SkyscraperCity banner

1 - 12 of 12 Posts

·
.
Joined
·
597 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Z racji dobrego odzewu na jednym ze stołecznych wątków fotograficznych, uznałem, że warto zaprezentować społeczności SSC zdjęcia ze znanych niektórym z nazwy, jednak już nie z widoków części Warszawy - Bielan i Żoliborza.

Te dwie najbardziej na północ położone dzielnice lewobrzeżnej części miasta, zasługują na uwagę. Ze względu na swój klimat, urodę i wysokiej klasy architekturę. Sam przez większość życia mieszkałem w tym skrawku Warszawy, więc moja opinia jest troszkę wypaczona, ale to chyba tylko lepiej.

Zatem zapraszam na wirtualne spacery, w których opowiem wam różne historie, ciekawostki i osobiste przeżycia. Szczególnie o Żoliborzu, który w rzeczywistości jest miejscem dużo bardziej złożonym niż głoszą rozpowszechnione o nim stereotypy.

Także ten.
 

·
.
Joined
·
597 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Spacer po południowym Żoliborzu wczesnym zmierzchem. 14 lutego, imieniny Walentego.

Idziemy od strony Dworca Gdańskiego, gdzie znajduje się granica Żoliborza ze Śródmieściem (a konkretnie Muranowem), w kierunku Placu Inwalidów.

Podpisy poniżej zdjęć.

1179073


Widok na skwer na skrzyżowaniu ulic Zajączka i Mickiewicza. W przeciwieństwie do bardziej znanych części Żoliborza, większość tutejszych przedwojennych zabudowań powstała z inicjatywy prywatnych inwestorów, a nie spółdzielców, grając w latach 30 rolę czynszówek z "wyższej półki". Za żółtym budynkiem w głębi zdjęcia zaczyna się teren Cytadeli.

1179077


Jak widać na obydwu powyższych zdjęciach, Żoliborz, mimo swojego najbardziej znanego lokatora (a może właśnie dzięki niemu) obfituje w pioruny, tęczowe flagi, osiem gwiazdek i tym podobne symbole sprzeciwu.

1179085


Budynek z muralem po lewej to Zespół Szkół Elektronicznych, w którego skrzydle mieści się obecnie szkoła filmowa Bogusława Lindy wraz z bardzo fajnym kinem "Elektronik", gdzie można obejrzeć perełki światowego kina, wysłuchać ciekawych prelekcji i wziąć udział w warsztatach. Po prawej zbudowany na początku tego tysiąclecia kompleks budynków mieszkaniowych Skanski, moim zdaniem bardzo udane osiedle.

1179090


Popularnia kawiarnia Fawory, która działa już od dekady. Jej pojawienie się jest dla mnie symbolem szybkich przemian, które zaszły w tej części Żoliborza, wcześniej mocno zapuszczonej i dość szemranej. O mrocznej stronie tej okolicy, którą dobrze pamiętam z dzieciństwa opowiem zresztą później.

1179092


Plac Inwalidów od południowo-wschodniej strony. Idąc w kierunku kremowego budynku i dalej w prawo dotarlibyśmy do Cytadeli.

1179093


Miejskie widoki. Widok na cluster wież na Muranowie z najwyższego piętra kamienicy przy Placu Inwalidów. U dołu dawna ambasada Słowenii, obecnie siedziba agencji reklamowej.
 

·
Semper Invicta
Joined
·
26,597 Posts
Podoba mi się ta "zwyczajność" tak pokazanego miasta
Niby tak, choć zimowe popołudnie po zachodzie słońca to najmniej "korzystna" pora na focenie... A w przypadku Żoli i Bielan jest co pokazać przy "normalnym" oświetleniu...

Moje życie koncentruje się wokół Woli i Bemowa - więc zawsze z pewnym niedosytem patrzę na sąsiednie Żoli i Bielany, które prezentują jednak poziom kilku klas urbanistycznych wyżej... Czekam na więcej.
 

