SkyscraperCity banner

Przepiękny czy piękny?

1 - 20 of 55 Posts

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,128 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Warszawa, Śródmieście, ul.Kopernika 5/7/9, ul.Gałczyńskiego, ul.Przybosia
https://maps.google.pl/maps?q=Ildef...nsa+Gałczyńskiego,+Warszawa,+Mazowieckie&z=19

Projekt:
Sławomir Stankiewicz,
Michał Adamczyk,
Krzysztof Tyszkiewicz

strona:
http://www.rezydencjafoksal.com/

wątek:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=584413

Elewacja:

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

fot: Znalezione na ulicy

Juvenes Projekt

wawago

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

Dziedziniec:

Fot. Robert Kowalewski

wawago

Fot. Robert Kowalewski

Detal:

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

wawago

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Wnętrza:

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

Juvenes Projekt

wawago

wawago

wawago

wawago

wawago

wawago

wawago

Fot. Robert Kowalewski

wawago

wawago

wawago

wawago

wawago

wawago

wawago

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

Fot. Robert Kowalewski

Juvenes Projekt

·
Premium Member
17,128 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Aha, to nie tylko apartamentowiec, ale także biurowiec.

Przy ocenianiu Restaury Górskiego, napisałem że to drugi najlepszy apartamentowiec w Warszawie. Czas zaprezentować najładniejszy.

Niewątpliwie najlepsza mieszkaniówka w Warszawie, i z tego co wiem najlepsza w swojej klasie w Polsce. Naprawdę luksusowa inwestycja. Architekci nie mieli żadnych ograniczeń finansowych i to widać (tak twierdzą również varsavianiści). Urbanistycznie na 9,5/10. Minus za lekkie odsunięcie od pierzei Kopernika. Z innych stron idealnie trzyma pierzeje i nawiązuje wysokością do sąsiadów. Nie widać tego na zdjęciach, ale w przyziemiach z 2 stron jest sporo lokali usługowych. Architektonicznie perełka. Art deco w wersji współczesnej. Detal niespotykany w Polsce. Płaskorzeźby wykonane przez rzeźbiarza Antoniego Pastwę. Kratownice na elewacji nawiązują do sąsiadów z naprzeciwka. Z resztą faktura elewacji również lekko nawiązuje do klinkierowej elewacji wyżej wspomnianych budynków.

Jeden z nielicznych budynków w których chciałbym zamieszkać.

Bezapelacyjnie 10/10.

Tutaj też bym prosił o uzasadnienie ocen niższych niż 7,5/10. Może budynek nie odpowiadać, ale są jakieś granice.

·
.
5,007 Posts
Zacznę od środka: nie mój gust, ale zdecydowanie robi wrażenie.
Z zewnątrz, wszystko w porządku poza kilkoma minusami. Nie wiem czemu ale nie pasuje mi elewacja. Może to wina dużego kontrastu pomiędzy czernią a jasnym kamieniem. Budynek przez ciemną stolarkę i masywne kolumny wydaje się trochę przyciężki, plus dosyć niski parter wygląda słabo (w niektórych miejscach nie ma tej poprzecznej belki i wygląda od razu lepiej). Co jeszcze... usługi w parterach, nie dostrzegłem takich, poprawcie mnie jeżeli są :)
Pomimo wszystkich wad nie można, po prostu nie można dać słabej oceny temu budynkowi, działkę wypełnia chyba w najlepszy sposób (nie znam Warszawy :p), ciągnie pierzeję, nie ma bezsensownych wyrw w zabudowie.
Oglądam zdjęcia 10 raz i dalej się zastanawiam nad oceną.... Daję 9-9,5/10 :)

·
Registered
68,076 Posts
Wnętrz nie oceniam - RAZ - nie w moim guście, DWA - nie o to tu chodzi, TRZY - podobny luksus widziałem już w kilku miejscach, łatwo go osiągnąć.

Ot, przyjemny budynek mieszkalny, ale nie powala formą/kształtem czy elewacją. Fakt - dobre rozwiązanie to dwa kolory - może czerń to niekoniecznie cuś dla mnie, ale pomysłowe. Urozmaicona elewacja to też dla mnie plus, ale nie ma tego czegoś :| - co by przyciągało wzrok/uwagę na dłużej...

Nie wiem jak z Warszawą, ale dla mnie nie jest to najlepsza mieszkaniówka - wolę kilka poznańskich projektów, parę wrocławskich też jest fajniejszych :|.

