SkyscraperCity Forum banner

Jaka ocena?

[Warszawa] Sprzeczna 4

11072 Views 8 Replies 8 Participants Last post by  Raine
19
Nazwa inwestycji: Sprzeczna 4
Lokalizacja: ul. Sprzeczna 4, Warszawa, Praga Północ
Funkcja: mieszkaniowa
Inwestor/deweloper: Budizol sp. z o.o.
Projektant: BBGK Architekci
Liczba kondygnacji: 7
Zakończenie budowy: październik 2016

Nowoczesna kamienica przy ul. Sprzecznej 4 na warszawskiej Pradze dobiega końca. Ten kameralny, siedmiokondygnacyjny budynek kolorem i formą nawiązuje do architektury ceglanych praskich kamienic. Taki był zamysł architektów z pracowni BBGK Architekci, gdyż znaczną część zabudowy w niedalekim sąsiedztwie stanowią kamienice z początku XX wieku oraz z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Oryginalna faktura i kolor elewacji budynku powstały dzięki wykorzystaniu nowoczesnego betonu architektonicznego barwionego w masie.

Inwestycja jest niezwykle oryginalna i wyznacza nowe trendy w budownictwie. Głównie dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji, która nie cieszy się uznaniem w Polsce, za to jest bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej oraz w Skandynawii. Inwestor, firma Budizol, na nowo wprowadza materiał na rynek polski. Wszystkie prefabrykaty żelbetowe potrzebne do wzniesienia budynku powstały w fabryce Budizol we Włocławku. Są one efektywne energetycznie, co zapewnia wysoką izolację termiczną, akustyczną oraz odporność na wilgoć i zniszczenia. Zostały też wykonane z wysokiej jakości materiałów, z dużą starannością. Proces projektowania poszczególnych elementów odbywał się przy współpracy architektów, konstruktorów i biura projektowego zakładu prefabrykacji. Dzięki temu współczesne prefabrykaty w niczym nie przypominają cieszącej się złą sławą „wielkiej płyty”.

Blok zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej, w podłużnym układzie konstrukcyjnym. Rozstaw słupów i elementów konstrukcyjnych w całym obiekcie wyznaczają moduły mieszkań i miejsc parkingowych kondygnacji podziemnej. Stropy oparte są na podłużnych ścianach żelbetowych zewnętrznych i korytarzowych. Ściany podłużne i poprzeczne opierają się na żelbetowym ruszcie stropu nad garażem, który przekazuje obciążenia z konstrukcji słupowo-ścianowej nadziemnej części budynku na słupy i ściany kondygnacji –1. Strop nad tą kondygnacją oraz ruszt wykonano jako prefabrykowany z płyt kanałowych sprężanych, z elementami monolitycznymi. Pozostałe stropy nadziemia to stropy kanałowe i filigranowe. Ze względu na wymiary oraz geometrię budynku, nie wymagał on dylatowania.

Zastosowana technologia prefabrykacji znacznie skróciła czas trwania prac budowlanych. Inwestycja nie wymagała dużego placu budowy. Każdy element był indywidualne projektowany. Dodatkowo koszty prowadzenia prac można było z góry oszacować i zoptymalizować.

W budynku będzie 57 mieszkań o powierzchni od 28 do 100 m². Każde z nich będzie miało 1, 2 lub nawet 3 balkony. Na parterze znajdzie się lokal usługowy. Do dyspozycji mieszkańców będzie również teren zielony, miejsca rowerowe i postojowe dla samochodów oraz komórki lokatorskie. Inwestycja zostanie oddana do użytku w październiku 2016.
Wizu:







Zdjęcia:

































Źródło: murator.pl, bryła.pl, mark-magazine.com
See less See more
  • Like
Reactions: 5
1 - 9 of 9 Posts
Architektonicznie jest rewelacyjny. Bardzo wyróżniający się.Dodatkowo IMO nawiązuje do nieodległej kamienicy z lat powojennych przy Targowej 46 (niestety popsutej remontem). Urbanistycznie też świetny, bo dobrej skali i pozwalający na rozsądną zabudowę obok. Fajnie, że zastosowano ciekawy detal jakim są współczesne sgraffito. Jedyną wadą tak naprawdę jest to, że elementy betonowe nie są idealnie spasowane. To eksperymentalna budowa, więc wykonawca nie zrobił wszystkiego idealnie

Ale IMO najważniejszy jest jeden aspekt. Kontekst. Na zdjęciach tego nie widać, ale budynek powstał w takiej okolicy. I takiej. I takiej. Oraz takiej. Postawienie tak charakterystycznego, nowoczesnego, ikonicznego budynku w miejscu tak nieciekawym to wyzwanie. Ale i świetny impuls, by inni poszli w ślady inwestora. Świetna architektura ma prawo powstawać także w miejscach zapomnianych, nieciekawych. Fajnie, że od takiej architektury zaczyna się zmieniać okolica. A ta się zmieni i to mocno, bo budynek stoi dosłownie pół minuty od stacji metra. Obok remontowana jest kamienica na apartamenty (widać ją na niektórych zdjęciach), a działka sąsiadująca z tym budynkiem ma zostać przez dzielnicę sprzedana.

Sam budynek za to wszystko zasługuje na 9,5/10. A ze względu na lokalny patriotyzm kamionkowsko-skaryszewski podwyższam do 10/10.
See less See more
To jakaś vivienda multifamiliar przeniesiona w całości z nadmorskiej miejscowości w Hiszpanii? Nawet kolor już spłowiał od słońca i soli. 6/10 za to, że ładnie siedzi od frontu przy ulicy.
Fajny budynek na 9 pkt., ale za niesamowicie naiwną wizualizację, na której na każdym balkonie jest dorodne drzewko leci -1 pkt. w rezultacie dając 8 pkt. Dodatkowo jego atrakcyjność spadnie, gdy zabudują sąsiednie działki, tak jak na wizualizacjach.
^^ Chciałbym tylko przypomnieć, że tutaj oceniamy ukończony budynek, a nie wizualizacje.
Daję 5. Pomysł był dobry, w tak tragicznej okolicy budynek mógł wyglądać jak z innej bajki, jak powiew lepszego życia dla dzielnicy. Wykonanie zepsuło jednak sporo, kolor mdławo-ceglany zabrał budynkowi sporo uroku. Koślawe połączenia płyt betonowych dopełniają niestety porażki. W życiu nie widziałem takich niedoróbek. Jakość wykonawstwa na klatce byłaby dopuszczalna może w bunkrze przeciwlotniczym, ale nie w budynku mieszkalnym za cenę od 9 tys. PLN za m2. Ambitna porażka. Projekt przerósł zarówno wykonawcę, jak i inwestora. Tak to jest, jak się oszczędza na wszystkim, zwłaszcza na wykonawcy. I te kratki wentylacyjne. Ja prdl. Dopełniają dramatu wykonawstwa.
Mnie się podoba, nic wybitnego ale pozytywny impuls dla okolicy. Ciekawie, nietuzinkowo, 8 :)
Budynek podoba mi się bardzo. Faktem jest że po paru miesiącach i większej uwadze na detale na zdjęciach widzę pewne elementy które już mi trochę mniej odpowiadają, ale daje duże brawa. Jest oryginalny i inny. Bryła i rozwiązania jej powstania, kolorystyka i materiał. I ta syrenka - tego typu rzeczy nawiązujące do miejsca czy miasta szczególnie lubię. 10/10

ps. jeszcze lepiej by wyglądał, gdyby powstały budynki po obu jego stronach ( nawet dokładnie takie jak na pierwszych wizkach).
1 - 9 of 9 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top