SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 9998 Posts

·
Szlachta Nie Choruje
9,424 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Budowa centralnego odcinka II linii metra miała swój wątek, więc dla tej inwestycji chyba również będzie zasadne wydzielenie oddzielnego tematu. Jeśli będą przeważać głosy sprzeciwu, wątek można usunąć.

Wybór najkorzystniejszej oferty na rozbudowę odcinka centralnego II linii metra
29 Października 2015

W czwartek 29 października 2015 roku Zarząd Metra Warszawskiego Sp. z o.o., działając na podstawie umowy na zastępstwo inwestycyjne zawartej z Miastem st. Warszawa, zatwierdził protokół z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na rozbudowę odcinka centralnego II linii metra oraz dokonał zatwierdzenia wyboru najkorzystniejszej oferty.

Rozbudowa obejmuje realizację odcinka zachodniego od szlaku za stacją C9 Rondo Daszyńskiego do torów odstawczych za stacją C6 Księcia Janusza oraz realizację odcinka wschodniego-północnego od szlaku za stacją C15 Dworzec Wileński do torów odstawczych za stacją C18 Targówek II. Łączna długość dwóch realizowanych odcinków to ok. 6 km.

Łączna kwota przeznaczona przez Inwestora na realizację tego przedsięwzięcia to 3.174.757.654,32 zł. brutto na oba zadania.

Po wcześniejszym zweryfikowaniu ofert pod względem formalnym i merytorycznym, Zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty:

w zakresie zadania nr 1 na realizację odcinka zachodniego – od szlaku za stacją C9 „Rondo Daszyńskiego” do torów odstawczych za stacją C6:
Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş.,
Konya Devletyolu, 23.Km, no 111 Gölbaşi - Ankara

w zakresie zadania nr 2 na realizację odcinka wschodniego-północnego – od szlaku za stacją C15 „Dworzec Wileński” do torów odstawczych za stacją C18:
Astaldi S.p.A., 00156 Rzym, Via G.V. Bona 65
http://metro.waw.pl/aktualnosci/ite...udowe-odcinka-centralnego-ii-linii-metra.html

Turcy i Włosi rozbudują II linię. Metro wybrało wykonawców

Metro Warszawskie zakończyło ocenę ofert na rozbudowę II linii metra o odcinki 3+3 (po trzy stacje w każdą ze stron). Zgodnie ze wskazaniami, wybrano ofertę włoskiej firmy AGP Metro i tureckiej firmy Gulermak, czyli podmiotów, które tworzyły konsorcjum budujące centralny odcinek II linii metra. Można spodziewać się jednak, że pozostałe firmy ubiegające się o lukratywny kontakt zaskarżą ten wynik. Nowe stacje mają być gotowe w 2019 r.
[...]
Od października zeszłego roku Metro prowadzi przetarg na wykonawców – po jednym dla każdego z odcinków. Termin składania ofert był kilkukrotnie przekładany. Wreszcie chętnych na realizację prac poznaliśmy w sierpniu. Na odcinek zachodni wpłynęło pięć ofert, z czego najtańszą złożył Gulermak, oferując cenę 933 mln netto (1,148 mld brutto). W przypadku odcinka wschodnio-północnego złożono cztery oferty. Najtańsza należy do Astaldi, które jest w stanie zrealizować prace za 867 mln netto (1,067 mld brutto). To znacznie mniej niż zakładał budżet inwestorski. Metro może przeznaczyć na oba odcinki 3,17 mld zł brutto – 1,68 mld zł na odcinek zachodni i 1,49 mld zł na odcinek wschodnio-północny.

Dzisiaj Metro dokonało oficjalnego wyboru, uznając oferty złożone przez Gulermak i Astaldi za najkorzystniejsze. Obie firmy znane są z budowy centralnego odcinka II linii metra. Można jednak zakładać, że nie uda się prędko podpisać umowy, gdyż pozostałe firmy tak łatwo nie odpuszczą lukratywnego kontraktu.

Na ok. 3,5-kilometrowym odcinku w kierunku Woli zaplanowano trzy stacje. Projekty wykonała firma Metroprojekt, która ma na swoim koncie projekty budowy I linii metra i wielobranżowy projekt koncepcyjny centralnego odcinka II linii metra. Stacja C-8 Płocka znajdzie się w rejonie skrzyżowania Płockiej i Wolskiej. Stację C-7 Młynów (Moczydło) przewidziano pod ul. Górczewską, w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny, po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego. Zaplanowano tutaj węzeł przesiadkowy na kolej (miasto i PKP zapowiadają też wreszcie podziemne połączenie stacji metra Centrum i Dworca Śródmieście). Stację C-6 Księcia Janusza zaplanowano natomiast pod Górczewską, po wschodniej stronie skrzyżowania z Księcia Janusza.

Na wschodnio-północnym, 3,1-kilometrowym odcinku w kierunku Targówka również przewidziano trzy stacje. Za projekt tego odcinka odpowiedzialna była firma ILF Polska, która wykonywała już na zlecenie AGP Metro projekt budowlany centralnego odcinka II linii metra, a następnie pracowała przy projekcie wykonawczym dla tej inwestycji. Przystanek C-16 Szwedzka powstanie w rejonie Szwedzkiej i Strzeleckiej. Stacja C-17 Targówek została zaplanowana w rejonie Pratulińskiej i Ossowskiego. Ostatni przystanek. C-18 Trocka, powstanie natomiast przy skrzyżowaniu Pratulińskiej i Trockiej.