Taki seee - kiedyś dostałby 8 - ale przybywa fajnych projektów/realizacji w Polsce więc: 7,5/10

·
Premium Member
17,128 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
^^ Pokaż mi te inwestycje. Ale nie Thespiana, czy City Park, bo to zupełnie inny styl. Pokaż miejską, szlachetną kamienicę z takim detalem jak ta. W Warszawie jest parędziesiąt podobnych budynków, ale nie takiej klasy jak ten.

A wnętrza też się ocenia. Chociażby przykład terminali lotniczych. I nie prawda, że można łatwo osiągnąć taki luksus. Ja nie spotkałem się*z użyciem gdzie indziej kamienia półszlachetnego na ścianach. Tutaj na basenie jest onyks.

Michał78: Parter może na niektórych zdjęciach wyglądać nisko, bo od 2 stron jest poniżej linii ulicy.

Usługi jak wyżej napisałem są (5, 6 lokali). W prawdzie są to tylko miejsca na usługi, bo na razie nikt się jeszcze nie wprowadził.

·
Uliczny świrus
2,327 Posts
Jest mocno przysadzisty, to fakt - ale jak dla mnie to żadna wada, nawiązuje tym samym to innych monumentalnych budynków warszawskich. Ja tam nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń, codziennie widzę ten apartomentowiec z okna i w ogóle mi się nie nudzi. Dychacz jak nic.

·
Registered
68,076 Posts
Tutaj też bym prosił o uzasadnienie ocen niższych niż 7,5/10. Może budynek nie odpowiadać, ale są jakieś granice.
^^
Widzisz Kolego nie dałem mniej niż 7,5 :| - nie przekroczyłem "granicy" ;) więc weź się ode mnie odczep :D.

Co mnie inny styl - piszemy o mieszkaniówce ogólnie. Owszem piszesz "najlepsza w swojej klasie" - tylko jaka to klasa? Tak enigmatycznie można pisać o każdym budynku :nuts:. Taki mam gust - i nic na to nie poradzę... :dunno:

·
Premium Member
17,128 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Nie piszemy o mieszkaniówce ogólnie. Corte Verona uważam za najwybitniejszy przykład współczesnego blokowiska w Polsce. Tak samo Trio apartamenty uważam za najwybitniejszy przykład nowoczesnej mieszkaniówki. Natomiast Foksal uważam za najwybitniejszy przykład miejskiej kamienicy, lekko historyzującej. I oceniając Thespiana zestawiam go z Trio, a oceniając osiedle Milenium z Corte Verona. Oceniając Stadion Narodowy nie zastanawiam się nad tym czy jest lepszy od terminalu we Wrocławiu, czy Bolko loft. Zestawiam budynki podobne. A z podobnych budynków ten jest IMO najlepszy. A mam z czym porównywać bo podobnych luksusowych inwestycji w Warszawie powstało/powstaje naprawdę sporo.

I nie twierdzę że nie można krytykować. Można. Może się nie podobać układ elewacji, rozmiar budynku, nawet kształt frontowej elewacji. Jednak twierdzenie, że to ot taki nudny budynek jakich jest masa, to duże nadużycie. Nie ma prawie w ogóle takich budynków.

·
GeorgeSorosVEVO
843 Posts
Rezydencja z prawdziwego zdarzenia. Dziesięć na dziesięć.

·
Registered
庶民サンプル
3,824 Posts
Architektura bez hamulca finansowego. Coś pięknego, symbol bogactwa na miarę naszych czasów. 9,5/10

·
3D
7,274 Posts
Niewątpliwie najlepsza mieszkaniówka w Warszawie, i z tego co wiem najlepsza w swojej klasie w Polsce.
Najlepsza mieszkaniówka to na pewno nie jest. Zresztą, żeby to stwierdzić, trzeba się kierować rzetelnymi kryteriami.

Architekci nie mieli żadnych ograniczeń finansowych i to widać...
Chyba byłoby lepiej, gdyby mieli.

Urbanistycznie na 9,5/10. Minus za lekkie odsunięcie od pierzei Kopernika. Z innych stron idealnie trzyma pierzeje i nawiązuje wysokością do sąsiadów. Nie widać tego na zdjęciach, ale w przyziemiach z 2 stron jest sporo lokali usługowych.
Nie daje się prawie 10/10 za urbanistykę tylko za wypełnienie działki. Linia i wysokość zabudowy to wytyczne. Jeśli oceniasz rozwiązanie budynku na płaszczyźnie urbanistycznej, to istotne jest jak budynek kontynuuje przestrzeń i tutaj przydają się już plany. Na dachu odsunięte ślepe pudła. Widać, że to rozwiązanie po najmniejszej linii oporu, a nie element architektonicznej kompozycji.

Architektonicznie perełka. Art deco w wersji współczesnej. Detal niespotykany w Polsce.
Chyba zdecydowanie przesadzasz. Najlepsze jest to, że poprosiłeś innych o uzasadnienie oceny, a sam posługujesz się prawie wyłącznie epitetami.

