SkyscraperCity banner

13121 - 13140 of 16349 Posts

·
Registered
318 Posts
Remont Lipowej 1A jest dla mnie fascynujący. Przed remontem fasada miała inny kolor w miejscach, w których skuto zdobienia - ich zarysy były bardzo dobrze widoczne. Widzę, że to kogoś skusiło do działania :cheers:

·
Introducing first
1,235 Posts
Zdobienia na biednych czynszówkach Powiśla rzadko dobrze wyglądały, nawet w chwili ich zbudowania. Odtworzono taki zdobieniowy substandart tamtych czasów, ot co.

Swoją drogą to fascynująca rzecz - nadbudowa nadbudowy.

·
Registered
2,992 Posts
Zdobienia na biednych czynszówkach Powiśla rzadko dobrze wyglądały, nawet w chwili ich zbudowania. Odtworzono taki zdobieniowy substandart tamtych czasów, ot co.
Oj, byś się zdziwił. Przykładowo takie gzymsy tych biedaczynszówek to był full wypas w porównaniu do dzisiejszych historyzujących realizacji klasy A+

·
Registered
4,809 Posts
Według mnie, to akurat jest całkiem udane połączenie historyzmu z nowoczesnością (przynajmniej w warszawskich realiach). Nowa część niczego "nie udaje" na siłę (zwykle wychodzi to nieudolnie), ale też nie próbuje zdominować starej części - tzn. "nie krzyczy" "patrz na mnie, ja tu jestem najważniejsza". Tylko dwa kolory elewacji, w tym jeden harmonizujący z dolną częścią.

A zarazem niższe kondygnacje są na tyle wierne oryginałowi, na ile to możliwe (sztukaterie). "Nie wstydzą się" swojego "pochodzenia", nie na na nich żadnych "udziwnień" (jak dodatkowe "balkony" na Próżnej).

Czy dałoby się zrobić lepiej? Zawsze się da... ;) Ale jak na nasze warunki - jedna z najlepszych prób w całej dotychczasowej historii "współczesnych nadbudów", oby zapoczątkowała taki trend i była wzorem dla innych. :)

W porównaniu choćby z tym (dach!!!):

czy tym:

to jednak jest mistrzostwo. ;)

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,525 Posts
Wiesz, jakkolwiek te realizacje powyżej na pewno nie są przykładami na niewidoczne nadbudowy, tak jednak znacznie mniej ingerują niż 3 piętrowa nadbudowa 3 poziomowego budynku. Sama w sobie nadbudowa jest fajna, ale w połączeniu ze starą częścią wygląda pokracznie. Szczególnie po przywróceniu detalu. Bo detal jest tak zaprojektowany, że dzieli budynek na bryły. Bryła głównej części budynku plus bryła nadbudowy/zwieńczenia. A nad tym jest jeszcze stodoła na 3 piętra. Trochę to nie gra. Szczerze mówiąc lepiej by to wyglądało, jakby współcześnie przerobiono tę kamienicę okładając ją miedzianymi panelami takimi jak na nadbudowie. Świetnie by to pasowało z BUWem i Wydziałem Prawa.

·
Registered
4,809 Posts
Zgodzę się, że pewnie lepszy efekt by osiągnięto, "ujednolicając" całość. Chodzi mi o to, że jeśli już musiano zostawić niższą część, to wybrano (w zakresie projektu ELEWACJI, przy przyjętej wysokości) optymalne rozwiązanie.

Zresztą nawet co do wysokości nie byłbym tak krytyczny... Według mnie często 1-1,5 piętrowa nadbudowa daje paradoksalnie... gorszy efekt. Niby "nie przytłacza wysokością", ale co z tego, jak z reguły zupełnie nie pasuje do oryginału. W efekcie otrzymujemy budynek z "naroślą", "stylistyczny zgrzyt", który aż kłuje w oczy. :eek:hno:

Tutaj natomiast mamy po prostu bryłę, złożoną z dwóch części. Każda jest "pełnoprawna". Oczywiście jeśli ktoś dobrze zna pierwotną wersję, z reguły będzie widział "przytłoczenie". Ale dla kogoś "z zewnątrz" to "jeden budynek"... tylko "rozbity" na dwie płaszczyzny.

Trochę tu nawiązuję np. do wieżowców, "wyrastających" z kamienic. Oczywiście w odpowiednio mniejszej skali ;) - ale w pewnym sensie idea jest podobna. Mi ona akurat pasuje. :)

I takie "połączenie" można przeprowadzić fatalnie - jak na Ząbkowskiej (tzn. tam chyba rozbierano do gruntu, ale to tylko przykład):

trochę lepiej: ;)

lub optymalnie - tzn. tak jak na Lipowej.

Ale oczywiście cały temat to w dużej mierze jednak kwestia gustów...

