SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1099 Posts

·
Registered
84 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Zakładam wątek, ponieważ działy np. wrocławski czy krakowski taki mają a dla Warszawy go nie znalazłem (jeżeli taki jest to proszę o usunięcie).

To na początek mój przypadek:
Za jakiś czas przeprowadzam się do Warszawy, prawdopodobnie na stałe. W perspektywie kilku lat chciałbym kupić mieszkanie (zacznę od wynajmu by poznać miasto). Z Wawą do tej pory mnie nic nie łączyło dlatego nie mam pojęcia od czego zacząć:
-Interesuje mnie południe Warszawy (dobry dojazd do Ostrowca Św.).
-Mam alergię na nieład przestrzenny więc szukam okolicy o sensownej urbanistyce.
-Komunikacja miejska jest dla mnie ważniejsza niż jazda własnym autem.
-Ceny o jakich myślę = średnia półka Warszawska.
-Praca - IT więc raczej dobry dojazd do centrum (KM najlepiej).

Gdzie szukać?

·
Registered
4,684 Posts
Chcę zaznaczyć, że gorąco popieram ogólną ideę wątku. :) Ew. rozważyłbym lekką modyfikację (rozszerzenie) tytułu, coś w rodzaju:

[Warszawa]"Gdzie kupić mieszkanie" i rynek mieszkaniowy.

Przewiduję duży potencjał. :) M.in. patrząc na [Polska] Rynek nieruchomości mieszkaniowych, gdzie co chwilę powraca motyw mieszkań w Warszawie (ex aequo z mieszkaniami w Gdańsku ;)).

·
Registered
503 Posts
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24354072,ceny-mieszkan-w-warszawie-siegnely-sufitu-10-tys-za-metr-w.html

"Ceny mieszkań w Warszawie sięgnęły sufitu. 10 tys. za metr w złej lokalizacji to drożej niż w apogeum boomu budowlanego"

"Na tzw. serku dyplomatycznym, kilkaset metrów od skrzyżowania al. Witosa i Beethovena na Mokotowie, rozkręca się budowa osiedla Moje Miejsce. Będzie to pięć budynków, cztery pięciopiętrowe i jeden trzypiętrowy, połączonych dwoma wyniesionymi dziedzińcami. Powstają tuż obok głośnej Trasy Siekierkowskiej, akurat w miejscu, gdzie kończą się ekrany akustyczne. Ale mimo to inwestor, firma Echo Investment, narzucił dość słone ceny: od 9,5 do 11 tys. zł za m kw.

Jeszcze dwa-trzy lata temu takie ceny miały mieszkania w dużo mniej uciążliwej lokalizacji, aspirujące do miana apartamentów. Ale w Warszawie w ciągu kilkunastu miesięcy ceny mieszkań ostro poszły w górę. Najbardziej wiosną i latem 2018 r."

·
Registered
1 Posts
Za jakiś czas przeprowadzam się do Warszawy, prawdopodobnie na stałe. W perspektywie kilku lat chciałbym kupić mieszkanie (zacznę od wynajmu by poznać miasto). Z Wawą do tej pory mnie nic nie łączyło dlatego nie mam pojęcia od czego zacząć:
-Mam alergię na nieład przestrzenny więc szukam okolicy o sensownej urbanistyce.

Gdzie szukać?

