SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 17727 Posts

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,968 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kamienice w Śródmieściu odzyskają dawne piękno

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2100634.html?nltxx=1077927&nltdt=2004-05-29-04-05

Czy dom przy Marszałkowskiej 66 znów będzie miał neogotyckie detale, a na front budynku przy św. Barbary 4 wrócą potężne kolumny? W niedzielę rozpoczyna się akcja na rzecz odtwarzania elewacji przedwojennych kamienic w Śródmieściu

Porównanie archiwalnych zdjęć ze stanem obecnym robi piorunujące wrażenie. Jak to możliwe? Czy to na pewno te same domy? Kamienice, które na fotografiach zachwycają bogactwem detali, dziś mają ściany płaskie jak podmiejskie czynszówki. - W żadnym innym mieście nic nie skuwano z elewacji domów. Ani w Moskwie, ani w Pradze czeskiej - mówi Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK.

W niedzielę o godz. 11 społecznicy z ZOK siądą obok kamienicy Rothberga przy Marszałkowskiej 66. Podczas happeningu "Utracone piękno Warszawie - Piękna Warszawa Europie" będą zbierać podpisy pod petycją do prezydenta Warszawy.

Detale z fotografii

Niszczenie elewacji zaczęło się pod koniec lat 40., skończyło - ok. 1970 r. Przez ten czas oszpecono kilkaset kamienic - głównie w Śródmieściu i na Pradze. Ówczesne władze miasta tłumaczyły, że tak trzeba, bo kawałki dekoracji mogą spaść na głowy przechodniów. W rzeczywistości chodziło o zacieranie charakteru przedwojennej Warszawy. Choć po 1989 r. udało się odrestaurować kilka starych domów, ostatnio znów niewiele się dzieje.

- W zjednoczonej Europie Warszawa nie może być kopciuchem. Mamy spory fragment dawnej zabudowy Śródmieścia. Zatem, by turyści nie mówili, że to brzydkie miasto, musimy odtworzyć elewacje kamienic - podkreśla Janusz Sujecki.

ZOK chce przywrócić wystrój elewacji 50 budynkom. Są to domy przy Marszałkowskiej, Chmielnej, Górskiego, Mokotowskiej, Wspólnej, Wilczej i innych ulicach w centrum miasta. Ich dawny wygląd na szczęście zachował się na starych fotografiach. - Jeśli jest dokumentacja, z rekonstrukcją detali nie powinno być problemu - uważa arch. Małgorzata Żmichowska, która kilka lat temu projektowała odtworzenie elewacji domu przy Emilii Plater 25.

Trzy domy rocznie

Społecznicy proponują, by prezydent Lech Kaczyński stworzył specjalny fundusz na remonty. Sami też będą poszukiwać źródeł ich finansowania, np. poprzez wywieszanie reklam przez sponsorów. Liczą na pomoc właścicieli sklepów i firm. Jeszcze w czerwcu władze Warszawy i dzielnicy Śródmieście dostaną listę wytypowanych przez ZOK budynków.

- Będą to różne domy, w pierwszej kolejności komunalne, do których nie ma roszczeń. Ale też zarządzane przez wspólnoty oraz objęte roszczeniami byłych właścicieli. Zaapelujemy do prezydenta o wsparcie wspólnot, bo same nie udźwigną remontów. Poprosimy go też o szybsze rozstrzyganie spraw własnościowych - mówi Janusz Sujecki.

Według działaczy ZOK pierwsze rusztowania powinny stanąć już w przyszłym roku. - Myślę, że rocznie uda się odrestaurować przynajmniej trzy domy. Ale jeśli włączą się bogaci sponsorzy, to może nawet dziesięć - szacuje.
 

·
Expert
Joined
·
3,166 Posts
Super wiadomość! :banana: I zdjęcia tych kamienic... 

·
Registered
Joined
·
696 Posts
Rewelacyjna wiadomość. Myślę że Kaczor wysupła coś z budżetu na ten cel, a społecznikom uda się znaleźć sponsorów w zamian za reklamę. Chyba nie powinno być z tym dużych problemów bo cel szczytny i dobre lokalizacje tych reklam.
Przy sprzyjających wiatrach może uda się remontowaćwięcej niż tylko trzy kamienice rocznie :)
 

·
Boxes rule
Joined
·
1,509 Posts
Kubster said:

To moj faworyt - tej kamienicy najbardziej przydala by sie renowacja do stanu z przed wojny. Marszalkowska duzo zyska
Przesadzasz, ja tam specjalnej roznicy nie widze ;)

2003


przed 1939
 

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,968 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Przywrócić piękno kamienicom!

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,2102663.html?nltxx=1077927&nltdt=2004-05-31-04-05

W niedzielę zaczęła się akcja Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy (ZOK), który chce przywrócić dawny wygląd 50 śródmiejskim kamienicom. - Jeśli Warszawa będzie od tego piękniejsza, to popieram - powiedział Jan Soboń i podpisał się pod apelem do prezydenta miasta o odrestaurowanie domów. Petycję poparło 177 osób

Tak zaczęła się akcja Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK. Społecznicy chcą, by dawny wygląd odzyskało 50 śródmiejskich kamienic, w których już po wojnie skuto ze ścian cały wystrój z bogactwem detali. Działacze ZOK stanęli wczoraj przed oszpeconym w ten sposób domem Rothberga u zbiegu Marszałkowskiej i Wilczej. Mimo wyludnionych w niedzielę ulic udało im się zebrać kilka stron podpisów.

- Staliśmy trochę ponad trzy godziny i mamy poparcie 177 osób! To sukces - ocenił Janusz Sujecki z ZOK.