Nie leży mi ten budynek, za dużo się tam dzieje bez powodu. Proporcje, przepych, zbyt formalne rozwiązania. No i jakie tandetne szkło na tym patio. W ogóle od zaplecza wygląda to wszystko bardzo biednie i to jest słaby punkt urbanistyki budynku. Zwłaszcza, że cofnęli fasadę przy Kopernika i otworzyli ten dziedziniec, więc połowa jest urbanistycznie cienka, a druga tylko poprawna.

Pierwsze kółko: bardzo słabo rozwiązane. Kawałek bezsensownie lewitującej i nieładnej fasady. Nawet nie chodzi o ten prześwit, doceniam, że zrobili ciąg pieszy, ale od tej strony to jest po prostu budynek nr 2. Takie newralgiczne miejsce, które trochę ratuje to przejście.
Drugie kółko: wszędzie te czarne ramy pełnią inną rolę, tutaj nagle oprawiają całe skrzydło i tak bez czułości dotykają sąsiedni budynek, ściema...
Trzecie kółko: jak już zaczyna się coś dziać poza przeładowywaniem fasady detalami to taki niewypał. Wygląda jakby ten nawis był 2 metry nad chodnikiem. Dolna część nie pasuje do góry.

Temu budynkowi mógłbym dać 8-10, ale Foksal tylko 5. Co oznacza dla mnie, że traktuje taki obiekt obojętnie, jest kolejnym klockiem w masie miasta.

·
Uliczny świrus
2,327 Posts
Temu budynkowi mógłbym dać 8-10, ale Foksal tylko 5. Co oznacza dla mnie, że traktuje taki obiekt obojętnie, jest kolejnym klockiem w masie miasta.
Pół forum pieje z zachwytu nad berlińskim Radissonem, a ten budynek to dla ciebie taki se przeładowany detalem nieporadny klocuch. Nieźle.

·
3D
7,274 Posts
No to niech się zachwycają, co ja mam z tym wspólnego? Poza tym myślę, że chodzi Ci o Ritz-Carlton na Potsdamer Platz.
Wiem, że dużo osób będzie się wkurzać za moją 5. Zrozumcie, że korzystam z tej skali ostrożnie i nie nawalam 10 ile wlezie. Dla mnie obiekty na 10 w Miss można policzyć na palcach jednej ręki. Dlatego tak jak napisałem, 5 to ocena neutralna. Z tym, że sam budynek nie jest neutralny, ale ma też elementy, które mi się nie podobają i to niweluje jakieś pozytywne emocje.

·
Uliczny świrus
2,327 Posts
No to niech się zachwycają, co ja mam z tym wspólnego? Poza tym myślę, że chodzi Ci o Ritz-Carlton na Potsdamer Platz.
Wiem, że dużo osób będzie się wkurzać za moją 5. Zrozumcie, że korzystam z tej skali ostrożnie i nie nawalam 10 ile wlezie. Dla mnie obiekty na 10 w Miss można policzyć na palcach jednej ręki. Dlatego tak jak napisałem, 5 to ocena neutralna. Z tym, że sam budynek nie jest neutralny, ale ma też elementy, które mi się nie podobają i to niweluje jakieś pozytywne emocje.
Nie, chodzi mi o Radissona przy Karl-Liebknecht-Straße między Alexander Platz a Katedrą, w przeciwieństwie do Ritza ma on dużo wspólnego w formie z następcą Skarpy i jest bardzo często przywoływany na forum jako przykład ponadprzeciętnej architektury i urbanistyki (nie twierdzę, że masz coś wspólnego z jego fanami, ale dziwi, że jeden budynek jest w miarę powszechnie jako co najmniej bardzo dobry, a drugi, mający z tym berlińskim hotelem sporo wspólnego, ostro zjechany). Troszkę jest dla mnie sprzeczne, że najpierw określasz ten budynek jako zapychacz (swoją drogą ile jest w Warszawie powojennych budynków z takim wykończeniem?), a później piszesz, że jednak nie jest neutralny. A tak poza tym, to jak oceniasz najlepszy w mojej ocenie fragment budynku, czyli elewację od strony Przybosia? O ile do pozostałych elementów można się przyczepić (np. krytyka fragmentu przyczepionego do biedaczynszówki jest oczywiście zasadna, ale jak dla mnie to była sytuacja bez wyjścia - i tak to się tak strasznie nie gryzie, jak by mogło), to jak dla mnie ta część jest bardzo spójna i z fajnym rytmem.