·
.
Joined
·
597 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Kolejny spacerek, idziemy uliczkami południowego Żoliborza z Pl. Inwalidów w kierunku kościoła Stanisława Kostki. Po drodze miniemy kilka ważnych z perspektywy historii miejsc.
1182819

Ulica Lisa-Kuli, jedna z moich ulubionych na Żoliborzu. Jedna z niewielu w Warszawie półokrągłych ulic, w całości zabudowanych spójną kamieniczną pierzeją.
1182821

Kamienica przy Mickiewicza 23 od strony Pl. Inwalidów z bardzo fajną ceglaną elewacją i subtelnymi zdobieniami. Przyziemie od wszystkich stron opanowane jest przez restauracyjnego potentata, który otworzył w niej trzy knajpy - Polską, Włoską i Tajską, czyniąc z podwórka swój wewnętrzny dziedziniec.;
1182822

Modernistyczny detal.

1182824

Popularna "jedynka", czyli I LO im. Limanowskiego. Największa szkoła średnia na Żoliborzu, ale zdecydowanie nie najlepsza.
1182826

Myślicie, że na Starym Żoliborzu wszystkie budynki są odnowione z dbałością o estetykę i architektoniczne dziedzictwo? Oj nie - na NFZ zawsze można liczyć.
1182830

Zbudowane w latach 30 bloko-kamienice przy Al. Wojska Polskiego, w których w Międzywojniu zamieszkiwali oficerowie. Z przodu odsłonięty parę lat temu pomnik Rotmistrza Pileckiego, który przez pewien czas zamieszkiwał jeden z widocznych domów.
1182852

Pomnik z bliska. Widać sporo kwiatów, bo zdjęcia robione tuż po dniu Żołnierzy Wyklętych. Szkoda, że postaci takie, jak Pilecki są dziś wrzucane do jednego worka z osobami o dużo bardziej wątpliwych zasługach.
1182853

Oś Alei Wojska Polskiego w kierunku zachodnim.. Przed wojną planowana była jako zielona arteria spinająca dwa monumentalne owalne place - Inwalidów i Grunwaldzki. Jak widzieliście na zdjęciach, od strony pl. Inwalidów założenie udało się dokończyć, jednak na finalizację w kierunku położonego na zachód pl. Grunwaldzkiego nie starczało już czasu. Wobec tego ten obszar ukończono jż po wojnie w zupełnie innym stylu, a sam Grunwaldzki, w ogóle nie jest placem a asfaltowym skrzyżowaniem jezdni, otoczonym średniej jakości socrealem, gomułkowskimi oszczędnościowymi bloczkami i dzikimi krzakami. Dopiero teraz pojawiają się realne pomysły na jego zagospodarowanie. Dojdziemy tam zresztą kiedy indziej.
1182854

Miejskie widoczki vol. 2. Widok na budujący się przy Rondzie Babka (zwanym również Rondem Radosława) 120-metrowy Forest. Po prawej moja podstawówka przy ul. Or-Ota, właść. Artura Oppmanna, pisarza, który zebrał i zredagował warszawskie legendy (m.in. o Bazyliszku, Złotej Kaczce), niejako tworząc współczesny kanon stołecznych opowieści. Jego willa znajduje się w przeciwnej części Wojska Polskiego, tuż przy cytadeli.

Sama szkoła to typowa tysiąclatka, którą odpicowano jednak jakąś dekadę temu na "euroszkołę" bo miał ją odwiedzać minister edukacji Włoch czy Niemiec, będący w wówczas z wizytą.
 

Attachments

·
.
Joined
·
597 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Żoliborskiego spacerku ciąg dalszy. Pogoda robi się ładna.

1190984

Tęcza i niebo.
1190985

Skręcamy w ulicę Kozietulskiego. To zdecydowanie ta lepsza część Żoliborza. Mieszkania w tych szeregowcach są wartę fortunę. Co jednak ciekawe, między zamożnymi mieszkańcami, można natknąć się na potomków starych lokatorów, często z nienajlepszych rodzin, którzy nadal nie sprzedali jeszcze swych lokali. Dzięki temu ta okolica ma ciekawy koloryt. Szczególnie wieczorami w ogrodzie jordanowskim, do któego później dojdziemy.
1190986