Jako wieloletni mieszkaniec Ursynowa (z podobnymi do Ciebie wymogami - prócz dobrego dojazdu do Ostrowca Św.) polecam rozejrzeć się właśnie w tej dzielnicy. Dla uściślenia mam na myśli Ursynów wzdłuż pierwszej linii metra.
+ wspomniane wyżej metro to najszybszy środek komunikacji w Warszawie, a w ciągu najbliższych lat jego możliwości zwiększą się dodatkowo o jeszcze wygodniejszy dojazd do wschodnich i zachodnich dzielnic (II linia metra)
+ ład przestrzenny znajdziesz zwłaszcza w starszej części Ursynowa (blokowiska z lat 70/80) znajdujących się w północnej części dzielnicy (stacje metra Ursynów, Stokłosy, Imielin). Dużo zieleni, dobra infrastruktura, w przeważającej części olbrzymie (jak na współczesne osiedla) przestrzeń między blokami. Gorzej pod tym względem jest w południowej części (stacje metra Natolin oraz Kabaty), które w przeważającej części powstawały już po 1989 roku bez sensownego, całościowego planu dla dzielnicy.
- nie wiem co rozumiesz przez średnie ceny warszawskie, ale Ursynów średni niestety nie jest (chyba że dopuszczasz zamieszkanie w wielkiej płycie). Średnie ceny na U. to są w porównaniu ze ścisłym centrum lub dzielnicami w stylu Mokotów (ale tego wzdłuż metra właśnie). Jeśli porównujesz z Białołęką czy Tarchominem (które to dzielnice nie spełniają moim zdaniem żadnego z twoich kryteriów) to Ursynów jest niestety drogi
- gorzej będzie z nowym budownictwem na Ursynowie bo to powstaje praktycznie tylko na tzw. Zielonym Ursynowie (na zachód od ulicy Puławskiej = brak i infrastruktury). Ewentualnie wypełniane są resztki wolnych działek bo cała dzielnica jest już raczej zwarta.

Jeśli chciałbyś przyjąć radę to na Twoim miejscu wynająłbym coś na początek właśnie na Ursynowie, a następnie rozejrzał się po mieście i szukał własnego konta dla siebie w perspektywie 2-3 lat, kiedy poznasz lepiej miasto i będziesz wiedzieć co Tobie pasuje najbardziej.

·
Moderator
7,861 Posts
Chcę zaznaczyć, że gorąco popieram ogólną ideę wątku. :) Ew. rozważyłbym lekką modyfikację (rozszerzenie) tytułu, coś w rodzaju:

[Warszawa]"Gdzie kupić mieszkanie" i rynek mieszkaniowy.

Przewiduję duży potencjał. :) M.in. patrząc na [Polska] Rynek nieruchomości mieszkaniowych, gdzie co chwilę powraca motyw mieszkań w Warszawie (ex aequo z mieszkaniami w Gdańsku ;)).
Podoba mi się taka koncepcja, w związku z czym zmieniam tytuł.
A przyszłość pokaże, jakie będą dalsze losy wątku ;)

·
Registered
18 Posts
Rok temu stałam przed dylematem kupna mieszkania i wybrałam Pragę Północ:) Nowe mieszkanie na Pradze kosztowało dokładnie tyle co wielka płyta na Ursynowie. Wolałam nowe. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co buduje się w Porcie Praskim (ceny niestety poza moim zasięgiem), lubię klimat Ząbkowskiej, Floriańskiej, Kłopotowskiego czy nawet Targowej- taka stara prawdziwa Warszawa z brukowanymi ulicami, kamienicami. Nie wszystkie kamienice są piękne;) ale bardzo dużo zmienia się na korzyść, jest całkiem sporo nowych inwestycji. Komunikacja z centrum doskonała. Infrastruktura również. Dzielnica z dużym potencjałem i na razie jestem przekonana, że nie warto ulegać stereotypom.. Chociaż reakcje znajomych na słowo Praga są czasem zabawne..

·
Registered
4,684 Posts

Gdzie szukać?
Dlaczego zakładasz "południe Warszawy", mocno ograniczając sobie tym pole manewru? :) Wszystko, co leży w sensownej odległości od węzłów obwodnicy, powinno generalnie oznaczać dość dobry wyjazd z miasta (również na południe). Powiedziałbym wręcz, że obecnie (tzn. dopóki nie skończą południowej obwodnicy) wyjazd ze wspomnianego Ursynowa np. na S7 może być dłuższy niż z miejsc mających dobry dostęp do węzłów.

Biorąc pod uwagę zadane warunki... może starsza część Sadów Żoliborskich? Z cenami najmu może być różnie, ale mając trochę cierpliwości pewnie coś da się znaleźć ;).

