl.Wilsona

ul. Próchnika(nowiutkie słupki):eek:hno:


Mam nadzieję, że Pan Tomasz Gamdzyk uporządkuje tą sprawę, zapowiada słupki monochromatyczne w całym mieście.

i plac Wilsona:eek:hno:Obydwiema sprawami już się zająłem i wysłałem pisma do ZOM-u, Urzędu Dzielnicy i Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej ( w sprawie ul. Próchnika), a więc, jest nadzieja na poprawę. :)
Tak z ciekawości - wie ktoś ile kosztuje jeden taki słupek ?
Dla odmiany bardziej optymistycznie :)

przed biurowcem Metalexportu przy Mokotowskiejplac konstytucjirynek mariensztacki

rynek soleckiulica Bolesława PrusaPark Moczydło
ulica Orlaulica Floriańska

przed ursynowskim ratuszem


Bardzo ładne przykłady, prawdziwa Europa. Dzięki! Jak widać, nie wszędzie jest syf :) Ale nie powinno to "zmniejszyć naszej czujności".
Zdjęcia ulicy Orlej przedstawione wyżej mają już kilka, kilkanaście miesięcy, więc niekoniecznie musi to teraz tak ładnie wyglądać. Na pierwszy ogień zwykle idą znaki, które są odchylane od pionu przez różne "tajemnicze" siły...
Tylko teraz, niech całe miasto dąży do takiej formy uporządkowania przestrzeni publicznej ;)
Ja to zawsze w głowę zachodzę ile wysiłku wkładają w to, żeby taki znak wygiąć i ile radochy im daje obrócenie go o 180st :? Bo na prawdę mało jest miejsc w Warszawie, gdzie znaki przez dłuższy czas stoją w normalnej pozycji.
Zdjęcia ulicy Orlej przedstawione wyżej mają już kilka, kilkanaście miesięcy, więc niekoniecznie musi to teraz tak ładnie wyglądać. Na pierwszy ogień zwykle idą znaki, które są odchylane od pionu przez różne "tajemnicze" siły...
Myślisz, że to ci sami co wyginają latarnie i słupki?
Ja to zawsze w głowę zachodzę ile wysiłku wkładają w to, żeby taki znak wygiąć i ile radochy im daje obrócenie go o 180st :?
^^ śmiem podejrzewać...

A co do tematu, to ostanio widziałem, że praktycznie wszystkie przystanki autobusowe na Kabatach zostały zasprejowane. "Dzieła" wyglądają na zrobione przez tego samego "artystę". Że też im się chce tak systematycznie i planowo niszczyć miasto... :eek:hno:
Niech Łódź będzie dla nas przykładem - widzicie bazgroł - dzwonicie na Straż Miejską, zgłaszacie. Właściciel ma obowiązek usuwać takie rzeczy w ciągu 24 godzin.

Założę się, że nigdy nie zdarza się, by ktoś dzwonił w sprawie graffiti. Jeśli takie zgłoszenia zaczną się pojawiać, może władze zwrócą na to uwagę.
Jeśli tak to Łódź pozytywnie mnie zaskoczyła, naprawdę jest takie prawo?
Niech Łódź będzie dla nas przykładem - widzicie bazgroł - dzwonicie na Straż Miejską, zgłaszacie. Właściciel ma obowiązek usuwać takie rzeczy w ciągu 24 godzin.

Założę się, że nigdy nie zdarza się, by ktoś dzwonił w sprawie graffiti. Jeśli takie zgłoszenia zaczną się pojawiać, może władze zwrócą na to uwagę.
Świetny news o tych słupkach! Miejmy nadzieję, że w końcu te biało-czerwone koszmarki znikną ze stołecznych ulic....
  • Like
Reactions: adam81w
1 - 20 of 30622 Posts
Top