Idziemy Kozietulskiego. W tle wyłaniają się wieże kościoła Stanisława Kostki, czyli parafii ks. Jerzego Popiełuszki. O historii samej świątyni, demonstracjach "Solidarności" itp, opowiem, gdy dojdziemy bliżej.
1190988

Ulica Niegolewskiego. Gdybyśmy nią poszli, doszlibyśmy do Domu małżeństwa Brukalskich - słynnych awangardowych architektów Międzywojnia, twórców grupy Praesens. Zaprojektowany przez nich dom własny jest najlepszym reprezentantem wyznawanej przez nich estetyki - funkcjonalistycznej, nawiązującej do holenderskiego nurtu De Stijl (geometria, kontrastowe barwy, kto zna Mondriana ten wie).
Dom Brukalskich jest otoczony ścisłą ochroną, a jego lokatorzy nie mogą nie tylko zmieniać go z zewnątrz, ale również nie wolno im przebudowywać środka, dzięki czemu zachował on styl z lat 20. Niestety nie jest dostępny do zwiedzania, no chyba, że zapukacie i poprosicie właścicieli.
1190990

Walki na murach.
1190993

I trochę zwyłego street artu na murach Jordanka.
1190996

Zbliżamy się do kościoła, lecz najpierw wstąpimy do ogrodu jordanowskiego. Swoją drogą, ciekawostka dla niektóych, patronem ulicy jest Jan Kozietulski, uczestnik wojen napoleońskich, który poprowadził słynną polską szarże w czasie bitwy pod Somosierrą.

Od jego owej szarży powstał, całkiem trafny, termin "kozietulszczyzna", który oznacza skłonność Polaków do brawurowych, szaleńczych zachowań które nie przynoszą wymiernych korzyści, a często kończą się tragedią.

Swoją drogą, wracając do Somosierry, smutne, że Kozietulski walcząc przeciw Hiszpanom, pomagał Napoleonowi w dokonaniu dokonaniu zaboru. Zabijał ludzi walczących za wolność swojej ojczyzny, a przecież robił to po to, by wyzwolić własną . Ot paradoks.
 

·
roiretsnôM
Joined
·
7,052 Posts
Jak patrzę na stawiane teraz pomniki, serio się zastanawiam, czy tego nie robi masowo jakaś spółdzielnia osób niewidomych. Jeśli tak, to przynajmniej jest jakiś plus rehabilitacyjny, jeśli nie, nie ma wytłumaczenia... :p
 

·
.
Joined
·
597 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Spacerek wciąż trwa. Wchodzimy do ogródka jordanowskiego, zwanego oficjalnie parkiem im. Barbary i Stanisława Brukalskich. O samym małżeństwie architektów i stworzonej przez nich grupie Praesens (Praesens) wspominałem już nieco w poprzednim poście. Oczywiście podobnie jak większość modernistów z tamtych czasów mieli oni sympatię lewicowe i związani byli z ruchem spółdzielczym. A jak spółdzielczość to oczywiście Żoliborz, ale również WSM Rakowiec na Ochocie, gdzie Brukalscy projektowali bardzo ciekawe budynki. Potem zresztą stworzyli szersza grupę "Awangardy Rewolucyjnej" współdziałając z artystami takiego wymiaru jak Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński (którego w filmie "Powidoki" gra Linda), czy Julian Przyboś.
1216108


P.S. To prawda
1216112


Bardzo miły parczek. Słonko świeci a my mamy tu perspektywę na kościół św. Stanisława Kostki w pełnej okazałości. Kazania dawał w nim Popiełuszko, ja miałem tu bierzmowanie. Po lewej dom pielgrzyma Amicus, gdzie jest siedziba parafii a w pokojach zatrzymują się osoby pielgrzymujące z całej Polski na grób słynnego kapłana. Mnóstwo solidarnościowych proporców i autokarów z wycieczkami związkowców.
Sam budynek jest moim zdaniem bardzo ładny, na na dodatek międzywojenny, wiec spójny z otoczeniem. A o to w Polsce, a zwłaszcza w Warszawie trudno.
1216114


Szwedzi robią piękne samochody.
1216119


Ktoś bardzo chce sprzedać te działki.
1216122
 
1 - 12 of 12 Posts
Top