Co prawda nie wszyscy przechodnie reagowali pozytywnie - niektórzy się odwracali, inni radzili: "Najpierw psie kupy trzeba posprzątać", jednak momentami do podpisania petycji ustawiała się kilkuosobowa kolejka. Stali w niej nawet mieszkańcy Łodzi, Ostrołęki, Gostynina i Słupska. Zapewniali, że wygląd stolicy leży im na sercu. - To miłe, że uroda Warszawy obchodzi nie tylko warszawiaków - komentował Janusz Sujecki.

ZOK będzie zbierać podpisy przez cały ten tydzień. O poparcie zwróci się do różnych środowisk i stowarzyszeń. U zbiegu Marszałkowskiej i Wilczej społecznicy staną jeszcze raz - w środę ok. godz. 15.

- Apel z podpisami złożymy u prezydenta w przyszły poniedziałek - zapowiedział Tomasz Markiewicz, prezes ZOK.

Działacze organizacji chcą, by władze miasta stworzyły specjalny fundusz i starały się o pieniądze z Unii Europejskich na rekonstrukcję elewacji kamienic. Będą też namawiać do współpracy sponsorów. Liczą na to, że w Śródmieściu uda się powtórzyć niedawny "praski cud", gdy na podstawie starych zdjęć odtworzono wystrój elewacji domów przy Ząbkowskiej i Lęborskiej. Jeśli miasto przyjmie program ZOK, remont pierwszych kamienic mógłby się zacząć już w przyszłym roku.
 

·
Registered
Joined
·
4,777 Posts
Obok wspomnianej kamienicy na rogu Marszałkowskiej i Wilczej najbardziej jaskrawe przykłady komunistycznego barbarzyństwa to chyba te dwie:

Aleje Jerozolimskie, tuż obok Mariotta:

I Żelazna róg Złotej:

(kiepskie zdjęcie, widać tylko kawałek budynku)


I to samo dziś:Oby coś z tej inicjatywy wyszło, bardzo mocno trzymam za nich kciuki...
 

·
Registered
Joined
·
749 Posts


Co do tej jednej kamienicy to odnowienie może nastąpić szybciej niż myślisz. Jakiś czas temu była informacja w PREM, że tą kamienica jest zainteresowany T. Gudzowaty, który chciałby stworzyć w tym miejscu swoją galerię (jakiś czas temu była informacja na temat budowy budynku tuż obok Ambasady Kanady a potem pojawiła się informacja, że firma T. Gudzowatego odkupuje mieszkania od właścicieli i chce stworzyć tu galerię). Jeżeli plan się powiedzie i uda się odkupić wszystkie mieszkania (z kasą nie powinno być problemu pogada z tatą i dostanie) to może też odresterauje budynek do przedwojennej formy.
PZDR
 

·
Registered
Warszawa
Joined
·
4,968 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Masz troche niescicle informacje, on nie wykupuje pojedynczych mieszkan tylko jest wlascicielem tej kamienicy. Teraz walczy z jej mieszkancami zeby sie przeniesli (daje im kase na nowe mieszkanie) bo chce zrobic remont, mieszkancy natomiast chca mieszkania w centrum, czyli bardzo drogie... Z tego co wiem sprawa otarla sie o sad a ten przyznawal racje Gudzowatemu motytujac ze remont jest niezbedny, a wlasciciel dziala zgodnie z prawem.
 

·
Registered
Joined
·
4,777 Posts
To w takim razie po raz pierwszy w zyciu kibicuję Gudzowatemu :D:D:D:D Ta kamienica to jeden z bardziej drażniących me oczy widoków w mieście. Oby wyrzucił kwaterunkowych najemców jak najszybciej
 

·
Expert
Joined
·
3,166 Posts
Na tej stronce (mojej ulubionej!) widać jak wiele budynków w centrum można jeszcze przywrócić do stanu przedwojennego:

http://www.stalus.iq.pl/show.php

Polecam tę stronę wszystkim tym, którzy jeszcze jej nie znają - mnóstwo zdjęć ulic Wa-wy przedwojennej i dzisiejszej, zrobionych z tego samego ujęcia!
 

·
Registered
Joined
·
512 Posts
Jestem goracym zwolennikiem tego projektu, zajue ze nie zlozylem pod petycja wlasnego podpisu :)

Od siebie dam taki przyklad


Takich przykladow jest masa i dobrze ze ktos powaznie sie to sprawa zainteresowal
Szukalem tez zdjec kamienicy Goldstandow o ile dobrze pamietam nazwisko. Przed wojna mial 6 pieer teraz chyba tylko 3 i oczywiscie bez wiekszych ozdob :cry:

Zdjecia dalem ze strony http://www.warszawa1939.pl/ chyba bogatszej w zdjecia, polecam tez fotoplan
 

·
Banned
Joined
·
1,013 Posts
Chesz byc w jeszcze wiekszym szoku ? Znajdz zdjecie kamienicy, ktora stala w miejscu dzisiejszego hotelu Marriott. To dopiero byl budynek ! Niestety nie mam zdjecia, ale jak ktos ma to niech zamiesci.
 

·
Banned
Joined
·
1,013 Posts
Ok sam znalazlem. To chyba jest boczny widok. Budynek firmy Drzewiecki & Jezioranski (firma budowlana) przed wojna.

Na tym miejscu stoi teraz Marriott.

 

·
Expert
Joined
·
3,166 Posts
Tych budynków było mnóstwo. Ten na przykład ("Rosija") stał w miejscu obecnego PKO BP na Marszałkowskiej, przy Sezamie:a ten przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Piękną:Nie ma co dywagować nad kamienicami, których się już nie odtworzy. To co jest obecnie istotne, to przywrócenie świetności wszystkim tym kamienicom, które ocalały...
 
1 - 20 of 17727 Posts
Top