Budowa metra zatrzęsie Wolą i Bemowem. Szczegóły utrudnień i mapa
Tuż przed budową II linii metra protestuje Spółdzielnia Mieszkaniowa "Koło" - wykop odetnie kilka bloków. W poniedziałek okazało się, że oprócz Górczewskiej trzeba też zwęzić Wolską.
Zachodnią część Warszawy czekają ogromne problemy komunikacyjne. Wola zostanie rozkopana z powodu budowy metra, a sąsiednie Bemowo będzie odcięte od centrum. Mało kto spodziewał się aż tak dużej skali utrudnień.
W długi weekend 11-13 listopada firma Gülermak, wykonawca metra na Woli, chce całkowicie zamknąć ul. Górczewską między al. Prymasa Tysiąclecia a Płocką, odcinając przejazd przecznicami - ul. Syreny i Sokołowską. W tym miejscu powstanie stacja Młynów.
Jednocześnie Górczewska będzie częściowo wyłączona z ruchu od ul. Ciołka do wjazdu na parking centrum handlowego Wola Park. Tutaj zaplanowano ponad 600-metrowy wykop pod stację Księcia Janusza z halą postojową dla pociągów. Według Krzysztofa Piaseckiego, kierownika kontraktu z firmy Gülermak, inwestycja zostanie podzielona na cztery etapy. Od połowy listopada dostępna będzie północna jezdnia Górczewskiej, ale tylko dla autobusów. Przekładanie podziemnych instalacji spowoduje odcięcie wjazdu i wyjazdu z ulic: Ciołka, Księcia Janusza i Jana Olbrachta. Na przełomie stycznia i lutego ma się zacząć budowa szybu dla tarcz, które będą drążyć tunele w kierunku stacji Rondo Daszyńskiego - pod Górczewską, Płocką i Kasprzaka. W wakacje przyszłego roku Gülermak chce przystąpić do właściwych robót konstrukcyjnych przy stacji Księcia Janusza, a w 2019 r. odtworzyć jezdnię ul. Górczewskiej.
Bloki na Woli bez dojazdu?
Wczoraj prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Koło" Janusz Szmigiera alarmował podczas konferencji prasowej w ratuszu: - Podczas budowy metra część naszego osiedla zostanie pozbawiona dostępu do drogi publicznej. Dojazd do kilku bloków, garaży i śmietników ma prowadzić po chodniku.
Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk odesłał prezesa Szmigierę i lokatorów jego spółdzielni na dzisiejsze spotkanie informacyjne (godz. 18, liceum przy ul. Garbińskiego 1). Stwierdził, że będą tam nawiązywane "dobrosąsiedzkie stosunki". "Stołeczną" Lejk zapewnił, że protest spółdzielców nie zagraża inwestycji. Wykonawca dostał od wojewody pozwolenie na budowę (a zatem prawo do zajęcia działek), którego nie można już zatrzymać.
- Nie mogą zacząć prac, pozbawiając nas dojazdu - przekonuje jednak prezes Szmigiera. - Od połowy 2014 r. próbowaliśmy ustalić z projektantem i inwestorem, jaka będzie organizacja ruchu. Cały czas zbywano nas, że ma to uzgadniać generalny wykonawca. A on zaczął działać na osiedlu bez naszej wiedzy. Oniemieliśmy, bo 800 mieszkańców ma być pozbawionych dojazdu. W dodatku lokatorom z parterów w blokach przy Górczewskiej 88, 92 i 94/96 grozi, że w połowie okien będą mieć ogrodzenie budowy.
Zwężą i zamkną ulice na Woli
Duże kłopoty czekają kierowców. Na trzy lata mogą zapomnieć o jeździe Górczewską, ciasno będzie też na ulicach równoległych. Wzdłuż Połczyńskiej od Powstańców Śląskich, przez Wolską, Kasprzaka i Prostą, do ronda Daszyńskiego, a dalej na Towarowej do Kercelaka przy al. "Solidarności" obie jezdnie zostaną zwężone o buspasy. Od czerwca do sierpnia przyszłego roku zapowiadany jest remont ul. Obozowej i całkowite wyłączenie ruchu. Kolejarze będą też rozbierać i odbudowywać wiadukty linii PKP nad Kasprzaka i Wolską (utrudnienia głównie nocami).
Tę ostatnią ratusz zaleca kierowcom, ale i tutaj będzie wstrzymany ruch. Krzysztof Piasecki z Gülermaka przekazał nam, że trzeba przełożyć podziemne instalacje na skrzyżowaniu z Płocką. To dlatego z opóźnieniem zacznie się budowa stacji metra w tym miejscu. - Nie planujemy wstrzymywać ruchu tramwajów na Wolskiej - zastrzegł Piasecki.
Na pocieszenie ratusz informuje, że już na przełomie 2019 i 2020 r. przejazd metrem ze stacji Księcia Janusza na ul. Świętokrzyską będzie trwał tylko 12 minut. Dziś autobus linii 520 zgodnie z rozkładem pokonuje ten dystans o pięć minut dłużej, ale nigdy nie ma pewności, czy po drodze nie utknie w korku.
Objazdy komunikacji miejskiej
Zmieni się przebieg linii tramwajowej 13 z Pragi - zamiast na Koło do cmentarza Wolskiego. Z Bemowa do Trasy W-Z co 4 min w szczycie dojedzie linia 23, podobnie często do pl. Zawiszy - linia 24 (Bemowo - Gocławek) na przemian z nową linią 44 (Bemowo - pl. Narutowicza).
Autobusy 520 i E-2 z pl. Bankowego zawrócą na Górczewskiej za Płocką. Linia 105 z ul. Lazurowej wchłonie E-5 do metra Rondo Daszyńskiego. Do tej stacji dojadą też z Bemowa od Górczewskiej przez Elekcyjną, Ordona i Kasprzaka linie: 109 (dalej przez Prostą do Dworca Centralnego), 171 (potem Prostą, Świętokrzyską, Emilii Plater i Al. Jerozolimskimi na Torwar) i 190 (Towarową i Trasą W-Z w kierunku Marek). Trasa linii 129 z Ursusa ma być skrócona do ronda u zbiegu Jana Olbrachta i Redutowej. Linie 154 i 197 zostaną przesunięte z Redutowej na Elekcyjną. Z pętli Znana przez ul. Jana Olbrachta i Redutową pojadą linie: 155 (ul. Kasprzaka do metra Rondo Daszyńskiego) i 167 (przez Ochotę i Mokotów na Siekierki).
Linia 184 (Metro Młociny - Szczęśliwice) zostanie wycofana z Jelonek - od Bemowa przez Koło, ul. Deotymy i Elekcyjną. ZTM wydłuży linię 121 z Chomiczówki do pętli Nowe Bemowo. Linia 136 do pętli Młynów zamiast Górczewską przez Kasprzaka i Płocką.