·
Registered
84 Posts
Discussion Starter #11
^^ Właśnie dlatego założyłem ten wątek, by zostać wyprowadzonym z ewentualnych błędów w rozumowaniu ;) Tak założyłem, bo jestem po prostu słoikiem i zależy mi na dobrym dojeździe w rodzinne strony.

jednak codzienne dojazdy do pracy są dla mnie ważniejsze niż wyjazd do rodziny raz w miesiącu więc jeżeli inne dzielnice niż południowe mają dużo więcej plusów pewnie zmienię swoje preferencje. Dzięki :)

·
Semper Invicta
25,037 Posts
Kolejny pożyteczny wątek. Tym bardziej, że aktualnie również rozpoczynam poszukiwanie nowego mieszkania. I tu refleksja dot. pobudzenia lokalnego rynku mieszkaniowego przez metro:
- M1 na Ursynowie to była prawdziwa petarda mieszkaniowa dla tej południowej dzielnicy. Tego sukcesu już nie udało się powtórzyć na przeciwległym bielańskim krańcu. Owszem tam też wybudowało się przez ostatnie 10 lat sporo mieszkaniówki, ale to tylko procent tego co przez 20 lat powstało na Ursynowie pod otworzeniu M1.
- M2 - jestem wielce ciekaw jak wpłynie doprowadzenie metra na Targówek, Bródno i przede wszystkim daleką Wolę i Bemowo. Jak na razie na Woli w okolicach stacji Płocka, Moczydło, Księcia Janusza i Ulrychów nie widać żadnych ruchów inwestycyjnych - nad czym ubolewam, bo chciałbym pozostać na Ulrychowie, a nowych inwestycji w bliskim sąsiedztwie Górczewskiej jak na lekarstwo.

·
Rah'ma'dul
11,845 Posts
Gdzie szukać?

Jak chcesz dobry dojazd do miasta komunikacją publiczną to obejrzyj ten schemat i szukaj mieszkania w tej okolicy:
https://www.ztm.waw.pl/pokazmapy.php?i=16&l=1

Dojazdy KM to zły pomysł, bardziej pomyśl jeśli już o pociągach typu SKM, bo sama KM nie zawsze honoruje bilety miejskie. Zależy od składu, ale który jest właściwy, to chyba tylko PKP wie

Najlepiej jest znaleźć mieszkanie wzdłuż linii metra. Linią M1 z Kabat jedzie się do Centrum 25min. Szybciej się nie da autem (chyba że w nocy). Można i rowerem, ścieżek rowerowych w mieście jest już sporo.

Warszawa ogólnie jest bezpieczna, poza kilkoma miejscami, gdzie nawet ja jako rodowity mieszkaniec miast wolę nie chodzić Np "Nowa Praga" w dzielnicy Praga Północ. Znajdziesz sobie na planie gdzie to jest. Chyba że lubisz klimaty dresiarskie, narkotyki, naloty Policji i burdy. Ceny tam są niskie, ale tego żaden deweloper czy wynajmujący Ci nie powie dlaczego

Białołęka (na wschód od Modlińskiej) i Wesoła i Stara Miłosna i Wawer są też tanie, ale źle lub fatalnie skomunikowane. Ludzie stoją w korkach, także w autobusach i klną, choć mieszkanie mają tanie, okolica zielona, to dojazd do centrum jest zły. Sam Wawer jest ok, ale tylko blisko linii kolejowej, bo dojazd do centrum jest dobry.

Powiśle jest bardzo fajną okolicą, ale ceny za metr są najwyższe w Warszawie i chyba w Polsce. Nawet do 40 tyś zł za 1m2.

Pozostaje multum innych miejsc do zamieszkania.

Natomiast ład przestrzenny i Warszawa to niestety się wyklucza. Bardzo trudno tu znaleźć taką okolicę. Warszawa to bardzo dynamicznie się rozwijające, ale niezbyt estetycznie.

A ceny "średnie warszawskie" to 9-15 tys zł za 1m2.

Jak kupowałem swoje mieszkanie 10 lat temu to wolałem kupić w starym budownictwie (z 1989r), ale takie do remontu i je wyremontować tak jak bym chciał. Wówczas ceny były w okolicy za nowe 8-9 tyś zł/1m2 ja kupiłem za 6 tys za metr.

A i mieszkam na Ursynowie koło linii metra. Do pracy w centrum mam do 40 minut z przejściem pieszo (Krakowskie Przedmieście). Autobusem zajęło by to z godzinę, samochodem min. 1,5h.