Obiekty stacyjne będą realizowane metodą odkrywkową, natomiast do drążenia tuneli zostaną wykorzystane tarcze TBM, które będą przechodzić także pod budynkami. Stacje będą dwu- lub trzykondygnacyjne, z dwiema bądź trzema nawami.
[...]
http://www.transport-publiczny.pl/w...-ii-linie-metro-wybralo-wykonawcow-50671.html

Źródło: http://www.metro.waw.pl/ii-linia-metra-109

Odcinek zachodni - stacje C6, C7 i C8.

Źródło: http://www.transport-publiczny.pl/w...-ii-linie-metro-wybralo-wykonawcow-50671.html

Odcinek wschodni - stacje C16, C17 i C18.

Źródło: http://www.transport-publiczny.pl/w...-ii-linie-metro-wybralo-wykonawcow-50671.html

·
Szlachta Nie Choruje
9,424 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)

·
Registered
庶民サンプル
2,959 Posts
Wolska
http://imageshack.us/a/img713/8285/wolskawizu1.jpg[/ img][/quote]
Miała być druga Japonia? Będzie druga Japonia :troll:

Niech podpisują i kopią. Zaczyna brakować tego napięcia związanego z budową metra. Znowu będą przekładać instalacje, ciąć i patrzeć, gdzie światło zgaśnie :troll:

·
薄利多銷寵大&#
1,369 Posts
Bardzo podoba mi się ta różnorodność w architekturze wejść do projektowanych stacji metra. Uważam że motylki na centralnym odcinku są ok, ale niekoniecznie wszystkie wejścia muszą wyglądać tak samo (różniąc się jedynie kolorem) to trochę nudne, a wejścia na stacjach "Targówek" i "Szwedzka" to już w ogóle miazga :cheers:

·
SSC moje hobby!
1,875 Posts
Puk puk, Mateuszu jesteś tu? Będziesz pracował dalej przy rozbudowie M2?

·
Pociąg do kolei
1,608 Posts
^^
W dokumentacji projektowej stanowiącej część dokumentacji przetargowej dostępnej na platformie zakupowej Metra Warszawskiego. Ale konia z rzędem temu, kto to wszystko pobierze, rozpakuje, przeszuka i znajdzie. ;)

·
Warszawa Centralna
1,975 Posts
Moja krytyka co do stacji:

Nie podobają mi się wyjścia z metra na odcinku Wolskim. Zbyt proste, tanie, ciasne, brak schodów ruchomych do góry. Moim zdaniem po prostu przeżytek.

Wyjście ze stacji Odenplan zielonej linii metra w Sztokholmie otwartej w 1952.

Najładniejszą stację według mnie zostaje Wolska.

Moczydło: nie uważacie, że ten biały sufit to pomyłka? Nikt tego nie będzie sprzątać i malować.

Targówek II: znowu (jak na centralnym odcinku) popełniono błąd budowania wysokich przejść podziemnych. To wszystko kosztem ilości schodów w wyjściach. Schodzi się po tych schodach z tramwaju jak tunelem. Nie wspomnę o ilości schodów do góry - preferuje już wjazd windą.

• Like
Reactions: marcin.s

·
Karbowy
3,744 Posts
^^
W dokumentacji projektowej stanowiącej część dokumentacji przetargowej dostępnej na platformie zakupowej Metra Warszawskiego. Ale konia z rzędem temu, kto to wszystko pobierze, rozpakuje, przeszuka i znajdzie. ;)
Pobrałem wszystko, rozpakowałem i dokładnie przejrzałem. Szczególnie odcinek zachodni, najbardziej interesował mnie rejon C06. Więc jak macie pytania to proszę :)

·
▲▼▲▼▲▼▲
1,494 Posts
^^ To wrzuć proszę takie same mapki jak hp7960, tyle że dla wschodniej części ;)

·
Registered
3,470 Posts
Mam jeszcze pytanko, jaka jest ostateczna nazwa stacji C08 ? Młynów czy Wolska ? A może jednak Płocka ? I kiedy ustalą nazwy stacji C17 i C18 ?

·
Pociąg do kolei
1,608 Posts
Mam jeszcze pytanko, jaka jest ostateczna nazwa stacji C08 ? Młynów czy Wolska ? A może jednak Płocka ? I kiedy ustalą nazwy stacji C17 i C18 ?
Według ostatniej oficjalnej informacji prasowej Urzędu Miasta planowane stacje mają następujące oznaczenia i nazwy robocze:
  • C6 Księcia Janusza
  • C7 Moczydło
  • C8 Wolska
  • C16 Szwedzka
  • C17 Targówek
  • C18 Trocka

Ostateczne nazwy ustali dopiero Komisja Nazewnictwa przy Radzie m.st. Warszawy.

A co do wizualizacji stacji, to w mój gust najbardziej trafiają:
  • na odcinku wolskim - wejście i wygląd stacji C7 Moczydło (kolor niebieski i okręgi, aczkolwiek zieleń na C6 Księcia Janusza i brąz na C8 Wolska też są w porządku),
  • na odcinku praskim - wejście na stację C16 Szwedzka (beton z przeszkleniem i akcentem kolorystycznym, z tego co pamiętam coś podobnego chyba wybrano dla A1 Kabaty) i wygląd stacji C17 Targówek (zieleń, reszta jest dla mnie zbyt mdła).
:)

·
Unregistered User
1,251 Posts

·
Banned
431 Posts
ale te "wizualizacje" wykończenia wschodniej części rozbudowy to jakieś totalne nieporozumienie. ciekawe czy w ogóle oni wiedzą co mają budować bo to co pokazano to jest chyba kpina... :no:

1 - 20 of 9998 Posts
Status
Not open for further replies.