SkyscraperCity banner

1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Z rzeczpospolitej:
BIURA Rynek warszawski w II kwartale 2005 roku - raport

Przeważa popyt na małe biura


Od początku marca do końca maja w Warszawie nie oddano do użytku ani jednego biurowca, ale kilka wciąż jest w trakcie budowy. Po rekordowym popycie na nowoczesną powierzchnię biurową w pierwszym kwartale tego roku, w drugim kwartale wynajęto jej bardzo niewiele - wynika z raportu CB Richard Ellis.


Eksperci szacują, że do końca roku do dyspozycji wynajmujących będzie 100 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Wśród planowanych na ten rok biurowców znajdują się m.in. Zaułek Piękna, Cirrus i Riverside Park.

W II kwartale wynajęto blisko 66,5 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, o 9 proc. mniej niż w tym samym czasie w ubr. 35,5 tys. mkw. wynajęto w biurowcach położonych poza centrum miasta, zaś w centrum prawie 31 tys. mkw. Struktura tych transakcji pokazuje, że 73 proc. z nich stanowiły umowy podpisane na powierzchnię poniżej 500 mkw. Umowy dotyczące wynajęcia powierzchni od tysiąca do dwóch tysięcy mkw. stanowią 13 proc. ogółu zawartych transakcji. To pokazuje, że najbardziej poszukiwane są niewielkie biura w budynkach położonych poza centrum miasta, gdzie czynsze są znacząco mniejsze, a więc koszty utrzymania są dla najemców niższe.

Ogólny wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie spadł z 11,13 w I kw. do 10,25 proc. na koniec II kw. 2005 r. Jest to wynik spadku ilości powierzchni niewynajętej zarówno w centrum ( z 14,95 proc. w I kw. do 13,97 w II kw.), jak i poza centrum ( z 8,42 do 7,61). Chociaż ilość transakcji najmu była w tym czasie umiarkowana, spadek ilości powierzchni niewynajętej był również spowodowany brakiem nowych biurowców w II kw., a więc niewielką ilością nowej powierzchni biurowej dostępnej dla najemców.

Czynsze pozostawały w tym czasie na stabilnym poziomie, ale wciąć utrzymywała się duża różnica pomiędzy czynszami wywoławczymi a efektywnymi z powodu licznych zachęt stosowanych przez właścicieli biurowców. Takich jak na przykład coraz dłuższe okresy, w których właściciel czynszu nie pobiera lub proponuje za darmo całkowite wyposażenie biura w niezbędne meble i urządzenia. W centrum czynsze wywoławcze za powierzchnie w biurowcach klasy A wynoszą od 19 do 21 euro/mkw. miesięcznie, podczas gdy efektywne zaledwie od 15 do 20 euro. W budynkach biurowych zlokalizowanych poza centrum czynsze wciąż są na poziomie 12 -15 euro/mkw., zaś efektywne od 11 do 13 euro/mkw. miesięcznie.

W ciągu ostatnich kilku kwartałów popyt na inwestowanie w nieruchomości biurowe był bardzo wysoki, co miało bezpośredni wpływ na stopy kapitalizacji Obecnie wynosi ona średnio 7,5 proc. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy stopy te spadną do poniżej 7 proc., osiągając poziom spotykany najczęściej na rynkach krajów Europy Zachodniej W II kwartale najbardziej znaczącą transakcją inwestycyjną było kupno Rondo I przez firmę Commerlease za ok. 200 mln euro , obie fazy budynku UBC kupione przez SEB Immobilien-Investment za 77 mln euro i Topaz kupiony przez TU Allianz za 26 mln euro.

Eksperci oceniają, że biurowy rynek inwestycyjny w Polsce będzie się w najbliższym czasie doskonale rozwijał. Już dziś jego wartość wynosząca ok. 3,5 mld euro stanowi ponad 90 proc. wartości inwestycji na wszystkich takich rynkach w Europie Środkowej i Wschodniej. Ten dynamiczny rozwój będzie polegał głównie na odsprzedawaniu obiektów przez inwestorów, którzy wcześniej zbudowali je lub kupili, a następnie zmodernizowali, podnosząc ich standard z nadzieją na uzyskanie godziwego zysku.

e.z.
 
1 - 1 of 1 Posts
Top