Jeżdżąc po Warszawie warto wiedzieć, że przejazd poza godzinami szczytu samochodem z krańców południa na krańce północy miasta (np Ursynów-Białołęka) zwykle zajmuje więcej niż przejazd samochodem autostradą A2 z Warszawy do Łodzi

Witamy w Warszawie

·
Registered
4,684 Posts
Sławek;155699912 said:
Dojazdy KM to zły pomysł, bardziej pomyśl jeśli już o pociągach typu SKM, bo sama KM nie zawsze honoruje bilety miejskie.
Obstawiam, że chodziło o Komunikację Miejską, a nie Koleje Mazowieckiej. ;) Aczkolwiek oczywiście wszystkie uwagi słuszne.

Dodałbym jeszcze od siebie, że zaraz za Metrem (które najbardziej podnosi ceny i kupna, i najmu) warto patrzeć na linie tramwajowe. Często to równie skuteczny środek komunikacji, a oznacza jednak niższe ceny. Niektórzy powiedzą nawet, że metro w stosunku do tramwajów jest nieco "przereklamowane". ;)

Natomiast jeśli w odległości krótkiego spaceru nie będzie przystanku tramwajów (z sensowna częstotliwością kursów i i ilością linii do centrum), ja bym nawet nie rozważał lokalizacji... Choćby za rogiem jeździło i 10 linii autobusowych (z którymi ZAWSZE jest ryzyko, że gdzieś utkną w korku...).

·
Registered
221 Posts
Jak już wspominacie o transporcie to zdecydowanie polecam jednoślad :) Nie ma nic lepszego na Warszawę, sezon trwa z reguły 9-10 a w niektórych latach nawet 11 miesięcy(powyżej +4 i brak śniegu). Taki skuter 125ccm (na prawo jazdy kategorii B) w zupełności wystarczy :)

·
Registered
252 Posts
chciałbym pozostać na Ulrychowie, a nowych inwestycji w bliskim sąsiedztwie Górczewskiej jak na lekarstwo.
Na pewno nie napiszę nic czego byś nie wiedział, ale mimo wszystko się wypowiem bo rownież szukam i rownież interesują mnie okolice M2 na Woli. Faktycznie metro nie jest tam takim impulsem jak na na Chrzanowie, ale nadal da się coś znaleźć. Jest np. LC Corp Na Woli. Nieopodal Wola01 Budimeksu (dla mnie odpada ze wzgledu na bliskość zajezdni,a z drugiej strony Danone, nie wiadomo co będzie na jego miejscu). Pomiędzy nimi też coś ma powstać.

Trochę obok, na Młynowie, sporo mieszkań zostało w Apartamentach Tyszkiewicza, ale tam są mikroskopijne balkony, no i WolaRE ktora dla mnie jest mistrzostwem ze względu na dojazd, infrastrukturę i widok z okna (akurat poszukiwany przeze mnie metraż ma okna na cmentarz żydowski i Muranow) ale po co mieszkać na tak niepewnym, dosłownie, gruncie. Tym bardziej że dokopałem się w wolskim wątku do jednoznacznie negatywnych wypowiedzi na temat Wola Libre (fakt że wypowiedzi z 2016r, początkow remediacji, ale poźniej było tylko gorzej, okazało się że skażony obszar jest większy).

Wniosek jest taki, że coś tam się buduje, ale wybor faktycznie ograniczony. Dla mnie nr. 1 w tej okolicy to "Na Woli", z zalem odpuszczam WolaRE. Jak ktoś moze czekać rok albo połtora do rozpoczęcia budowy (czyli de facto z 4-5 lat do wprowadzenia) to planowana dominanta LC Corpu będzie super sprawą, Bliską Wolę Tower rozłoży na łopatki, niestety w biurze sprzedaży nie mają konkretów na ten temat.

·
Semper Invicta
25,037 Posts
Na pewno nie napiszę nic czego byś nie wiedział, ale mimo wszystko się wypowiem bo rownież szukam i rownież interesują mnie okolice M2 na Woli. Faktycznie metro nie jest tam takim impulsem jak na na Chrzanowie, ale nadal da się coś znaleźć. Jest np. LC Corp Na Woli. Nieopodal Wola01 Budimeksu (dla mnie odpada ze wzgledu na bliskość zajezdni,a z drugiej strony Danone, nie wiadomo co będzie na jego miejscu). Pomiędzy nimi też coś ma powstać.