·
Registered
700 Posts
Budynek z ambicjami, świetne materiały i wykończenie... ale architektonicznie takie cudo to nie jest, niestety. Przekombinowany, błędy w kompozycji, ogólnie przesyt i przeciętna finezja. Nadal nie mamy w Polsce współczesnej kamienicy sprawnie operującej historyzującym rzeźbiarskim detalem. Pomo odwołujące się do Art-Deco to nadal pomo.
Architekci nie mieli żadnych ograniczeń finansowych i to widać
Skoro inwestor nie liczył się z pieniędzmi to mógł zatrudnić pracownię znaną chociaż na polską skalę. Trochę jak typowa bogatsza polska rodzina, która wydaje 60 tys. na jacuzzi ale projekt domu weźmie z katalogu, bo na architekta szkoda. Skala oczywiście inna ale mechanizm podobny.

7.5/10. Mimo wszystko niespełniony pomnik to coś ciekawszego od większości deweloperek.

·
3D
7,274 Posts
Nie, chodzi mi o Radissona przy Karl-Liebknecht-Straße między Alexander Platz a Katedrą, w przeciwieństwie do Ritza ma on dużo wspólnego w formie z następcą Skarpy i jest bardzo często przywoływany na forum jako przykład ponadprzeciętnej architektury i urbanistyki (nie twierdzę, że masz coś wspólnego z jego fanami, ale dziwi, że jeden budynek jest w miarę powszechnie jako co najmniej bardzo dobry, a drugi, mający z tym berlińskim hotelem sporo wspólnego, ostro zjechany). Troszkę jest dla mnie sprzeczne, że najpierw określasz ten budynek jako zapychacz (swoją drogą ile jest w Warszawie powojennych budynków z takim wykończeniem?), a później piszesz, że jednak nie jest neutralny. A tak poza tym, to jak oceniasz najlepszy w mojej ocenie fragment budynku, czyli elewację od strony Przybosia? O ile do pozostałych elementów można się przyczepić (np. krytyka fragmentu przyczepionego do biedaczynszówki jest oczywiście zasadna, ale jak dla mnie to była sytuacja bez wyjścia - i tak to się tak strasznie nie gryzie, jak by mogło), to jak dla mnie ta część jest bardzo spójna i z fajnym rytmem.
OK, wykluczyłem tamten, bo moim zdaniem oba te budynki niewiele mają ze sobą wspólnego. Tamten budynek, owszem ma jakiś lekki relief na fasadzie, ale jest dużo bardziej powściągliwy. W sumie omawiany Foksal bardziej przypomina mi jakieś dalekie echo secesji niż Art déco. Budynek w Berlinie poza szklaną nadbudową, ma fasadę płaską jak stół, bez żadnego spiętrzenia bryły i osobiście uważam, że ten obiekt jest dużo lepszy. Ponadprzeciętny nie jest, ale jest najzwyczajniej do bólu poprawny. Zapychacz to Twoje określenie. Miałem na myśli to, że budynek w mojej myślowej mapie miasta jest neutralny, po moim ogólnym bilansie, dla mnie. Nie polecę tam specjalnie go zobaczyć, ale nie przeszkadza mi, że jest. To jaki wyraz architektoniczny ma ten obiekt to inna historia. Poza tym nie jest to rodzaj architektury, który mnie najbardziej fascynuje, więc nie mogę takiemu budynkowi dać maksymalnej oceny, a za błędy i mało atrakcyjne rozwiązania poleciały dalsze punkty. Również za ten przepych, nie lubię tego. Fragment od Przybosia jest najspokojniejszy, a najlepszą jego częścią jest dół. Górę osobiście bym trochę uspokoił, na przykład wyrzucając te wstawki w balustradzie. W ogóle nie kumam tego detalu, na co, po co, czy on jest aż taki ładny? Co do rytmu się zgodzę. Na koniec, odnośnie tego rozwiązania nad prześwitem, to powiem, że zawsze jest wyjście. Chyba po prostu fasada podyktowała projekt. Obrys bryły w parterze to taki wyciskacz powierzchni użytkowej, o walorach przestrzennych nikt tam chyba nie myślał.

·
Premium Member
17,128 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Skoro inwestor nie liczył się z pieniędzmi to mógł zatrudnić pracownię znaną chociaż na polską skalę. Trochę jak typowa bogatsza polska rodzina, która wydaje 60 tys. na jacuzzi ale projekt domu weźmie z katalogu, bo na architekta szkoda. Skala oczywiście inna ale mechanizm podobny.
A to że pracownia jest nieznana, to jakaś wada? Znane pracownie też popełniają gorsze projekty. Poza tym nie znam zbyt wielu pracowni, które zajmują się podobnymi projektami.

1 - 20 of 55 Posts