·
Hammerite Order
5,768 Posts
Proszę was Lipowa 1A, jest słaba. Zubożone gzymsy w stosunku do oryginału, nowe detale wyglądają tanio. Nadbudowa może i ciekawa ale trochę się gryzie w szczególności z tym biednym 2 piętrem, jak sądzę też nadbudową zrobioną lata temu.

·
Registered
18,776 Posts
Gzymsy jak gzymsy, ale nadbudowa jest okropna. Plac Zbawiciela to przy tym cudo.

Z tym, że ja to w ogóle lubię nadbudowy w stylu budynku nadbudowanego, a z kolei budynku na Lipowej nie uważam za warty zachowania.

·
Introducing first
1,235 Posts
Oj, byś się zdziwił. Przykładowo takie gzymsy tych biedaczynszówek to był full wypas w porównaniu do dzisiejszych historyzujących realizacji klasy A+
Zgadzam się, choć w obu przypadkach te ozdóbki wyglądają niezgrabnie.

·
Registered
4,809 Posts
Witam.Co z remontem elewacji gmachu przy Złotej 1 ? Skończyli już,czy jeszcze trwa ?
Trwał, trwa i... trwa mać... ;)

Ok, ostatnie zdjęcia w wątku znalazłem z sierpnia ub. roku (o ile czegoś nie przegapiłem), więc można się pokusić o małą aktualizację...

Elewacji części zabytkowej nie widać zupełnie, jest szczelnie zasłonięta za rusztowaniami. Coś kopią przy fundamentach, ale generalnie trzeba by wycinać dziurę, żeby cokolwiek zobaczyć.

Można za to chyba już oceniać nadbudowę, bo wygląda, że przybrała praktycznie docelowy wygląd (choć coś tam na samym szczycie jakby jeszcze kombinują):

Od narożnika ma takie jakby żyletki (ale bardzo krótkie), widać je tylko pod pewnym kątem.

Widok z pasażu na południe od Astorii:

Zgoda 5 i 3 zdecydowanie potrzebują teraz nadbudowy: ;)

A przy okazji, jak jesteśmy w okolicy... swego czasu w dziale inwestycyjnym toczyła się (z moim udziałem ;)) dyskusja na temat "walorów" przewidzianego do rozbiórki hotelu Zgoda 6. Zdania akurat nie zmieniłem, natomiast przyznaję, że mozaiki na budynku są ciekawe. :) Zabytkiem co prawda nie jest (choć u nas to się teraz tak szybko zmienia, że nigdy nic nie wiadomo...), ale mozaiki z pewnością mają wartość artystyczną.

Od południa mniejsza:

od północy - większa:

A wklejam je również, żeby zapytać o kwestię techniczną, bo może są wśród nas osoby zorientowane w temacie (z fachową wiedzą, wykształceniem konserwatorskim, doświadczeniem zawodowym, itp.). Temat mozaik, zwłaszcza z budynków powstałych po 1945, przewija się ostatnio coraz częściej. Syreni Śpiew, fabryka dźwigów Trans-lift czy Zgoda 6 właśnie.

Stąd moje pytanie - na ile wykonalna jest "translokacja" takich dzieł? Czy wiążą się z tym ogromne koszty, czy też takie operacje nie są szczególnie kapitałochłonne? Jak z reguły wyglądają (jeśli ktoś o jakichś słyszał) - można "ot tak" odciąć cienki "plaster" podłoża razem z dziełem? Jak duże mogą być pojedyncze kawałki - kilkanaście metrów kwadratowych, czy góra kilka?

Pytanie może wydawać się w tej chwili nieco abstrakcyjne - ale kto wie, co przyniesie przyszłość... ;)

·
Registered
4,809 Posts
To jakoś wiąże się chyba z remontami ;) (choć ten akurat sprzed dobrych kilku lat, z 2011) - 2 marca kamienica Józefa Lipińskiego z lat 1897-98 (obecnie "Pasaż Lipińskiego") promowała się w nietypowy sposób - około 4 min. mappingiem na elewacji (jednorazowe wydarzenie).

A tu - nagranie całości.

I dla przypomnienia - stan przed remontem:

·
Registered
4,809 Posts
O, faktycznie. :nuts:

Jaracza 10 - Znalezione tak na szybko w sieci:

I kawałek z artykułu, który akurat ostatnio opisywał właśnie problemy części mieszkańców tejże (zreprywatyzowanej) kamienicy z pewnym płotem:

EDIT: Hmmm... i niespodzianka :nuts: Z tego materiału TV wynika, że Jaracza 10... powstała po wojnie (miała zostać ukończona w 1949, według słów syna jednego z projektantów; z mapy historycznej UM ciężko stwierdzić stan działki w 1945...). A człowiek tyle lat żył w przekonaniu, że jest przedwojenna. :nuts:

A kolor... dziwna sprawa, bo w materiale telewizyjnym (z 8 marca) wyraźnie widać biel na obu elewacjach frontowych, na zdjęciach powyżej - wpada to w jakiś błękit. :nuts:

13121 - 13140 of 16349 Posts