Trochę obok, na Młynowie, sporo mieszkań zostało w Apartamentach Tyszkiewicza, ale tam są mikroskopijne balkony, no i WolaRE ktora dla mnie jest mistrzostwem ze względu na dojazd, infrastrukturę i widok z okna (akurat poszukiwany przeze mnie metraż ma okna na cmentarz żydowski i Muranow) ale po co mieszkać na tak niepewnym, dosłownie, gruncie. Tym bardziej że dokopałem się w wolskim wątku do jednoznacznie negatywnych wypowiedzi na temat Wola Libre (fakt że wypowiedzi z 2016r, początkow remediacji, ale poźniej było tylko gorzej, okazało się że skażony obszar jest większy).

Wniosek jest taki, że coś tam się buduje, ale wybor faktycznie ograniczony. Dla mnie nr. 1 w tej okolicy to "Na Woli", z zalem odpuszczam WolaRE. Jak ktoś moze czekać rok albo połtora do rozpoczęcia budowy (czyli de facto z 4-5 lat do wprowadzenia) to planowana dominanta LC Corpu będzie super sprawą, Bliską Wolę Tower rozłoży na łopatki, niestety w biurze sprzedaży nie mają konkretów na ten temat.
W moim przypadku, trudno będzie odpuścić bliskie sąsiedztwo Górczewskiej i za jakiś czas stacji metra Księcia Janusza... Pod tym względem Na Woli LC Corp mnie osobiście nie zachęca (kwestie architektoniczne pozostawiam obok, bo dość krytycznie oceniam kolejne etapy). Dominanta w tym osiedlu będzie na pewno ciekawym adresem. To moja ocena na dziś, patrząc na ułomność komunikacyjną od strony południowej, ale jak powstanie dojazd od strony Fortu Wola, udrożnią Człuchowską i być może wybudowany zostanie planowane w mpzp połączenie od Fortu Wola do CH Wola Park i dalej do Księcia Janusza/Obozowej to kto wie.

I przy okazji jest PNB na budowę w miejscu tejże kamienicy przy Jana Olbrachta 24
https://www.google.com/maps/place/Olbrachta+24,+05-077+Warszawa/@52.2369892,20.9414125,3a,75y,329.11h,99.73t/data=!3m6!1e1!3m4!1sNDLVguTBsbh8iPiff0_-1g!2e0!7i16384!8i8192!4m5!3m4!1s0x471ecb12e76db15f:0xb7ef84b6409afd50!8m2!3d52.2371472!4d20.941276
Jakby ktoś miał jakieś info co i jak to poproszę o wrzutkę lub na P.M.

·
ryjek
1,494 Posts
Zakładam wątek, ponieważ działy np. wrocławski czy krakowski taki mają a dla Warszawy go nie znalazłem (jeżeli taki jest to proszę o usunięcie).

Gdzie szukać?
Nie kombinuj, tylko rozejrzyj się po Miasteczku Wilanów. Jest to zdecydowanie południe Warszawy, zdecydowanie spójne urbanistycznie, ceny zdecydowanie średnia warszawska.

Tam jest fajny klimat, gdy chodzi się po ulicach.

A w perspektywie kilku lat:
- dobry dojazd (południowa obwodnica Warszawy, tramwaj, dojazd do metra)
- to będą tzw. dobre adresy - jest potencjał na to, że mieszkania tam będą drożeć.

Ale to w perspektywie. Na razie dojazd do centrum jest taki sobie mocno średni.

·
Registered
373 Posts
Wszyscy moi znajomi deklarują podobne czasy dojazdu do centrum. Potem, gdy sam pokonuję taką samą trasę wychodzi mi 2x dłużej. Chyba jestem zbyt powolny, albo oni ... marzyciele. :)
Pewnie tak samo jest z tymi 15 minutami, to czas samej jazdy (może być nawet prawdziwy, jeżeli to jakiś autobus z max 3 przystankami na trasie) bez czasu dojścia na przystanek i czekania, a to bywa drugie tyle.

1 - 20 of 1099 Posts